Победителят печели всичко: От кои седем щата зависят изборите в САЩ?

Колебаещите се щати ще решат изхода на US-битката Тръмп-Харис
Обновена: 9 окт 2024 21:10 | 9 окт 2024 21:01, Инна Ангелова
123
Победителят печели всичко: От кои седем щата зависят изборите в САЩ?
Снимка: Pixabay

На предстоящите избори в САЩ през ноември над 200 милиона души ще имат право да гласуват. Изходът от тях обаче вероятно ще зависи от гласовете на едва няколко десетки хиляди души, живеещи в 7 щата, в които надпреварата ще е изключително оспорвана, отбелязва АФП.

Какво означава "колебаещи се щати" и защо са важни?

За разлика от щатите, където е сигурна победата на демократите (например Калифорния и Ню Йорк) или на републиканците (например Алабама и Уайоминг), в седем щата избирателите не изразяват категорична подкрепа за нито една от двете партии. Те се наричат "колебаещи се щати".

Терминът "колебаещите се щати" не е официален и социолозите не са единодушни за това кои щати са най-важни за кандидатите във всяка надпревара. Но най-общо казано става дума за щати, в които и двете основни партии се радват на сходна подкрепа сред гласоподавателите - демократите и републиканците са в рамките на няколко процентни пункта един от друг в социологическите проучвания.

Колебаещите се щати са от значение, тъй като в почти всички щати се използва системата "победителят печели всичко". И дори единият кандидат да спечели в тях с минимална преднина, при него отиват гласовете на всичките делегати от този щат в Избирателната колегия. Това е органът, който в крайна сметка определя победителя в президентските избори, като представлява всеки от щатите в гласуване.

Само в Мейн и Небраска от всички 50 щата в САЩ гласовете се разпределят на по-пропорционална основа, като двама делегати са инструктирани да гласуват за победителя в щата, а останалите трябва да гласуват според резултата във всеки конгресен район. През 2016 г. Хилари Клинтън стана пример за това как спечелването на повече гласове от другия кандидат на национално равнище не означава спечелване на изборите.

Ето и седемте в щата, в които надпреварата ще е до последно.

ПЕНСИЛВАНИЯ

Това може би е най-желаният за спечелване щат на тези избори, отбелязва АФП. Тръмп и Байдън победиха там с крехка преднина съответно през 2016 г., и 2020 година. Много хора от работническата класа в този североизточен щат със западнала промишленост изоставиха демократите и подкрепиха Тръмп.

Но Камала Харис разчита на големите инфраструктурни проекти, започнати от Джо Байдън и създали работни места, както и на подкрепата на профсъюзите, за да го отвоюва. Големите градове като Филаделфия и Питсбърг клонят към вицепрезидентката и кандидатка на Демократическата партия за Белия дом. Опонентът ѝ от Републиканската партия и бивш президент на САЩ пък разчита на избирателите от малките населени места, показват социологическите проучвания.

Спечелването на Пенсилвания, която е гласувала за демократите във всяка президентска надпревара с изключение на една от 1992 г. насам, би било голям успех за републиканците през 2024 г. Щатът не само е във фокуса на икономическите политики на администрацията на Байдън, наречени "байдъномика" но в него се намира и град Скрантън, родното място на президента.

Според социологическо проучване на института "РиълКлиърПолитикс" от 1 октомври двамата кандидати са с напълно еднаква подкрепа в този щат - 48,2%.

МИЧИГАН

Подобно на Пенсилвания, този бастион на Демократическата партия гласува през 2016 г. за всеобща изненада за Доналд Тръмп, а не за Хилари Клинтън. Тук Камала Харис получи важната подкрепа на големия синдикат в този сектор UAW, но не и тази на арабите и мюсюлманите, възмутени от американската подкрепа за военната кампания на Израел в ивицата Газа, отбеляза АФП. Тук Доналд Тръмп залага на темата за високите разходи за живот, за да обедини средната класа срещу Харис и представя опонентката си като наследница на мандата на Байдън, белязан от инфлация.

Според същия сондаж тук преднина има Харис с 48,3% срещу 47,6% за Тръмп.

УИСКОНСИН

Това е третият щат, който през 2016 г. проби "синята стена" - блока от около 20 щати, смятани за твърди поддръжници на демократите. Хилари Клинтън загуби тези избиратели, Джо Байдън си ги върна през 2020 година. Републиканската партия организира там големия си конгрес през юли - признак за това колко важен е този щат в техните очи. Демократическата партия опитва да убеди умерените избиратели, като представя Тръмп за "екзистенциална заплаха за демокрацията".

И тук Харис има крехка преднина с 49% от намеренията за гласуване срещу 48,2% за Тръмп.

ДЖОРДЖИЯ

В сърцето на консервативния Юг, Джорджия гласува традиционно за републиканците. Но на фона на големите антирасистки движения този щат с голяма афроамериканска общност предпочете демократа Байдън преди 4 години.
Камала Харис, която може да стане първата чернокожа жена начело на страната, се надява на вота на младите и малцинствата в Атланта. Но многото набожни избиратели в този щат възхваляват Тръмп като човека, който стои зад анулирането на федералното право на аборт. Това е успех, който засенчва в техните очи повдигнатото му обвинение в опит за подмяна на резултатите от изборите през 2020 г.

Тук Тръмп води с 49,3% пред Харис, която е с 47,8% според същото проучване.

СЕВЕРНА КАРОЛИНА

Друг южен щат, който не е гласувал за демократите от първия мандат на Барак Обама насам, но избра демократ за губернатор през 2017 година. Също както в Джорджия, Камала Харис разчита на афроамериканците и младежите. Демократите ще положат усилия да увеличат вписванията на хора в избирателните списъци и да насърчат избирателната активност.

В този щат Тръмп води с 49% срещу 48,6% за Харис.

АРИЗОНА

Този щат, който традиционно гласува за републиканците, поднесе изненада през 2020 г., избирайки Байдън само с 10 457 гласа преднина. Победата на Байдън в Аризона беше изненадваща за някои наблюдатели, тъй като щатът е гласувал само веднъж за демократите от 1976 г. насам, отбелязва британският вестник "Телеграф". Щатът даде гласа си за Тръмп на изборите през 2016 г. и неотменно гласуваше за кандидата на републиканците дори на избори, които те не спечелиха на национално ниво, включително през 2008 и 2012 г.

Нелегалната имиграция е тема, на която Доналд Тръмп набляга силно в този граничещ с Мексико щат, което е в ущърб на Камала Харис. Надеждата за нея е, че в края на 2022 г. избирателите там отхвърлиха на изборите за губернатор кандидатка, която бе открита тръмпистка, и избраха демократка.

Според "РиълКлиърПолитикс" 48,3% от избирателите тук биха гласували за Тръмп, а 47,5% за Харис.

НЕВАДА

Това е най-малкият от "колебаещите се щати" като население. Известният с казината си в Лас Вегас щат не е гласувал за републиканец от 2004 г., когато кандидат бе Джордж Буш. Консерваторите смятат, че могат да си го върнат, благодарение на латиносите, част от които се откъсват от орбитата на демократите. Демократите разчитат на младите и образовани хора, които идват от съседна Калифорния, за да работят в сферата на технологиите и енергийния преход, отбелязва АФП.

Харис води с 48,6% срещу 47,5% за Тръмп според проучването от 1 октомври. / БТА
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


123
Още от САЩ
Москва иска Тръмп в Белия дом, а Техеран - Харис
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
1
 
1
 
! Отговори
Кисел преди 2 дни
Тръмп ще спечели.А Камилата-негърка,да върви на майната си!!!
79
3
 
1
 
! Отговори
STOP Cancer terror преди 6 дни
До 300 000 години ЗАТВОР След смърта за терористите от екипа окупирал БЕЛИЯ ДОм 2019 начело с JOE BIDEn,CAMALA HARRIS, LOID OSTIN, BLinken...След окупацията на САЩ от терористи начело с ДЖО БАЙДЕн бяха убити зверски стотици милиони вкл чрез диверсията SARS COV 19 /Experts must to see EVENT 201 October 2019. десетки милиони са жертви на военен терор вкл в Украйна, Россия, Израел, ЛИван, над 8 000 000 000 жертви на терор с Ваксини. НАд 7 000 000 000 victims PCR TERROR. More 9 000 000 000 cance
78
2
 
3
 
! Отговори
Гого преди 6 дни
До Теди : Мир ли? Че да фалира военната индустрия в САЩ ли? Абсурд!
77
2
 
2
 
! Отговори
Гого преди 6 дни
Избора на президент е без значение, тази държава отдавна се управлява от Пентагона, а президентът е просто фигурант. След като военните се убедят кой от двамата повече ще ги слушка, медиите ще свършат останалата работа за нула време.
76
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Америка не се управлява от този който попадне в Белия дом и Байдън е доказателството. Първо-избраха го чрез измама и второ-очевидно ментално е в невъзможност да управлява сам и да взима решения. Има си други, специално обучени хора, които не виждаме и когото те си изберат, той ще е президент.
75
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
То като им гледам кандидатите за който и да гласуваш все тая. Имат толков успели хора в тази държава за световен пример, а да се налагат такива хора, явно кукловодите са прекалено силни.
74
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
И там както вече и в България печели този , който брои .
73
12
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Изборите в САЩ зависят от това колко мъртви души ще гласуват. В САЩ отдавна изборите нямат нищо общо с демокрация, ако някога въобще е имало нещо общо. Но се произнасят като последна инстанция, че другите не били демократични и ала бала, разни майдани, революцийки площадни спретват. Янукович беше избран президент, а го свалиха с майдан. Чист преврат по латиноамерикански тертип. А тая патица оланд разнасяше курабийки и черпеше озверелите украинци.
72
9
 
5
 
! Отговори
до 91-ви преди 1 седмица
Тъй ли? Колко хора загинаха? Щото аз не помня да е ставало въстание, това бяха медийни врели некипели. Ако беше така, реално Тръмп щеше вече да е осъден, а вместо това е кандидат-президент. Единствената жертва от така наречения "щурм" е някаква бивша полицайка, като и това остана непотвърдено. А ако видиш записите от събитието ще се зачудиш това що за туристическа разходка е.
71
11
 
6
 
! Отговори
да ама не преди 1 седмица
Ако не бъде избран Тръпм ще дигне въстание той е комунист и е за раволюционно вземане на властта и не признава изборни резултати , както направи предишния път та загинаха толкова хора.
70
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Харис води а, а? ХАХАХАХАХХА. Това от Давос ли ви го казаха?
69
1
 
2
 
! Отговори
90 преди 1 седмица
А ти пробвай на въжето....
68
2
 
0
 
! Отговори
Psychward преди 1 седмица
Обръщаме внимание - при всяко ликвидиране на болен от Дженингс синдром повлияните от него може да изпитват гадене, повръщане, слабост....
67
3
 
1
 
! Отговори
Psychward преди 1 седмица
Обръщаме внимание на цивилното население: Синдром на Дженингс няма лечение! Пренавързва мозъка и биохимията му безвъзвратно и разпростира биополе създаващо абсолютни жертви неосъзнаващи какво им се случва. Единственото открито лечение за него е бесене на въже. След което болният индивид прекратява психоатаките и полето отслабва!
66
3
 
1
 
! Отговори
Valve Corporation преди 1 седмица
Според психиатричния ни екип Ангелов е ментално здрав , физически се възстановява , но новата директорка на училището Диана Банкова страда от остра форма на Дженингс синдром - диагностицирана или не не е наша работа, но този синдром се отличава с невероятна безжалостност при привиден страх, невинност, уплашеност и намиране на най-болезненият метод за саботаж и унищожение под маската!
65
1
 
1
 
! Отговори
Psychward преди 1 седмица
Дженингс синдром. Остра форма! Невъзможност за работа на позицията!
64
1
 
1
 
! Отговори
Нюуел преди 1 седмица
Ама мамка му намерих защо вътрешната комуникация някой път излъчва навън ....един транзистор дава малко на късо една хлабава спойка! Верно не е трола! Та чуват леко фрагментиран радио шум! Всъщност е много яко като ефект! Фрагментиран не фрактализиране!
63
1
 
1
 
! Отговори
Stormrage преди 1 седмица
Гледам тука една игра Джико , запис и повторение....Мали как гадно те би ....
62
1
 
2
 
! Отговори
Fenix Vr преди 1 седмица
Абе тоя гаден хидралиск... Аз докога мама му ще го трая....
61
1
 
1
 
! Отговори
Харингтън преди 1 седмица
Виктор, Филип - нещо сте сънували! В просъница .... Привижда ви се ....