Криворазбраната дигитализация и аналоговите гишета

Силовото въвеждане на технологии помогна само на тези, които искат да усвоят "едни пари"
17 ное 2023 13:41, Стела Стоянова
51
Криворазбраната дигитализация и аналоговите гишета
Снимка БГНЕС, архив

Пътят към ада бил покрит с добри намерения и напоследък това в особена степен важи за дигитализацията у нас.

Електронни дневници в училище, извинителни бележки, рецепти и здравно досие, гласуване с машини, "дигитална раница" се превърнаха в истинско изпитание за хората, които уж трябваше да улесняват. Всички на пръв поглед добре замислени реформи тръгнаха с фалстарт и в момента вървят на принципа „две напред – едно назад“. И това при положение, че от години у нас съществува така нареченото Министерство на електронното управление, чиито занимания са обвити в мистерия, ако съдим по крайните резултати.

Последният пример в това отношение са електронните рецепти, които се въведоха с нещо като декрет – силово, без апробиране, без разясняване, и доведоха до хаос и лекари, и пациенти, и фармацевти. Единствените, доволни от ситуацията, са хората, които са взели "едни пари" за некачествено свършена работа и сега ще вземат още едни, за да си я оправят. Нещо като прословутия ремонт на ремонта на жълтите павета, само че тук глобени надали ще има. Защото подобни „реформи“ се поверяват на чиновници, които нямат визия как да я направят, а и последното нещо, за което мислят, е удобството на хората. Те виждат света през призмите на графи и отчетност, думата „прозрачност“ за тях е мантрата, дошла от ЕС, и я прибавят към всяка манджа, която забъркат, от което всъщност така наречената прозрачност изчезва.

Първите драми бяха с електронната система на МОН, която трябваше да обедини всякакви сведения за учениците и така да премахне хартията. Поне половин година учители и директори се оплакваха от бъгове, стояха денонощно на смени пред компютъра, за да го "излъжат" и да влязат, само за да им покаже, че данните, които са нанесли, мистериозно са изчезнали. То не бяха куриозни оплаквания, че е изчезнал, например, пети Б клас, а А клас е станал В. Че дете, напуснало дадено училище, не е отбелязано в системата и не може да се запише в друго. Или че липсва успехът му от миналата година. И на финала на сагата родителите на учениците, които имат право на помощи в началото на учебната година, се наложи да носят бележки на хартия, за да ги получат.

Вярно, гафовете бяха отстранени, но с цената на много нерви от участниците в системата. И на много загубено време, което би могло да се употреби по-смислено – например в подготовка на интересни уроци или задачи за децата. Подобна драма възникна и с електронните извинителни бележки, които не извиняваха отсъствията навреме. Или ги извиняват не на всеки – ако заведеш детето на специалист, който не работи със здравната каса, той няма възможност да извини отсъствието и ти трябва поредна разходка и тричасово чакане при джипито. Дигиталните раници уж ги има и вече даже в МОН ги „надграждат“, а в същото време десетки деца продължават да превиват гръб под огромни съвсем материални раници, които тежат почти колкото тях.

Най-пресният пример са електронните рецепти – сага, която все още не е приключила, или по-точно ще приключи с паралелното връщане на хартията. Изобщо цялата реформа заприлича на "роднина, милиционер" – електронно въвеждане, паралелно с него хартия.

И това ми напомня една история, която съм чела – въвеждат в една от изоставащите страни кафемашини за първи път. Отива човекът да си вземе кафе и какво вижда – машината се обслужва от двама души. Един ти взема парите и ги пуска в процепа, друг ти подава кафето. Няма лошо – създават се работни места.

И нашата дигитализация очевидно създава работни места за едни хора, които обаче нямат капацитета да я направят както трябва, но никога няма да си го признаят. И "усвояват" пари без никакъв резултат, освен да отчете пред ЕС последния напредък по Плана за възстановяване и да напълни джобовете на хора, които явно живеят във виртуалния свят и забравят, че съществува реалност. Не могат да напраят грамотен анализ как точно нещо трябва да бъде въведено и всъщност това не ги интересува.

Създава, разбира се, и работни места за хората на гишетата, на които, примерно когато получиш ТЕЛК, той бива изпращан по електронен път, но ти трябва да чакаш на две-три гишета, за да ти отпуснат инвалидна пенсия и интеграционни добавки. И става дума за хора, които се предполага, че са трудно подвижни. Или такива, които са аналогови, а не дигитални, примерно поради възрастта си.

Само държава, на която съвсем не й пука, може да направи възможно изпращането на дигитален документ, след което човек трябва да изтегли номерче и да чака един час ред, за да се добере до съответния чиновник и да се подпише аналогово, че такъв документ му е издаден.

Реформа, която превръща медицински специалисти и учители в чиновници, които по цял ден въвеждат данни, не може да бъде наречена така. Ако една реформа и една система носят повече негативи, откалкото положителни неща, очевидно полза от тях няма. Е, освен за този, който е прибрал парите за силово въвеждане на технологии. И после ги е разработил с някакво подобие на изкуствен интелект.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
4
 
14
 
! Отговори
АнглоЕвроАнтлантик преди 5 месеца
Каква дигитализация бе. Има си точен български термин - Цифровизация.А че въпросната дигитализация е пълна прoстотия, не искам и да коментирам....
43
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Най-добре работи дигитализацията в МВР ,веднага пращат електронни съобщения за глоби мръсните ***.
42
2
 
6
 
! Отговори
Радослав преди 5 месеца
До 39: да пишеш коментари можеш, ама да свършиш работа не можеш нали държавно хъхрекче, още искате като в праисторията, всичко по птеродактила с каменната плоча. Компютри лоши, те изсмукват душа, прави неандерталец ненужен. 80% сте за уволнение и съкращение!
41
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До 45: Кирилицата излиза като натиснеш глобусчето вляво на клавиатурата на телефона.
40
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Дигитално,бавно,мудно и изнервящо,особено в здравеопазването.А децата нищо няма да научат,освен в интернет да цъкат и на игри да играят,цял клас ще гейми дружно,което и сега го правят с GSM,дали ще могат ръчно да пишат или.ако от първи клас ги дигитализират.Вредно е за зрение,мозък и др.Освен това няма никаква сигурност за данните на хората.По добре аналогово гише пред неразбиращ ИИ,препращащ те към някакъв оператор и хайде отначало.При аналоговото има хартиен носител за човека
39
0
 
17
 
! Отговори
Джоко преди 5 месеца
В един завод въвели електронна система за контрол кой влиза и кой излиза. След няколко дена директорът се спрял на входа и попитал портиера: Е как работи системата ? Колко човека са в завода ? Портиерът погледнал и казал : ако влязат още двама човека в завода няма да има никой !!! Те това е положението у нас !
38
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
"Млади хора се редят на опашки да плащат сметки, вместо да го направят онлайн. Защо?!" Младите ги мързи да си мръднат з...ниците за каквото и да било и искат всичко да става само с движение на 1 пръст. Заради такива баба Гица в село *** ще ползва е-рецепта. А най-близката аптека е на 60 километра, до селото няма транспорт и кмета носи лекарствата с колата от града всяка седмица. Как тия хора сега ще взимат лекарства "младите" въобще не ги бръсне, важното е да им е "дигитално".
37
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Проблемът не е само в дигитализацията. В България улугите се правят за удобство на чиновниците, а не на потребителите на услугата. За подаване на документи в съда се обикаля София в 4 различни раьона (в Съда, в Прокуратурата, в МВР и в Общината) за бележки, че нямам глоби и обвинения. Като и 4те институции си имат компютърни системи, защо ми губят 2 работни дни висене по опашки вместо да си направят запитванията вътрешно? Отделно кога ще започнат да обслужват в почивни дни, както е в Европа?
36
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Аз знам само, че откакто се въведе "дигиталиация" обема на използуваната хартия се увеличи многократно.
35
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До Анонимен 39, ама са верни.
34
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Радославчо, това твоето са популистки разсъждения , харесват се на стадoто, но са неверни.
33
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До Анонимен 35, не е вярно това. Банков превод струва по-малко от плащане на каса. Ако имаш смислен план, дори е безплатно. Ако имаш базов план... е макс 90 ст. Да отидеш до гише струва също пари и време. Богатите ценят времето си и за това плащат, но не висят по опашки и не си губят времето да ходят до гише. Въпрос на манталитет. Не на пари!
32
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Принципно при дигитализацията на административна дейност, няма съкращения, даже напротив, има увеличение на работещите в тази администрация. Защо е така, питайте хората, които се занимават с това, ако не можете сами да се сетите
31
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До Радослав, много правилни разсъждения. Сега да добавя и за онези 300 лв. помощ за децата в определени класове. Може да се пуснат хартиите и онлайн. Нищо, че държавата много добре знае кое дете в кое училище е записано :) Обаче ти ги пускаш онлайн. някоя тьотка някъде принтира документите ти. Носи ги на някой началник, той подписва. Тя слага печат. Сканира и ги качва в системата. И ти ги получаваш. Електронно... ама почти. Тьотката трябва да остане на работа :) Щот е жена на Иван.Електронно :)
30
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Младите..., да де ама този клик струва пари и то доста. Таксите на банките са доста значими. Затова и младите и старите ще се редят на опашки
29
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Българите много ги разбираме нещата, като гледам коментарие. Да се чуди човек, как нямате проблеми с парите си и електронните услуги на банките и мобилните телефони, които съхраняват извратените ви мераци, а се тръшкате, че един елементарен документ може да бъде препратен на съответната институция по електрунен път. Без участие на чиновници, бойко-борисовци, калинки и корумпирани елементи!
28
17
 
10
 
! Отговори
do 18 преди 5 месеца
русия се пише с малка буква. Така е с терористите.
27
4
 
12
 
! Отговори
Радослав преди 5 месеца
До 30: причинно следствено действие, хората се сблъскват с дигитализацията която е проектирана да не работи, затова те се отвращават от нея, губят доверие и си искат касиерката, затова държавно/общинската администрация печели в битката с дигитализацията, защото успява до такава степен да създаде усещането в масовката, че дигитално=неработещи, че масовката сами да изискват още и още касиери = още и още назначени на щат.
26
4
 
22
 
! Отговори
Радослав преди 5 месеца
Иван работи в администрация Х и трябва да направи дигитализация която да съкрати жена му Мария, майка му Пена, баща му Пенчо. Иван ще поръча софтуера така, че не само жена му, майка му и баща му да се докажат като незаменими, а ще създаде такъв хаос, че да се наложи администрация Х да назначи и сестра му Петранка, сина му Пенчо 2, че дори дъщеря му Пена 2. Целта която Иван залага в дигитализация не е тя да работи, а да покаже, че калинките са незаменими и дори са малко на брой!
25
7
 
9
 
! Отговори
до 29 преди 5 месеца
Не е само администрацията. Ето 28 го е написал- млади хора се редят на опашки да плащат сметки, вместо да го направят онлайн. Защо?!