Безгранично партньорство? Показва колко зависима е Москва от Пекин

Проф. Аврам Агов: Си и Путин се опитват да създадат нов световен ред, но и в този ред Русия играе ролята на младши партньор на Китай
25 май 2024 14:41, Елка Василева
167
Безгранично партньорство? Показва колко зависима е Москва от Пекин
Снимка: архив, БГНЕС

Повече от 40 пъти са се срещали президентите на Китай и Русия - Си Цзинпин и Владимир Путин. Преди да отпътува за китайската столица в края на миналата седмица, Путин започна петия си мандат и направи някои рокади в правителството, които имат пряко отношение към задълбочаването на връзките с Китай. А преди да приеме Путин в Пекин, Си Цзинпин току-що се бе завърнал от европейска обиколка, първата след пандемията, която го отведе в Париж, Белград и Будапеща. И завърши без пробив по Украйна и търговските въпроси с ЕС.

Безграничното партньорство показва колко зависима е Москва от Пекин, особено в последните години. Това коментира пред БНР проф. Аврам Агов, преподавател по история на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър.

"Си и Путин се опитват да създадат нов световен ред, но и в този ред Русия играе ролята на младши партньор на Китай, а не на един от полюсите, каквато цел преследва Кремъл. Не може да се избегне усещането, че отношенията между Китай и Русия се развиват по посоката на пакт срещу САЩ", отбеляза той.

Проф. Агов подчерта, че новият министър на отбраната е придружил Путин в Пекин. Според него това е ясен показал за връзките с Китай като катализатор на развитие на военно-промишления комплекс на Русия. По думите му именно това е супер фокусът на Кремъл. Икономическият профил на новия министър на отбраната също подсилва този фокус върху военната икономика, за което задълбочаване на отношенията с Китай ще играе водеща роля, коментира експертът.

Важността на Китай за икономиката на Русия рязко нарасна през последните 2 години, като търговията между двете страни достигна рекордни нива - миналата година има 25% увеличение спрямо предходната, подчерта също проф. Агов.

"За да работи военната икономика на Русия, тя трябва да компенсира тези загуби на пазари. Китай отново е ключовият играч за решаване на този проблем".

Русия и Китай имат интерес скоро да приключат преговорите и да започнат строителството на втори газопровод през Монголия, добави той и обясни: "С пълен капацитет на двата газопровода Русия няма да може да компенсира загубите на пазара в Европа. Освен това е под въпрос дали Китай ще има нужда от това пълно количество газ, планирано за бъдещи доставки".

По думите му Вашингтон не е заинтересован от пълно обръщане на гръб към Китай.

"Както Западът се опитва да вбие клин между Русия и Китай, така и Китай се опитва да вбие клин между САЩ и Европа. /.../ Почти е невъзможно да се подкопае съюзът между Китай и Русия, поне докато трае войната в Украйна".

Проф. Аврам Агов изтъкна, че за Москва Китай е ключов политически и икономически партньор. И добави, че Китай е спасителен доставчик на много продукти за Русия.

"Ако Русия загуби войната, китайската стратегическа позиция срещу САЩ и Европа би отслабнала. В същото време приключването на войната би донесло облекчение за Пекин заради напреженията, които тя непрекъснато създава в отношенията ѝ със Запада. Пекин не иска да си разваля бизнеса със Запада и затова внимателно действа в подкрепата си за Русия".

Според него Китай действа като въздържащ фактор на Русия във войната. По думите му войната е голям дразнител в двустранните им отношения.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
3
 
4
 
! Отговори
тъпите беге дебили преди 4 месеца
Нито Китай, нито Русия, нито Индия, нито Африка, нито Южна Америка, нито САЩ участват в дeбилщината наречена Зелена сделка. A бегедебилите спират ТЕЦовете и си съсипват енергетиката за да спасяват планетата от карбан имишаните - хаа хаааа хааааа хааааааа, карайте колела, бегедебилчета... защото педерастичното ЕС им налага квоти за тецовете и тока става скъп непродаваем, ха ха хааааа , а имат всичко да си произвеждат ток и да бъдат енергийно независими.
79
2
 
7
 
! Отговори
Христо Христов преди 4 месеца
"Ако Русия загуби войната, китайската стратегическа позиция срещу САЩ и Европа би отслабнала" - като прочете това човек и лъсва, че демократичното заглание е изсмукано жт пръстите на някой зависим грантаджия.
78
1
 
8
 
! Отговори
Дрис Беге преди 4 месеца
А какво става с шейсетте и един милиарда помощ? Върнаха ли вече Крим?
77
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русия не зависи от Китай, тя е васал. Затова чакаха да свърши олимпиадата на господарите преди да нападнат Украйна
76
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
E, не може всички да са "независими" (напълно зависими от САЩ) като ЕС например.
75
3
 
4
 
! Отговори
Някой преди 4 месеца
Ами че той единият, се въртеше като пале около господаря си! Сладък, пухкав, иде ти да го ощипеш по бузата! Толкова беше добричък! Дано Господарят се омилостиви и му даде играчките!
74
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Стокооборотът между РФ и КНР достигна рекордно ниво $240 млрд. Само за миналата година има 25% увеличение спрямо предходната.
73
1
 
4
 
! Отговори
До 79 преди 4 месеца
Защо да е свършено с него ? Разсъждаваш като детиняк от софия. Както Русия е зависима в търговията от Китай така и Китай е зависим от ресурси за икономиката си от Русия.
72
0
 
2
 
! Отговори
Хи хи хииии преди 4 месеца
Щото нимойми да напишем фолцваген правилноЗатуй
71
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Професорът не му е силната част геополитиката. Русия е младши партньор в икономическата сфера, но е старши във военната. Спрямо Китай само САЩ не е младши партньор ако трябва да сме по-прецизни. Нещо бърка и термините, съюзът е защитен, защото САЩ оттдавна организират нападателен съюз срещу Китай.
70
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Ще се навежда . Какво да прави. Ако не е Китай е свършено с него.
69
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Фолцваген защо не дадат на България лицензи и технологии да правим Поло, или Голф 4, чисто българско производство и собствено, и да ги разработваме и развиваме. Това са страи модели, но България може да ги произвежда ако получи цялото know-how от фауве, защо не дават, нали сме партньори, или?
68
4
 
7
 
! Отговори
Зависими преди 4 месеца
Да де, ама китай прави най-добрите автомобили в света, отдавна задмина немските. А руската автомобилна индустрия беше умряла след опустошението на Русия след 90те години. И Китай сега даде на Русия готови технологии и модели за производство на автомобили, нещо което се разработва десетилетия.
67
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
"Едноличната хегемония, блоковата конфронтация и политиката на силата деректно заплашват световния мир и безопасността на всички страни" - Разбирате в чия градина хвърля камъните Председателят Си. Не в градината на Градинаря Жозеп, той е васал, а в градината на Изключителния Хегемон.
66
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
СССР през 50-те и 60-те години, а след това и възстановилата се след петнайсетгодишния провал сегашна Русия, отнеха от петстотингодишното господство на Западна Европа неговата основа - военното превъзходство. Върху този фундамент беше построено господството в световната политика, култура, икономика, което позволяваше налагането на свои интереси и ред и най-вече - изсмукването на БВП в своя полза. Загубата на половинхилядолетната хегемония е дълбоката причина за бясната омраза на Запада спрямо Русия, на опита му да я съкруши.
65
1
 
11
 
! Отговори
Запознат преди 4 месеца
Москва е толкова зависима от Пекин колкото и Пекин от Москва. Руснаците търгуват свободно с Индия, Пакистан, Бангладеш, Виетнам,.Индонезия и т.н. Вие ще изкарате, че само Китай е голяма държава в Азия.
64
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русия върви към пълни санкции. Следващият е Китай.
63
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
В Брайтон, Англистан, вече имат чист оригинален КМЕТАнглистанец от Южна Азия казва се Мохаммед Асадуззаман. Ахахаха.. Ообабачко.оо.
62
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русия и Китай са такава стратегическа военна мощ, с която САЩ не могат да се съревновават. Но към тях трябва да добавим и Северна Корея, голяма държава която също има стратегически оръжия, и която няма да се поколебае да го използва.
61
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
"Китай Ще Строи АЕЦ - Тракия - на Черно Море" - Русия вече построи една АЕЦ Акую в Турция и ще построи още две.