Европа се отказва от руския газ: Цената на това решение става все по-висока

Може да се наложи светът да мине без руски доставки
242
Европа се отказва от руския газ: Цената на това решение става все по-висока
Снимка: БГНЕС

Амбициозният график на Европа за излизане от зависимостта от руски енергийни източници е изправен пред потенциални забавяния и допълнителни разходи за милиарди долари, тъй като войната в Украйна прави стоманата, медта и алуминия дефицитни и по-скъпи, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

Стремежът да се заменят руските изкопаеми горива кара континента да се съсредоточи върху подсилването на потоците от втечнен природен газ в краткосрочен план и увеличаването на производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г. Германия обещава да изгради два терминала за втечнен природен газ, Франция иска да възобнови преговорите с Испания за свързващ газопровод, а Великобритания се стреми към повече вятърна, слънчева и ядрена енергия.

Още по темата
Въпреки това цените на необходимите материали продължават да се движат в една посока. Стоманата, медта и алуминият достигнаха рекордни стойности през последните 12 месеца, а индексът Bloomberg Commodity Spot Index скочи с 46% през същия период. Скоковете заплашват да забавят такива начинания като плана на Европейския съюз за почти утрояване на капацитета на вятърната и слънчевата енергия през това десетилетие - колосална инвестиция, която ще изисква около 52 милиона тона стомана.

"Тази война оказва влияние, разбира се, върху всички онези компании, включително и върху нас, които са на прага на осъществяването на доста големи инвестиции", каза Фред ван Беерс, главен изпълнителен директор на SIF Holding NV, която произвежда стоманени платформи за вятърни турбини. "Това преобръща нашата бизнес логика."

Преди инвазията руският газ беше сравнително евтин, лесен за транспортиране и в достатъчно количество. Тези фактори, както и очакваното откриване на газопровода "Северен поток 2" до Германия, помогнаха на Европа да намали собственото си производство и да започне да затваря въглищни централи и ядрени реактори, за да се съсредоточи върху по-чисти източници.

По данни на Международната агенция по енергетика през миналата година ЕС е внесъл около 155 млрд. куб. м газ от Русия. След войната блокът иска да намали зависимостта с две трети през тази година.

Около 30 млрд. куб. м могат да бъдат заменени от други доставчици, като разликата ще бъде компенсирана от възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия и промени в потреблението, посочва МАЕ. За ЕС цената на инфраструктурата може да бъде с 20% по-висока, отколкото преди началото на войната, каза Грант Шпор, анализатор в Bloomberg Intelligence.

"Изграждането на инфраструктурата ще бъде по-скъпо, отколкото правителствата възнамеряваха", каза Шпор. "Възможно е някои проекти да бъдат отложени, тъй като цените остават високи."

Планът на Европейската комисия за преход включва инсталирането на 290 гигавата вятърна енергия и 250 гигавата слънчева енергия. Сметката само за стоманата възлиза на 65 млрд. евро по текущи пазарни цени.

Русия и Украйна са сред най-големите износители на стоманени плочи, използвани при изграждането на турбини и газопроводи. Въпреки че са възможни алтернативни източници, разходите за тях са с 50% по-високи от обичайните, според Rysted Energy AS.

Проблемът се усложнява и от решението на Китай да блокира стоманодобивния си център Таншан в опит да овладее епидемия от Covid-19.

"Във веригата за доставки на всички стоманени продукти в Европа се наблюдават рязко покачващи се разходи", заяви Джеймс Лей, старши вицепрезидент "Енергийни метали" в Rystad.

Медта е друга жизненоважна съставка, с висока проводимост, която е идеална за вътрешно окабеляване и външни кабели. Европа се нуждае от около 7,7 млн. тона, за да постигне целта си за 2030 г., а тазгодишното рали добавя около 7,6 млрд. долара към цената, сочат данни на Bank of America Corp.

Освен това има и алуминий, необходим за соларните панели, турбините и мрежите, с които те се свързват. Европа изпитва критичен недостиг, тъй като производството спадна, след като нарастващите разходи за електроенергия намалиха печалбите на металургичните предприятия.

Русия е най-големият производител извън Китай, като нейният рафиниран алуминий представлява около 5 % от световното производство. По данни на BloombergNEF пазарът вече е бил свит в началото на тази година, а през март цените са се покачили до рекордни стойности. Рискът, че доставките на Русия могат да бъдат ограничени от потенциални санкции, допринесе за тези увеличения.

"Може да се наложи светът да мине без руски доставки", заяви в интервю Андрю Форест, председател и основател на Fortescue Group Metals Ltd. "Това със сигурност е възможно, но ще има период на приспособяване."

Ще са необходими повече мрежи, за да се доставят огромни количества електроенергия от възобновяеми източници до местата, където тя е необходима. Според BNEF за добавянето на нови връзки са необходими кумулативни инвестиции в размер на около 1,5 трилиона долара от 2020 до 2050 г.

Но не става въпрос само за чиста инфраструктура. Втечненият природен газ получава тласък с плановете на Германия за два нови терминала още през тази година, а Холандия си осигури плаващо съоръжение за съхранение и регазификация през март. Италия и Естония също се стремят бързо да създадат свои.

Обединеното кралство и Франция планират значително разширяване на ядрената енергетика. Около 230 000 тона стоманена арматура ще бъдат използвани при изграждането на централата Хинкли Пойнт С на Electricite de France SA в Югозападна Англия, а в момента се разработват планове за още един реактор със същия дизайн.

"Всички говорят за ускоряване на енергийния преход и всички ще се нуждаят от едни и същи материали", казва Джулиан Кетъл, старши вицепрезидент за метали и минно дело в Wood Mackenzie Ltd.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


242
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дори СА, най-големият съюзник на САЩ, ги отсвири, дългосрочно щатската валута е пътник.
49
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не е само въглищата. Най много са ВЕЦ - те . Които дават 70% за България. А АЕЦ. дава само 3- 10% по заповед от Москва . С тях и без тях е все тая. Поне няма да се дават пари на олигарси
48
0
 
19
 
! Отговори
Премиеро преди 2 години
Нищо, следващата зима сме на Пернишки бри*ети..........
47
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няколко пъти слушах изказвания не експерти, които казаха, че не може да се случи подобно нещо, поне в близките 2 години. Няма изградени тръбопроводи. Дори и да започнем да купуваме от Катар, за да се премине към нов доставчик се изисква технологично време. Запасите в Чирен били за 3, 4 месеца. Как да стане?
46
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Може да се наложи светът да мине без руски доставки"_______Кой свят? Китай тази година подписа още по-големи обеми на руски газ, Турция продължава да купува руски газ, една камара държави са се закачили за тръбите. Престанете да слагате знак за равенство между запада и света.
45
26
 
8
 
! Отговори
ЕВРОПА Е ЕДИННА ! преди 2 години
СПИРАМЕ КЪРВАВАТА РУСКА ГАЗ И У НАС!...СЛЕДВА НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ НА ГАЗПРОМ И ЛУКОЙЛ В БЪЛГАРИЯ , В ПОЛЗА НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД И ЕВРОПА! ..КРАЙ НА РУСКАТА ХРАНИЛКА , ЗА РУСОФИЛСКИТЕ ПЛАЗМОДИИ , КАТО МЪЖЛЕНЦЕТО НА КРУШОВСКАТА *** ОТ БКП/БСП/КГБ/ДС! ГОНИМ РУСКИТЕ УБИЙЦИ ОТ БЪЛГАРИЯ!
44
23
 
8
 
! Отговори
бррр преди 2 години
Споко бе, страшни паники. Сащ и Ес са напечатали толкова пара, че могат да си плащат яко. Само че след 2-3г тия където не са в играта ще са в голям зор да купуват западни стоки. Представете си как 85г в България западна кола беше почти непосилна да покупка. Така ще стане сега и за айфони, програмни продукти, компютри. Хубавото е че този път сме от правилната страна, така че качване на цени индексиране на заплати, да ще има леки сътресения, но нищо фрапантно. Ама Рашките ах тия палaвници, заапали
43
8
 
1
 
! Отговори
Твърдо съм убеден преди 2 години
До до Считам че - само една и/или две западни компании има!?! И само САЩ и Русия ли са държави, способни да изграждат такива мощности?!? Акцентът ми е върху "руша е нумбер уан" - тезата, която почти сигурно поради лични интереси, тези фактори, които споменах защитаваха!
42
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гледам в друга медия водещата новина е, че Словакия става първата държава от ЕС, която се е съгласила да плаща в рубли за газта.
41
5
 
30
 
! Отговори
Free преди 2 години
Мдааа, а тя газта щракаш с пръсти и хоп идва от друго място. Такъв глад и студ ще има другата година, че идея си нямате. Тия управници хубаво са учили в Харвард, но едно е да четеш книжки, а съвсем друго да си на терен и да знаеш как стават нещата реално. Тия нови терминали, тръби, трасета не се правят от днес за утре, а трябват години. Изхода на първо време е да се премине на електричество и мазут. Да ограничи износа на ток до минимум и може да избутаме зимата, а бизнеса ще забуксува яко.
40
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Поне имаме значителни залежи от комюр.
39
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тука в тази статия всичките им планове са за 2030-2050 значи моят въпрос е кой шъ правим на зима,щото то една АЕЦ не се строи за няколко седмици,пък това с вятъра бошлаф работа като нема вятър нема ток,пък като е много силен пак нема ток...
38
2
 
25
 
! Отговори
идиотите в ЕК! преди 2 години
Margrethe Vestager, European Commissioner for Competition - можете да направите две неща, контролирайте топлата вода на душа си, и всеки път когато спорате топлата вода казвайте "на ти, Путин" - ютюб : "Take that Putin! | Margrethe Vestager". Заплатата и е 300 хил. евро годишно, плащани от джоба на европейските данъкоплатци.
37
3
 
20
 
! Отговори
изакан юропиън преди 2 години
Изаках се, но не пуснах водата за да пестя енергия, на ти Путин. Винаги като акате, не пускайте водата да пестите енергия и казвайте тейк дат, Путин!
36
4
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Накрая пак ще опем до Русия, но вече ще сме с тотално разнебитена икономика.
35
2
 
33
 
! Отговори
до Считам че преди 2 години
Уестингхаус фалираха още преди да се подпише какъвто и да било договор.
34
2
 
31
 
! Отговори
мак преди 2 години
Щом сме почнали, да се откажем от немски или американски стоки. Нали и двете държави са агресори.
33
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дай Боже зимата да е мека.
32
0
 
14
 
! Отговори
Муку преди 2 години
До Куку Точно така, ще внася от...............Марс.
31
2
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тези наши управници от ЕС са големи тарикати ще купуваме американски газ на почти тройна цена пък американците го купуват от руснаците ...ама иначе санкций за пред простолюдието и то да плаща,яко нали...