Португалия призна: Върху България е упражняван натиск за Македония

Да уважаваме българската позиция, да не внасяме проблеми в ЕС, призова Ана Паула Закариаш
29 юни 2021 07:00, Анисия Иванова
289
Португалия призна: Върху България е упражняван натиск за Македония
Снимка: БГНЕС

Държавният секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш изрази надежда изборите през юли да доведат до намиране на решение върху ветото на България за започване на преговори със Северна Македония за членство в ЕС.

Министър Закариаш, чиято страна ще предаде ротационното председателство на Словения на 1 юли, очаква, че като страна от същия регион тя ще помогне за намирането на решение на проблема, но подчерта, че българската позиция трябва да се уважава и да не се внасят разногласия в ЕС. Министърката разговаря с журналисти в Лисабон, съобщи БНР.

"Това е много труден дебат, особено за България, свързан е с историята, културната идентичност на двете страни, както и с бъдещото сътрудничество. В момента те работят върху нещо като пътна карта, която да им помогне да се сработят, а за България да има гаранции, че когато Северна Македония влезе в ЕС, нещата ще тръгнат по-плавно. Северна Македония премина през тежки преговори с Гърция - спомнете си, че това промени името на страната. Но е много трудно, защото това е свързано и с България като култура и език. Явно е свързано с езика на Северна Македония, който някога е бил част от българския език и културните измерения на двете страни. В България ще има нови избори на 11 юли и аз мисля, че българските власти очакват техните резултати, преди да вземат решение как да действат".

Още по темата

Министър Закариаш определи като "важен момент" да не се внасят в ЕС разногласия между две страни:

"Ние трябва да уважаваме българската позиция и направихме това. И е важно в ЕС да не се внасят разногласия и проблеми между две страни. Искаме те да се решат преди дадена страна да се присъедини към Европейския съюз. Затова не можахме да започнем, защото трябваше да дадем време на България да реши това със Северна Македония преди свикването на междуправителствената конференция".
Министър Закариаш каза, че и върху България е упражняван натиск за намиране на компромис:

"Тук има баланс, така че ние оказвахме натиск и върху България, защото бяхме поставили на масата добро предложение - да се разгледа, да се види дали може да проработи. Също така работим и със Северна Македония и се опитваме да видим дали идва момент, в който да постигнем  съгласие по въпроса. Но този натиск все пак има граници".

На въпрос дали е реалистично тези избори да променят позиция, около която има много широк обществен консенсус, както и на репликата, че България не е против европейската перспектива на Северна Македония, а просто иска да спре с антибългарската реторика и съвместната историческа комисия да поднови заседанията си, министър Закариаш отговори:

"Това, което усещам е, че моментът не беше подходящ. На България ѝ трябваше повече време, за да обсъди тези въпроси. Дали ще има избори, или не, смятам, че преговорите със Северна Македония трябва да продължат, особено по отношение на пътната карта, която трябва да е ясна. И двете страни се опитват да изразят позицията си - България винаги е казвала, че не е против членството на Северна Македония в ЕС, напротив, иска да е там. Но добавя, че трябва да има яснота по някои аспекти. Затова понякога е необходимо повече време, повече предпазливост и дебатите трябва да продължат. Сигурна съм, че колегите ни от Словения, които са от същия регион, със сигурност могат да подкрепят този процес и да помогнат за придвижването му напред с всички сили.  Мисля, че нашите усилия бяха оценени и от България, и от Северна Македония. Но е необходимо време между баланса на натиска, който оказваме и разбирането на ситуацията, която трябва да се постигне. Като председателство ни се искаше да отбележим тази точка, но трябва да разберем обстоятелствата."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


289
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
160
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Българският народ е доста търпелив, но само докато не е застрашена родината му. Тогава става единен и страшен, показахме го във война, показваме твърдост, в мирно време, по европейските ценности.
159
15
 
5
 
! Отговори
Demonaz преди 3 години
Португалците да се видят на какво приличат,а чак тогава да се бъркат. Португалците и испанците имат арабска-маварска кръв. Да видят какви са първо.
158
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
185 Европейско ли е, да се пали българското знаме публично и то няколко пъти, да се размахва среден пръст на България от Заев премиера, да се унищожават гробове, да се нарича българската нация "окупаторска", да се преследват българи, само защото се идентифицират, като такива. Античките, които са лъгали, взели паспорти и за срам на дедите си, сега пюят по България, да върнат българските паспорти, с които пътуват из ЕС. Вето, с гордост!
157
4
 
17
 
! Отговори
иван преди 3 години
лошото е че северомакедонците се държат като българи.... защо ли....
156
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 185 Този път, всички политици, от целия политичмески спектър, са на едно мнение за РСМ, не продаваме интересите на България. Европейските ценности изискват, да не се преследват българи в РСМ, заради смелостта, да се нарекат такива, да не се разпространява езика на омразата, да няма малцинствени и териториални претенции, да се реабилитират жертвите на комунизма и титовизма, избитите от УДБА българи в РСМ, само защото са българи. Да се спазват правата на българите в съседна РСМ.
155
2
 
20
 
! Отговори
До 185 преди 3 години
По изказа ти мога да чуя че си македонец. Македонският диалект си има спесифика на словореда. Не че не те разбирам, но имам ухо за тези неща, това ми е работата. Мога например да позная ако българин говори български, но е живял дълго в англоговоряща страна. Не става дума за употреба на чуждици, а за начин на изказ. Но, както ида е, похвално е че се правиш на българин. Не боляло, а?
154
1
 
15
 
! Отговори
* преди 3 години
"Като председателство ни се искаше да отбележим тази точка, но трябва да разберем обстоятелствата." Това ми звучи, като в ЕС никой да не си е направил труда да вникне в проблема, а е оказван натиск да променим позицията си. Логично - след като никога не сме показвали характер. И едвам сега, след като не отстъпихме, от Брюксел започнаха да си задават въпроса - аджеба да какво става въпрос? За това не трябва да се отстъпва и никакви компромиси.
153
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен И ние се срамуваме от такива "българи", които са готови да продадат интересите на собствената си държава. България никога няма да направи компромис със своята история и език. Античките се отрекоха от античната история на гръка Александър Македонски, която си бяха присвоили, с Преспанския договор 2017. Сега налетяха на българската история. Кой знае утре, какви ще се събудят, а заедно с тях и ние, щом царете ни, наричат македонци. Пишат по форумите, че пиринско е македонско?!
152
30
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Срам и позор за България.Изложи се много. Показа колко прости хора има за политици и колко България не принадлежи в ЕС. То реално и 10 ЕС-а немогат да оправят България. Фактът че хванала се е да спори и за човешки права при съседи казва кво за народ сме. Срама се че съм българин. Затова из ЕС гледат ни все едно сме едни никакви като се държим като ***.
151
2
 
26
 
! Отговори
БИТОЛСКИЯТ НАДПИС преди 3 години
През лето 6523 [1015] от сътворението на света обнови се тази крепост, зидана и правена от Йоан, самодържец български, с помощта и с молитвите на пресветата Владичица, наша Богородица, и чрез застъпничеството на дванадесетте върховни апостоли. Тази крепост бе направена за убежище и за спасение, и за живота на българите. Започната бе крепостта Битоля през месец октомври, в 20-и ден, и се завърши в месец () в края. Този самодържец беше българин по род, внук на Никола и на Рипсимия благоверните, син на Арон, който е брат на Самуил, царя самодържавен, и които двамата разбиха в Щипон гръцката войс
150
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До професор Сърбите са потурчени българи. Долината на река Морава е била важна за Австроунгария и я освобождават и дават на Сърбия а те потурчват българите там, защото се е смятало, че няма да има бг държава и ще остане Турция.
149
23
 
21
 
! Отговори
мангела меркел преди 3 години
България винаги е била па.р.ц.ал и винаги се е отличавала със свойте алчни и продажни политици,чиновници и медий вечно лоялни към свойте си външни господари показващи се като верни кучета на господарите си и отрецателно държащи се към своя народ.
148
15
 
11
 
! Отговори
мангела меркел преди 3 години
България винаги е била *** и винаги се е отличавала със свойте алчни и продажни политици,чиновници и медий вечно лоялни към свойте си външни господари показващи се като верни кучета на господарите си и отрецателно държащи се към своя народ.
147
3
 
29
 
! Отговори
Cesko преди 3 години
Македония краде от българщината, а алчните немци ги искат в ЕС за пазар!
146
2
 
51
 
! Отговори
Ами преди 3 години
Нека португалците се сетят какъв е официалният език в Бразилия - бразилски или португалски, и как биха се чувствали, ако Бразилия настоява, че това е ''чист бразилски'', и че там е измислена латиницата, та дано тогава им се изяснят проблемите между нас и РСМ !
145
2
 
17
 
! Отговори
Ами преди 3 години
До питам самоПреди Филип да нарече Пловдив Филипополис, града е бил тракийски с името Евмолпия!
144
4
 
41
 
! Отговори
ЬЬЬ преди 3 години
Не виждам в обозримо бъдеще,при това отношение на РСМ към България,позицията ни да бъде променена и едва ли ще се сформира ново българско правителство,което лекомислено да предаде(продаде) на македонците нашите култура,език и история.Вярвам и силно се надявам,че подобен Юда между честно мислещите българи не съществува и само ако някой се опита да стори това,ще бъде прокълнат за вечни времена.
143
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Филип от ФилипополисПулпудева било славянска дума, ама измислена преди Филип Македонски.А Адам и *** случайно да са били славяни?
142
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 167Това от руската академия на науките ли ти го казаха?От траките и гърците е останала доста повече история отколкото от славяните и прабългарите. 99% от това което знаеш за славяните е измислено в Москва преди 80 години.
141
32
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много сте зле бе, нали точно чрез ЕС и шенген в бъдеще България и Македония няма да имат обща граница - мечтата на дядовците ви. Ако имахте мозък щяхте първи да натискате Македония да влезе в ЕС за да я откъснете от Сърбия, а не да изпълнявате руски поръчки. Ветото на БГ е с руски натиск. Така Македония завинаги да бъде извън ЕС, завинаги да бъде в сръбската сферa.