80 години от денят, в който Хитлер трябваше да умре

На днешния ден през 1944 година е извършена операция "Валкирия"
20 юли 2024 22:00, Красимир Ангелов
101
80 години от денят, в който Хитлер трябваше да умре
Снимка: БГНЕС

Точно преди 80 години - на 20 юли 1944, е извършен най-известният опит за ликвидирането на Адолф Хитлер.

На този ден офицери от Вермахта правят опит да го ликвидират, но Хитлер оцелява. А организаторите на покушението? Дълги години ги смятат за предатели. Днес те най-сетне са герои, пише в свой материал DW.

12:42 на 20 юли 1944 година. Бомба избухва в Конферентната зала на "Вълчата бърлога" на Хитлер, където е и самият той. Хитлер е ранен, но оцелява.

Шест години след края на Втората световна война, през лятото на 1951, демоскопският институт "Аленсбах" прави анкета. Въпросът, отправен към германците, е какво мислят за събитията от 20 юли 1944 година. Едва една трета от участниците в допитването изразяват положително мнение за организаторите на неуспешния опит за сваляне на Хитлер от власт. Още шест години по-късно германците продължават да мислят по същия начин - повечето от тях се противопоставят на решението едно училище да бъде кръстено на името на главния организатор на атентата - Клаус фон Щауфенберг.

Покушението срещу Адолф Хитлер, извършено на 20 юли 1944 година, е най-значимият опит за преврат по време на нацистката диктатура. Организаторите на атентата са от аристократичните среди, повечето от тях са високопоставени офицери от Вермахта. Висш офицер е и Клаус фон Щауфенберг, който поставя взривното устройство в главната квартира на Хитлер. При експлозията Хитлер е ранен, но оцелява.

Заговорът се проваля, а Щауфенберг е заловен и екзекутиран още на следващия ден. По-късно са убити и всички останали участници в опита за ликвидирането на Хитлер.

Думи, останали в историята

Националсоциалистите ги обявяват за държавни предатели, изменили на офицерската клетва за вярност към Хитлер. Дори и след края на Втората световна война голяма част от германците продължават да ги смятат за изменници. Първият президент на Федералната република Теодор Хойс е на съвсем друго мнение. През 1954-та, в реч по повод 10-годишнината от атентата, той се опитва да разбуди германците и да ги убеди, че съпротивата срещу Хитлер е не предателство, а заслуга.

“Речта на Теодор Хойс предизвиква обрат в нагласите на германците по този въпрос”, казва Рюдигер фон Фос в интервю за Дойче Веле. Неговият баща е бил участник в заговора срещу Хитлер, а самият той е юрист, посветил живота си на една задача - да поддържа буден спомена за германската съпротива срещу Хитлер. Издал е книга с речи, държани в Германия по повод чествания на годишнини от атентата. “Когато човек чете тези речи, получава цялостна представа за дебата около духовната и политическата същност на съпротивата, а и вижда как в съзнанието на германците значението на датата 20 юли 1944 постепенно се променя”, отбелязва Фос.

Основната заслуга за това е именно на президента Теодор Хойс - и на неговите решителни думи, благодарение на които атентатът срещу Хитлер постепенно бива осъзнат като бунт на съвестта. "Теодор Хойс беше първият, който заговори за провала на политическите елити в Германия", посочва Рюдигер фон Фос.

Убийството на тиранина е морален дълг, заявява през 1958 година и социалдемократът Карло Шмит. Негови са и тези паметни думи: "Когато няма друг път за измъкване от злото, морална повеля е да бъде убит онзи, опитал се да тласне към безчовечност цял един народ".

"Още не сме изпълнили дълга си"

Много години минават, преди заслугите на участниците в съпротивата да заемат подобаващо място в колективната памет. За това допринасят оратори като писателя Карл Цукмайер, който през 1969 година казва следното за Щауфенберг и неговите съмишленици: “Тези мъже осъзнаваха, че шансът им да успеят е нищожен, но че въпреки това са длъжни да го сторят. И те рискуваха - с надеждата, че дори и да се провали, делото им ще бъде мощен сигнал за утрешния ден”.

Днес някогашните "предатели" отдавна вече са герои. "Само че в училище все още се научава твърде малко за германската съпротива", казва Рюдигер фон Фос и добавя: "Липсата на достатъчно гражданска смелост винаги вреди на демокрацията". Или както казва Теодор Хойс през 1954 година: "Още не сме изпълнили дълга си".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


101
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Божкеее! А аз съм чел, че се е гръмнал сам като получил сметката за газта.
15
1
 
9
 
! Отговори
А Знаете ли преди 2 месеца
че Хитлер ни дава цялото Беломорски Крайбрежие 1941 със все Остров Тасос! ай ми кажете, някой за последните 150 години да е дал толко Територия на България, която и без друго исторически си е наша! СССР и Македония ни взеха, а САЩ ни направиха най-бързо Изчезващата нация на Планената, стопета дс 3 000 000 и до 2050 едва ли ще я има при това темпо на отричателна раждаемост и висока смъртност, а да - станахме и най-бедната държава в ЕСССР!!
14
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Хайде да не бързаме с героите и тираните,както е тръгнало да не се обърнат понятията съвсем скоро!
13
2
 
10
 
! Отговори
Враца баце преди 2 месеца
Той и 45-та лекичко си отплава към Аржентина, а Сталин получи един обгорен скелет с уверението че: Това е човека, бе!!
12
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Дефиниция за фашизъм - когато корпорациите започнат да управляват правителството, а не народа. Дефиниция за комунизъм - когато правителството се превърне в корпорация и налага на народа изземване на всички частни притежания. Дефиниция за демокрация - Когато правителството се избира пряко от народа и законите се гласуват с референдум и когато Интелигенция е в основата на Иновациите за успешно напредване напред с нови технологии и за преодоляване на кризи, чрез въвеждане на нови технологии....
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Края на войната. Хитлер седи в кабинета си, надвесен над една карта и си говори:- При Сталинград ни биха, на Курската дъга ни биха, напредват към Берлин...Влиза Щирлиц.- XайлХитлеp- Абе, Исаев, остави ме на мира, бе.
10
1
 
8
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 2 месеца
Хи-хи-хи, и защо са искали да го ликвидират през 1944 година, а не през 1941 година ?
9
2
 
8
 
! Отговори
България Беше Добре преди 2 месеца
Единствено и Само по Време на 3-тият Райх! Никой не е милял за Родината ни както Фюрерът, който направи толкова много за България...
8
5
 
1
 
! Отговори
Историк преди 2 месеца
В Русия няма аристокрация, нито има морално нормлани, тъй че няма какво да се чака историята да се повтори с руския Хитлер. Него го чака друг тип елиминация.
7
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Хитлер е феномен..... а дали е бил информиран за жестокостта на някои от подчинените му!? Къде е бил демократичния запад, фащ....
6
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Нацистите се завърнаха.
5
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ако си беше довършил работата нямаше да ми липсват нито ромейте,нито еврейте,нито черничките.
4
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Вероятно има връзка с Путин и КГБ, понеже е неуспешен. Ако беше дело на западните служби положителния резултат щеше да е налице. Некадърни руски аматьори... Да посегнат на един свят и светъл гений! Кощунство!
3
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А Трябваше ли?
2
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Никога не се е случвало свят човек да умре на Илинден.
1
6
 
22
 
! Отговори
абе преди 2 месеца
май дойде време да се появи някой нов Адолф за да върне Европа на мястото и . някои да ги няма , други да се върнат от където са дошли .

Спонсорирани публикации