3,2 млрд. души по света работят в сивия сектор

Да плащаме с ваучери за домашните услуги предлага Пламен Димитров
16 фев 2015 11:32, Надежда Бочева
13
3,2 млрд. души по света работят в сивия сектор
Снимка: Ройтерс

40% от всички работещи в света – около 3,2 млрд. души, са в неформалната икономика. Около 830 – 840 млн. души заработват по-малко от 2 долара на ден. Това каза пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров. Коментарът е по повод срещата на Паневропейския съвет на Международната конфедерация на профсъюзите, която се провежда днес и утре в централата на КНСБ. На срещата ще бъде обсъден проект за препоръка на Международната организация на труда за преход от неформална към формална икономика.

България е на едно от първите места в Централна и Източна Европа по дял на сивата икономика – около 30-35%, по изчисления на Световната банка, припомни Пламен Димитров. Подобни били цифрите в Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово, изтъкна той.

Това не само обезправява хората, заети по този начин, но и намалява приходите от данъци и осигуровки в бюджета. От друга страна, се създава нелоялна конкуренция с легалния бизнес. „Но не винаги неформалната икономика е непременно нещо лошо. Хората понякога отиват там не по свой избор, а защото са принудени“, заяви Димитров.

Днес синдикалистите ще обсъждат варианти, които да дадат на хората право да се сдружават в неформалната икономика – например производители по пазарите или земеделски производители, за да намерят решение и да излязат на светло, заяви той.

За да се изсветли една дейност, човек трябва да има лесен достъп до кредит, сега без кредитно досие една банка не би отпуснала финансиране, посочи Димитров. Той даде за пример различни варианти за решение – малки кооперативи, взаимноосигурителни каси. „Другият въпрос е достъпът до пазара. ЕС налага стриктното придържане към закона. Други страни търсят преди всичко мястото на човека, който често е в сивия сектор, защото е принуден“, коментира президентът на КНСБ.

Синдикалистът даде пример с Белгия, където домашните услуги се предплащат и на извършващите ги се дават ваучери – например за бавачки и водопроводчици. Според него, този модел може да проработи успешно и в България, а изсветляването на икономиката може да стане с комбинация от санкции и стимули.

По повод националната програма за саниране той заяви, че със сигурност, когато се започва нещо в национален мащаб, то би трябвало да бъде контролирано. Димитров препоръча фирмите, които ще санират блоковете, да бъдат проверявани за условията на работа.

В четвъртък се очаква на тристранка синдикати и работодатели да обсъждат 10 въпроса, сред които осигурителните отношения, измененията в КСО и Закона за държавния служител, допълни Димитров. Със сигурност ще бъде поставен въпросът за отношенията ни с властта, заяви той. По повод изминалите 100 дни от управлението той даде оценка, че като цяло страната била в по-добро състояние спрямо октомври миналата година. „Очакваме визия за развитието на икономиката и конкретни предложения за възраждането на индустрията“, каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още по темата: КНСБ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
повече КОНТРОЛ е необходим на тази държава. проверки, акции, санкции. и не само за работодателите: за народните представители, банковия надзор, социологическите агенции, шоферите, предприемачите, строителите, журналистите, учителите, шоферите... шоферите....... а тези, които работят в "светлия" държавен сектор, трябва да бъдат размазани от проверки, за да им проработи "сивото" вещество.
10
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сектор "Юруш" не работи нито във формалната нито в неформалната икономика, а на тихия фронт, като пета колона на Кремъл.
9
2
 
1
 
! Отговори
BG преди 9 години
Във всяка държава има сив сектор, само в България , сивия сектор си има държава.
8
0
 
0
 
! Отговори
тарикат преди 9 години
сивия сектор е вид пестене и държавата не получава обичайните девиденти от тарикатите затова краде от божи кравичките будалите честните хора чао бау мяуууу
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
За да работиш в сивия сектор означава ,че действително работиш за прехраната си.Там лесни пари няма.Какво да кажем за ония чантаджии и безгрижни роми ,за които нашите данъци са манна небесна."Там,където започва държавата,свършва човекът"
6
0
 
0
 
! Отговори
Сова Харис преди 9 години
Лекинко ви е избЕгала статистиката тука... 3 милиарда - лудница, брат!
5
0
 
0
 
! Отговори
сива икономика преди 9 години
и вие мислите че ще ме спрете ха ха хааааааааааааааааааааа
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Подобни синдикалисти са се набутали в управителни съвети на НОИта, Здравни каси и други подобни.Затова е този вой за повече данъци и осигуровки от които работещите не виждат полза.
3
0
 
10
 
! Отговори
vesko02 преди 9 години
Сив сектор наричате тези ,които не желаят да носят на гърба си корумпираните си управници и техните роднини.
2
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ами вземете някакви мерки народа да има полза от парите, които му прибирате! Естествено, че никой не иска да внася осигуровки, като е ясно, че пенсия няма да види. Естествено, че всеки гледа да скатае от данъци, като насреща няма нито инфраструктура, нито социални придобивки, само се крадат пари или се наливат на безполезни търтеи. Не са виновни хората, виновен е тоя, дето позволява подобно прахосване на парите на данъкоплатеца!
1
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мили ми господа, от както смятате и баба ми, която си е засяла домати в градината за част от сивата икономика, защото не си е платила данъците на същите тези домати(краставици и каквото още се сетите) почвам да Ви мисля за хора, които не мислят за друго освен собствените си интереси. Съответно и да се съмнявам в здравият ВИ разум. Направете така, че да има работа и да е платена достатъчно за да си купим от магазина и тогава сивото няма да има 50 нюанса а ще изсветлее.