Защо град Бахмут е толкова важен и за руснаците, и за украинците?

Цяла Европа произвежда толкова муниции за един месец, колкото Русия използва за един ден
Обновена: 4 мар 2023 10:35 | 4 мар 2023 10:32, Елка Василева
428
Защо град Бахмут е толкова важен и за руснаците, и за украинците?
Снимка: архив, БГНЕС

Украинската армия засега се съпротивлява, но е с малки шансове да удържи руската офанзива край Бахмут. Падането на града може да отвори пътя на руснаците към вътрешността на Украйна, казват военни експерти, пише Дойче веле.

Бахмут е от огромно стратегическо значение както за руските, така и за украинските сили, казва Марина Майрон от Кралския университет в Лондон. Ако руснаците превземат града, ще могат да напреднат във вътрешността на Украйна - например към Краматорск. “Тогава те ще поемат контрола над важни пътни артерии, ще пресекат пътя на украинските войски и ще усложнят много отбраната”, казва експертката. Освен това падането на Бахмут ще отслаби духа на украинските войски и ще събуди съмнения относно техните способности.

Още по темата
Германският полковник Ралф Тиле и бивш член на екипа на главнокомандващия на НАТО смята, че украинската страна е притискана, включително от западните си съюзници, да постигне успех в Бахмут. "По някакъв начин трябва да се обяснява на обществото защо се изпраща толкова подкрепа на Украйна", подчертава военният експерт.

Тиле обръща внимание и на психологическата тежест на защитата на Бахмут. "Хората трябва да имат мотивация, за да удържат. Това е сигнал и за всички в Украйна - както за цивилните, така и за войниците в други части на фронта", казва експертът. Според него огромните усилия и от двете страни не могат да бъдат оправдани по друг начин.

Майк Мартин, изследовател от King’s College в Лондон, смята, че Русия е толкова настоятелна в опитите си да превземе Бахмут, понеже това е част от обявената от Путин цел на войната - "да освободи Донбас". За да завладее Славянск и Краматорск, руската армия се нуждае от стратегически важния Бахмут, обяснява експертът.

Кой е с по-добри шансове в тази битка?

Ралф Тиле оценява шансовете на Украйна за победа в Бахмут като малки. Според него руската армия почти изцяло е обсадила града. Освен това руснаците числено превъзхождат украинците в битката за Бахмут. "Ясно е, че Русия разполага с множество бронирани автомобили, танкове, артилерия и изтребители", казва експертът. А украинските сили трябва да чакат военните помощи да пристигнат от Запад.

Тиле не е оптимистичен и за западните помощи. "Цяла Европа произвежда толкова муниции за един месец, колкото Русия използва за един ден. Ситуацията с танковете също е изключително сложна. Всички казват "да" на доставката на танкове за Украйна, но те трябва някак да стигнат до украинците. Трябва да бъдат закарани, а някои мостове не могат да ги издържат. Трудно е да стигнат до фронта, а ако някой от тях се повреди, нищо не може да се направи на място - трябва да бъде върнат в Полша или Словакия", казва военният експерт.

Възможност за украинска офанзива

"Ако руснаците успеят в Бахмут, това ще им осигури едно парче земя, но едва ли и възможност за дълбоко навлизане в района, защото следващата отбранителна линия е близо", казва Маркус Райзнер, полковник от австрийската армия. След успехите си в Харков и около Херсон, Украйна реши да започне и трета офанзива - от Запорожие към Мелитопол. Според експерта обаче тежките боеве около Бахмут принуждават главнокомандващите да пренасочват войски там.

Според него украинските сили в момента търсят подходящ терен за нова офанзива. Възможно е това да е именно районът северно от Мелитопол. Ако постигнат успех там, те ще отделят руските войски от доставките им, които идват от Крим, както и към Запорожие и Херсон. "Така това ще се превърне във фокуса на руските войски, а не боевете в Донбас", смята Райзнер.

Според военния експерт Густав Гресел обаче още не е дошло времето за контраофанзива на Украйна. "Ако искат да се наемат с това начинание, трябва да организират ресурси за настъпление далеч от фронта, където в момента се водят боевете. В момента това би било рисковано. Дори украинците да увеличат контрола си, руските войски все още имат сериозен запас от хора, които да вкарат в друга битка", обяснява той. Руските сили могат да атакуват украинските на повече от един фронт.

"Ако се изчакат няколко месеца, в които Русия да изчерпи потенциала си за друга офанзива, а руските войски, които в момента са в резерв, започнат да бъдат изпращани на настоящите горещи точки, украинската войска ще има по-голям шанс да извърши успешна офанзива", казва Гресел.

Възможно ли е примирие през тази година?

"Всички имат интерес войната да приключи. И двете страни са подложени на натиск в тази посока - особено Украйна. Но вероятно и Русия - от Индия и Китай", казва Ралф Тиле. Според него обаче Русия все още има сериозен потенциал за ескалация - не само с ядрени оръжия. "Става дума за суперзвукови оръжия, които дори не се забелязват, но те биха позволили на Путин да бомбардира всяко кътче на света. И ние нищо не можем да направим", предупреждава Тиле.

Според него сега Западът трябва да предотврати ескалацията. "Трябва да видим в какво може да го убедим, за да се огъне. Това може да бъде постигнато най-вече от онези, които го подкрепят. Например Китай, Индия, Саудитска Арабия, Бразилия, Южна Африка. Това е голям ресурс, който може да подложи Москва на натиск". А що се отнася до Украйна, според Тиле всеки военен успех би подсилил позициите на Киев преди потенциално примирие.

Майк Мартин смята, че дори Украйна да започне да изпитва недостиг на войска, това няма да спре съпротивата ѝ. "Краят на тази война ще дойде само ако украинците победят или Западът спре да ги подкрепя".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


428
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
169
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До В Бахмут вече са Сбъркал си и чистачите и посоката на чистенето, ама то си е твой проблем.....
168
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 171 - 18 Леопард 2 и 88 Леопард 1 - Успех! Ако бяха 500 Леопард 2 и 1000 Леопард 1, тогава да ...
167
7
 
16
 
! Отговори
Да напомня: преди 1 година
....в района на Бахмут-Славянск-Краматорск-Константиновка преди началото на войната миналата година Украйна бе изградила истинска военна крепост + 80 000 армия, обстрелваща и готвеща се за щурм срещу Донецк. Е, сега музикантите дозачистват последните няколко хиляди украински момчета, оставени на заколение там....Жалко за толкова безсмислено пожертвани млади животи....а всичко можеше да се реши с изпълнението на компромисните Мински съглашения....
166
5
 
5
 
! Отговори
дядо йоцо гледа преди 1 година
До Анонимен-----когато падат по 300 снаряда на час, все някой снаряд ще уцели окопа
165
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Първо Соледар беше без стратегическо значение, сега разбирам, че и Артьомовск и той бил без стратегическо значение, а само задържал руснаците. Утре и Северск и той ще се окаже без значение, а?
164
16
 
8
 
! Отговори
В Бахмут вече са преди 1 година
специалните сили на Украйна и се започва прочистването на града от вагнеровци...
163
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 168 - Не точно. Ако имаш укрепление с артилерия, ПВО, радари, складова база, множество пътища и река за доставки на свежи хора, муниции и други прозвизии, ти е много лесно да отбраняваш и да караш врага си, да губи сили там. Но реало, Бхамту представлява опаност за това, което е в артилерйския обсег, а то не е особено значимо и Украйна няма нужда, да си губими снарядите и рората, за някакви ниви, които би си върнала, ако сломи Русия. (Не, че изглежда вероятно на този етап).
162
7
 
14
 
! Отговори
ОФчо преди 1 година
Що ли??? Авдевка, Мариопол и Бахмут - най-силно укрепените фортификации в продължение на Осем години (2014-2022), след тях са Крематорск и Славянск, но със значително по-слаба защита от горепосоччените, а след тях укропите нямат сериозно укрепени отбранителни форификации!
161
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За коя дата е предвидено контранастъплението на украинците през пролетта? Нали обещаха, един преятел каза да ви питам. Относно точноста на артилерията, по долу е писал колега - украинците се оплакват от директни попадения в окопите, но в други сайтове се публикува това.
160
2
 
15
 
! Отговори
Защо е толкова важен преди 1 година
Защото е централен транспортен възел, който е ключов за овладяването на 1500 квадратни километра територия в Източна Украйна, между градовете Артьомовск, Покровск и Донецк. Иначе самото градче е колкото Горна Оряховица, но е също толкова важен централен транспортен възел. И братушките вече го освободиха, фашистите, които още не са избягали, вече са обкръжени. Скоро киевския наркоман пак ще плаче по медиите, а зомбитата, които вярват на западната пропаганда ще се чудят какво става.
159
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми то по тая логика Бахмут задържа и украинците два месеца и те не можаха да настъпят никъде другаде.
158
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"След една година война се оказа че Европа е плащала 430 милиарда евро на Русия за стоки, които въобще не са ни били необходими" - Това, че си намерил алтернатива на нещоо, не значи, че нещото не ти е било необходимо. В нашата къща се топлихме на дърва и въглища, когато дървата бяха евтини и въглищата ги крадяха работници от рудниците. После имахме достъп до инверторен климатик и дървета не ни трябваха повече ... не значи, че не са ни били необходими. и сегаа бих ползвал, ако не бяха скъпи.
157
1
 
4
 
! Отговори
дядо йоцо гледа преди 1 година
До Гошо-----не Гоше, има запаси. Изпи ли млякото.
156
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Сата НАТО - Ами предлагам на украйнците, да ги обстрелят и да ги избият ... засега иммаха 4 месеца ... Явно ит не си рабтал нещо.
155
1
 
2
 
! Отговори
Гошо преди 1 година
До дядо йоцо гледаА какво купува ги на борсата в Лондон ли
154
2
 
3
 
! Отговори
дядо йоцо гледа преди 1 година
Русия произвежда 1,5хил снаряда средно на ден при капацитет на ВПК 4,5хил бр. Използва в тази война около 20 хил. на ден в началото и 5хил на ден сега. През ВСВ СССР е използвал 110хил/ден от които 1/3 внос. Друг въпрос е точността им.
153
2
 
3
 
! Отговори
6 януари преди 1 година
24 февруари, има нова крайна дата за победата-9 май!
152
6
 
3
 
! Отговори
дядо йоцо гледа преди 1 година
До Анонимен----това, че ги използва, не означава че ги произвежда.
151
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Цяла Европа произвежда толкова муниции за един месец, колкото Русия използва за един ден."
150
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Сата НАТО-каза другия експерт.К акво разбираме ние бре