Европа се отказва от руския газ: Цената на това решение става все по-висока

Може да се наложи светът да мине без руски доставки
242
Европа се отказва от руския газ: Цената на това решение става все по-висока
Снимка: БГНЕС

Амбициозният график на Европа за излизане от зависимостта от руски енергийни източници е изправен пред потенциални забавяния и допълнителни разходи за милиарди долари, тъй като войната в Украйна прави стоманата, медта и алуминия дефицитни и по-скъпи, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

Стремежът да се заменят руските изкопаеми горива кара континента да се съсредоточи върху подсилването на потоците от втечнен природен газ в краткосрочен план и увеличаването на производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г. Германия обещава да изгради два терминала за втечнен природен газ, Франция иска да възобнови преговорите с Испания за свързващ газопровод, а Великобритания се стреми към повече вятърна, слънчева и ядрена енергия.

Още по темата
Въпреки това цените на необходимите материали продължават да се движат в една посока. Стоманата, медта и алуминият достигнаха рекордни стойности през последните 12 месеца, а индексът Bloomberg Commodity Spot Index скочи с 46% през същия период. Скоковете заплашват да забавят такива начинания като плана на Европейския съюз за почти утрояване на капацитета на вятърната и слънчевата енергия през това десетилетие - колосална инвестиция, която ще изисква около 52 милиона тона стомана.

"Тази война оказва влияние, разбира се, върху всички онези компании, включително и върху нас, които са на прага на осъществяването на доста големи инвестиции", каза Фред ван Беерс, главен изпълнителен директор на SIF Holding NV, която произвежда стоманени платформи за вятърни турбини. "Това преобръща нашата бизнес логика."

Преди инвазията руският газ беше сравнително евтин, лесен за транспортиране и в достатъчно количество. Тези фактори, както и очакваното откриване на газопровода "Северен поток 2" до Германия, помогнаха на Европа да намали собственото си производство и да започне да затваря въглищни централи и ядрени реактори, за да се съсредоточи върху по-чисти източници.

По данни на Международната агенция по енергетика през миналата година ЕС е внесъл около 155 млрд. куб. м газ от Русия. След войната блокът иска да намали зависимостта с две трети през тази година.

Около 30 млрд. куб. м могат да бъдат заменени от други доставчици, като разликата ще бъде компенсирана от възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия и промени в потреблението, посочва МАЕ. За ЕС цената на инфраструктурата може да бъде с 20% по-висока, отколкото преди началото на войната, каза Грант Шпор, анализатор в Bloomberg Intelligence.

"Изграждането на инфраструктурата ще бъде по-скъпо, отколкото правителствата възнамеряваха", каза Шпор. "Възможно е някои проекти да бъдат отложени, тъй като цените остават високи."

Планът на Европейската комисия за преход включва инсталирането на 290 гигавата вятърна енергия и 250 гигавата слънчева енергия. Сметката само за стоманата възлиза на 65 млрд. евро по текущи пазарни цени.

Русия и Украйна са сред най-големите износители на стоманени плочи, използвани при изграждането на турбини и газопроводи. Въпреки че са възможни алтернативни източници, разходите за тях са с 50% по-високи от обичайните, според Rysted Energy AS.

Проблемът се усложнява и от решението на Китай да блокира стоманодобивния си център Таншан в опит да овладее епидемия от Covid-19.

"Във веригата за доставки на всички стоманени продукти в Европа се наблюдават рязко покачващи се разходи", заяви Джеймс Лей, старши вицепрезидент "Енергийни метали" в Rystad.

Медта е друга жизненоважна съставка, с висока проводимост, която е идеална за вътрешно окабеляване и външни кабели. Европа се нуждае от около 7,7 млн. тона, за да постигне целта си за 2030 г., а тазгодишното рали добавя около 7,6 млрд. долара към цената, сочат данни на Bank of America Corp.

Освен това има и алуминий, необходим за соларните панели, турбините и мрежите, с които те се свързват. Европа изпитва критичен недостиг, тъй като производството спадна, след като нарастващите разходи за електроенергия намалиха печалбите на металургичните предприятия.

Русия е най-големият производител извън Китай, като нейният рафиниран алуминий представлява около 5 % от световното производство. По данни на BloombergNEF пазарът вече е бил свит в началото на тази година, а през март цените са се покачили до рекордни стойности. Рискът, че доставките на Русия могат да бъдат ограничени от потенциални санкции, допринесе за тези увеличения.

"Може да се наложи светът да мине без руски доставки", заяви в интервю Андрю Форест, председател и основател на Fortescue Group Metals Ltd. "Това със сигурност е възможно, но ще има период на приспособяване."

Ще са необходими повече мрежи, за да се доставят огромни количества електроенергия от възобновяеми източници до местата, където тя е необходима. Според BNEF за добавянето на нови връзки са необходими кумулативни инвестиции в размер на около 1,5 трилиона долара от 2020 до 2050 г.

Но не става въпрос само за чиста инфраструктура. Втечненият природен газ получава тласък с плановете на Германия за два нови терминала още през тази година, а Холандия си осигури плаващо съоръжение за съхранение и регазификация през март. Италия и Естония също се стремят бързо да създадат свои.

Обединеното кралство и Франция планират значително разширяване на ядрената енергетика. Около 230 000 тона стоманена арматура ще бъдат използвани при изграждането на централата Хинкли Пойнт С на Electricite de France SA в Югозападна Англия, а в момента се разработват планове за още един реактор със същия дизайн.

"Всички говорят за ускоряване на енергийния преход и всички ще се нуждаят от едни и същи материали", казва Джулиан Кетъл, старши вицепрезидент за метали и минно дело в Wood Mackenzie Ltd.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


242
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
2
 
26
 
! Отговори
Светът срещу САЩ преди 2 години
Бившите колонии нямат търпение да си го върнат тъпкано на нагло-саксонските агресори, същото важи за арабско-ислямския регион, най-вече. ХАХАХАХАХАХ
89
5
 
32
 
! Отговори
Кцкжижижкжкж преди 2 години
До Светът срещу РусияАбе пумпал, с Русия са Китай, Индия, Африка, Латинска Америка и Арабските държави! Какъв цял свят срещу Русия те гони?!? Май някой не може да смята!
88
3
 
21
 
! Отговори
Grga Pitic преди 2 години
Странно! Трупове на убити украинци шават с ръце и възкръсват в "украинската Серебреница" Буча 4 дни след оттеглянето на руските войски.................
87
2
 
12
 
! Отговори
Кжкжкжкжк преди 2 години
До Ай СиктирПрав си, че получаваме газа на добра цена, но нямаме дългосрочен договор за съжаление и есента ще трябва да договаряме нови условия с Газпром
86
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички значими държави отсвириха САЩ, останаха само пуделите от ЕС на тяхна страна, общо взето положението е 1 милиард срещу 7.
85
2
 
28
 
! Отговори
ПКП преди 2 години
Имам чувството, в Брюксел е събрана всичката про.стотоя на света
84
18
 
5
 
! Отговори
Светът срещу Русия преди 2 години
Сега се играе мачът целият Свят срещу Русия. Този мач сме го гледали вече. Спомням си как завърши предишния подобен мач с разпадането на СССР...
83
1
 
7
 
! Отговори
Жйцйжйцйцйц преди 2 години
Като пишете, моля употребявайте думите в правилният род! Съществителното газ е в мъжки род и се членува газът или газа!
82
14
 
6
 
! Отговори
Ех рушняците ? преди 2 години
Единствено Русия и С.Корея плашат с оръжие, то толкова и си могат. Само не разбирам защо русофилите заминават на запад а, не за Русия. Жалка работа.
81
2
 
19
 
! Отговори
Ай Сиктир преди 2 години
До анонимен 91: е какво искаш да ти кажат? Всички вкупом сме на пазара на газ като един клиент, обаче депата за складиране на газ са в Австрия и Германия. Познай за кого газ ще има, ако остане. А иначе в момента България получава газа от Русия на много добра цена, защото имаме дългосрочен договор. Детската градина на Кирчо, обаче, защото трябва да крещи в един глас с НАТО и ЕС, плюят на тази привилегия и се хващат за полата на фон дер *** не н.
80
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За производство на вятърни генератори Европа има нужда от милиони тонове стомана, а единствения източник на стомана е Русия.
79
2
 
16
 
! Отговори
bbb преди 2 години
Вместо да работят за спиране на войната и постигане на споразумение, европейските държави нагнетяват още по-вече напрежението!Но изглежда, че са си направили сметките без кръчмар....Пък и като гледам, става дума за 2050 г., а не както е в заглавието-все едно Европа едва ли не се е отказала вече от руската газ.
78
3
 
14
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Ше ядем повече фасуль и ще произвеждаме био метан. Остава само да се реши проблема със събирането на метана.
77
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Европа да си се отказва, ние тук сме задния двор на Европа, където си горят *** и може и да не искаме.
76
2
 
23
 
! Отговори
Кгижибижиж преди 2 години
Тук има големи специалисти дето си мислят, че като платят повече и хоп ще има газ! Само дето няма такъв филм! Азерският газ е договорен изцяло и няма как да ни продадат допълнителни количества! Същото е и с катарския, американския и т.н. Газ засега само от Русия можем да получим, защото от там е договорен и има инфраструктура за пренос!
75
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Германия обещава да изгради два терминала за втечнен природен газ, Франция иска да възобнови преговорите с Испания за свързващ газопровод, а Великобритания се стреми към повече вятърна, слънчева и ядрена енергия."_____________Нищо не казвате за България и останалите 20 държави от ЕС.
74
2
 
18
 
! Отговори
опа преди 2 години
минаваме на лично производство, яжте боб хора!
73
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Самоубийството на днешна Европа за да угоди на американските господари ще бъде изучавано с недоумение от бъдещите поколения, ако има такива.
72
3
 
19
 
! Отговори
До преди 2 години
Другия месец ще ви питам кон боб яде ли
71
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Европа се отказва руският газ!Нееее ЕС влезе в капана на задокеанските мъърши и затова ще си плати солено,ако въобще се съхрани като съюз за в бъдеще!