Каква е целта на срещата между Владимир Путин и Ким Чен Ун?

В следващите часове руският лидер трябва да посети Пхенян
18 юни 2024 19:40, Нели Христова
286
Каква е целта на срещата между Владимир Путин и Ким Чен Ун?
Снимка: БГНЕС

Китай представлява повече от 90% от търговията на Северна Корея и е нейният най-надежден донор на помощ и дипломатически съюзник. Но както доказва предстоящото посещение на Владимир Путин в Пхенян, поведението на изолираната държава се влияе все повече от нейните сигурност и икономически връзки с Русия.

Как Русия помага на Северна Корея?

Китай не е единствената регионална сила, за която се твърди, че е помогнала на Северна Корея да заобиколи санкциите на ООН и да предотврати колапса на икономиката си. Миналия месец САЩ заявиха, че Русия е доставяла рафиниран петрол на Северна Корея в количества, които според съобщенията надвишават лимита, наложен от Съвета за сигурност на ООН.

Джон Кърби, говорител на националната сигурност на Белия дом, каза, че близостта на търговските пристанища на двете страни означава, че доставката на петрол може да продължи безкрайно дълго. Затварянето на граници, въведено по време на пандемията COVID-19, драстично намали способността на Северна Корея да търгува и нанесе допълнителни щети на нейната крехка икономика. Смята се, че Ким е осигурил доставки на храна, както и енергия от Русия, за да се справи с недостига, и се очаква да направи същото, когато се срещне с Путин тази седмица. През 2022 г. Русия и Северна Корея възобновиха пътуването с влак за първи път, откакто железопътните връзки бяха прекратени след появата на COVID. Сред товара на първото пътуване са били 30 породисти коня.

Какво може да предложи Северна Корея на Русия?

Северна Корея е едно от най-бедните общества на Земята, но има една стока, която улесни процъфтяващото приятелство между Путин и Ким Чен Ун: военна техника. Когато се срещнаха във Владивосток преди девет месеца, лидерите се съгласиха на сделка, според която Русия ще сподели технологично ноу-хау за подпомагане на космическата програма на Северна Корея в замяна на боеприпаси и оръжия за използване в Украйна. Докато Кремъл описва съобщенията за оръжейна сделка като "абсурдни", има доказателства, че севернокорейските балистични ракети са били използвани в Украйна. Министърът на отбраната на Южна Корея Шин Уон-сик каза в интервю за Bloomberg News, че Сеул е идентифицирал най-малко 10 000 транспортни контейнера, изпратени от Севера до Русия, за които се смята, че съдържат артилерийски боеприпаси и други оръжия.

Като оставим настрана оръжията, Северна Корея има доходоносна индустрия за износ на човешки ресурси: работници, изпратени в чужбина, за да печелят така необходимата чуждестранна валута за режима. Русия не прави изключение. Руски официални лица са обсъдили "работа по политически договорености" за наемане на 20 000 до 50 000 севернокорейски работници, в нарушение на мандата на ООН, изискващ всички нейни работници да бъдат репатрирани до края на 2019 г. През 2022 г. руският посланик в Пхенян, Александър Мацегора, каза Севернокорейци също могат да бъдат изпратени да възстановят инфраструктурата в окупираните региони на Украйна.

Опитва ли се Русия да спре санкциите срещу Северна Корея?

В ролята си на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН Русия направи затягането на санкциите срещу Севера – и проверката на вече въведените – много по-трудно. Заедно с Китай, той гласува против допълнителни мерки в отговор на изстрелванията на балистични ракети през 2022 г., а през март наложи вето върху подновяването на панел от експерти на ООН, натоварен да наблюдава прилагането на санкциите на Съвета за сигурност. Въпреки политическото напрежение сред петте си постоянни държави-членки, Съветът за сигурност веднъж успя да запази единодушие в осуетяването на балистичните ракети и ядрените амбиции на Пхенян. Този консенсус е разбит.

Какво се промени след последното посещение на Путин?

Когато Путин последно посети Пхенян през 2000 г., Русия беше член на Г-8. Северна Корея, тогава управлявана от бащата на Ким, Ким Чен Ир, все още беше на шест години от провеждането на първия си ядрен опит. Геополитическият климат се промени до неузнаваемост, воден от по-твърдолинейния Путин и по-младия Ким, решен да превърне страната си в истинска ядрена сила. Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., съчетано с рекорден брой севернокорейски ракетни тестове през същата година, задълбочиха международната изолация на двете страни. Това от своя страна доведе Путин и Ким заедно във взаимноизгодно предизвикателство към "враждебните" САЩ и техните съюзници в Европа и Североизточна Азия. Тя ще завърши тази седмица в споразумения за икономика и сигурност, които, по думите на Путин, демонстрират, че тези "съратници" са "готови да се изправят срещу амбицията на колективния запад".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


286
Още от Русия
Политиката на Байдън спрямо Украйна върви към катастрофа
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
95
3
 
2
 
! Отговори
Лошо нещо преди 2 седмици
Е просията
94
5
 
4
 
! Отговори
Е? преди 2 седмици
Целта е да се изсипят 10 милиона сев.корейски снаряда по главите на укриъе и натовските им "инструктори" ..ааахахахахахахаххахахахах
93
5
 
8
 
! Отговори
Зозо преди 2 седмици
Пyтeтo пак е ходил да проси снаряди и ракети, че свършиха :))))))))))))))))))))
92
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Оф аз забрайх, че на нас комунистите, руснаците и русофилите ни пречат за всичко кво питам и аз....
91
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Нашата космическа програма как е ? Нали сме напред с матряла...
90
7
 
5
 
! Отговори
Фитока преди 2 седмици
Каквато и да е Русия си има всичко и дори долари и евро не и трябват,за да си търгува с този,който иска.Вече няма и за какво да се съобразява със Запада.ще си прави каквото и когато реши,а Запада ще има правото само да гледа,че привлекателните цели са под десет в Русия,а на Запад всяка част си заслужава употребата на бум бум
89
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Северна корея била едно от най-бедните общества на земята с производство на оръжие и космическа програма ... мммммммдаааааааааааааа...Не е тва определението.
88
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Таквози...Китай бил регионална сила...а ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха
87
0
 
1
 
! Отговори
шарли ебдо преди 2 седмици
целта е некой да влезне при гладния реактор сашейко и да се окаже, че поддържащите дискусия само се бъзикали.
86
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
А Вас С нас никой не ще да се среща и ето това вече е притеснително. какво ви брига каква е целта?
85
8
 
3
 
! Отговори
IQ -3.14 преди 2 седмици
ПОЛОЖЕНИЕТО Е МНОГО ЗЛЕ ЗА ТЪПОТЕРОРУСКАТА! САМО ТРЪМП ВЕЧЕ МОЖЕ ДА СПАСИ РАЗПАДАЩАТА СЕ ТЪПОТЕРОРУСКА АКО СПЕЧЕЛИ ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ В ФАЩ ПРЕЗ НОЕМВРИ 2024-ТА!
84
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Юная китаянка Сюй Мохань исполнила песню "Орлята учатся летать" на Красной площади.
83
0
 
5
 
! Отговори
изпонасраха се преди 2 седмици
от страх. Sky News показват Путин слиза от самолета в Якутия, и викат че пристигнал в Северна Корея.
82
4
 
10
 
! Отговори
до 82 преди 2 седмици
преди НАТО го наричахме АГРЕСИВЕН ВОЕНЕН БЛОК....и кога станаха отбранителен алианс, като направиха толкова войни по света!....да изброявам ли?
81
2
 
2
 
! Отговори
биджи гей преди 2 седмици
Васко, дай 400 иляди лева от бюджета на общината да се сабереме тука бидбжигейове да си направиме гей-парат в София, а? Сега сме в ЕС и НАТО, ние биджигейовете сме част от голямото семейство на еврогейовете и искаме и ние да парадираме както в еврогейовете в Брюксел.
80
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Идат шокиращи цени на тока.
79
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Бъркане по дупките
78
1
 
2
 
! Отговори
Планът Б преди 2 седмици
Месо от източна Европа.
77
9
 
4
 
! Отговори
Фют преди 2 седмици
До 75. НАТО е отбранителен алианс. Запада мисли как да произвежда продукти за по-добър живот за гражданите, а това не включва военно производство. С птичия си мозък няма как да го разбереш.
76
1
 
0
 
! Отговори
Aляско Лендлийзов преди 2 седмици
До баба мара като със СИВ навремето.