Залети сме от евтини китайски стоки, които могат да са бавни убийци

Най-явни примери са детските играчки, електроуредите
16 юли 2024 18:30, Анисия Иванова
130
Залети сме от евтини китайски стоки, които могат да са бавни убийци
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

 Рискът от евтини стоки с неясен произход на пазара расте. От дрехи и играчки до храни сме залети от стоки, които могат да ни навредят по различни начини. Европа налага мерки, които мащабните компании за евтини стоки се опитват да избягват през вратичките в законите. Тази и още теми коментира Богомил Николов, изп. директор на Българската национална асоциация "Активни потребители" в предаването “Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков.

Китайските сайтове Temu и Shein набират все повече популярност в Европа и у нас. Онлайн магазините предлагат всякакъв вид стоки на много ниски цени, което подбива пазара, като го залива със стоки със съмнителен произход и качество.

Много от съставките, използвани за производството на тези продукти (особено дрехите), не отговарят на мерките и регламентите за сигурност, като могат да са дори вредни за здравето. Националната асоциация "Активни потребители" наблюдава ситуацията отдавна.

"Европа и ЕС са местата с най-високи стандарти за стоките. Най-явни примери са детските играчки, електроуредите и други.”

Производителите от Китай, които искат да изнасят в Европа, трябва да се съобразяват с изискванията, които имаме тук. Повечето такива “марки” имат хъбове и складове из континента, които допринасят за по-бързата доставка. Стоките, които пристигат директно от Китай, минават като малки пратки под 35 евро, защото те не подлежат на мита.

“Коварството на съставките, които се използват за направата на тези продукти, са бавни убийци. Те няма да ви съборят веднага, но след време може да са пагубни”, коментира гостът.

Внесено е предложение за налагане на мита върху този тип пратки, за да се избегне масовия внос на евтини стоки.

Богомил Николов разказва как в асоциацията се работи върху различни проекти, които да помогнат на потребителите. Той коментира още, че винаги ще има органи на властта, които и да могат да се справят с този масов проблем, няма да го направят.

Един от проблемите, които ни преследват от години, е направата на сирене по неправилния начин. Много имитиращи продукти се наименоват като истински, което предоставя фалшива информация на потребителите и застрашава тяхното здраве.

“Пазарът винаги може да се намества и да се саморегулира”, убеден е Николов.

Исканията на асоциацията са свързани с това да се дава яснота на потребителите за това какво си купуват и как е направено то. Николов коментира, че тяхното желание е клиентите и купувачите да не бъдат лъгани и мамени в името на това да си купят стока, която ще им навреди.

Друг огромен проблем при средностатистическия потребител е бързият кредит. Тези фирми продължават да мамят потребители със скрити клаузи и “малък шрифт”, с които успяват да наложат непосилни лихвени проценти. Тези компании имат безброй технологии за постигане на целите им, без да защитават потребителите си.

Друга популярна тема от изминалата седмица е свързана с децата, които се натровиха от бисквити със забранени вещества в състава. Николов коментира, че е много лесно да се вкара сложно наименование в етикета на един хранителен продукт, който да е с неясен произход, но поради липсата на знания в областта, хората все пак да се подлъжат.

Той е категоричен, че трябва да има добър ред за продажбатра на тези вещества и храни.

Какво е бъдещето на евтините стоки и ще продължат ли да заливат пазара? Как да се справим с измамните търговци? Как можем да се защитаваме от евентуални поражения от този вид стоки?

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
1
 
! Отговори
Дядо Жоре преди 1 месец
Малко пръднах аз. Обичам да чета новините в ***, сереш четеш и после си обърсваш ***. Ама в това модерно време с дигитални новини нема с кво да се забършеш и ходиш ***. Живеем в насрано време. Преди пак ни даваха ***, ама на хартия.
18
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Скъпите европейски стоки също са евтини китайски, но преминат ли през европейска държава стават скъпи. Проблемът ни е, че сме само потребители и не произвеждаме нищо.
17
8
 
7
 
! Отговори
Слава на Украйна преди 1 месец
По-голям убиец от путин няма.
16
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Така е било от много време. Тия защо чак сега се сетиха? Знаете ли колко щ струва един смартфон произведен в ЕС?
15
0
 
8
 
! Отговори
Местим го преди 1 месец
Да му мислят индийците дето ще живеят тука след 50 години
14
1
 
17
 
! Отговори
Трета поредна статия преди 1 месец
за така наречените "лоши и некачествени евтини китайски стоки", поръчвани през интернет. Имаше и проект за мита на тях. Сякаш от митата стоките ще станат "качествени и безопасни". ДА ама Не. Стоките ще си останат същите, само че от евтини ще станат скъпи. Само се чудят как да ни изтръскат джобовете. А може и да е някаква евро-директива.
13
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Някой виждал ли е Епъл произведен в САЩ? Щот аз не съм.
12
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Азне съм виждал високотехнологичен продукт произведен в САЩ или ЕС.
11
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато се продават от чужди ,най-вече немски вериги са добри, но при закупуване директно от сайт в Китай са лоши..
10
1
 
17
 
! Отговори
Фитока преди 1 месец
За да има търсене значи хората са доволни от тях.Кво стаа със свободната търговия и пазар?38% нито за китайските автомобили стаа.Колко пазарно!
9
0
 
9
 
! Отговори
Груйо Михалов преди 1 месец
Орехи,тиквени семки и чесън вече внасяме от Китай остави техниката....
8
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
русофилите едно не можаха да разберат ,че китай и индия са 3 милиарда гладника и не са приятел а враг защото искат да погълнат всичко добре че е САЩ и им пресяда от време на време те ще изядат накрая и столовете на които стоим като дървеници и русофилите ще бачкат преведени за паница ориз и чаша вода по цял ден ден не като сега лежане ядене пиене и сълфетки.
7
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Укропитешките селскостопански продукти също подбиват пазара и са използвани забранени в ЕС пестициди, ама не ги спират.
6
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Залети сме от евтини експерти и политици, които също могат да са убийци.
5
3
 
8
 
! Отговори
Добър ден преди 1 месец
Ми това е целта на китайските комунисти - да изтровят запада и да го завладеят. СССР ни даде Чернобил, а тия ни дадоха Ковид-19 и евтини отровни стоки.
4
2
 
13
 
! Отговори
Гошко преди 1 месец
А полуготовите храни на ЕС и урсула които са бъкани с химикали?
3
3
 
11
 
! Отговори
Общ работник преди 1 месец
Някой от вас да е виждал напоследък смартфони, компютри, телевизори европейско производство? А за ширпотреба стоки от бита да не говорим. Какво иска да каже тоя? Европа отдавна може да произвежда само паради. И авто индустрията вече изостана сериозно.
2
4
 
9
 
! Отговори
Мишо преди 1 месец
От статията става ясно, че хората нямат пари и обединяват. Ами нали това беше и главната цел народа в България и ЕС да обеднее, да спре да разсъждава за обществените проблеми и за развитие, а да мисли постоянно за своето оцеляване. Постигнахте целите си, браво!
1
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Скоро си взех електрически скутре от там, тук е 1650 лв. на мен с отстъпката ми дойде на 1170 или близо 500 лева разлика.