Защо от 1 лев във фермата млякото на щанда е 3,50 лева?

Проверките на БАБХ не били извънредни
298
Защо от 1 лев във фермата млякото на щанда е 3,50 лева?
Снимка: Pixabay

Няма тревога в обектите, които проверяваме. Правим проверки от много години. Има известно притеснение, но то е съвсем нормално. Това заяви пред БНР д-р Любомир Кулински - директор на Дирекция "Контрол на храните" в Българската агенция по безопасност на храните.

Всяка от трите институции, които участват в проверките - КЗП, НАП и БАБХ, работи в рамките на своите правомощия, подчерта той и добави, че всички действия, които извършват като контролна дейност, са част от дейността на БАБХ и част от нейните цели. Всички административни мерки, които Агенцията по храните предприема, са по Закона за храните и категорично касаят правомощията на БАБХ.

Още по темата

Ако някой смята, че извършването на проверки е някакво вмешателство, дълбоко се заблуждава, категоричен бе д-р Кулински в предаването "Неделя 150".

По думите му инспекторите на агенцията извършват на месец 9 хил. - 10 хил. проверки, пишат се около 400 - 500 предприсания и около 80 - 100 акта. Това е текущият конктрол, подчерта той.

"Хората, които проверяваме, са свикнали на тези проверки. Те не са нещо необичайно за тях. Сега стресът може би е по-голям, защото влизат 3 институции едновременно. Но когато човек няма от какво да се притеснява, не мисля, че има основания за страх или тревога", каза Кулински.
БАБХ в своята контролна дейност не е свързана с наблюдение на цени, констатира д-р Кулински. В последно време се отчита спад в цената на групата продукти, които се наблюдават и ежеседмично се отчитат - това са около 30 продукта, смята той.

"Целта на държавата с тези проверки е да се изясни точният механизъм на ценнообразуване и да видим защо при 1 лв. сурово мляко го купуваме 3,5 лв. в магазина. Като потребител ми се виждат доста големи тези надценки", подчерта Кулински.

Нарушенията като че ли стават по-малко, изказа мнение експертът. Като много тежко нарушение той посочи продаването на храни с изтекъл срок на годност. Това го констатираме почти ежедневно, каза той и добави, че на месец се откриват между 3 и 5 тона храни, които биват насочвани за унищожаване. По думите му голяма част от написаните актове са точно за храни с изтекъл срок на годност. Логиката на това деяние е печалба, категоричен е той. За него това е безотговорност.

Друго тежко нарушение е, когато една храна няма произход. "На един щанд за месо се натъкнахме на 50-60 кг свинско месо без здравна маркировка и без никакви докуметни за произход", посочи д-р Кулински и обясни, че търговецът или го купува от нерегламентиран производител, или е регламентиран, но не се е постарал да си вземе съответните документи.

Той посочи и други нарушения, като например етикетите да не са коректно написани. Имахме 2 случая, в които храни изобщо нямаха етикет на български език, заяви експертът и добави други случаи, в които при някои етикети не са посочени алергени.

Втората по-голяма група нарушения са свързани с нарушени хигиенни норми, каза още д-р Кулински.

Според него актове не са малки, като за първо нарушение те са между 2-4 хил. лв. Той смята, че те са нормални и имат възспиращ ефект. Тук трябва да има коректност от двете страни, смята той.
По думите му има опасност от веществата, с които се обработват плодовете и зеленчуците, когато се прекалява с тяхната употреба или когато не се спазват карантинните срокове.

"Някой път от търговски интерес, от ламтене за бързи печалби някои производители ги берат преди да изтече този срок и ги пускат на пазара. Когато хванем такива производители, а те се хващат след лаботаротен анализ, конфискуваме продукция и налагаме наказания", каза Кулински.

Той посочи като задължително, когато купим плодове или зеленчуци, задължително да ги измием обилно с топла вода. Това в пъти сваля нивата на пестициди, ако има такива, и е изключително полезно.

Д-р Кулински заяви, че според пробите на продуктите, които някой път пътуват цял месец с кораб, те напълно отговарят на критериите за безопасност. По думите му има и изключения, но изключения има и при българските продукти.

Основният поток на продукти от Турция отговаря на изискванията, изтъкна още той. По думите му има европейска система за бързо оповестяване при хранителни кризи между държавите-членки. Когато има открит случай на опасна храна, всички биват предупредени и ние търсим на нашия пазар дали има от същата партида, обясни експертът и добави, че веднага се предприемат мерки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


298
Още по темата: хранаБАБХ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
163
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще си давате парите и хоро ще играете. Ако нямате пари - при бай ви Ставри. Кланяйте се на урсула още, не нея и е през оная работа колко ви струва млякото и колко стотин лева заплата получавате!
162
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Населението на ЕС ще продължава да обеднява устойчиво и през следващите десетилетия. За сметка на това педеращината и извращенията ще се утвърждават във всички сфери на социалния живот - от детската градина, училището, образованието до държавните институции.
161
1
 
4
 
! Отговори
Тото преди 1 година
Ха дж3н ъри се цензурира. Те за тва говорим. Не 3 ами 30 кинта ще стане ако продължаваме в тоя дух
160
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До колкото помня, в Кауфланд се биха за олио и почина човек, а не в квартално магазинче. От там започна всичко.
159
6
 
3
 
! Отговори
Българин Европеец преди 1 година
Българите живеят добре в ЕС и НАТО, само русофилите които още не могат да сменят дограмата на панелката от времето на бай Тошо са бедни и мизерстват. ЕС и НАТО са най-прекрасното нещо което се е случвало на България за цялата 1300 годишна история.
158
3
 
5
 
! Отговори
Тото преди 1 година
1лв е от вимето. После трябва се пренася, пастьоризира и опакова и ДДС В Билла преди час гледах литър за 2.90. Цялата пушилка с цените и спекулантите е типичен комунистически предизборен цирк. Проблемът е инфлацията , породена от глобалните *** и останалата смет, а не някви "търговски вериги".
157
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
пазарната икономия е най голямата измислица- слепи ли сте - пазарна икономика и свободен пазар а ще те принуждавт да купуваш от когото ти кажат - какво и е пазарното и какво и е свободното- айде стига сте папагалствали - забраняват ти да произвеждаш ток от аец - като закриват блокове - какво по-голямо даказателство
156
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 164 Много добре живеят в ЕС. Нямат работна ръка и постоянно набират от Африка роби. Техните живеят под наем че не могат да купят жилище но са много добре.
155
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Антирекорд 2022г - произведени 9.3 милиона автомобили, най-ниското ниво, както през 1993 когато са произведени 9.2 милиона. Нормално в ЕС се произвеждат около 14 милиона автомобила годишно.
154
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Някой задава ли си въпроса, защо само русофилите и феновете на възраждане бедстват? Въпросът ми е, дали са прости, защото са бедни, или са бедни, защото са прости?
153
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин ги порази изненадващо разбивайки всичките им предварително написани сценарии.
152
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 145, 1-во се научи да смяташ ДДС-то праивлно и тогава пиши глупости, ако на 3,60 наичслява ДДС-то то цената на крайния продукт ще е 4,32, а за търговеца ще остават 1,80 което е 100 % надценка от доставната цена, а за глупостите дето си написал за корпоративния данък е безсмислено да те коментирам
151
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В ЕС пазарната икономика се развива добре, хората в ЕС забогатяват и живеят добре.
150
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай произвежда повече коли Шкода отколкото всички останали заводи на Фолксваген взети заедно.
149
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пазарната икономика е тотален провал само в изкривената България
148
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
BMW i3 седан, 100% електрически пълна комплектация в Китай струва 50 хил евро (в Европа още не се продава). В Европа БМВ 3 базов модел без допълнителна комплектация с най-слабия двигател бензин като на Дачиа струват толкова. А когато i3 дойде в Европа след няколко години сигурно ще струва над 100 хиляди, ако изобщо дойде до Европа, до тогава европейците ще са на дърва и ще броят центовете за отопление.
147
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само като слушам русофилския рев и ми се приисква още хиляда пъти да се вдигнат цените до края на годината. Мен не ме бърка, защото на момента си вдигам и моите, а разбера ли, че клиента е фен на путин, го правя изпреварващо.
146
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всичко което Маркс прогнозираше за рухването на загниващия капитализъм днес се случва пред очите ни на запад. Всичко става все по-зле и по-зле, и нямат алтернативен икономически модел, нямат ресурси и енергии, зелената сделка се оказа тотален провал.
145
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пазарната икономика е тотален провал. Накрая винаги става картел както при наркокартелите и печелят яко.
144
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 145, глупсости при 3,60 ДДС-то на целия продукт е 60 стотинки, отделен въпрос е че той като я е доставил стоката на 1,80, производителя или търговеца е платил вече ДДС-то до тази цена в случая 30 стотинки, за търговеца остава само останалите 30 стотинки, а корпоративния данък няма нищо общо с оборота и не се начислява на него, а на крайния годишен финансов резултат, та в конкретния случай търговеца трябва да плати точно 30 стинки ДДС, и надценката за него ще остане 1,50 което е много