Залети сме от евтини китайски стоки, които могат да са бавни убийци

Най-явни примери са детските играчки, електроуредите
16 юли 2024 18:30, Анисия Иванова
130
Залети сме от евтини китайски стоки, които могат да са бавни убийци
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

 Рискът от евтини стоки с неясен произход на пазара расте. От дрехи и играчки до храни сме залети от стоки, които могат да ни навредят по различни начини. Европа налага мерки, които мащабните компании за евтини стоки се опитват да избягват през вратичките в законите. Тази и още теми коментира Богомил Николов, изп. директор на Българската национална асоциация "Активни потребители" в предаването “Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков.

Китайските сайтове Temu и Shein набират все повече популярност в Европа и у нас. Онлайн магазините предлагат всякакъв вид стоки на много ниски цени, което подбива пазара, като го залива със стоки със съмнителен произход и качество.

Много от съставките, използвани за производството на тези продукти (особено дрехите), не отговарят на мерките и регламентите за сигурност, като могат да са дори вредни за здравето. Националната асоциация "Активни потребители" наблюдава ситуацията отдавна.

"Европа и ЕС са местата с най-високи стандарти за стоките. Най-явни примери са детските играчки, електроуредите и други.”

Производителите от Китай, които искат да изнасят в Европа, трябва да се съобразяват с изискванията, които имаме тук. Повечето такива “марки” имат хъбове и складове из континента, които допринасят за по-бързата доставка. Стоките, които пристигат директно от Китай, минават като малки пратки под 35 евро, защото те не подлежат на мита.

“Коварството на съставките, които се използват за направата на тези продукти, са бавни убийци. Те няма да ви съборят веднага, но след време може да са пагубни”, коментира гостът.

Внесено е предложение за налагане на мита върху този тип пратки, за да се избегне масовия внос на евтини стоки.

Богомил Николов разказва как в асоциацията се работи върху различни проекти, които да помогнат на потребителите. Той коментира още, че винаги ще има органи на властта, които и да могат да се справят с този масов проблем, няма да го направят.

Един от проблемите, които ни преследват от години, е направата на сирене по неправилния начин. Много имитиращи продукти се наименоват като истински, което предоставя фалшива информация на потребителите и застрашава тяхното здраве.

“Пазарът винаги може да се намества и да се саморегулира”, убеден е Николов.

Исканията на асоциацията са свързани с това да се дава яснота на потребителите за това какво си купуват и как е направено то. Николов коментира, че тяхното желание е клиентите и купувачите да не бъдат лъгани и мамени в името на това да си купят стока, която ще им навреди.

Друг огромен проблем при средностатистическия потребител е бързият кредит. Тези фирми продължават да мамят потребители със скрити клаузи и “малък шрифт”, с които успяват да наложат непосилни лихвени проценти. Тези компании имат безброй технологии за постигане на целите им, без да защитават потребителите си.

Друга популярна тема от изминалата седмица е свързана с децата, които се натровиха от бисквити със забранени вещества в състава. Николов коментира, че е много лесно да се вкара сложно наименование в етикета на един хранителен продукт, който да е с неясен произход, но поради липсата на знания в областта, хората все пак да се подлъжат.

Той е категоричен, че трябва да има добър ред за продажбатра на тези вещества и храни.

Какво е бъдещето на евтините стоки и ще продължат ли да заливат пазара? Как да се справим с измамните търговци? Как можем да се защитаваме от евентуални поражения от този вид стоки?

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И какво от Китай е лошо? Телефоните, колите, компютрите, най-новите технологии? Май друг е проблема, в геййропа и в кравария вече освен наркомани и меркантилни жени друго не произвежда.
38
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
8 евро на час минимално заплащане
37
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Брей, че загрижени са тези от ЕС бе. А когато беше повдигнат въпроса защо Запада изнася за Източна Европа второ качество храни с половината Менделеева таблица вътре, отговорът на европейската комисия бе, че се съобразявали с "местните вкусове", с което оставиха западните производители да продължат да тровят региона.
36
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Новият suv NIO ES8 отвява BMW и Mercedes обратно в училище да се учат да правят автомобили. На краш тест Euro NCAP набира повече сумарни точки от BMW X5, BMW iX и BMW серия 3. Изцяло алуминий. Максимална комплектация 84$ хил. 33 сензора, автопилот, автопаркиране, два елмотора 650 конски сили, 4.1 сек. до 100км/ч. Въздушно окачване с техлнолгия CDC, 6 лидара сканират постоянно неравности на пътя и се грижат за перфектен комфорт, регулиране височината на клирънса(12 - 21 см.). Фаровете с лидари и знаят как и кога да светят. Кожа напа навсякъде с масаж, вентилация и отопление.
35
0
 
2
 
! Отговори
До Българин преди 1 месец
*** някой сложил ли ти е вилата да купуваш евтино или те е ограничил да няма скъпо? Нали е пазарна икономика!? Тогава да направят заплащането ни, като на еврпопейците - 8 минимума на минимума на час. Още нещо да не си разбрал?
34
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А членката на ЕС и НАТО какви стоки произвежда? Или освен евтини черноработници и пpocтитутки за запада друго не може да произведе.
33
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Вика бавно ни убиват, но като сложиме мито нещата ще се наредят. Тогава няма да са смъртоносни дрешките от Шейн.
32
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Аха,и като им сложите митата-веднага стават качествени,така ли?Или ви се пълни джобката?
31
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ръгните им митата и да си продават копи-пейст ментаците на *** и БРИКС
30
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Батериите и те са произведени в Литай ама ми ги птодават все едно са произведени в САЩ.
29
0
 
5
 
! Отговори
Българин преди 1 месец
До Айде бе Ама качеството струва пари. Ти какво искаш, на загуба ли да ти продават?
28
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И този заговори за мита, ами то накрая нали точно ние потребителите ги плащаме както стана с колите от Китай, интереса ни не е да има мита а контрол, а на господина е явно тези същите китайски неща които гима в Лидл и Кауфланд на тройни цени да купуваме само тях!
27
5
 
2
 
! Отговори
Българин преди 1 месец
Винаги съм си купувал стоки не от Китай и ме напушва смях когато някой започне да ми оябснява, че това "нямало как" да стане.
26
0
 
17
 
! Отговори
Айде бе преди 1 месец
Ми намалете цените на европейските и хамериканските стоки, до тези на китайските и всичко ще е точно. А не да ни водите евтина пропаганда.
25
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ами произведете си вие стоки бе кюнец ..от само ревеш...
24
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Я проверете къде са произведени електроуредите ви. Тия явно искат да ни върнат в 19-ти век.
23
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Мъск е странен случай. Хем подкрепя Тръмп, хем върти бизнес китайците. Да де, ама Тръмп мрази китайците повече и от руснаците.
22
1
 
8
 
! Отговори
T преди 1 месец
Заливат ни с *** . Нищо не се тества ! Китайците си правят каквото искат , евтин петрол от Русия . Замърсяване на макс , ние ядем дървената зелена сделка !
21
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И като им наложите мита стават безопасни ли?Пращите от акъл,или трябва да се събират парички че много харчите от Брюксел .
20
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Залети сме и с второ качество храни на европейски производители, които предлагат съвсем различно качество от това на западния пазар. Те също убиват бавно.