Влиянието на ОПЕК над цената на петрола отслабва

Според Wall Street Journal срещата на организацията в петък ще приключи без ключови решения
1
Влиянието на ОПЕК над цената на петрола отслабва
Снимка: Reuters

Срещата в края на тази седмица на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще покаже колко от нейната сила е намаляла на фона на съществените промени на световния енергиен пазар, съобщава The Wall Street Journal (WSJ).

През последните осем месеца цените на петрола се сринаха заради 5-годишния скок на американско производство и слабото международно търсене. Петролът сорт Брент приключи петъка с цена от 65 долара за барел на Лондонската борса за доставки през юли, което е много под цената от 100 долара на барел, от която се нуждаят някои от страните членки на ОПЕК, за да балансират бюджетите си.

В миналото ОПЕК успяваше да накара цените да се вдигнат като намали производството си или да ги стабилизира като наводни пазара по време на криза, война или когато иска да стане ясно колко силна е колективната му мощ.

Срещата на 12-те страни членки във Виена на 5 юни вероятно ще доведе до много различен подход: да не направи нищо.

Делегатите на ОПЕК очакват групата да запази тавана на продукцията си от 30 млн. барела на ден по време на седмата си поредна среща за период от повече от три години.

„ОПЕК е вече в миналото и неговото влияние върху икономиките по света значително намаля“, заяви наскоро Джон Хикенлупър, бивш изпълнителен директор в петролната индустрия, който сега е губернатор на Колорадо.

Лидерите на ОПЕК признават, че тяхната сила в ценообразуването е отслабнала, макар че някои от тях публично показаха увереност, че могат да изчакат ниските цени на петрола.

Според Международната агенция по енергетика (IEA) предлагането на петрол в световен мащаб надвишава търсенето с около 2 млн. барела на ден. След като се очаква търсенето да нарасне с повече от 1 милион барела на ден през тази година, а ръстът на американското производство да спре, лидерите на ОПЕК заявиха, че вероятно ще се постигне баланс между търсенето и предлагането през следващите няколко години. Страните членки се надяват, че това ще им помогне да си възвърнат влиянието.

Подробностите прочетете в investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още по темата: петролОПЕКгорива
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари