Съдбите зад стените на сградите на "Брутализма" в бившия СССР

Хората, които живеят там са бедни и недоволни...
Обновена: 9 окт 2020 08:14 | 9 окт 2020 07:15, Нели Христова
115
Съдбите зад стените на сградите на "Брутализма" в бившия СССР
Снимка: Instagram/ Alex Schoelcher

През десетилетието след Втората световна война от Великобритания се появи нова вълна от архитектурен дизайн. С участието на монолитни блокове от суров бетон и стомана, името му добре обобщава външния му вид - Брутализъм.

Брутализмът бързо се утвърди в цяла Европа, но никъде не беше приет по-ентусиазирано, отколкото в СССР. Там стилът сякаш най-добре съобщава за стремежа към марксизъм от космическата епоха и се превръща в естетика за неизброими хиляди граждански сгради и високи апартаменти.

Днес обаче тези сгради са презирани, тъй като напомнят за съветското минало. Някои от тях се събарят, в някои региони, те продължават да се строят мълчаливо и внушително.

Фотографът от Мелбърн Алекс Шолчър е прекарал последните две години от живота си пътувайки през бившия Източен блок, от Грузия до Молдова и от Казахстан до Киргизстан, документирайки оцелелите сгради на "Брутализма" и хората, които ги обитават. Със своя проект "Конкретни граждани" той разказва историите на хората, които продължават да живеят в тези съветски гиганти. 

 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cholpon inside the Mikrorayon 10 apartment complex in Bishkek, Kyrgyzstan. Of all the portraits I took for this project, this was by far the most surreal experience for me. One of those moments as a photographer where you almost feel like you’re not really there, mostly out of sheer disbelief at the subjects willingness to participate. Cholpon did not say much, although she seemed absolutely baffled that I had any interest in the building at all. In former Soviet states, Brutalist architecture is often overlooked or ignored completely, with many people favouring newer and more modern builds. Today is the last chance to catch my ‘Concrete Citizens’ exhibition at @sunstudios in South Melbourne. The frames come down tomorrow so go check it out! 🇰🇬🔥📷 #concretecitizens #portrait #documentary #kyrgyzstan #bishkek #frunze #kyrgyz

Публикация, споделена от Alex Schoelcher (@alexschoelcher) на

Пред VICE Алекс споделя, че мащабните сгради го впечатлили, след като видял няколко поста в Instagram: "Помислих си: "Леле, това е лудост!" Това е толкова дистопично, толкова е потискащо и страшно, но е и наистина интересно." И така той се озовава в бившите държави от съветския блок. Първо започва да снима сградите, като най-интересна му се струва Nutsubidze Plato - три блока свързани с мостове помежду си. Тогава му хрумва и идеята - да, сградите са интересни, но историите на хората, които живеят в тях са още по-интересни.

В бруталистичните сгради живеят хора от целия спектър. Някои от тях обичат мащабните блокове, в които живеят, заради  общността, която обитава сградата, или гледката, която имат от дома си, или факта, че тези сгради са наистина добре и здраво построени. Възрастните хора дори се се гордеят с това, че живеят в тях, защото имат толкова мили спомени от Съветския съюз - а тези сгради често представляват именно това - спомен за СССР, макар и за някои, не толкова мил.

Друга група от хората ненавиждат съветските гиганти. Те ги намират за грозни и са шокирани, че дори има хора, на които подобна архитектура им харесва. "Това е проклятието на тяхното съществуване", казва Алекс и споделя, че зад стените им има много много бедност: много хора, чийто хол е и тяхната спалня, много тъжни истории и доста разтърсващи съдби.

Възрастните хора в бруталистичните гиганти страдат много, тъй като асансьорите често се развалят, а те не могат да се изкачат по стълбите. В апартаментите лятото жегата е нетърпима, а хората са наистина много бедни.

"Имаше една жена на около 60 години, която живееше в апартамент с много флорални мотиви и котката си. В момента, в който й направих снимка, тя започна да плаче. Имаше много недоволни хора, най-вече в Молдова и в Киргизстан. Повечето имаха купища деца. Един човек имаше осем деца в апартамента си. Невъзможно е дори да си представим, че много хора живеят в толкова малък апартамент", разказва Алекс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До СравнениеКакъв е проблема? :) Май проблема е , че става дума за Русия а :) сакън някой да не каже нещо лошо за азиатската клоака :)
22
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Гледам мизерията в Русия,създадена от Горбачовската катастройка,хората там мечтаят за такива бетонни жилища ,защото и това нямат,а живеят на улицата или в изгнили дървени къщи с капеща вода от покрива,а знаете,че там студа е голям и страшен,но нямат пари за храна,а камо ли ламарина за покрива,страшно е,има и деца,юноши или старци,живеещи в такива условия!
21
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На снимките все чисти руснаци :)
20
3
 
8
 
! Отговори
Н20 преди 3 години
Донякъде да! Но белите местят бизнеса си в предградията остават черните градът не може да събира данъци ,за да поддържа някога големия град ,имотите се обезценяват убийства и дрога всеки ден по улиците ,безлюден център нередовен градски транспорт недостиг на полиция и много други фактори. Трафик на дрога по посока сащ Канада!Всичко това си казва думата и за няколко десетилетия 4етвъртия град по население в САЩ излиза от топ 20!Жалко много жалко!Страшничко е да се движиш пеш нощем по улиците.
19
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И така звание на добро отива в клемата на ибришим и теракотстване...
18
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Н20Двама братя на баба ми са избягали в началото на 19 век в САЩ,единия е бил в Детройт,но според мен,Детройт е бил съсипан именно защото заводите и произвдството спират дейността си и се изнасят от там,след което района е западнал тотално,това изобщо няма нищо общо с населението,а със загубените работни места.Сега същото се повтаря с големите корпорации,които убиват местното производство на хората,без значение в кой град или населено място,те остават без местно производство и препитание.
17
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това е най-бързото и практично строителство,а ако искате фасадата на сгарадата да изглежда добре, просто трябва да се платят повече пари,ако жителите имат средства и са съсгласнои,не виждам нищо ненормално в бетонните или панелените строежи!
16
6
 
8
 
! Отговори
Сега кой? преди 3 години
Сега кой щеше да стои на мястото на тези блокове? Правителството или частния сектор? И в двата случая материалът е пестен и времето е претупано. Всеки поне малко се е сблъсквал с новото строителство. Дето е казал човека- Аз това,което построих, вие не можете да го боядисате.
15
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Глупости,бетона си е типична европейска архитектура,немците също масово я използват още преди ВСВ и след това,без бетон няма колони и строеж изобщо,а как ще изглежда фасадата на сградата,зависи от архитекта,в България също се използват и 90% от населението живееше и живее в такива сгради.И днес се използва този тип строеж с бетонни панели в много държави,включително Германия,Полша и други държави,където произвеждат такива къщи и сгради,в България също се продават бетонни плочи,сълбища и елементи
14
9
 
9
 
! Отговори
Хм преди 3 години
Е, защо е трябвало да ходи чак до тези държави...можело е просто да пообиколи небостъргачите и гетата в родината си.
13
3
 
8
 
! Отговори
Н20 преди 3 години
До сравнение Детройт е бил чудесен град ,хотела Кадилак ресорт и много други луксозни сгради ,за съжаление белите се изнасят в предградията и чернокожите съсипват града!
12
7
 
20
 
! Отговори
Сравнение преди 3 години
Този да отиде да снима в Бронкс.....почти в центъра на Ню Йорк , там е прекрасно . Нали ? Или пък да покаже град Детройт как изглежда......
11
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тези сгради са плод на вишото кетапостроене. За нормална къща на два етажа ако имаш опит не ти трябва вишо дори при констроирането. Да не говорим че държавата може да плати за няколко проекта и да ги използва всеки ;) Трябва да се осребряват кетапи и за това се стигна до това.Парадокса е че преди кетапостроителната индустрия хората са живяли много по добре и в по устойчив свят.
10
9
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А в Ню Йорк апартаментите са колкото банята ми 4кв.м. ха-ха!наема ,разбира се огромен.
9
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сградите се стремят към марксизъм и го подкрепят ?
8
4
 
17
 
! Отговори
Н20 преди 3 години
Че кое му е "деспотичното и страшното" на това строителство напротив на малко място много апартаменти. Американците преди 120 г. започнаха да строят тъй наречените небостъргачи, които стоят и до днес!
7
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И къде са сградите има хора легнали на диванчета стари от комунзма ама сгради не виждам. Съвецкото строителство е най-доброто строителство на света. Все пак един фотограф в САЩ няма как да снима клошарите по кашоните от много демокрация там ще осъмне в панделата та се е пренесъл в лошия СССР да си изкарва самуня ляб.
6
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ти да видиш излиза, че само в Русия живеещите в такива блокове са бедни и недоволни егати пасквила, ама какво да се прави като дори и мисирките трябва да ядат.
5
0
 
13
 
! Отговори
Само питам преди 3 години
Защо не е снимал бруталроманизма в Столипиново?
4
6
 
15
 
! Отговори
Петров преди 3 години
За 30 години освен писания срещу СССР "десните" медии нищо друго не измислиха.