Какъв процент от жилището да е на кредит и колко да дадем сами?

От решението на този въпрос ще зависи стабилността на семейните финанси
Обновена: 20 сеп 2012 13:57 | 20 сеп 2012 11:16,
61
Какъв процент от жилището да е на кредит и колко да дадем сами?
Снимка: Investor.bg

Моят дом е моята крепост – тази максима е дълбоко загнездена в съзнанието на повечето българи. Покупката на собствено жилище обаче е труден и скъп процес, за който често пъти не получаваме достатъчно информация. Това е причината в поредица статии да опитаме да отговорим на основните въпроси, които трябва да си задаваме, преди да изтеглим ипотечен кредит.

Вече описахме важността на избора на равни (анюитетни) или намаляващи вноски да изплащаме кредита за жилището си. Не по-малко важен е и въпросът каква част от жилището да е на кредит и с каква сума да участваме сами в покупката.

Макар да изглежда доста сложен, в крайна сметка въпросът се свежда до това какъв дял от разходите на домакинството могат да бъдат заделени за изплащане на жилището.

Какъв размер на разход за кредит мога да си позволя?

Традиционното правило е не повече от 50% от приходите ви да отиват за вноска по кредит. Всяка банка изчислява какъв разход за кредит можете да си позволите. Това става, като от общия доход се изваждат разходи, присъщи на средностатистическо домакинство.

В екстремен случай, в който давате 90% от приходите си за вноската по кредит, бихте били изложени на огромен риск - при загуба на работа от един от съпрузите в стандартно семейство с двама работещи родители например, то вие ставате неплатежоспособен, защото половината от доходите вече ги няма.

Освен трайна безработица, друг риск е трайната нетрудоспособност. За да се предпазите от този риск, е удачно да предвидите застраховка, която да ви защити от него.

Най-удачно би било разходите за жилищния кредит да не надхвърлят 33% от доходите на домакинството. Това би предоставило значителен буфер при евентуални сътресения.

Фактори, влияещи върху размера на кредита

За всеки кредитополучател факторите са субективни. Въпреки това обаче могат да бъдат извадени най-значимите за повечето хора въпроси, които определят размера на кредита.

На първо място е сигурността на доходите. По правило ипотечните кредити са с доста дълъг хоризонт на изплащане и трудно можем да бъдем убедени, че по време на целия договор с банката няма да срещнем никакви трудности.

Поради тази причина основен фактор, който е определящ за размера на самоучастието, е наличието на някакъв финансов буфер. Ако имате например някакви резерви, които може да използвате при намаляване на доходите или увеличаване на вноската по кредита (поради увеличение на лихвите), то тогава можете да си позволите и по-голям дял на кредита в месечните разходи.

Такива буфери могат да бъдат ангажимент от родителите за помощ при нужда, недвижим имот, който да продадете при нужда, ценности като например злато и други.

Кредитът като разход, заместващ разхода за наем

Основна функция на разхода за кредит е, че замества разхода за наем. Ако приемем, че разходът за наем е 500 лв. на месец при приходи от 2 000 лв., то той е 25% от семейния бюджет. Следователно, ако вноската по кредита ви е също 500 лв., то в дългосрочен план вие бихте били на печалба, защото все едно плащате наем, а жилището ще остане за вас.

Традиционно обаче разходите за наем на дадено жилище са двойно по-ниски от разходите за жилищен кредит на това жилище.

Предсрочно погасяване на кредит

Ако сметките ви се окажат грешни и не успявате да си плащате вноската по кредита, то винаги може да продадете жилището и да погасите кредита. Възможно е след продажбата да има пари и за вас, а може и все още да дължите нещо на банката. Например някои от жилищата в България в момента са по-евтини от размера на кредита, с който са купени.

Това е валидно основно за кредитите в швейцарски франкове отпуснати при върха в цените на имотите през 2007-2008 г. Оттогава швейцарският франк поскъпна с 30% спрямо лева, а цените на жилищата се понижиха, например с 20%. Ефектът е, че жилищата са по-евтини от кредита, с който са купени.

Какво в крайна сметка да е самоучастието ни?

Здравословен процент на самоучастие е около 30%, тоест останалите до 70% да са от банката. Някои банки финансират и до 100% от покупната цена - в зависимост от доходите и характеристиките на имота.

Колкото по-голям е процентът на самоучастие, толкова по-спокойни ще се чувствате и вие, и банката. Съответно банката ще ви даде по-ниска лихва, когато имате по-голямо самучастие, защото кредитът става по-малко рисков.

За да живеете спокойно в новия си дом, е препоръчително вноската ви за кредит да е с дял от до 50% от семейния бюджет и да сте осигурили поне 30% от парите за новия си дом. Също така да е удачно да е предвидят буфери срещу безработица, нетрудоспособност и други рискове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още по темата: ипотечен кредит
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не слушайте банкерите. Теглете кредити само за бизнес. По-добре да си отвориш собствена кръчма, отколкото да дадеш 150 000 за итонг в манастирски ливади и да платиш още 200 000 лв лихви.Гладен кръчмар няма - гладни пенсионери колко щеш!
38
8
 
6
 
! Отговори
До непарижанина преди 11 години
seloger/immobilier/achat/immo-paris-75/bien-appartement/Ето ти сайт да си направиш справка с цените. Иначе се разполагай тогава в гетата :) Аз на най-хубавото място в София сега си купих жилище за 700 евро на метър. Което съпоставимо с Париж на такова място е поне 20 пъти по-евтино. Ако го намериш на далавера.
37
0
 
25
 
! Отговори
До 41 преди 11 години
Алчността и политиката изиграха своята роля за надуването на имотния балон. Е - баницата свърши. Да чакаш това да се повтори е все едно да чакаш хората да си вкарат всичките пари в пирамиди като през 1995-та. Просто няма как да се случи. Имотния пазар ще гръмне и цените ще се определят от търсенето, а не както е в момента изкуствено да се държи висока продажна цена, а сделките да се сключват с 50% отстъпка. Неизбежно е.
36
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Заем, но не на всяка цена. Направиш ли си добре сметката, рискът е минимален. 10 години плащах наем и за съжаление не отговарях на изискванията на банките за заем , иначе вече щях да съм го изплатил. По-добре да изплатиш едно заемче докато си млад, че като одрътееш, плащането на наеми вече няма да ви се струва лесно.
35
0
 
27
 
! Отговори
До 38 преди 11 години
Остави макроикономиката на страна. Аз също съм икономист със стаж, но ми кажи взе ли под внимание 2 много важни фактора: 1) Алчност 2) Политика Аз преди много време се убедих, и продължавам всеки ден, че колкото и да е наука икономиката, това дето го пише в дебелите книги почти винаги не е така в реалния живот. .
34
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
в държава с - 1 000 000 емигранти на всеки 10 години.- 2 500 000 пенсионери- 1 000 000 ***- 300 000 свободни жилища в столицата СофияТИ ГАРАНТИРАМ ЧЕ ЦЕНИТЕ НА НАЕМИТЕ И ИМОТИТЕ ЩЕ ПАДАТ. Без значение дали държавата се казва България или Патагония, при тези макроикономически показатели тенденцията е ясна и само една - срив на имотния пазар и точка по въпроса.Икономикса е наука, няма 6-5.
33
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Въпросът в статията е доста точно формулиран "Какво в крайна сметка да е самоучастието ни?"...Noment
32
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
аз работя като програмист и взимам от 3 до 9 000 лева на месец, ама 100 000 лева излишни за лихви нямам!!! И то за някаква пълна ***, строена от български "майстори" през строителния бум, с кален гьол отпреде вместо улица - няма шанс!!! В Австрия тия кредити са с по 1.5% фиксирана за целия период лихва, а цените са същите като в БГ. Трябва да си болен мозък да се вържеш на схемите на българските банДи, пардон банки...
31
7
 
11
 
! Отговори
до 32 преди 11 години
За съжаление не съм банкер. Когато ти ми гарантираш - че наема няма да се увеличи след 2 години - че след 2 години няма да те изгонят от квартирата - че след 2 години ще съм жив, ха ха . В пазарната икономика няма нищо сигурно и гарантирано, единствено данъците и смъртта.
30
6
 
7
 
! Отговори
kiri преди 11 години
РАБОТЯ КАТО ПРОДАВА4 И ВЗЕМАМ 300лв ЗАПЛАТА. КАКВО ТРЯБВА ДА РАБОТИШ ТА ДА ВЗЕМАШ 2000лв И ДА СИ ПОЗВОЛИШ СОПСТВЕН ДОМ/
29
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До 31 - господин банкер - Как ще ми гарантираш, че тоя наем няма да падне двойно след 2 години?Как ще ми гарантираш, че тоя апартамент няма да струва 2 пъти по-малко след 2 години? Как ще ми гарантираш, че вноската ми по кредита няма да се увеличи двойно след 2 години?Щото точно това сле случи откакто почна кризата и според мен тепърва предстои огромен срив!
28
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Друго правило е, че ако вноската ти е близка до наема, няма какво да се колебаеш - взимаш заемчето и оставяш хазайна гладен :) В тая криза, хазаите си правят оглушки, особено на заварено положение, и не свалят наемите. На моите им го забих, заема е колкото наема и им казах сбогом. Вече 5 човека идват на оглед и бягат - не им се дават парите дето аз давах. Парите дадени за наем са хвърлени на вятъра.
27
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Само като любопитен факт да кажа, че в Париж 1 кв.м. е 10 000 евро. А тук чух в един малък град двустаен с гараж за толкова.Но за да сравняваме столиците-това е 10 пъти разлика, а заплатите им не чак толкова по-големи.Това относно мислите, че там небето е по-синьо:)Позната от Италия например ми каза как са били много заможни - с 2 апартамента и вила, но мъжа и като се разболял продали всичко без единия апартамент. И ще я цитирам:"българите си мислите,че там ни бутат пари в джобовете на улицата"
26
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Правилото е -колкото се може по-малко от банка, по добре яж известно време върху кофа и спи на земята, отколко да ставаш роб за кажи речи цял живот на четри стени.
25
3
 
23
 
! Отговори
Клуб 200 Евро преди 11 години
Всичко над 200 евро е пладнешки грабеж от алчни строители , брокери и банкери. Разкатаха живота на народеца. За гнусен град като София в мизерна държава на гъ..на географията с 30 % безработни и 200 евро е много
24
0
 
22
 
! Отговори
роки преди 11 години
#21,приключва, да, но най-често по следния начин: плащаш увиличената си вноска, докато можеш, после в един момент вече не можеш, после банката ти взема имота, оставаш на улицата, като продължаваш да дължиш все още голяма част от кредита, запорирали са сметките ти и заплатата, а междувременно си изплатил хиляди евро лихва и много малка част от главницата. Накрая нито имаш апартамент, нито получаваш цялата си заплата и продължаваш да дължиш, докато си жив, общо взето. На печелившите честито.
23
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Аз лично успях да събера 2/3 от парите за жилище на 33 години :) 1/3 от родителите ми. Не ми достигаха 10 000 лв. От банката ми поискаха да върна 18000 за 5 години. Но успях да ги събера от приятели като на някои ще им върна +10%. И аз печеля, и те ще спечелят. Но предполагам тук зависи какъв тип човек си - ако си добър,даряваш,помагаш и хората ти помагат. Ако си мрънкало, лош човек или и все гледащ да емигрираш - хората те изоставят :)
22
0
 
9
 
! Отговори
Шарен Шаран преди 11 години
Ей , не се спряха да търсят лапнишарани да ги набутат.
21
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Този балон с кредитите и жилищата се пукна.Онзи ден го закараха при най-добрия вулканизатор, обаче и той каза, че нищо няма да стане.По- добре било да се изхвърли и да види от къде ще се намерят свежи пари да се закупи нов.
20
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
СДо 14 - почваш на 500 лева вноска, после изведнъж вноската става 580, после 620...700 и тн.През това време цените на апартаменти и квартири падат...и падат...вече тоя апартамент дето го изплащаш не струва и половината пари, които си дал. Не можеш да излезеш да бачкаш в чужбина за да си избиеш парите, щото мутрите не те пускат вече и накрая си казваш "Аз що не ви..." и всичко приключва по един или друг начин....