Държавник, кръстоносец… комарджия: Как Еманюел Макрон разби наследството си

Французите обичат да мразят своите политици и Макрон не е по-различен
10 юли 2024 14:26, Нели Христова
56
Държавник, кръстоносец… комарджия: Как Еманюел Макрон разби наследството си
Снимка: БГНЕС

Сякаш това се случи преди един цял живот. Еманюел Макрон се качи на сцената през 2017 г., с момчешко подскачане и задъхано вълнение в победната си реч: Голямото влизане в неговото президентство.

Той обеща да бъде центристката надежда на Франция след десетилетия на разделение. Великият реформатор, който ще качи Франция в челните редици на глобалния бизнес. Сега той се взира в това, което със сигурност ще бъде истинското му наследство: Макрон отвори вратата към крайната десница във Франция.

След съкрушителното поражение на изборите за Европейски парламент през май, решението му да свика предсрочни избори има, поне частично, обратен ефект.

В изненадващ резултат Новият народен фронт (NFP), клъстер от леви партии, спечели 182 места в Националното събрание, което е по-малко от мнозинство, но е пред центристкия блок на Макрон и крайната десница.

Крайнодесният блок се очакваше да излезе на първо място, но усилията в цялата страна да го задържат, като левите и центристките кандидати се оттеглиха, за да концентрират антикрайнодесния вот, успяха.

Това е облекчение за Макрон, който беше спасен от принудително сътрудничество с крайнодесен премиер. Но политическият хаос го очаква.

Макрон разруши архитектурата на френската политика в метеоритния си възход до Елисейския дворец. Създавайки нова, центристка партия от политическото дясно и ляво, неговата убедителна победа през 2017 г. – след само кратък престой като министър в правителството – го накара да задуши политическия пейзаж, опитвайки се да задоволи антиимигрантските гранични политики с фискално разхлабване, екологични и социални защити.

С доминирането на Макрон в средата, политическият кислород беше изсмукан до крайности. Това се вижда като поляризация на политическите предложения – от кастриране на свещения секуларизъм на Франция отляво до преследване на "ислямистките идеологии" отдясно – и задълбочаващо се, болезнено разделение във френското общество.

Неговата политическа звезда изгоря ярко, но вече се срива сама. Това е цел, създадена от него самия.

Връзка на любов или омраза

Никога не се страхувайки да начертае труден курс, в началото на своето президентство той се зае с проекта си за реформа: намаляване на данъците за богатите и повишаване на цените на дизела. Предложенията бяха типично макроновски: фискално стабилни, бизнес ориентирани и лошо продавани.

Данъкът върху дизела предизвика най-лошите протести, които Франция – може би духовният дом на уличния гняв – е виждала от десетилетия. Движението на "жълтите жилетки" заля страната през 2018 г., изкарвайки стотици хиляди обикновени французи по улиците, устоявайки на жестоката полиция и успявайки да държи политическия дневен ред на страната като заложник.

"Мисля, че никоя страна не върви напред, ако не чуе и тази част от легитимния гняв на нашия народ", каза той няколко месеца след началото на протестите. "Но мисля, че те са помирими и това е, което ще направим."

Това предизвика най-дългия уличен протест от 50 години
, но Макрон в крайна сметка се вслуша в гнева на жълтите жилетки.

За бивш банкер, превърнал се в министър на икономиката, с малко сравним опит с ежедневната Франция, решението му беше смел  PR: национална обиколка на кметствата, шанс да чуят и да бъдат чути.

Политически щурмовик

След това дойде COVID-19.

Макрон разгърна подхода "всичко или нищо", който предпочиташе, с един от най-строгите режими на блокиране в Европа, на повтарящи се вълни, и строг протокол за ваксиниране.

"Ние сме във война", каза той на нацията през март 2020 г. "Денем и нощем нищо не трябва да ни отклонява от нея."

Той прегърна подобна философия след пандемията, когато световната икономика се бореше да се възстанови, а напрежението около Украйна заплашваше да задуши икономическия растеж.

Макрон похарчи много средства, за да предпази френския бизнес и потребителите от най-лошото увеличение на цените на енергията, само месеци след огромните разходи след COVID. До 2024 г. Франция имаше един от най-големите дефицити в еврозоната, но бившият министър на икономиката получи това, за което плати.

Предвижда се растежът на Франция да бъде 0,7% през 2024 г. и да набере скорост през следващата година, показвайки поразителна устойчивост след пандемията. Инфлацията също се очаква да спадне значително.

Макрон и поддръжниците му посочват икономическите му резултати като достатъчна причина да гласуват за него. Но французите рядко са толкова щедри към действащите си президенти – благодарността е дефицит.

Днес рейтингът на одобрение на Макрон е 30%, спад от почти 50%, когато той встъпи в длъжност, но рейтингът му на неодобрение (сега 65%) не е паднал под 50% от първите му месеци на власт, според проучване на Ipsos-Le Point. Французите обичат да мразят своите политици и Макрон не е по-различен. Конституционното ограничение на страната от два мандата означава, че Макрон не може да се кандидатира отново за президент през 2027 г.

Един депутат от партията на Макрон каза, че общественото разочарование от френския президент произтича от това колко публично е инвестирал в посоката на страната, което дава да се разбере, че неговите четирима министър-председатели стриктно следват примера му.

"В крайна сметка той беше много активен през двата си петгодишни мандата, за разлика от други президенти, които заеха задната седалка и оставиха своя премиер да поеме ударите", каза член на парламента, пожелал анонимност, за да говори откровено пред CNN. "Чувствахме, че премиерите са много зависими от него", добавя той.

Под натиск у дома, той обича да играе държавник
, независимо дали обединява сили зад европейския проект или се изправя лице в лице с борбени колеги, независимо дали са Путин или Тръмп.

Той беше кръстоносец за европейски военен и индустриален суверенитет от американското покровителство много преди войната в Украйна да ги направи модерни.

Той беше и съюзник на Киев в лицето на инвазията на Русия през 2022 г., ръководейки атаката с доставки на леки танкове, след това ракети с голям обсег и произведени във Франция бойни самолети, като същевременно поддържаше европейските съюзници в крачка с Украйна.

В първите дни на инвазията го критикуваха за усилията му за разговор с Путин – по-късно се разкри, че това се е случило по искане на Киев. Но по-късно той се опита да надхитри Путин със сила, като повдигна въпроса за разполагането на войски на членки на НАТО и затвърди непоколебимата подкрепа на Запада за Украйна.

Нечути предупреждения?

С вероятно надменната самоувереност, която е започнала да определя образа му, Макрон отправяше предупреждения отново и отново за заплахата от крайната десница.

"Не искам да принадлежа към поколение сомнамбули, не искам да принадлежа към поколение, което е забравило собственото си минало или което отказва да види мъките на собственото си настояще", каза той пред Европейския парламент през 2018 г.

И накрая, след години на напредък на крайната десница, изборите за Европейски парламент през 2024 г. потопиха центристката му политика с призива на крайната десница.

Докато Марин льо Пен и нейният помощник Джордан Бардела от National Rally се заяждаха с Макрон, твърде много френски гласоподаватели – борещи се с икономически натиск и антиимиграционни наративи – се чувстваха пренебрегнати или нечути. Онези, които в собствената си реч при встъпването в длъжност Макрон нарече "французите и французойките, които се чувстват забравени от това огромно глобално движение."

Нечуто и пренебрегнато беше как се чувстваха много работещи френски граждани през 2023 г., когато гневът от повишаването на възрастта за пенсиониране предизвика месеци на протести.

Това беше горделив възел, създаден от самия Макрон.

Разрешаването на фаталната дилема с финансирането на пенсиите беше стабилна политика на хартия, но плачевно "продадена" на обществеността. Най-накрая беше вкаран в закон без съгласието на законодателите: правителството се произнесе с указ.

Лишен от парламентарното си мнозинство през 2022 г. и ужилен от отхвърлянето на визията му на европейските избори през 2024 г., той заложи вярата си във френския електорат.

"Това е преди всичко акт на доверие", каза Макрон, свиквайки предсрочни парламентарни избори, "в капацитета на френския народ да вземе най-справедливото решение".

Мнозина във Франция се чудеха защо. Сред депутатите от партията на Макрон имаше "много неразбиране", казва един депутат пред CNN.

Борейки се с неблагоприятната парламентарна аритметика, "при всички положения щеше да се случи", допълва той. "Мисля, че това, което ме затрудни в сравнение с другите, е, че човекът, който е натиснал бутона, е самият президент, така че очевидно той е виновен."

Резултатът на практика беше референдум за самия Макрон. Неговият центристки алианс Ensemble сега има 163 места, много по-малко от 245 места, които зае през 2022 г.. Макрон вече е и отслабена фигура както в чужбина, така и у дома.

Крайнодесните твърдят, че не представляват заплаха за Франция.

"Ние не представляваме никаква опасност, освен да накараме Макрон да загуби власт", ​​каза Марин Льо Пен пред CNN миналата седмица. Но има реален страх от връщане на власт на политиката на идентичност в много части на днешната културно богата, но сложна Франция.

Сега, когато крайната десница се добра до законодателната власт – и погледът им е насочен към Елисейския дворец през 2027 г. – заплахата, породена от победите на Националното обединение, не се ограничава до егото на Макрон.

За безброй общности във Франция - френски или имигрантски - хазарта на един човек и несигурността, която породи наследството му, ще изискват много по-висока цена.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
0
 
0
 
! Отговори
Дзъ преди 1 месец
Опитвам се да чета поредна статия на днес.бг и моля медията да ме назначи веднага на позиция цъкач на чуждоезични текстове в транслейтъра. Също така очаквам барем 3 бона заплата. Мерси!
38
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бриджит Макрон се родила мъж пък после станала жена па след това се омъжила за БабоеВеца Макрон . Сутрин като го извади от аспуха на трава макарончето вижда люспитет от домати дето ги е яла вечерта травката
37
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ПО СВЕТА СЕ НОСЯТ СЛУХОВЕ ЧЕ МАКРОН СПЕЧЕЛИЛ ЖЕНА СИ НА ПОКЕР
36
0
 
3
 
! Отговори
Историк преди 1 месец
Напротив. Французите ОБИЧАТ кадърните си политици като Митеран... ДеГол... и мразят муххльовците като Макарон Бабин... Исторически факт.
35
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Програмирана кукла на конци, контролирана от баба си.
34
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Държавник, кръстоносец комарджия...баббоеббец
33
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тоя смешен човек се изхвърли като *** на пясък срещу Вова и резултата е налице.
32
1
 
3
 
! Отговори
Ямболски цървуль преди 1 месец
И на всичкото отгоре е герунтофил.
31
0
 
7
 
! Отговори
Grr преди 1 месец
БабоеВец, нарцисист, бивш а може и настоящ педи, ли зач на за дн ици, подкупен и най-важното мечтателТрийте бе Днес пак ще го пиша докато ви писне да триете
30
0
 
4
 
! Отговори
Ти да видиш.. преди 1 месец
Французите обичат да мразят своите политици , а ние обичаме нашите.
29
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
освен всичко друго което Макрон най важното е че е бабо еб
28
0
 
4
 
! Отговори
мозък личинка преди 1 месец
Ха ха, говорил с Путин , ама по искане на Киев? Е, щом Киев е поискал! Що за *** статия, невежа и подвеждаща!
27
1
 
6
 
! Отговори
Да преди 1 месец
До Мдааааа"Горделиев Възел"? Та той и бившият премиер Кир. Пет. казваше "силиконовата долина" и "петата колония". Способните хора в България са невидими, само неграмотниците са на първа линия.
26
0
 
5
 
! Отговори
нее преди 1 месец
До АнониТой разгони фамилията на френските жълти жилетки. А за руските, ти нямай грижа. Не дрънкай от глупост глупости.
25
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какъв горделив възел, умни журналисти?Гордиев възел се казва.С купени дипломи -толкова.
24
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Казва ни се колко лоши са десните във Франция. Сегашната коалиция е орекалено нестабилна. Има партия, чиято политическа ориентация е "еко-феминизъм". Наред с нея има "комунисти" и "марксисти", заедно с "либерали" и "центристи". Кояшицията е "сглобка".
23
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 24 - Това е в негова полза, много повече от колкото предполагаш.
22
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какъв кръстоносец е тоя?
21
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Kакво наследство от това безплодно фашистче?? Явно ис бабата нещата не вървят.
20
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Верно ли че на младини се е обличал като женаа и е работил в гей-барове? В тубата има интересни филмчета от неговата младост...