Проф. Темелкова: Залагаме на интердисциплинарността в обучението

Необходим е нов модел за финансиране на ВУЗ-овете, заяви ректорът на ВУТП
4 юни 2024 10:42, Анисия Иванова
18

Още преди няколко години заложихме на интердисциплинарността, защото си дадохме сметка, че профилът на нашето висше училище е недостатъчен, за да покрием изискванията на професиите на бъдещето. Широката интердисциплинарност ни провокира да споделяме ресурси с други висши училища, в резултат на което имаме първите второкурсници по тези интердисциплинарни специалности. Това са инженерите на бъдещето", коментира ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. д-р Миглена Темелкова в специалния мултиплатформен проект на Bulgaria ON AIR "Бъдещето: Образование 2024".

По думите ѝ тези специалности са резултат от изменение на Закона на висшето образование. Тя обясни, че няколко университета споделят образователната си практика и ресурсите си, за да могат да изградят интердисциплинарно подготвен инженер. Пример за това е Медицинският университет в Плевен, в който се подготвят инженери по телемедицина, в Медицинския университет в Пловдив се подготвят инженери по софтуерно проектиране в медицината, а във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" - инженери по комуникационни системи за организация на въздушното движение.

Проф. Темелкова уточни, че това са инженери, които умеят не само да поддържат комуникационни системи и да боравят със софтуер, но имат е познания в областта на медицината и авиацията.

"Около 100 хил. лв. е бюджетът на Висшето училище по телекомуникации и пощи за научноизследователска дейност, но бизнесът инвестира още около 500 хил. лв. привлечени средства под формата на различни проекти, инвестиции в лаборатории, в техника. Без бизнеса съвременното висше образование няма как да върви напред. За да имаме качествено образование и конкурентоспособни инженери и специалисти на пазара на труда, трябва и държавата да има роля в процеса", подчерта проф. Темелкова.

Тя обърна внимание, че много често студентите, преди да завършат, започват да получават по-високи възнаграждения, отколкото техните преподаватели.

"Опираме отново до дефицита на кадри във висшето образование. Много е трудно да задържиш един завършващ инженер и то в IT сектора, да остане и да се развива като преподавател, когато бизнесът, преди да е завършил още, му е предложил възнаграждението на асистента по две. На нас ни липсва адекватна политика за качество. Необходим е нов модел за финансиране на висшите училища в страната", настоя ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
"Интердисциплинарността" е думичката заради която са я направили професор. Като оня, академика, с формичката за калъпче ***.
16
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен Бизнеса не дава работа. Така че ще работат ВУЗ къде ще бачка като нема работа. Фирмите требва да ги закрият а не ВУЗ.
15
1
 
2
 
! Отговори
4 преди 3 месеца
Много сте далеч от далаверите на докторите от болниците ,които ги източват безогледно!Не лежиш , а те водят ,че си там , преглежда те с направление не в кабинета си , а в болницата-т.е. на чужда база ,за чужда сметка .Сестрите са превърнати в писарки ,вместо да са при пациентите , при които няма никой и...какво ли не още.грубо отношение,разкарване на пациентите в бюрократичната им джунгла , което е тяхно задължение...абе...няма контрол!
14
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Висше училище за изпущени
13
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
ТАЗИ ПРИМИТИВНА МУТРА ОТКЪДЕ Я ИЗКОПАХА? ОПИТА ЗА МУТРИЗИРАНЕ НА НАУКАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО СЕ ПРОВАЛИ С РАЗПОРВАНЕТО НА МУТРЕНСКАТА ШАЙКА НА БОКО.
12
0
 
3
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 месеца
Както и да ви финансират толкова си можете. Айде скрий се че ти се смеят хората.
11
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
ААА ДРУГАРКАТА ТЕМЕЛКОВА ГЕРБАРКОВА САМО ЗА ПАРИ РЕВЕ
10
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Хайде като начало намалете броя на ВУЗовете. Та вие нямате кадърни преподаватели за половината университети и произвеждате ерзац-специалисти, които не могат да си намерят работа. Не ни заблуждавайте с пост-ВАКовските доценти и професори,които не стават за нищо и осакатяват студентите.
9
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Да бе залагат ама все нема пара. Като кандидастваш искат пара и такси само, което не е наред нали държавата им дава пара а искат постоянно още.
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
"Темелкова уточни, че това са инженери, които умеят не само да поддържат комуникационни системи и да боравят със софтуер, но имат е познания в областта на медицината и авиацията." - Затова се залага на познания и разбиране. Софтуерът понякога е еидн и същ 20 години, понякога се мени през 2. Оставете на фирмите, да обучават хората на него.
7
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Значи на нищо не ги учите
6
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 3 - Феминистките са за жените, това, което е чумата при хората. Бързо се разпространява, отначало гаделичка, но накрая, ако не се третира, ще унищожи всичко.
5
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Боже, махнете ги тея от децата ни! На какво залага, можете ли да произнесете?
4
0
 
4
 
! Отговори
Да поработят преди 3 месеца
Да не обикалят само телевизиите! Да работят съвместно и да има някакъв положителен резултати за студентите и бизнеса. Стига с тия празни приказки и хвалби.
3
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Я! И женомразецът се е събудил и е дошъл да плясне тук едно умозаключение за отскок!
2
2
 
3
 
! Отговори
Сава Томов преди 3 месеца
Първо е необходима реформа в самите университети. Колко години никой нищо не направи по въпроса със заплатите на асистентите. На никого не му пукаше.
1
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
И висшето като всичко се феминизира и естествено пропадна.