Русия гласува: Умряла ли е демокрацията в страната?

Много опозиционери вече са напуснали родината си
15 сеп 2021 20:35, Нели Христова
211
Русия гласува: Умряла ли е демокрацията в страната?
Снимка: БГНЕС

Русия гласува. Наред с парламентарните избори, тази седмица ще има и местни избори. Но преди да се изправят в битка за вота на народа, много опозиционери бяха възпрепятствани да се кандидатират, а някои бяха принудени да избягат.

Властите настояват, че вотът е свободен и честен, дори "по-честен, отколкото в много други демократични държави" и отричат твърденията, че гласовете ще бъдат фалшифицирани в полза на управляващата партия на Владимир Путин - "Единна Русия".

Кореспондентът на BBC от Москва Стив Розенберг пътува до Сибир и България, за да се срещне с някои от политиците, на които не е позволено да гласуват.

Изборите са в основата на демокрацията. Да имаш правото да гласуваш за хора, които ще те представляват в парламента, да дадеш своя глас, е в основата на демократичното общество. Но начинът, по който се организират изборите в Русия сега, показва, че демокрацията е заплашена.

Сергей Бойко е градски съветник от Новосибирск, който си има и собствено шоу в YouTube. Той е на мнение, че изборите в Русия почти нямат нищо общо с демокрацията. Той е категоричен - истинска опозиция в изборната бюлетина няма.

"Аз не можех да участвам, приятелите ми не можеха да участват, хората, свързани с Алексей Навални, не можеха да участват. Това не са избори", казва той пред BBC. Сергей е искал да бъде част от парламента, но тъй като има връзки с Навални, заради новоприет закоn той не може да участва в избори през следващите пет години.

"Ситуацията в Русия не може да бъде на едно ниво. Имаме два пътя - либерален и авторитарен. Повече арести, повече подтискане на опозицията, на свободното мислене, на свободното слово. Страхувам се, че вървим по втория път", казва Бойко.

Новосибирск се подготвя за изборите, а бюлетините вече се доставят из целия регион. На хартия народът има избор. Но критиците казват, че всички участващи партии са одобрени от Кремъл, а вотът е бутафорен. Истинските противници на Кремъл са държани далеч.

Проблемите на Димитрий Гудков започват, когато се кандидатира за депутат в парламента. Налага му се дори да избяга в България.

"Имаше 15 нахлувания. 200 полицаи, които нахлуха в дома на родителите ми, на брат ми, в собственият ми апартамент. Беше много ясен сигнал, че не мога да участвам в изборите, че искат да се отърват от мен. Те искаха да ми изпратят съобщение, че ако Димитрий остане в Русия, той и леля му ще бъдат хвърлени в затвора. Вторият намек бе, че затворът не е най-лошото нещо, което може да ми се случи", разказва Димтрий Гудков.

"Демокрацията в Русия е разрушена на 100%", допълва той. "Всичко е разрушено. Вече няма демокрация в тази страна, само диктатура в лека форма."

Но ако попитате властите в Русия за демокрацията, те ще нарисуват една по-различна картина.

"Във всяка една държава има установени закони за ограничение кои граждани могат да участват в изборите", обяснява Олга Благо от избирателната комисия в Новосибирск в отговор на въпроса защо някои опозиционери не са били допуснати да участват на изборите. "Нашите ограничения са в интерес на обществото и гражданите. Демокрацията не означава абсолютна свобода. Деморацията означава ред и процедури. Нашите избори са напълно демократични. Дори по-демократични, отколкото в много други държави."

И все пак, някои руснаци се опитват да се изправят срещу системата. 19-годишната Дария се бори за място в градския съвет като независим кандидат. Но тази нейна смелост идва с цена. Тя постоянно получава заплахи. Родителите й дори получават погребален венец с нейното име, изписано върху него.

"Майка ми е изплашена, но аз съм свикнала с това. Изглежда, че темата е погребална на тези избори в Русия. В Свердловск един кандидат получи надгробна плоча", казва Дария Артамонова пред BBC. Според обикновените местни хора, властите се страхуват от нея, затова и прибягват до подобни методи. Те я съветват да вдигне високо глава и да продължи делото си с усмивка.

Запитанa дали сега не е много неподходящо време да се занимава с политика, младото момиче отговаря: "Ако не сега, кога? Политиката не е мъртва. Те се опитват да я убият, но няма да успеят. Не можеш да накараш всички да замълчат", категорична е тя. Но Дария не храни илюзии. Тя вижда какво се случва в цялата страна - колко контролирани са изборите, колко трудно е вотът да промени Русия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


211
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Холандски депутари обсъждат с руската опозиция как най-ефективно да ранят Путин и да въведат демокрация в Русия. "Видео-пранк с Парламентом Нидерландов" и същото на английски "Video-prank with the Parliament of the Netherlands (Eng)"
79
6
 
9
 
! Отговори
Нормално преди 3 години
Как може демокрацията в крепостна Русия да умре, като там никога не е имало демокрация. Навремето руският цар отмени крепостното право, но болшевиките през 1917 г. отново го въведоха, та до днес и то с много убийства. От залпа на Аврора до разпадането на измисления СССР са убити 130 милиона руснаци.Така Русия никога не е излизала от феодализма и няма и да излезе.
78
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Русия много фирми включват в рекламните си клипове заявления, че като част от политиката на фирмата е противопоставянето срещу ЛГБТ движенията, хомосексуализма и европейските ценности и застъпват за традиционните семейни ценности.
77
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 73 Сергей Полунин е талантлив балетист,но и умен кариерист.Той много добре разбира,че руският пазар на изкуствата е много по-голям от украинския.Само че да имаш възможност да се изявяваш в Русия трябва да си проправителствено и пропутински настроен.Така че хвалбите на Полунин са разбираеми,що се отнася до татуировките му,то те са личен избор.Някои татуират Че Гевара,някой Христос,някои любима звездна личност.Той татуира Путин,за да се прави на интересен.
76
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия е друга цивилизация - уникална и самодостатъчна.
75
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
мноого болни мозъци има, все Русия им е виновна. Гладен и умрел от студ ще ходи ама с руска газ няма фа си изпече хляба и няма да си сгрее жилището. Боолни папагали.
74
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
39 Новичок ти е много демократичен, нали?
73
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Моята прогноза: Партията на Путин печели с 99,99%. Изборни нарушения не са засечени. Всичко протича гладко, спокойно и най-вече - демократично...
72
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
81 Западът ако изхвърли Русия от световната финансова система SWIFT , с Русия е свършено.
71
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Газпром на кръстопът: Европа ще гълта газ и за 1000 долара, но какво ще остане за Русия?
70
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
РУСИЯ Е УМРЕЛА ОТВСЯКЪДЕ
69
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На спотовия пазар на газта Украйна предложи допълнителни 63.7 милиона ежедневни кубаметра руска газ през нейната газопреносна мрежа с транзитни такси, но странно защо на аукциона никой не се яви.
68
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На 27 август Газпром спря да продава на спотовите пазари газ за 2022г. Предлаганата газ вече е само за 2023. Газпром ще изпълни договорите за заявените количества, но няма да увеличава доставките.
67
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За първото полугодие на 2021 Газпром е релизирал оборот от 9.7 милиарда долара. Благодарение на ЕС който се отказа от фиксирани цени на газа 127$ по дългосрочен договор, през 2021г с високите цени на газта Газпром успя да компенсира всички загуби поради забавянето на Северен поток 2. Русия е благодарна най-вече на Полша която възпрепятстваше сделката за фиксирана цена.
66
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия е гигант на глинени крака, поддържан от запада.
65
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия завърши Северен поток 2. Съдът в Дюселдорф отхвърли искането за освобождаване газопровода от разпоредбите на ЕС, тоест газ по него няма да потече. Цените на газта експлодираха, зимата ще минат 1000$. Брюксел реши, че Русия трябва да продаде 50% от СП2 за да изпълни разпоредбите на Съюза. Изправен пред меката сила на ЕС Газпром беше принуден да остъпи и обяви, че е съгласен да продаде 50% от такъв ликвиден актив като СП2 срещу придобиване на 100% от акциите на BOSCH, AEG, Siemens, Порше, Фолскваген, Мерцедес и БМВ. Европа е спасена, няма да студува зимата.
64
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия ако врътне кранчето и с ЕС е свършено.
63
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия, тюрма народов. Колкото по-далеч от Русия, толкова по-близо до цивилизацията.
62
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
70 Това е така, защото единствено Русия не освободи своите колонии, при окончателния разпад на Световната колониална система, през 60-те на миналия век. Защото руските колонии граничат с Русия. Руснаците заличиха и продължават да го правят, цели народи и етноси. Ако не бе западът, да им даде пари и ноу хау, технологии, щяха да съсипят още стотици декари непокътната природа, от нашата планета, извличане суровини, по най-вандалски начин, избивайки се помежду си. Днес, са заплаха за свободния свят.
61
3
 
3
 
! Отговори
Атаман Сирко преди 3 години
Русия си пасува както винаги, пред жужин - путин.!.