"Сега ще ти кажа как е правилно, после - как да го напишеш на изпита"

Престижът на българския език пада, идва дървеният брюкселски нов говор
Обновена: 20 май 2024 16:12 | 20 май 2024 16:03, Стела Стоянова
66
"Сега ще ти кажа как е правилно, после - как да го напишеш на изпита"
Снимка БГНЕС, архив

"Сега ще ти кажа как е правилно, после ще ти обясня как да го напишеш на изпита".

Обикновено така мой познат учител започва обясненията си към ученици, които готви за матурата по български език и литература.

И има защо – при всички изменения, които всеки нов министър въвежда уж за по-добро, държавните ни зрелостни изпити остават заложници на шаблонното мислене. Дори когато претендират, че искат да го разчупят.

Пресен пример бяха въпросите с така наречен „отворен отговор“ от миналата година, когато десетки абитуриенти бяха ощетени в оценките си, макар и минимално, защото са дали отговор не съвсем по шаблона, заложен от МОН – използвали са синоними или по-различни формулировки от това, което чиновниците са предвидили. Независимо че са верни и дори понякога по-добри, че демонстрират творческо мислене и способност да разсъждаваш не еднопосочно.

Сигурна съм, че и на матурата тази година ще има подобни ситуации, и че следващият министър /който и да е той/ ще обещае подобрения, улеснения, цветя и рози по пътя към дипломата за средно образование. И резултатът ще е същият, защото подобренията ще ги правят точно онези чиновници, които са правили предишните и по-предишните подобрения. Защото, за разлика от министрите, чиновниците са едни и същи - те са отпреди матурата и ще оцелеят след нея.

А всъщност матурата не е трудна. Всяка година ние занижаваме изискванията, за да излъжем ЕС, че образованието е добро, и да вземем едни пари. И на тези лесни матури да не можеш да изкараш средно над "Добър" 4 е трагедия.Това е резултат от насаденото обществено мнение, че доброто образование по български език и литература не се котира. В езика на обществените личности и институции изобилстват все повече откровени грешки и някакъв необясним новговор, почти по Оруел. Текстове се „входират“ и „изходират“, а повечето от учениците така и не достигат до богатството на езика. Те не се докосват до онова, което е езикова близост. Не схващат красотата на езика. Те просто се изказват. Без да разберат богатството на една творба в нейния стилистичен и екзистенциален план. И всъщност каква полза, ако изкарат отличен на матурата, когато след време ще им се наложи да говорят и пишат на повсеместно наложилия се дървен брюкселски новговор, да "стартират ивенти" и "входират" документи и това ще бъде единственият стандарт, към който трябва да се придържат.

Ние постепенно се отказваме от езика си. Образованието у нас, особено литературното, се неглижираше много дълго време.

Проблемът е в няколкото поколения след "промяната", които се провалиха на експертно, духовно, естетическо и дори на екзистенциално ниво. Учителите и обществото не успяха като цяло да създадат чувство на съпричастност към родния език и неговата употреба в литературата. Оттук идва сериозният проблем - децата четат все по-малко и не се интересуват. Идват нови поколения интелигентни деца с висока компютърна грамотност и познания по английски език, за които знанието на родния език става все по-малка ценност, а за много други писмената практика се изчерпва с писане на статуси в социалните мрежи. На шльоковица. Научените дори най-елементарни писмени правила в седми клас в дванайсти се налага да бъдат учени наново. Затова е държавата занижава нивото на тестовете - така се поддържа поне минималната илюзия за грамотност. Ако тройка трябваше да се пише едва при 50 на сто верни отговори, както при много други тестове, картината щеше да е наистина трагична.

Масовият нов човек е наистина все по-малко познаващ тайните, лабиринтите и структурите на българския език.

Децата израстват в среда, в която се пише неправилно. Така се пише и в много от електронните медии. Стигнали сме до този момент, в който говорим езика само за да си предаваме информация чрез него. А електронните комуникации вече могат да заместят почти изцяло нуждата от писане. Дали езикът е правилен, богат, стилистично адекватен - нашето общество все повече не се интересува.

Този език вече не е фактор за социален просперитет. Неграмотността не е пречка да успееш, а грамотността не е фактор. Да не говорим, че в някои случаи дори пречи.

Намираме се в свиреп и неравностоен начин на обяснение, че знанието на тези неща ни прави по-разсъждаващи, по-аналитични, по-силни, по-духовни. В действителност толкова нисък престижът на езика ни никога не е бил. И оттук нараства опасността той да се заговори все по-неправилно и все по-бедно, докато накрая се превърне в езикова норма. И далеч не става дума само за гетата.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още по темата: матурабългарски език
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
2
 
11
 
! Отговори
леле мале преди 3 месеца
От бърз прочит на статията, намерих пое две грешки.
30
6
 
3
 
! Отговори
@Color Conductor преди 3 месеца
Добре де, като сте толкова за чистия български език, я ми кажете точен и кратък заместител на думата " входират ". Или пък точен и кратък български аналог на телевизор и компютър ? Ама, не нещо дето е две изречения. Едно време така говорили и за кибрит. Мъчели, да го заменят с драсни - пали клечица. Ама реалния живот наложил кибрит.
29
6
 
10
 
! Отговори
Рада Госпожина преди 3 месеца
Сега децата учели английски. Да, и още много езици. Защото днес английският е като гръцкото ,,койне" по времето на елинизма. Или като латина вулгата преди обособяването на романските езици. Или като старобългарския в славяноезичния свят по времето, когато България беше велика сила. А да напомням ли как ни насилваха да учим руски език, как пеехме руски песнички и обсъждахме ,,Как закалялась сталь" от правилна, партийна гледна точка? Крушката си има опашка...
28
5
 
7
 
! Отговори
Рада Госпожина преди 3 месеца
Да напомня ли на авторката (и на други подобни критици), че в 1945 г. под натиска на ,,народната власт" беше извършено варварско покушение срещу българския език с въвеждането на нова, небългарска кодификация? От което и досега си теглим последствията. Изхвърлиха най-българските ятова и голяма носова гласна по подобие на ,,лениницата"! И измислиха условен правопис за краткия член и за глаголните окончания. А за ,,шедьоврите" на соцреализма не ми се и говори...
27
5
 
8
 
! Отговори
Рада Госпожина преди 3 месеца
Да, в тази статия има верни неща.Но и доста не съвсем верни. Всъщност те са по-скоро недоизказани предположения и намеци.Т. напр. от спорния факт за ниското равнище на знания по БЕЛ се прави уговорката, че това е сравнително отскоро (разб. след 1989).Преди това всички са били масово грамотни, владеели са виртуозно книжовната норма и са чели книга след книга,когато не са работили по фабрики,бригади и ленински съботници.И сигурно тогава авторката е усвоила тавтологията ,,цветя и рози"...
26
2
 
14
 
! Отговори
IT Pro преди 3 месеца
Стела да вземе да се ограмоти малко - "На шльоковица" може да напише само завършен илитерат. Пише се "шльокавица" и идва от название за слаба ракия. После се чудим защо запада автентичния български език - ми те критиците са некадърни, какво остава за учениците.
25
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Хайде да не драматизираме толкова! Правилата в сегашния вид на езика ни са наложени през '40-те години на миналия век. Ако сте чели стари книги, тогава със сигурност сте забелязали, че много думи са се изписвали доста фриволно и явно не са имали установен правопис. Но липсата на езикови норми изобщо не е попречило две-три десетиля преди това да са живяли и работили едни от най-образованите в историята ни инженери, архитекти, икономисти и т.н.
24
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
пинки лукавия
23
3
 
9
 
! Отговори
от БАН преди 3 месеца
Самият факт, че в днеса трият яко коментари, по идеологически, не само по цензурни съображения, говори сам за себе си в каква тоталитарна среда живеем. Не физически, а психически тоталитаризъм, който в крайна сметка ще доведе и до физически.
22
6
 
10
 
! Отговори
Българин преди 3 месеца
До Хайде, хайде През комунизма даже издаваха сборници с това което " е искал да каже автора". Спомням си какви "дуели" съм имал с учителите си по литература - направо изпадаха в паника и ярост от това някой да говори нещо извън "предписаната линия", а пък "върха на аналитичния ум" беше ако повториш едно към едно написаното в някой сборник смятан за "елитен".
21
0
 
10
 
! Отговори
Серго преди 3 месеца
Статията е напълно вярна, но трябва да си признаете че и в този сайт има много грешки както в заглавия така и в останлите текстове.
20
6
 
5
 
! Отговори
Така е .. преди 3 месеца
Зрелостниците се ориентират правилна. Натискат на матурите за английски език. Не е чудно ако стана втори официален език.
19
6
 
8
 
! Отговори
Хайде, хайде преди 3 месеца
Гоня 60-те. "Какво е искал да каже авторът" си е от мое време. Никога не сме имали свястна образователна система.
18
21
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Не им трябва да знаят много български на децата! Важното е да знаят чужди езици за да могат да се интегрират в нормалните държави.
17
6
 
7
 
! Отговори
Баба Гошка преди 3 месеца
Не са карайти, бийти съ. Песента ви за човека по случайност вчера я пуснах - депресивна про 100 тия. И повечето ви творби за учене са такива депресивни боззи. И знам за какво говоря, защото завърших с червена диплома и техникум и уни. Трябват нови позитивни творби, не робски и просяшки песни и не чалги и тип биографични чарлз буковски "творби". Липсва въодушевление и позитивно мислене. И всякакво мислене вече липсва. Хайде със здраве.
16
10
 
11
 
! Отговори
ъ преди 3 месеца
Чак не вярвам, че този материал е видял бял свят. Казва доста истини. Но няма значение, нищо не може да надраска огледалните мозъци на умните и красивите. Коментарите са нагледно доказателства. Абсолютен вакуум между ушите.
15
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Преди да укорявате българските учители, вижте словоизказа на един наш премиер.Ако намерите 2 изречения поред, без пунктуална, граматическа или фонетичка грешка, обадете ми се - черпя по 4 бири!
14
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Министър на образованието е поредната гербава карикатура!
13
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Българския след години ще се превърне в нещо като хинди.
12
3
 
8
 
! Отговори
Драго преди 3 месеца
Прекале но драматизирваш брат. В краина сметка секи сам си преценя!