Не е сигурно, че жилищата ще поскъпват след влизането в еврозоната

Тихомир Тошев: След приема на еврото няма да има сериозна промяна в цените
5 сеп 2024 19:40, Анисия Иванова
59
Не е сигурно, че жилищата ще поскъпват след влизането в еврозоната
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Данните на БНБ за месец юли показват пореден ръст на жилищното кредитиране, като лятото се оказа горещо за ипотечните кредити. Голямото търсене е задвижвано от различни двигатели, но ниските лихви карат потребителите да са по-смели в покупките си. Сред сделките се увеличава и броят, сключени със средства от кредит, тъй като цените на имотите се увеличават и хората не разполагат с толкова спестени средства, това коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит Център", в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

Пазарните участници често прогнозират спад в цените, тъй като очакванията са, че все по-малко хора ще могат да си позволят имот, но ръстът на доходите подкрепя търсенето. Гостът обясни, че когато потребителите нямат притеснения около пазара на труда и доходите им растат са по-спокойни и предприемат покупка. Предприемачите от друга страна виждат това и вдигат цените, за да може да увеличат печалбите си, но това може да доведе до момент, в който разликата между цените на имотите и покупателната способност на хората е голяма, което би довело до забавяне в сектора. Очакванията са, че ако видим подобни събития, те няма да са през тази или следващата година, тъй като все още има голям интерес към този актив.

Предстоящото присъединяване на България в еврозоната може да има ефект върху цените на имотите. Има примери от държави, които след присъединяването си са отчели ръст на цените в рамките на 10-15%. Но в други страни се вижда ръст преди приемането на еврото, а след това спад. Гостът очаква, с оглед на сегашната ситуация на пазара у нас, след приема на еврото да няма сериозен ръст или спад в цените на имотите.

"Ако пазарът се пренавие преди влизането в еврозоната и генерира един по-висок ръст, отколкото пазарът е готов да поеме, е възможно и при нас да има отдръпване назад. Но при това предлагане и това търсене – аз очаквам, че по-скоро няма да има спад на цените след влизане в еврозоната, но и не очаквам, че ще има сериозен ръст.“

Често се говори за балон на имотния пазар у нас, но няма признаци за подобен. Тошев предупреди, че трябва да бъдат следени лихвите, тъй като в момента младите семейства теглят заеми в порядъка на половин милион лева, а при 30-годишен кредит това възлиза на месечна вноска около от 2000 лв. Той допълни, че повечето домакинства, които теглят такива заеми получават общ доход от около 7000 лв на месец, което прави кредитът ниско рисков.

Той допълни, че България е пазар с плаващи лихви по кредитите, а те няма да останат на сегашните си равнища вечно, но дори и двойно увеличение на лихвата това не би разклатило този тип домакинства. Това поставя въпроса за кредитите на домакинствата с по-нисък от този доход.

"(От хората, получаващи под средната работна заплата за столицата), има купувачи на пазара, но те са малко под това ниво. Те се ориентират към по-крайните квартали и към панелните апартаменти, въпреки че в някои райони те изравняват цените на тухленото строителство. А хората със значително по-ниски доходи в момента са в посока – „трудно справяне“, защото инфлацията, която имаше последните 2 години, доведе до това, че на хората с по-ниски доходи им е все по-трудно да се справят. Виждаме голям ръст на изтеглени бързи кредити и сериозно задлъжняване с тях. Все повече хора изпадат в невъзможност да обслужват бързите си кредити и там има проблем.“

Стратегията на банките до края на годината изглежда ясна, като не се очаква да видим повишения в лихвените равнища, тъй като четвъртото тримесечие е най-активният сезон за кредитирането и банковите институции ще целят да останат конкурентни.

БНБ задължи търговските банки да наблюдават определени съотношения при отдаването на заеми, за да не се стига до рискови кредити. Гостът обясни, че не изглежда да има банка, която да излиза от нормалните съотношения, като кредиторите имат разнообразно и балансирано портфолио от заеми.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


59
Още по темата: цениимотиBloomberg TV Bulgaria
Още от ЕС
Времето ви изтича, ще ви убием: Атакуваха свещеник в Рим, който се бори с мафията
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Политиците са в еврозоната, пък Българина е зад еврозоната. Пиар, пиар, пиар обаче кога ще има производство в България? То работа, работа и пак работа за раята, за политика български -пачки, власт , пачки. Няма да гласувам!!!!
36
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Търсене и предлагане! Ако след влизането в еврозоната всички ще се втурнат да купуват, цените ще се вдигнат. Аз пари не бих дал, не защото смятам, че има имотен балон, а защото смятам, че това което се предлага не струва! Всичко живо строи на едно място, няма инфраструктура, качеството на строителството е съмнително и всичко се продава още на зелено, т.е. рискът е изцяло за мен. Всеки сам си преценява!
35
2
 
1
 
! Отговори
до 33 преди 1 седмица
И защо така? А ти за кого гласува?
34
2
 
7
 
! Отговори
az преди 1 седмица
истината е под наем, и пестене години за некое ваканционно имотче за старини купено в кеш
33
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Ние според нашите "политици" сме в еврозоната, обаче като "балканска" държава с "политици"- мутри и тарикати. На най-ниско ниво сме, защото ни управляват хора без образование- крадци.
32
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Нищо не е сигурно в България. Освен това, че няма файда да си държиш парите в банка.
31
0
 
22
 
! Отговори
Банкер преди 1 седмица
Преди цените бяха ниски лихвите високи Сега високи цени ниски лихви Банката ме губи но за Вас да предвидите бъдещето си за 30 год не знам
30
14
 
1
 
! Отговори
До 5 Спекулация преди 1 седмица
Това че живеят 6.5милиона българи в Страната не ИЗКЛЮЧВА 2,5 българи ИМАЩИ ЛИЧНИ КАРТИ И ЖИВЕЕЩИ В ЧУЖБИНА!Скоро излезе Европейско изследване че по броя Население живеещи в Страната имаме най-много налични жилища на Глава население!Но ако сметнем тези жилища РЕАЛНО на 9 милиона БЪЛГАРИ с живеещите в Чужбина се получава че от 90% ще паднем на 60%!Да не би българите в САЩ,Германия.. са тръгнали да ПРОДАВАТ!НЕ ТЕ КУПУВАТ И ЗА ДЕЦАТА СИ а повечето на старини се ВРЪЩАТ!А Чужденците с ЖИЛИЩА КОЛКО СА?
29
15
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Никакво значение няма. Едни и същи хора движим имотния пазар у нас, а бачкаторите ни плащат наем, чакайки балонът да се спука.
28
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Хърватия прие Eврото миналата година и сега средната цена на апартаментите вече е 3400 Евро на квадрат.
27
1
 
15
 
! Отговори
Пепи преди 1 седмица
Все в порядке:) Брейй, милионери ни направихте. Ама давайте още малко и да разпродавам и да бия камшиците за някоя цивилизована държава.
26
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
азз очаквам целите манастирски при някое наводнение от дъждове да се преместят към долните квартали, като знам как са им наводнени основите още при изкопа за блока... *** иначе скъпо хахах
25
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Стилиян А това означава Бог дал, Бог взел. Добре е, че се осветляват парите, ама отиват в канала.
24
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Не е сигурно че на територията ще са останали бели хора след 20 години
23
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
новостроящите се квартали в София не си заслужават парите, няма инфраструктура, прахоляци и шум от строежи... на кое отгоре са толкова скъпи, като се има предвид и качеството
22
1
 
16
 
! Отговори
Българин преди 1 седмица
Те вече поскъпнаха. Преди 10 години си взех апартамент в София за 75 хиляди евро. Сега същия апартамент е 150 хиляди евро. Двойно за десет години (като реално цената скочи последните две-три).
21
1
 
24
 
! Отговори
Стилиян преди 1 седмица
Много черни пари има в България. Единственият начин да се осветлят е чрез имоти. 50% заем 50% собствени средства и готово. След влизането на еврото всеки ще трябва да докаже от къде саму парите при превалутиране. Затова и никой не иска еврото. Администрацията заради рушветите за разрешителни, банките заради кредитирането, строителите заради бързите пари, брокерите заради комисионните, тези който имат недекларирани пари заради това че трябва да обесняват от къде ги имат. Толкова е просто
20
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
накъде повече да растат, конкурираме се по цени със западна европа и сега
19
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Има ли още такива луди да дават толкова пари за нищо. Как яко ги излъгаха, че имотите са най-добрата инвестиция лелеле. А никой не се замисли, че всички мутри се захванаха да правят жилища защото печелят 400% може би и отгоре на всеки квадрат. Никъде в Европа не се продават голи стени. Всички забравиха на какви цени си купи Цв.Цв. апартамента и разни други, ако имаше далавера те първи щяха да си купят количества.
18
12
 
3
 
! Отговори
BREAKING преди 1 седмица
Днеска всички БГ копейки са в ТРАУР. Не за друго, ами излезна мащабно разследване от ФБР и списък с американски подкастъри и ютубъри, на които им се е плащано от Кремъл чрез куха фирма. Тези които ги осветлиха дори не бяха от най-вайрълите, а взимат по.... готови? 100 000 долара на СЕДМИЦА. АХАХАХАХАХАХА. Нашите opъфляци взимат по 500 евро и са щастливи мятат се по студиата като риба на сухо, ЖАЛКА работа ЖАЛКА!!