Как да бъде спрян следващият екстремист?

"Ню Йорк таймс": САЩ не са единствената страна, която се мъчи да намери отговор
26
Как да бъде спрян следващият екстремист?
Снимка: БТА, архив

Въпреки че мотивите на Омар Матин може никога да не станат напълно известни, касапницата, която той извърши в Орландо, повдигна животрептящ въпрос. Как едно демократично общество може да контрира саморадикализирането и да осуети нападения на своя територия от хора, които са приели призива на терористични групировки да се убиват невинни цивилни?

Още по темата

САЩ не са единствената страна, която се мъчи да намери отговор, който да гарантира безопасността на жителите им, който да спре екстремистите и все пак да съхрани основните свободи, включително свободата на словото, събранията и движението. Франция и всъщност голяма част от Европа водят същия диспут, в който няма лесно решение, пише в. "Ню Йорк таймс" в редакционна статия.

Просто няма начин да се следят всички телефонни разговори, постове в социалните медии, имейли и други методи, които биха могли да се ползват от екстремисти за достигане до податливите на пропагандата им хора. А дори да имаше такъв начин, подобна дейност би превърнала едно отворено общество в общество, силно наблюдавано от правителството.

Какво тогава може да се направи? Единият вариант са строгите разследвания и правоохраняване, довели до арести при изготвяне и прилагане на планове за нападения. Този месец например трима млади американци от сомалийски произход от Минеаполис, който е център за вербуване от екстремисти в тази страна, бяха намерени за виновни от федерален съд в опит да отидат в Сирия през 2014 г., за да се присъединят към "Ислямска държава". Те може да получат доживотни присъди. Федералните прокурори са повдигнали обвинения на общо 20 души в Минесота за връзки с африканската терористична групировка "Аш Шабаб", а 10 са обвинени в подкрепа на "Ислямска държава".

До такива арести обаче се стига на късен етап, след като хората са се радикализирали или са се поддали на посланията на терористични групировки. Предизвикателството е да се направи опит да се идентифицират тези, които са податливи на екстремистки идеологии, и да се разработят програми и стратегии, които биха ги насочили по по-добър път.

Администрацията на Обама е започнала да предприема някои важни стъпки, включително преосмисляне на усилията на Държавния департамент за контриране на много успешната дейност на "Ислямска държава" в социалните медии, привлякла хиляди млади европейци на бойното поле. Планът е да се увеличи финансирането на програмата, да се обучат повече служители и да се насочат по-прецизно посланията към конкретни групи от населението.

През 2014 г. с промяната на терористичната заплаха от широкомащабните нападения на Ал Каида към по-рехава мрежа, търсеща меки мишени, администрацията започна да подава ръка на местните общности, които вече се опитваха да се справят с проблема на младите хора, привлечените от свързан с насилие екстремизъм. Минеаполис, Бостън и Лос Анджелис бяха избрани от Държавния департамент за пилотни програми за работа с местни граждански сдружения и водачи.

Минеаполис е особено трудно предизвикателство. Там живее най-голямото имигрантско население от сомалийски произход в страната. Това е и градът в САЩ, откъдето са тръгнали най-много млади хора, отишли да се бият с екстремистки групировки. Там инициативи се финансират с федерални, местни и корпоративни средства, включително възпитателни програми за сомалийски младежи с достъп до трудовия пазар.

Бяха създадени футболна лига и специална организация с идеална цел за изграждане на връзки между общностни групи, училища и държавни агенции. А имамите са насърчавани от федерални прокурори да излязат от джамиите и да общуват с младите хора в по-неофициална обстановка.

Прилагането на тези стратегии се усложнява от централната роля на Държавния департамент, който изрази съмнение дали тези усилия не са насочени повече към набиране на разузнавателна информация, отколкото към оказване на реална помощ. Експерти казват, че затова лидерите на местните общности трябва да са в предните редици на такива инициативи.

Идентифицирането на младежи, за които има риск да се радикализират, и отклоняването им от терористично вербуване няма да е лесно, бързо или евтино, но страната трябва да превърне това в свой приоритет. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още по темата: ОрландоОмар Матин
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
1
 
! Отговори
вие питате преди 7 години
Вие питате: Как да разбера, кой е терорист?Ние отговаряме: По табелката на гърдите му: Аз съм терорист!
12
2
 
6
 
! Отговори
Михаил преди 7 години
Връща се 1 закон на Мойсей и както правят терористите от ислямска държава с нас християните и тук се прави същото с тях ! Реже му се главата на терориста от ислямска държава , продават му се органите и каквото остане се загъва с одрана свинска кожа и на публично място ! После така и с неговите роднини до 3 линия , събарят им се жилищата и конфискация на пари и имоти !
11
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Закрийте САЩ и терора ще секне!
10
1
 
2
 
! Отговори
минумач преди 7 години
да съхрани основните свободи, включително свободата на словото, събранията и движениетокато нарушава горжия цитат! имат свръхмощни компютри следящи всичко и генериращи огромно количество информация с която хората пред монитора не могат да се справят! например в град със 150000 камери се дават 1000 в минута проблема!!!
9
2
 
7
 
! Отговори
Румбо преди 7 години
Гледайте филма "Шоковата доктрина" и ще разберете истината за случващото се в САЩ и по света!Целия тоя терор е планомерно организиран от Службите в САЩ(и Израел) с цел хората да са в постоянно напрежение и да не търсят истинските причини за проблемите в обществото,както и за да не поставят под съмнение статуквото.Преди се толерираше високата престъпност(която изпълняваше тая функция),но сега това явно не е достатъчно и се минава в друго измерение-тотален терор.
8
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Въпроса е грешен! Не как да бъде спрян а за какво да го хванете е въпроса? Много е важна хватката за екстремиста. Ако не го хванете където трябва той ще ви хване където не трябва!
7
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо по времето на диктаторите Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи нямаше атентати?
6
1
 
14
 
! Отговори
Луцифер преди 7 години
Аз знам какъв е начинът.Приберете си войските в САЩ и оставете света на спокойствие.Ще бъдете спокойни и Вие.
5
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В Сащ нямат добри моддератори, затова терористите си комуникират на воля. А я вижте тук. Пиле не може да прехвръкне.
4
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сащ требе да смаже всички дребни въшки дето плюят по тях и готово после всички почваме да се молим всекидневно и бог ще ни спаси
3
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Когато САЩ изчезне като държава и влияние и тероризма ще спре. Ето ви го решението.
2
1
 
6
 
! Отговори
ФАКТ преди 7 години
Баба Гуси м Филарет и Кичка не спряха .......гей парада не спряха .......та екстремисти ли ще спрат ? Ела ни боже прибери ! Ако сами не си го направим , и бог няма да ни го направи !
1
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като се разпусне САЩ, които се опитват да разделят и владеят другите държави.