Хора или достойно заплащане – какво точно й липсва на България?

Стратегия за ниски данъци и евтин труд не е в полза на българските трудещи се
Обновена: 10 дек 2018 20:41 | 10 дек 2018 17:15, Елка Василева
254
Хора или достойно заплащане – какво точно й липсва на България?
Снимка: архив, Булфото

Редовно се твърди, че в България има недостиг на работна ръка. Така ли е наистина? Ново изследване отчита друг тежък дефицит - на достоен труд и достойно заплащане. А да си работник - в България това вече звучи обидно. Дойче веле публикува анализ от Емилия Милчева.

Помните ли тази „новина"? Кравеферма в пловдивското село Столетово търси работник срещу 3 000 лева заплата на месец. Кандидати за работа прииждат и до днес, сред тях и един човек от Карнобат, който обещал бонус - да свири на акордеон в местното читалище, ако го наемат във фермата.

Оказа се обаче, че никой не е имал намерение да дава такава заплата. Нищо, че го казаха по голяма българска телевизия. Според местните въпросните 3 000 лева били заплащането не на един, а на всичките четирима работници в частната ферма, обясни Ваня Григорова от сдружение „Солидарна България", която тази седмица представи изследването си за състоянието на трудовия пазар и недостига на работна ръка в България.

Още по темата

За фермата в Столетово се разбра и друго: противно на първоначалните твърдения, че кравефермата била изцяло модернизирана, в крайна сметка се оказа, че обновен е бил само един от оборите - с пари по европейски проект. Но собственикът ѝ далеч не е първият работодател в България, който спестява истината за заплащането и условията на труд. Той просто обслужва митологемата, устойчиво налагана в последните години от работодателските организации - за дефицита на работна ръка в България, за “мързеливите българи” и т.н.

Под влиянието на подобни внушения тази година парламентът промени трудовото законодателство, като премахна квотата от 10% за внос на работници от трети страни. Бизнес организациите се надяват така да бъдат привлечени 500 000 души (това се равнява на 16% от трудещите се в България) - работна ръка от държави като Индия, Виетнам и Украйна, където месечните възнаграждения масово са под 200 лева. Двата големи синдиката КНСБ и КТ “Подкрепа”, които обикновено са много шумни, когато става дума за енергетиците от “Марица изток” например, този път само декларативно обявиха, че не подкрепят тези изменения.

Ако в България имаше достойно заплащане

Засега няма официални данни, които да доказват, че е налице толкова тежък недостиг на работна ръка, посочват авторите на изследването. В същото време миграцията към чужбина продължава да расте - само през 2017 година близо 27 000 български граждани са емигрирали от страната, като 89% от тях са в активна икономическа възраст.

“Не можем да даваме пари, след като производителността е ниска. А като искат да ги експлоатират, да вървят”. Това е друга любима митологема на голяма част от българските работодатели. Така ли е наистина?

Авторите на изследването привеждат един сериозен аргумент срещу подобни твърдения - как се е развивала производителността и как са нараствали реалните средни заплати за периода 1991-2014 година. Числата показват, че от 1992 година започва рязък срив на заплатите спрямо производителността. Това е началото на прехода, когато започва и “преформатирането” на българската тежка и лека индустрия - приватизация, фалити на предприятия, загуба на традиционни пазари, липса на технологично обновление, ликвидация на цели отрасли като уранодобива и добива на оловно-цинкова руда, свиване на оръжейната промишленост, начало на големите емигрантски вълни. Разбира се, работниците първи усетиха колко остри и болезнени са тези трансформации.

Т.нар. "работническата класа” - шлосерите, стругарите, фрезистите, леярите, майсторите изобщо, сведена днес предимно до шофьори на камиони, чистачи и електротехници, започна да се топи. Макар че партията, която претендираше да защитава интересите ѝ - БСП, управляваше официално или задкулисно в годините, последвали 10 ноември 1989.

През този период индексът на реалните трудови възнаграждения е значително под производителността на труда. И макар за няколко години след 2006 заплатите видимо да нарастват, те и до момента не могат да достигнат производителността, отбелязва изследването. А за периода 2010-2014 година заплащането не само не настига средноевропейските нива, но дори дърпа назад.

С отмирането на стотици предприятия отмряха и много от техникумите, които осигуряваха работници за тях. Някои успяха да се преобразят в търговски или професионални гимназии, но в градовете, където умряха производства, техникумите затвориха врати. Така в 21 век, когато инвеститори започнаха да отварят тук и там заводи, изведнъж разбрахме, че професионалното образование е почти изличено за сметка на езиковите гимназии например.

Неслучайно в изследването фигурира безпрецедентното настояване на предприемачи да се ограничи приема в езиковите и математическите гимназии, които учели децата на емиграция. Вместо това да има централно планиране, а тези, които завършват средни професионални училища, да бъдат задължени да работят в съответните производства. Но когато анкетиращите попитали срещу какво, срещу какви договори, отговор не получили. "Как така ще “заключваме” тези млади хора, без да са ясни заплащането и условията на труд?”, попита в тази връзка авторката на изследването Ваня Григорова.

А кой гарантира условията на труд? Ако институции и синдикати си бяха на мястото, нямаше да допуснат взривовете в завод “Миджур”, където хора утилизираха мини, отваряйки ги с дървени чукчета. И всичко това срещу 240 лева месечна заплата. В “Миджур” инцидентите не са рядкост - пожари, взривове, загинали, ранени, до изпепелените през 2014 година 15 души. Но никой не е затворил предприятието.

Причината голяма част от работещите в България да са обезправени заради липсата на законова и синдикална защита не се дължи само на факта, че синдикални структури в частните фирми почти няма. Синдикатите в България се оказаха добри колаборационисти на властта. Когато през 2014 година избухна скандалът с контролиран вот на миньори от Бобов дол, работещи за Христо Ковачки (скрита камера показа как им “подсказват” за бюлетината на БСП), излезе и друг - с ваучерите за храна, които получаваха, можеше да се пазарува само в хранителните магазини, които са собственост на боса. На това му се вика затваряне на кръга. Или стягане на примката, зависи от ракурса.

В тези магазини стоките бяха като при Лукановата зима - и наставаше бой за пакетче кайма. Едва когато тази дългогодишна практика излезе наяве, по една телевизия виден синдикалист коментира, че ставало въпрос за нарушение, тъй като съгласно правилата работодателят трябва да има договори с различни магазини, не само със собствения си. А социалистката Мая Манолова, чийто избирателен район като депутат включваше Бобов дол, заяви, че обвиненията унижавали достойнството на миньорите, но замълча за ваучерите. Днес като омбудсман тя е изявен радетел за правата на унижените и оскърбените.

В нормалните държави

От представеното изследване стана ясно и друго: българската стратегия за ниски данъци и евтин труд, рекламирана пред инвеститорите, не работи в полза на българските трудещи се. В интервюта, взети по Скайп от млади българи в чужбина и представени като част от проучването, бяха изтъкнати предимствата на работата в нормалните европейски държави - гарантирано заплащане, гарантирано право на почивка, ясен трудов регламент. “Когато работиш над определените седмично часове, получаваш допълнителни дни отпуска”, обясни млада българка, която работи във Франция. Ако човек, трудещ се в българска фирма с български собственик, може да се похвали с подобно преимущество, със сигурност ще е прецедент.

Днес, в страната на услугите и обслужващия персонал, работник вече звучи обидно. А фермата в Столетово? Там вече не търсят нова работна ръка. Семейството, провокирало обявата за работа, тъй като било напуснало ненадейно, междувременно отново се върнало във фермата. Оказа се, че жената просто трябвало да роди…

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


254
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
113
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако станем просветена диктатура, България ще се оправи. Само диктатура може да обърне демографските реалности. Само диктатура може да върне жените към ценностите и да ги спаси от разврата. Мъжете трябва да работят, а не жените да изнемогват и да нямат време за деца и за себе си. Как мъжете да са добре като ги изгърбват от пабота по 12 часа? Как да правят и гледат деца? Как ще има демографски ръст като сме роби на еврейски корпорации. Направете ме диктатор и ще оправя България, знам как.
112
9
 
4
 
! Отговори
ХА,ХА,ХААААААААА.... преди 5 години
"СТАНДАРТА НА ЖИВОТ":--ЗА МЕНЕ ЛИЧНО Е ...ЕДИН....--ЗА РОМЧЕТО ОТ ГЕТОТО --Е ДРУГ....--А , ЗА ДРУГАРЯТ ОТ БКП/ДС..СВИКНАЛ НА КЬОРСОФРИ И ВЕЛИКИ ПРИКАЗКИ ---Е СЪВСЕМ ДРУГ!!!!ВСЕКИ --САМ СИ ИЗГРАЖДА СТНДАРТА НА ЖИВОТ!!ВЪПРОСА Е ....."ИМАШ ЛИ ДУПЕ" ЗА ТОВА...??!
111
3
 
16
 
! Отговори
АНТИ преди 5 години
По всички фирми има сложени хора - НАШИ ХОРА - те работят командващи.Командват наляво-надясно и унижават работника със (често) гадни нареждания.Отделно, от работниците има шпиони, дето пеят на нашите хора, всичко което става и не става в обекта.Е тва ви е капитализма - гаден и уродлив.
110
2
 
23
 
! Отговори
Обективен преди 5 години
Разбира се, че хора има, но вече няма хора готови да работят срещу минималната заплата. Първо е заплащането, а после работата, а не както искат дебеловратите - първо работете, а дали ще ви се плати ще го мислим после. Производителността на труда винаги е зависела от технологията на работа налагана от работодателя, така че дебеловратите бизнесмени-демократи да не се оправдават с ниска производителност.
109
9
 
5
 
! Отговори
В. Магриотов преди 5 години
До АнонименАми нагъл е тоя твоят познат! Не сига че са му осигурили служебна кола ами и да му я поддържат при условие че е вземал немалко пари, къде го има това, брех?
108
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не разбирам какво значи достойно заплащане на труда?! Работникът се продава на пазара- той си определя цената (говорим за интелектуален труд, слугинажът не ни интересува, той е нула по цял свят). Пример. За човек с минимален опит давахме 3000лв. месечно. Всеки искаше повече- склонихме на 4000лв.. Говорим за качествени кадри и интелектуален труд, иначе "желаещи" да работят за добра заплата без нищо да знят- колкото щеш. На пазара на труда- масово слугинаж от УНСС без знания, без акъл.
107
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Моя позната работи като счетоводителка в София в голяма западна фирма. Заплатата й е 70 / седемдесет/ евро на час- знам, че няма да повярвате. За другите екстри на службата й няма да кажа- ще ме вземете за лъжец.
106
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Който казва че в България е добре,лъже,пътувам и виждам,който казва че българина е мързелив лъже,но че е *** и си трае е вярно!
105
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
С много елементарно противопоставяне на работници и работодатели до никъде няма да стигнем. Днес пазара на труда е много тясно специализиран, има много професии в България които са много добре заплатени, проблема е че има доста неквалифицирани хора, които логично работят за малко пари и каквото им падне буквално, за по няколко месеца. Да се правят такива генерални заключения, как всичко е лошо, става по-лошо и безнадежно, първо че е невярно и глупаво и второ работи срещу нас!
104
8
 
4
 
! Отговори
Гласуващ за Герб преди 5 години
Евала Бойче! За това племе - само Герб!
103
4
 
15
 
! Отговори
Обективен преди 5 години
Основният проблем в България по отношение на заплащането е, че след 1989 година завзелите властта демократи унищожиха всички форми на организиране на хората в България и сега от 29 години няма кой да организира хората за протести. Без организация протести няма. Демократите унищожиха и правосъдната и правоохранителните системи на България, за да крадат на воля, както и стана. Другото, което направи режимът на демократите е, че постепенно отменя социалните придобивки от Кодекса на труда.
102
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
значи така - кога ни продават стоки - храна, услуги, ток, здравеопазване - пазарна икономика, бате, има пазар, търсене, предлагане и така се определя цената на стоката. ако искаш плащай, ако не - стой гладен, на тъмно, болен...Кога идем на пазара на труда - пазар, като всички други, където има търсене и предлагане и си продаваме труда - леекичко изкривяваме пазарчето, подбиваме го, внасяме си роби...т.е. га ни изнася, пазарна иконимика, га не - държавна намеса и робовладелство
101
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименРибата се вмирисва откъм главата!
100
4
 
11
 
! Отговори
Иготури Наминдера преди 5 години
...липсват честни и некрадящи политици и 80% недебилно население!
99
5
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Снощи ми гостува познат, работил 23г. във фирма за доставка на интернет и телевизия. Напуснал я, защото обслужвайки селски район и правейки на ден около 150км. шефа му отказал да смени гумите на служебната кола с показали се платове и заявил, че животът му не го интересува. Днес познатият ми е в конкурентна фирма, а заплатата му от 700 в старата е 1200лв.чисти. Такива шефове са огромната част-алчни, глупави и без морал. Работници има-шефове няма.
98
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво точно й липсва на България? Адекватна ценностна система на 80% от населението. Самооценка? Нула. На протести- огромни, смели, пред работодателя си- мишки, експлоатирани ежедневно не смеят дума да кажат или напуснат. Увеличение да поискат- никога. На приказки- огромни. На действия- абсолютна нула. Огледайте се- панелни гета, мръсотия, всеки гледа в собствената си купичка. Злобни, бедни, прoсти, нахални кoмплексари. Но надежда има- 20тина% от населението е добре сложено с адекватни ценности.
97
7
 
11
 
! Отговори
Обективен преди 5 години
Много неистини прочетох и в "новината" и в коментариите. В каква мафиотска държава живеем се вижад и от това кого критикуват в статията - само БСП и нито дума за СДС, НДСВ и ГЕРБ най-вече. Явно голям страх тресе и "анализаторите" и не смеят да критикуват ГЕРБ. Пак някакви пишат са почасово заплащане, а то винаги си го е имало, има го и сега, но не се спазва, както не се спазва и работното време. Почасовото заплащане има много ограничено приложение и не разбират хората,, които му се надяват!
96
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тук вече не става дума дори за добра заплата,а за оцеляването на населението и държавата,една трета вече ги няма,изнесоха се и се провежда политика на геноцид върху населението и закриванетои на държавата!Вие *** ли сте или да?
95
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ей..й, тоя комунистически синдром, че някой трябва да ви плаща за да не работите, ще ви погуби !Така и не желаете да разберете, че Капитализмът плаща само срещу резултати, срещу реален продукт, а не за присъствие !Днес и последния китайски селянин, ако не е изработил поне 1000 пушкала, някой от които и наш Андрешко ще изгърми на Нова година, няма да получи заплата.А, питайте Андрешко какво е изработил през това време за китаеца !
94
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До VТи ли си дежурния??? Тука не може да се пише нормално, защото дежурния писач на бсп е на работа и пречи, трие и дерибейства! Аиде много ти здраве!