Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина
Обновена: 24 дек 2018 08:01 | 24 дек 2018 07:30,
410
Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?
Снимка: Reuters

Българите в чужбина не са по-различни от българите в България. Какъв живот имаш навън, зависи от това, какво си постигнал в родината. Говориш ли езика, търсена ли е професионалната ти квалификация, на каква възраст си заминал и имаш ли социална среда. Разликата е само в по-уредения живот, ако съумееш да се установиш.

Не всички обаче успяват. Това разказват българи, емигрирали в различни страни от Европа и в САЩ.

Най-общо казано, емигрантите могат да се разделят на две категории – интегрирани и щастливи и тъжни гурбетчии. Потокът от България навън не секва, но според статистиката осезаемо намалява. Успоредно с това се наблюдава и връщане на българи от чужбина обратно в страната.

Има и хора, които са в постоянно движение – изкарват по няколко години в чужбина, пробват пак в България, ако не успеят, отново заминават навън.

Други пък са сезонни работници – изкарват си парите навън и се прибират за няколко месеца в родината, където все още е и основният им дом.

Какъв е обликът на българския емигрант?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина. Страната буквално се обезкърви през последните 30 години, но противно на усещането емиграцията намалява. Поне според статистиките, които обаче обхващат само трайно напусналите. Koгaтo ce гoвopи зa бългapитe в чyжбинa, чecтo ce cпoмeнaвaт paзнooбpaзни чиcлa, кoитo pядкo пoчивaт нa кoнкpeтни дaнни. Стига се дори до твърдения за около 3 милиона души в странство.

Kaквo пoкaзвa oфициaлнaтa инфopмaция?

Бългapcкaта cтaтиcтикa твърди, чe нaпycнaлитe Бългapия пpeз пocлeднитe 30 години ca oкoлo 900 000 души, кaтo oкoлo пoлoвинaтa oт тяx (461 хиляди дyши) ca зaминaли мeждy 1985 и 1992 г. в paмкитe нa т.нap. гoлямa eкcкypзия след възродителния процес.

Дaннитe oт чyжди cтaтиcтики пocoчвaт пo-виcoкa oбщa eмигpaция зa нaд 30-гoдишния пepиoд: oкoлo 1,1 милиoнa дyши. Te ca пoлyчeни oт пpeбpoявaния нa нaceлeниeтo, кoитo чecтo включвaт и въпpoc зa мecтopoждeниeтo. Дори и в тях обаче отново се вижда, че най-голямата вълна, напуснала България, е в края на 80-те години заради изселването на българските турци.

Данните опровергават и друго общоприето мнение – че с отварянето на границите в ЕС се увеличава и екзодусът. Напротив, според НСИ за периода след последното преброяване България са напускали по 4000 души годишно. Най-много са си тръгвали, когато страната имаше визов режим и пазарът на труда бе затворен, пише "24 часа".

С влизането в ЕС, падането на визите и отварянето на работния пазар потокът е намалял. Променили са се обаче статутът на емигрантите и начинът на емиграция. Българите вече легализират престоя си в чужбина или излизат от страната, подготвени за него.

Отварянето на границите всъщност дава възможност на българите не само да заминават, но и да се връщат, като немалка част от тях не се преселват завинаги, а само следват или работят навън. Други пък се връщат, примамени от по-добрите възможности за кариера, тъй като бариерите пред емигрантите в чужбина не са една и две.

Kъдe живeят бългapитe, нaпycнaли poдинaтa си?

Haй-мнoгo - пoлoвин милиoн бългapи, живeят в дpyги cтpaни oт EС - ocнoвнo в Иcпaния, Гъpция, Гepмaния, Beликoбpитaния и Итaлия. Знaчитeлeн бpoй имигpaнти, poдeни в Бългapия, живeят oщe в Typция - мaлкo нaд 400 xиляди, кaктo и в CАЩ, къдeтo тe ca над 250 000 души по официални данни, но по данни на сънародници са между 300 000 и 400 000.

Cпopeд нaциoнaлнaтa cтaтиcтикa 21 241 души са се върнали от чужбина в България през 2016 г. От тях 46% са родени в страната, другите са потомци на българи от Русия, Украйна, Турция.

Как живее българският емигрант?

На този въпрос може да се отговори със стария виц за статистиката, според която, ако половината ядат свинско, а другата половина зеле, то всички ядат свинско със зеле. Трудно е да се обобщи образът на емигранта, защото какъв е животът му навън, до голяма степен зависи от това какъв е бил в България. Най-често срещаната причина за емиграция са финансовите проблеми в родината.

"Моя приятелка замина в Дъблин, тъй като имаше много кредити тук. От нейните разкази разбирам, че повечето ни сънародници там са със средно и по-ниско образование. Основно имат финансови дългове и заплатите им дават надежда, че ще се оправят. Като теглят чертата, успяват да плащат вноските си и живеят така, както и тук, но някак мизерстват чуждоземски. Заради уредеността се чувстват малко по-спокойни", разказва Дона, която е изпратила немалко приятели в чужбина, но е избрала да остане в България.

Друга нейна близка живее в Кардиф, тя е висококвалифицирана и владее 4 езика.

"Първата година беше направо робиня, после се вмъкна с големи усилия в международна компания, но ми е споделяла, че каквито и резултати да има, над нея винаги стои капак и не може да расте кариерно. Увеличава дохода си, но реално работи за един среден стандарт на живот и едната почивка", казва още Дона.

Всичките ѝ познати в чужбина обаче са впечатлени от това, че храната е по-евтина, съотнесено към заплатите. Както и по-качествена.

Дона се опасява, че следващият, когото ще изпрати надалеч, е собственият ѝ син.

"Той е биолог, с всичките си идеали, принципи, образование и силна социална и научна активност с всеки ден все повече се разочарова и замисля дали да не емигрира. Притеснявам се, защото може и да има успели българи в чужбина, но са единици. Но пък, ако имаш спокойствието на бита, законите и реда, може би си заслужава..."

При Емануел ситуацията е обратната. Той е останал в България, а майка му е в Германия. Младият мъж има собствен малък бизнес в София. Майка му е заминала, след като се е запознала с германец и се е омъжила за него.

"Приятелките ѝ там са българки с нейната съдба. Над 50-годишни са, омъжени за немци. Не им се налага да мислят за основни неща като наем и ток, работят по няколко часа седмично, за да имат пари в джоба", споделя той.

А българите там са заминали, защото искат едно простичко нещо: По-добър живот за себе си и децата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


410
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
269
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Един от Дивия ЗападНе викам полиция,защото в нашият квартал от 20 години не е имало кражби.Държа си колата незаключена пред вкъщи,нито пък си заключам вратите на къщата.Още по-малко пък има опасност да ме убие някой психопат с автомат,както се случва всяка седмица в САЩ.
268
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Един от Дивия ЗападХахаха.Вие сте просто едни жалки хора.Искате да изкарате животът в България възможно най-лошият,за да оправдаете пред себе си решението да емигрирате.И като ви наруши някой самозаблудата за живота в България и почвате да злобеете.Жадно поглъщате всяка негативна новина за България,а медиите сервират такива всеки ден.Само дето престъпността в САЩ е в пъти по-висока от България,здравеопазването е много по-недостъпно,както и образованието.
267
1
 
5
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
А полиция или пожарна викал ли си?
266
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 282И на мен ми се е налагало да викам Спешна помощ.Платих нула лева и нула стотинки.Правиха ми две операции в български болници.Платих нула лева и нула стотинки.Други въпроси?
265
4
 
12
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
Какво е българска демокрация?Съветска власт + щатска електрификация.
264
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
български комунист трудно дава власттатрябва да мине поколение за да се очисти държаватаа до тогава демокрацията в България е илюзорна и пародийна
263
9
 
21
 
! Отговори
До 273 преди 5 години
Дреме ми къде ще живеете.Ваш си проблем.Само че са елементарни опитите ви да изкарате,че в България се живеело мизерно.Не че няма такива,ама не е като да липсват бедни и в САЩ.И се моли да не се разболееш сериозно в САЩ.Че тогава бързо ще ти се стопят спестяванията.Щото не само ти живееш в САЩ.И други хора живеят там,та сме чували това онова.Като например сестра ми.Наложило се да вика Спешна помощ и беше платила 3000 долара.Въпреки,че има здравна застраховка.
262
11
 
19
 
! Отговори
Абе преди 5 години
Много дразнят разни безродни нещастници отвъд Океана,като започнат да хулят България!Седнали в някоя арабо-афро-пакистанска дупка,като Ню ЙОРК и мътят премислици оттам!Защото са успели и киснат в Днес Бг цял ден!Държава със свободна продажба на оръжие,наркотици и три тоалетни не е за хвалене!
261
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От Ганчовците по-прости няма.Факт.
260
5
 
0
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
Връзва се 300 000.Като делнем $2 000 000 000 на 300 000 идва $6600 на човек на година
259
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи не са били 9 милиона,а 8 милиона и 949 хиляди.И щом за 7 години са намалели с 600 хиляди, значи се дължи на огромна емиграция.Основно към Турция заради Голямата екскурзия.Поне 400 хиляди.Като се сметне намаление с 1,1 милиона от 1989г досега от отрицателен естествен прираст, излизат не повече от 500 хиляди емигранти,без турците.А турци емигрираха и след 1989г.Както и много ***.Така че от тия 500 хиляди не повече от 300 хиляди са етнически българи.
258
9
 
6
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
Малеййй, ако всеки петък ходите на кино, да се замислим за прибиране с колегата от щатите.А телевизор имате ли?А цените са високи или ниски. Не могат да бъдат евтини или сини.
257
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Към4 декември1985г.Общ брой на населението 8948649 душиСледващото преброяване 1992 с 8.4 млнДругото е математика. Интерполацииии
256
23
 
16
 
! Отговори
До 267 преди 5 години
Що аз да имам въпроси?Ти твърдиш,че в България се живеело мизерно.На ресторант ходим три пъти седмично, всеки петък на кино,след това на нощен клуб.Веднъж месечно ходим на уикенд на спа хотел.И не защото сме много богати,а защото цените в България са евтини.Не всичко се измерва в получаваните доходи,но и в разходите.
255
6
 
8
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
"Та в САЩ годишната отпуска е максимум две седмици."Личи си, че никога не си бил/работил в САЩ...... моята годишна отпуска е 184 часа или 23 дена.Ако имаш други въпроси - питайАбе прав е човека за двете седмици, ама няколко пъти. Моята е 8 процента. Две седмици лятоска, а ся съм на работа догодина. Още две седмици.:-)
254
3
 
4
 
! Отговори
До 268 преди 5 години
То бива невежество,ама твоето минава всякакви граници.Точно за пет секунди можеш да провериш колко е било населението на България през 1989г.
253
12
 
10
 
! Отговори
До до 264 преди 5 години
***,като не ме познаваш откъде знаеш,че живееш по-добре от мен?Чинии не мия,имам съдомиялна в къщата ми.Знаеш ли какво е съдомиялна,тъпчо?Аде бягай да ровиш из кофите за ***,че някой ще те изпревари и пак ще стоиш гладен.И за да не се мислиш ,че само ти си бил в Гърция-бях със семейството си на ПОЧИВКА 15 дни през юни в Кефалония в петзвезден хотел+рентакар миналата година.За тази година съв резервирал на Бали...Весели празници...
252
16
 
11
 
! Отговори
До 264 преди 5 години
Ти не си ли ***, умник? И не си ли даваш сметка че тук живеем далеч по-добре от теб. Всяко лято сме в Гърция, зимата на ски. А ти, друже, днес изми ли чиниите или още един куп те чака? Марш веднага и спри да пишеш през десетминутните си почивки.
251
21
 
12
 
! Отговори
Поздрави от далече.. преди 5 години
А бе ***,смогвате ли да си покривате разходите след поредните,но не последни увеличения на цените на всичко в Мутроландия ?Търкате ли билетчета или карате от кредит на кредит?Щото само това се върти в бг рекламите по телевизията...а забравих а лекарствата пиете ли си редовно щото и това по всички рекламни блокове?Явно не-протести срещу мизерията,самоубийства и убийства,катастрофи и т.н.Щастлив съм ,че вече не съм в тази прокълната територия.
250
4
 
0
 
! Отговори
кубанская столица преди 5 години
До Анонимен 261Моля Другарю, объяснявате за мен, какво е цв цв и бб