Съдбите зад стените на сградите на "Брутализма" в бившия СССР

Хората, които живеят там са бедни и недоволни...
Обновена: 9 окт 2020 08:14 | 9 окт 2020 07:15, Нели Христова
115
Съдбите зад стените на сградите на "Брутализма" в бившия СССР
Снимка: Instagram/ Alex Schoelcher

През десетилетието след Втората световна война от Великобритания се появи нова вълна от архитектурен дизайн. С участието на монолитни блокове от суров бетон и стомана, името му добре обобщава външния му вид - Брутализъм.

Брутализмът бързо се утвърди в цяла Европа, но никъде не беше приет по-ентусиазирано, отколкото в СССР. Там стилът сякаш най-добре съобщава за стремежа към марксизъм от космическата епоха и се превръща в естетика за неизброими хиляди граждански сгради и високи апартаменти.

Днес обаче тези сгради са презирани, тъй като напомнят за съветското минало. Някои от тях се събарят, в някои региони, те продължават да се строят мълчаливо и внушително.

Фотографът от Мелбърн Алекс Шолчър е прекарал последните две години от живота си пътувайки през бившия Източен блок, от Грузия до Молдова и от Казахстан до Киргизстан, документирайки оцелелите сгради на "Брутализма" и хората, които ги обитават. Със своя проект "Конкретни граждани" той разказва историите на хората, които продължават да живеят в тези съветски гиганти. 

 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cholpon inside the Mikrorayon 10 apartment complex in Bishkek, Kyrgyzstan. Of all the portraits I took for this project, this was by far the most surreal experience for me. One of those moments as a photographer where you almost feel like you’re not really there, mostly out of sheer disbelief at the subjects willingness to participate. Cholpon did not say much, although she seemed absolutely baffled that I had any interest in the building at all. In former Soviet states, Brutalist architecture is often overlooked or ignored completely, with many people favouring newer and more modern builds. Today is the last chance to catch my ‘Concrete Citizens’ exhibition at @sunstudios in South Melbourne. The frames come down tomorrow so go check it out! 🇰🇬🔥📷 #concretecitizens #portrait #documentary #kyrgyzstan #bishkek #frunze #kyrgyz

Публикация, споделена от Alex Schoelcher (@alexschoelcher) на

Пред VICE Алекс споделя, че мащабните сгради го впечатлили, след като видял няколко поста в Instagram: "Помислих си: "Леле, това е лудост!" Това е толкова дистопично, толкова е потискащо и страшно, но е и наистина интересно." И така той се озовава в бившите държави от съветския блок. Първо започва да снима сградите, като най-интересна му се струва Nutsubidze Plato - три блока свързани с мостове помежду си. Тогава му хрумва и идеята - да, сградите са интересни, но историите на хората, които живеят в тях са още по-интересни.

В бруталистичните сгради живеят хора от целия спектър. Някои от тях обичат мащабните блокове, в които живеят, заради  общността, която обитава сградата, или гледката, която имат от дома си, или факта, че тези сгради са наистина добре и здраво построени. Възрастните хора дори се се гордеят с това, че живеят в тях, защото имат толкова мили спомени от Съветския съюз - а тези сгради често представляват именно това - спомен за СССР, макар и за някои, не толкова мил.

Друга група от хората ненавиждат съветските гиганти. Те ги намират за грозни и са шокирани, че дори има хора, на които подобна архитектура им харесва. "Това е проклятието на тяхното съществуване", казва Алекс и споделя, че зад стените им има много много бедност: много хора, чийто хол е и тяхната спалня, много тъжни истории и доста разтърсващи съдби.

Възрастните хора в бруталистичните гиганти страдат много, тъй като асансьорите често се развалят, а те не могат да се изкачат по стълбите. В апартаментите лятото жегата е нетърпима, а хората са наистина много бедни.

"Имаше една жена на около 60 години, която живееше в апартамент с много флорални мотиви и котката си. В момента, в който й направих снимка, тя започна да плаче. Имаше много недоволни хора, най-вече в Молдова и в Киргизстан. Повечето имаха купища деца. Един човек имаше осем деца в апартамента си. Невъзможно е дори да си представим, че много хора живеят в толкова малък апартамент", разказва Алекс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
0
 
22
 
! Отговори
Батман преди 3 години
Тук от коментиращите които са много недоволни 100 процента живеят в панелка или от тези блокове ново строителство което е същата работа. Като сте много недоволни ами постройте си къща бе какво ми ревете.
42
5
 
11
 
! Отговори
ДртПрч преди 3 години
До Анонимен 50Няма високи сгради без бетонен скелет, но тези брутални мастодонти са изцяло от бетон - т.нар. "пълзящ кофраж". Много здраво и много зле изолирано. Всичко се чува, а на последните етажи се усеща едно странно полюляване, особено, когато духa вятър.
41
11
 
31
 
! Отговори
Мисля си преди 3 години
Живял съм и при Бай Тошо, и сега поравно. Сега е два пъти по-зле, не могат да ме излъжат такива поръчкови статии. За Русия не знам, но когато ходих в Новоросийск през 1994, при Елцин, имаше беднотия. Отивам /пак с кораб/ 2004 г - живеят по-добре от нас. Това са факти, които видях с очите си,а не статии.
40
7
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Интересно как ли живеят жителите на подобни сгради на Запад?Сигурно са мулти-милиардери....Дори проф. Роджър Скрутън направи филм за бетонните грозотии в Англия и показа как живеят хората, които са останали...И изобщо - това е дело на западни архитекти от началото на 20-ти век. Аман от ваща пропаганда.
39
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
..........Панелните блокове издържат 80 години,това стоителен техник ни го каза,а ако се поддържат и повече години.....И така да е, скоро животът на първите строени изтича, ще се събарят масово, а хората ще останат без собственост - с едно голо процентно право на строеж върху мястото. Ако някой иска да строи там, разбира се, но и да се строи ще са нови, скъпи сгради, които малко хора ще могат да закупят. Така масовите дребни собственици ще станат масово наематели по капиталистически модел.
38
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 59Почти всеки небостъргач е базиран на метален скелет.Между другото, има разлика между "сграда, в която е изпозлван бетон" и сграда в стил "брутализъм".Ако не знаеш де.
37
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Посочете ми поне една многоетажна сграда без бетон! Няма такава,просто НЯМА!
36
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Името на стила казва всичко, а има и причина точно в СССР да се утвърди като доминиращ: страна без перспективи за населението си няма нужда от приветлива градска среда.
35
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сигурно има и американски и западен Брутализъм. А ние трябва да си оправим нашата кочинка.
34
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
се е едно живеем у хонгилдоннема нужда
33
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименПанелните блокове издържат 80 години,това стоителен техник ни го каза,а ако се поддържат и повече години.В Русия стоежите им са със дебели стени,дори и от тухла да са,стените са доста дебели, за разлика от България,и ако покрива се поддържа,издържат стотици години,някога и в България са строили с по-широки стени,но не и през последните години.Стената е трябвало да бъде минимум 60 см. ширина,а дори и повече.
32
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Влезте и вижте в Тубата как и в момента се строят бетонни къщи за дни в западна Европа и Полша,забавят се, ако евентуално искаш и подземен килер,защото копаят и строят килера и тогава полагат бетонната основа,бетона е неизменна част от всички сгради,дори на принтираните къщи,които изливат стените и сградите пак от някаква смес с бетон,пак присъства и бетон!
31
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 20-30г. ще има огромни проблеми с панелките. В БГ огромната част са строени между 1958г.-80г. Имат живот 40г., с удължаване още 20-тина, това саниране сега е пунта-мара. А проблемът не е само в самата строителна технология, а и как се строяха от трудоваци и виетнамци. И още, след 90г. досега огромна част са празни и не се поддържат, комшийски наводнения през годините, течовете от покривите, в мазетата, неподдържане на общите части... Положението ще стане трагично.
30
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цъкам минус.
29
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Имаше бездомни.
28
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименКакво ми натискаш минуси,може и да има богаташи в големите градове,имат и прекрасна архитектура в Русия,но виж предаването "Слово пацена" на Тубата как живеят руснаците в селата и даже в градовете и бездомните и бедните,има и други такива предавания в Тубата,колкото искаш.
27
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така е, вярно, прави са хората.
26
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименИзвинявай,но нямаше бездомни хора през соца,това е абсолютен факт,за разлика от сега.
25
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Руснак до руснака мила моя майнольо :)
24
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 46То щот преди Горбачов всичко беше мед и масло :))) има един виц от съветско време: Вървят си двама руснаци и единия питя другия: И какво? Това ли е комунизма? Стигнахме ли истинския комунизъм? И другия му отговоря: "О, не ще стане още по-лошо" Та вода от извора :)