Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура

Президентът и премиерът се включват в празника
Обновена: 24 май 2024 07:00 | 24 май 2024 07:00, Александър Попов
260
Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура
Снимка: БГНЕС

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Възникването на празника

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Кирил и Методий е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

След Освобождението

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се отделя църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Химнът

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Президент и премиер се включват в честванията днес

Президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев ще участват в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Пред сградата на президентската институция държавният глава ще се присъедини към тържественото шествие по повод празника. Румен Радев ще участва в официалната церемония пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще отправи приветствие и ще поднесе цветя на паметника на светите братя. Президентът ще разгледа и документалната изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината от издаването на първия български светски буквар на д-р Петър Берон в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий.

В Националния исторически музей в София държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат домакини на традиционния прием по случай празника.

Министър-председателят Димитър Главчев ще се включи в шествието, което тръгва от Министерството на образованието и науката (МОН), а след това ще присъства на тържествения водосвет пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
9
 
2
 
! Отговори
Мдааа преди 3 месеца
За съжаление Кирилицата ни дърпа към изостанала Източна Европа и Азия, а не към развития Запад.
35
4
 
1
 
! Отговори
Успешен инвеститор преди 3 месеца
Срам ме е да кажа Честит празник. Управляващите отписаха тази дата като национален празник от Конституцията. Гласувайте простаци отново за ГЕРБ и за ПП. Няма по-глупав народ от българския. Затова е най-беден в Европа. Добре са само инвестиращите като мен в активи. Останалите българи са зле и харчат до дупка. Няма и раждаемост в тази държава. Сещайте се защо. Повече умират и малко се раждат. Жалка картина, но няма да бягам в чужбина.
34
2
 
1
 
! Отговори
До 36 преди 3 месеца
Сигурно не пожелава зло а знае че си пeеpac
33
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 33 На цар Калоян са му предлагали да приеме католическата вяра, да стане крал на цяла Влахия, Беломорска Тракия и т.н..., обаче чиляка се сетил, че цар е по-висока титла от крал :)))
32
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Най - девалвирания и измислен(без връзка с фактите) празник.И като се замисля, че откачения Денков и сие искаха да смянят 3 март с него....
31
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Някои от коментиращите по долу са празнували цяла нощ, а от сутринта са продължили- изтрезнявайте преди да се офека лвате по форумите- ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА И КУЛТУРА!
30
2
 
1
 
! Отговори
Разумен преди 3 месеца
До 24. Не пожелавай Зло на Другиму, защото продаваш душата си на ... и то се връща към теб!
29
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
НАПРЕД НАУКАТА Е СЛЪНЦЕ - КАКВА АЛЮЗИЯ В ТБП-ДОЛИНАТА!!!...
28
2
 
4
 
! Отговори
честит преди 3 месеца
ден на македонската азбука , създдена от кремълските братя - кирилл и методий , родени в малко селце в подмосковието !
27
3
 
4
 
! Отговори
до преди 3 месеца
Ами да бяхме станали католици, Австрия щеше да ни измъкне от ислямско иго още през 17 век като унгарците.
26
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
НАПЕД НАУКАТА Е СЛЪНЦЕ - КАКВА АЛЮЗИЯ В ТБП-ДОЛИНАТА!!!...
25
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Големи партиотари сте всички, но после децата ви хващат самолета и айде за Америка.А вие тука си оставате горди.
24
6
 
5
 
! Отговори
Факти преди 3 месеца
И ние българите сме фантазьори като братята македонци и си присвояваме и създаваме изкуствено история, с която да се "гордеем", а обвитяваме тях в това! 1. В основата на кирилицата е гръцката азбука! 2. Кирил и Методий са Солунски братя, а не български! 3. Кирилицата е създадена с цел: съгласно византийската външна политика през IX век с цел славянските народи да не възприемат християнството от Рим - католицизма!
23
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Bиенето на KpaBapopo6а xoMocekcyaлист Е музика за моите уши
22
4
 
2
 
! Отговори
до преди 3 месеца
Искаш да кажеш на Василий втореи, защото той я въвежда в България с;ед като ни завоюва.После праща монаси ромеи да християнизират Киевска Рус.Всичко е част от Византийската цивилизация.
21
1
 
6
 
! Отговори
До Благодаря, Гърци преди 3 месеца
Хубаво е че няма да оставиш поколение което с npokажeния ти ген да мъpcи земята българска бе тpaH3истор рaзч ekнат
20
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Не знам какво празнуваме. Заради тая азбука сме останали 1000 години встрани от цивилизацията.
19
8
 
4
 
! Отговори
Благодаря, Гърция!!! преди 3 месеца
Голяма гордост, голямо чудо...Основа на Кирилицата е използвана Гръцката азбука, която от своя страна произлиза от Финикийската!!!!! Трябва да сме благодарни на Гърция!!!!
18
4
 
4
 
! Отговори
До 4 преди 3 месеца
Най добре е да приключи жалкото ти съществуване бе тpaH3истор рaзч ekнат
17
4
 
4
 
! Отговори
Точен преди 3 месеца
По повод кирилицата - тя си е гръцка азбука от елинистичния период от 1 в. пр.Хр. с прибавени 15 /сега 8/ глаголически букви, като глаголицата е създадена от грък за великоморавците, днешните чехи и словаци. Невежеството не е аргумент.

Спонсорирани публикации