Мечтата е мъртва: Сърцата на проевропейските британци са разбити

Brexit ще е най-значителният геополитически ход на страната след Втората световна война
17 дек 2019 20:45, Елка Василева
104
Мечтата е мъртва: Сърцата на проевропейските британци са разбити
Снимка: архив, Reuters

След всички изложени аргументи и всички масови шествия за оставане в ЕС опонентите на Brexit се сблъскаха със суровата действителност след категоричната изборна победа на премиера Борис Джонсън.

Консерваторите спечелиха най-голямото си парламентарно мнозинство от 1987 г. и това ще позволи на Джонсън да прокара сделката за развода в парламента и Обединеното кралство ще може да напусне ЕС следващия месец.

Това ще е най-значителният геополитически ход на страната след Втората световна война, пише Ройтерс.

Някои поддръжници на идеята за нов референдум обвиниха себе си за съкрушителното поражение. Основната организация, водеща кампания за втори референдум, претърпя крах, а поведението на лидера на най-голямата опозиционна сила, Лейбъристката партия, бе двойствено и той обеща да остане неутрален при следващо гласуване.

"Объркан съм. Също като всеки друг привърженик на оставането в ЕС ми се иска да имахме по-компетентни представители в парламента", каза активистът срещу Brexit Майк Голсуърти.

Референдумът през 2016 г. за еврочленството бе най-поляризиращият въпрос в новата британска история. Той показа разделения между големи и малки градове, между млади и стари, между спечелилите и загубилите от глобализацията.

Още по темата

За много проевропейски настроени политици във Великобритания най-добрият шанс за слагане на край на суматохата и политическата парализа бе организирането на нов референдум. Ако те се бяха обединили в единна политическа сила, може би щяха да имат шанс да променят резултата. В допълнение към техните собствени недостатъци привържениците на оставането в ЕС бяха надхитрени.

През последните три години почти всяко социологическо проучване показваше преобладаваща подкрепа за оставане в ЕС. Това насърчи някои от най-големите улични протести в новата британска история. Парламентът на два пъти наложи отлагане на Brexit.

Основните опозиционни партии обаче не успяха да се сработят за създаване на функциониращ междупартиен съюз, озадачавайки милиони британци.

Консерваторите консолидираха вота на желаещите да напуснат ЕС, изграждайки коалиция от подкрепящи Brexit избиратели от различни региони и с различни политически убеждения. Същевременно партиите, водещи кампания за втори референдум, се затрудниха в опита си да привлекат гласовете на избирателите, отказали се от подкрепата си за Brexit, и не успяха да се споразумеят за общ план.

Разделени

След съкрушителната победа Джонсън заяви, че е свършено с "всички тези жалки заплахи" за втори референдум. Той каза на един протестиращ - който носеше шапка със синьо-жълтия флаг на ЕС и крещеше "спрете Brexit" на политиците в парламента - че е време да си ходи.

"Казвам с уважение на нашия гръмогласен приятел със синята шапка с 12-те звезди, че е време да спре с този мегафон и да остави всички намира", заяви Джонсън.

Ключов за поражението на лагера за оставане бе отказът на лейбъристите да се присъединят към инициативи, насърчаващи тактическо гласуване, т. е. хората гласуват за кандидат с цел да блокират друг, а не защото наистина го подкрепят.

В лондонски избирателни райони като Кенсингтън, Уимбълдън и Чипинг Барнет консерваторите спечелиха с минимална преднина, след като лейбъристите и проевропейската партия Либерални демократи си поделиха гласовете на противниците на Brexit.

За разлика от тях новосъздадената Партия на Брекзит склони да не изправя свои кандидати срещу консерваторите в около половината от избирателните райони, за да не бъде размит вотът на поддръжниците на излизането от ЕС.

Много активисти казаха, че съдбата на тяхното движение е била неразривно свързана с лейбъристкия водач Джереми Корбин - най-непопулярният опозиционен лидер от дълги години насам и отколешен противник на британското членство в ЕС.

Други активисти заявиха, че стратегическите грешки са били по вина на опозицията. Например това, че тя се е съгласила на предсрочни избори, когато премиерът бе притиснат в ъгъла, неспособен да прокара сделката си за Brexit в чист вид.

Джонсън получи изборите, които искаше, когато единният фронт на опозиционните партии се разцепи.

Джина Милър, видна активистка, водеща кампания за втори референдум, бе сред тези, които признаха, че няма връщане назад.

"Със сигурност няма да има друг вот", каза тя и добави, че Brexit ще бъде "прокаран в парламента като закон, след това ще бъде ратифициран като международен договор и ние ще излезем" от ЕС.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още по темата: ВеликобританияBrexit
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
1
 
21
 
! Отговори
До Някой преди 4 години
То проучванията показваха и че Хилъри ще е президент на САЩ, ама.... Всичко социолози са продажни подлогиии и в тоя случай пак се видя това.
58
0
 
29
 
! Отговори
Някой преди 4 години
Е не го разбирам това. От една страна резултатите от референдума (а и победата на изборите на Джонсън) показват че категорично искат да излязат от ЕС, а от друга страна - Социологическите проучвания показвали че искат да останат в ЕС. Излиза че или изборите и референдумът са били фалшифицирани, или социолозите са платени мошеници (или некомпетентни некадърници).
57
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мечтата е жива: Сърцата на анти европейските британци ликуват.Да живее демокрацията.
56
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вервайте ми, ша ви опрая за 500 дни, че мое и за по-малко. Зави Шотшандия кога ще ни бие шута.
55
5
 
23
 
! Отговори
ogin преди 4 години
Стига ни занимавахте със тъпите ингилизи които не знаят какво искат
54
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тия винаги са били на иначе. Вечно са се чувствали минати и прекарани.
53
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Джонсън не решава и не управлява сам.Тези избори не бяха втори референдум.
52
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Духайдудулес, ингилизи! Това е многоходовка на Путин, вервайте ми!
51
8
 
34
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Борис подлъга милиони да гласуват за Брекзит само за да осъществи мечтата си да стане министър председател. Сега е готов да напусне съюза и да продаде Великобритания на американците, които само чакат за да превземат финансовите им институции и здравната система. Тепърва ще съжаляват брититата за решението си да станат независими. Икономиката им ще се срине, защото над 40% е услуги предимно свързани с ЕС. Производството им ще намалее, ще загубят хиляди работни места и ще затворят фабрики.
50
5
 
9
 
! Отговори
Учуден преди 4 години
Тая статия от седмица се препечатва къде ли не вече. Сигурно има далаверка в това. А всъщност истината е, че Мечтата е май напът да се сбъдне.
49
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Добре дошлиМай потока на работна ръка ще е в обратната посока.
48
1
 
10
 
! Отговори
Добре дошли преди 4 години
Идвайте уа, по-добре ингилизи отколкото сирийци и афганистанци. Германия ви чака с отворени обятия бизнеса и без това изпитва остър недостиг на работна ръка.
47
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
E спокойно де, НЕКА НЕЩО НАИСТИНА ДА СЕ СЛУЧИ и чак тогава антиЕС да се радват. Всичко с времето си и "великата" Англия ще клекне и ще проумее, че без ЕС е нищо. Само гледайте.
46
7
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз например съм твърдо против излизането на България от ЕС,това е глупост и ще бъде зле за България,ще станем много по-зле,ако не сме в ЕС.Вече веднъж излязахме от социалистическия лагер и това беше огромна катастрофа и тотален срив,сега ако излезем и от обединения ЕС,това ще е краят на България.
45
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
yougov.co.uk/topics/politics/articles-reports/2016/06/27/how-britain-voted Линк към резултатите от референдума 2016. Айде необразованите ясно, че са кухи и са гласували за Брекзит. Въпросът е защо 50+ също масово гласуват? Великобриатания е в ЕС от 1973, БВП се покачва всяка година и икономиката явно върви нагоре. Значи живееш като пич 43 години и после гласуваш Брекзит, другите да мислят
44
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не гледайте какво пишат по вестниците и тук,казвам ви,англичаните не искат да излизат от ЕС,просто ги назорват да излязат.Те ще загубят и малкото им останала независимост ако излязат от ЕС,както има една българска поговорка "по-добре пръв бояджия,отколкото последен художник".
43
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Опозицията знаеше какво прави, и тя искаше Брекзит, но не искаше да участва в него директно. Брекзит е загуба за УК, но важното е, че демокрацията отцеля - резултатът от референдума ще бъде материализиран. Много хора опитаха да изкривят демокрацията, даже да я премахнат - разни лобисти, банкери и т.н. но се провалиха. Идеята, че разни мултинационални корпорации и тинк-танкове ще управляват в политиката се провали за радост на всички.
42
18
 
8
 
! Отговори
мнение преди 4 години
Англия не е случайна страна на всеки е ясно, че зад всички тези традиции и суеверия, които властват там стоят сериозни еврейски фигури.Всеки, който остава в този потъващ кораб наречен Европейски Съюз ще бере ядове.Скоро Русия, САЩ, турция и Китай ще си правят каквото искат с всички държави в този смешен съюз.Германия е загубила войната страна, тя няма собствено мнение, те си плащат цената с почти затрития немски народ за сметка на пришалци.Силната икономика е просто камуфлаж, за пред народа им.
41
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен"Как се стигна до тоя вот" - еми като има серозна разлика между виртуалния новинарски свят и реални в който живеят хората, така се стига.
40
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Как се стигна до тоя вот при условие че всички знаеха гласувайки за борко какво следва, явно найстина са бавни мозъци