Неизпратеното писмо на Чърчил, което можеше да промени хода на историята

То можело да сложи и край на политическата кариера на Шарл дьо Гол
31 май 2024 21:30, Нели Христова
54
Неизпратеното писмо на Чърчил, което можеше да промени хода на историята
Снимка: БГНЕС

Това е писмо, което можеше да промени хода на европейската история. Но ако беше изпратено.

В началото на юни 1944 г. огромна армада се събира на южния бряг на Англия със задачата да освободи Франция и въпреки опасенията за изтичане на информация от френския лагер, британският министър-председател Уинстън Чърчил кани генерал Шарл дьо Гол да лети до Лондон с личния си самолет от Алжир.

При пристигането си във Великобритания Де Гол, лидерът на свободните французи, е осведомен за сеизмичните събития, които щели да се разиграят след часове – кацането на плажовете на Нормандия в Деня Д, което се състоя преди 80 години.

Но нещата не вървели по план. Раздразненият Чърчил, разгневен в кабинета си на Даунинг стрийт, започва да пише с писалката си върху хартия, само часове преди инвазията да започне, за да напише писмо, което със сигурност ще сложи край на политическата кариера на Де Гол.

В писмото, открито сред документи, съхранявани в Националния архив в Кю преди честването на 80-ата годишнина във Франция следващата седмица, той наказва Де Гол, че не е искал да държи реч преди кацането и че е блокирал изпращането на френски офицери за връзка, които да придружат съюзническите войски във Франция.

Генералът отстъпил, поне отчасти, и по двете точки, така че писмото от две страници никога не беше изпратено. Но яростта на Чърчил по време на писането става ясна. Той осъжда "отвратителния характер на действията на Де Гол" и заплашва да "изясни на света, че личността на генерал дьо Гол е единственото и основно препятствие между великите демокрации на Запада и народа на Франция".

"Генерал дьо Гол, много съжалявам, че отказахте да се присъедините към другите заинтересовани Обединени нации в предаванията, които трябва да бъдат изнесени в началните фази на тази велика и в много отношения уникална битка", пише Чърчил. "Опитвах много усилено в продължение на четири години да създам някаква разумна основа заприятелство с вас. Вашето действие в този момент ме убеждава, че тази надежда е напразна.

Чърчил продължава: "Ако нещо може да направи нещата по-ясни, това е вашият отказ да позволите на 120-те френски офицери за свръзка, които са били толкова внимателно обучени, да отидат с англо-американските армии във Франция и вашата заповед към тях да напуснат силите за освобождение. Какъвто и курс да предприемат, по никакъв начин не намалява отвратителния характер на вашите действия и намирам за свой дълг да ви кажа, че при първата удобна възможност, имайки предвид военните операции, ще изясня на света, че личността на генерал дьо Гол е единственото и основно препятствие между великите демокрации на Запада и народа на Франция, на чието спасяване те идват, независимо от цената."

Чърчил завършва писмото:

"Не мога да си представя никаква полезна цел да останете по-дълго и че самолетите ще бъдат на ваше разположение утре вечер, ако времето позволява."

Ако беше изпратено, това писмо със сигурност щеше да отбележи определящ разрив с Френския комитет за национално освобождение, председателстван от Де Гол, който имаше аспирации да бъде временно правителство на освободена Франция.

Въпреки това, преди да бъде изпратено, френският лидер се съгласил да изнесе реч във франкофонската служба на Би Би Си, макар и по-късно през деня, отколкото се надявали съюзниците. Той също така разрешил на 20 от първоначалните 120 френски офицери за връзка да се присъединят към съюзническите сили, докато те щурмували плажовете на Нормандия. В горната част на черновата на писмото на Чърчил, с главни букви и със син молив, е отбелязано "ДА НЕ СЕ ИЗПРАЩА".

Епизодът предлага красноречиво вникване в бурните отношения между съюзниците, особено американците и французите. Спорът в навечерието на денят Д бил предизвикан от сблъсък по-рано през деня, не с Чърчил, а между Де Гол и върховния главнокомандващ на съюзническите експедиционни сили генерал Дуайт Айзенхауер.

Де Гол поискал пренаписване на собственото предложение на Айзенхауер за деня на Д, след като го видял за първи път на 5 юни. Той искал Айзенхауер да каже, че френските власти ще възстановят гражданското управление, осигурявайки роля на това, което Де Гол смята за свое временно правителство, докато американският генерал планира да се ангажира с нови избори, когато Франция бъде освободена.

Искането на Де Гол било както неприемливо за съюзниците, така и дошло твърде късно. Листовките от предаването на Айзенхауер, които трябвало да бъдат разпространени из Нормандия, вече били отпечатани. Обратно в Белия дом, президентът на САЩ Франклин Рузвелт бил категоричен, че Де Гол не трябва да се третира като президент на Франция, докато французите не отидат до урните.

Тази буря отминала, но отношенията останали трудни по време на войната. Преди скандала Чърчил се съгласил, че Де Гол може да посети Нормандия скоро след нашествията на амфибиите. В писмо до генерал Бърнард Монтгомъри, командир на всички съюзнически сухопътни сили по време на операция "Овърлорд", Чърчил пише извинително на 13 юни: "Трябва да ви наложа посещение на генерал дьо Гол утре".

В бележка до външния министър по това време, Антъни Идън, Чърчил отбелязва още: "Не забравяйте, че няма капка щедрост в този човек, който иска само да се представя за спасител на Франция в тази операция без нито един френски войник зад гърба му. Вие знаете причините, поради които го доведохме тук и че те се появиха от чисто рицарство към неговата нещастна страна, за да им разкажат за битката, преди да е започнала; и че той смяташе, че сме го докарали тук само за да го накараме да направи предаване в подкрепа на това."

През септември 1944 г. Де Гол се завръща в Париж и е признат от съюзниците за президент на временното френско правителство. Впоследствие той е избран за президент през 1946 г., но подава оставка две години по-късно, твърдейки, че му липсва достатъчно власт в управлението. Той се завръща едва през 1958 г., за да оглави ново извънредно правителство, след като бунт в Алжир доведе до тежка политическа криза. Де Гол, който почина през 1970 г., поддържа тежките си отношения с Великобритания до края на кариерата си, налагайки вето на молбите на Обединеното кралство за присъединяване към Европейската икономическа общност, предшественика на ЕС, както през 1963 г., така и през 1967 г.

Очаква се около милион души да присъстват на честването на Деня Д във Франция в сряда и четвъртък, включително президентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Чърчил е най великият човек, живял някога на земята. Вечно уважение, към него.
42
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Чърчил е един расист отговорен за много военни престъпления и открит геноцид над индийското население....
41
2
 
2
 
! Отговори
До 36 преди 1 месец
Да, може да сме татари, но имаме род, история. Ти, нямаш нищо...
40
0
 
1
 
! Отговори
Интересно... преди 1 месец
До Дядо Соци Дядка, Путин те е назначил за свой говорител? Леле, каква новина!
39
1
 
5
 
! Отговори
Американ преди 1 месец
Джуджето се шматка по Европата а праща гавази за да събират насила пушено месо по улиците, офисите че и по домовете на укpаинския nлeбc.
38
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ЛОРА СТАМАТИС НИМФОМАНКА ЛИ СИ,ЧЕ СЪМ ЗАГОРЯЛ И ЩЕ ТЕ ОЩАСТЛИВЯВАМ ONCE MORE AND AGAIN AND AGAIN...
37
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
английският чикатильо дето цял живот се е напикавал защото са го клецкали разни гейлордове е трябвало да сложи край на мизерното си съществуване още когато българската армия му показва какъв е голтак и некадърник. англосаксоноеврогейташки темерутин.
36
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В историята няма "ако". Ако при Ватерло Груши не беше закъснял, ако не беше валял дъжд, ако д-р Гилотен не беше измислил гилотината, ако не беше се родил Кромуел, Хитлер, Сталин...в природата празнини не остават. Ако едно нещо не се появи, на негово място веднага идва друго.
35
2
 
13
 
! Отговори
Конфуций преди 1 месец
Шарл де Гол се е опасявал че стъпвайки на френска земя държавата му ще остане окупирана от американци и британци, както се случва с Германия. На практика Германия е все още под окупация, през 90-те канадците и французите изтеглиха окупационните си гарнизони но американците и англичаните - не.
34
7
 
4
 
! Отговори
ЛОРА СТАМАТИС преди 1 месец
ШАРЛ ДЕ ГОЛЛ СЪЩО Е МРАЗИЛ ЗВЕРСКИ ВУГГАРИИА , ДОРИ ПОВЕЧЕ ОТ СЪР УИНСТОНН ''МЕГАЛИ ЦЪРЦИЛЛ''...НЕЗНАМ ВИЕ ВУГГАРИТТЕ ЗАЩО ГО ХВАЛИТЕ И ОБИЧАТЕ ТОЛКОВА...ВЯРНО, НА ДЪРТИ ГОДИНИ ИДВА В СОФИЯ при БАЙ ТОДАР на ПОСЕЩЕНИЕ - 1966 или 1967 беше , И КАЗВА ЗА ВАЩТО ТАТАРСКО ПЛЕМЕ -- НЯКАКВИ ПРИЯТНИ ДУМИ...:)))...ПРАВИ ПОСЕЩЕНИЕ И В СССР--ЗА 10 ДЕНА !!!..10 ДНЕВНА ВИЗИТА В СССР..ОБИКАЛЯ 15 ГРАДА НА СССР !!!
33
1
 
2
 
! Отговори
Автор на пасквила : преди 1 месец
Кукунела Снайпера :) Цена на драсканиците - 200 гривни (100 гривни стандартен хонорар + 100 гривни за всеотдайност и вяра в правилната пропаганда)Брой читатели прочели заглавието - 250Коментари - 350 (50 - политкоректни,50 неполиткоретни с бан,150 изтрити поради уронва не престижа на трансатлантическите ценности и несъвместимост с мейнстрийма на Посолството)Брой читатели прочели докрай съчинението - 1 (АнадолнимеН)Бонус от спонсора - 500 гривниРейтинг на Кукунелка - 11/10 :)
32
3
 
6
 
! Отговори
Горноница преди 1 месец
Дядо Соци -защо лАжеш ,че Путин не споменава съюзниците?Ти речта му директно ли си я слушал или по БтВи или НОВА я слуша ,видимо по тез Канали))Споменава ,но след Като споменава ,че СССР е изиграла решаващата роля в победата.
31
13
 
8
 
! Отговори
Дядо Соци преди 1 месец
До мдаа 25 Ако питаш Путин и той ще каже че САЩ и Великобритания изобщо не се участвали във ВСВ. Русия краде победата само за себе си.На парадите на Червения площад нито един президент на Русия не споменава съюзниците в речите си.Байдън просто е решил да подразни Путин.
30
8
 
18
 
! Отговори
Скромно мнение преди 1 месец
Битката за Нормандия може да се приеме като провал. Немското разузнаване знае всичко .На брега се изграждат бункери и картечни гнезда. При акостирането на съюзниците пада гъста мъгла и нито един бункер не е разрушен от английските самолети.Започва голямата клане. Съюзниците побеждават , но цената е огромна. Хиляди американски и английски войни загиват.
29
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Денят Д не е нищо особено. 500 000 човека и 10000 танка преминават през германските позиции след като няколко дни подред са бомбардирани нон стоп.
28
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Снимката е много сполучливо направена, в средата Чърчил е хванал и зарежда оръжие, подхилквайки се ехидно!
27
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
след ВСВ са реанимирани са нацисти, фашисти и им се дава пълна власт след ВСВ(не случайно Тръпм нарече ЕС "нацистки райх") и те са извършвали кървави преврати в европейските държави, подменяйки реалната местна власт на държавите с чужда и постепенно са се превръщали в чужди марионетки, мръсната работа с убийствата и атентатите я извършват бившите нацисти и фашисти, но те потапят и собствените си държави в тази мръсотия, тяхната роля е изключително деструктивна и мерзка срещу Европа като цяло.
26
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ясно е, че французите са се страхували от Англия, да не им причини нещо зло и то действително се случва така по-късно, но те причиняват зло не само на други, а и на себе си и държавите в Европа. И кралското семейство на Англия попада под пълен контрол и живеят и до сега в страх, виждате в последните години как им избиха семейството; след ВСВ са реанимирани са нацисти, фашисти и им се дава пълна власт след ВСВ(не случайно Тръпм нарече ЕС "нацистки райх") и те са извършвали кървави преврати в евро
25
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Не го дочетох до края, макар, че е интересно, защото резултата се вижда ясно, западните държави, вкл. и Англия, са жалки марионетки на САЩ. Англия е имала странна колеблива позиция през ВСВ, може би, защото управляващите Англия и кралицата със съпруга си, са били немци, а може би по друга причина; а Дьо Гол е бил патриот, реален патриот, изключително интересна личност и е герой, при него няма притворство и дори умира за родината си, защитавайки я до последно.
24
5
 
14
 
! Отговори
трябва да се знае преди 1 месец
Този непрофесионален десант е бил на минути от унищожението! Първо: шепата германци на мястото са оказали страшна ефективна съпротива. Второ: само на 100-тина километра е имало дислоцирана голяма немска част, която се е нуждаела от заповед за намеса. За съжаление тази намеса е била възможна единствено по заповед на Хитлер, който точно тази нощ наредил на адютантите си да не го безпокоят до 12 чмаса на другият ден! Тогава вече било късно!