Русия и САЩ имали интерес от замразяването на конфликта в Украйна

Израел е напът да изгуби симпатия и подкрепата заради хуманитарната катастрофа
306
Русия и САЩ имали интерес от замразяването на конфликта в Украйна
Снимка: БГНЕС

Борбата за световно лидерство между САЩ и Китай води до нуждата за диалог, защото сега се взема решение дали борбата ще протича под формата на съревнование или конфронтация, а Тайван винаги ще остава възможен фитил в отношенията между САЩ и Китай. Вниманието и помощта се премести от Украйна, към Близкия Изток, а и Русия и САЩ имат интерес от замразяването на конфликта в Украйна, колкото и да изглежда парадоксално на пръв поглед, това коментира Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването "Клуб Investor" на Bloomber TV.

Диалогът е позитивът от срещата на Си Дзинпин и Джо Байдън, като сега въпросът е дали това е епизод или ще стартира някакви процеси, има желание за комуникация, но трудно може да се говори за сътрудничество, каза Кючуков.

Общият контекст е борбата за световно лидерство между САЩ и Китай, а от там и нуждата за диалог, защото в момента се взема решение дали борбата ще протича под формата на съревнование или конфронтация. Тази борба вече не обхваща само търговията, инвестициите и финансите, а и всички сфери, като най-вече геополитиката. Китай, като настигаща в икономически план, е експанзионистка нация, която се стреми да разшири влиянието си, обясни гостът. Като проблем за Китай са санкциите и рестрикциите на техни стоки, което бе и една от темите, които се повдигнаха на срещата, а САЩ от своя страна отправи искане Китай да ограничи част от своя експорт.

Президентът Си каза, че мирът в Тайван трябва да води до промяна в отношенията и до мирно обединение, за да няма допълнително напрежение. Гостът смята, че Тайван винаги ще остава възможен фитил в отношенията между САЩ и Китай.

Китай излезе от позицията на заинтересован международен наблюдател и започва да действа активно на международното поле и по отношение войните в Близкия Изток и Украйна. Байдън каза, че едно от нещата, поставено като приоритет за САЩ, е желанието Китай да упражни влияние върху Иран, за да не се нагнетява обстановката и да не прерасне в регионален конфликт.

Според Кючуков Израел е напът да изгуби цялата симпатия и подкрепата заради създалата се хуманитарната катастрофа в Газа. Един от основните приоритети на САЩ е войната да не излиза от пределите на Израел и Газа, което поставя северноамериканската страна в особена позиция, тъй като от една страна подкрепят основния си съюзник в Близкия Изток, а от друга не желаят да бъдат въвличани в конфликт, което може да се наложи, ако Иран се включи в него.

Създава се впечатление, че Западът е на по-малко популярната страната във войната между „Хамас“ и Израел, но тези разделителни линии вече се наблюдават и в европейските общества, каза Кючуков. Това се наблюдава във Великобритания, където министър Суела Брейвърмен бе освободена от поста си на Министър на вътрешните работи, заради коментари за двойни стандарти около пропалестинските и антисемитските демонстрации в страната.

Украинската контраофанзива трябваше да даде отговор, дали е възможно военно решение на войната, като този отговор се оказа не, смята гостът. Той допълни, че сега има два възможни подхода за политика на съюзниците на Украйна, първият е повече оръжие, за да се помогне за спечелване на войната, а втория, ако се стигне до извода, че войната не може да бъде спечелена, да се търси преход към политическо решение.

Гостът каза, че има промяна в дискурса, до септември тази година се наблюдаваше говоренето, че трябва да се помогне на Украйна за победа, то сега политически изказвания в Европа и САЩ казват, че не трябва да се допусне Украйна да загуби.

Вниманието и помощта се премести от Украйна, към Близкия Изток. Като няма информация зад действията на „Хамас“ да стои окуражаване от страна на Русия или Иран.

„В САЩ най-вече назряват нагласите, че една война или най-малкото се появява въпросителната, колко дълго може да продължава една война, която не може да бъде спечелена; Тогава това пренасочване на вниманието към Близкия Изток може да създаде благоприятната обстановка и за САЩ да намерят друг подход, говоря отново за политическия спрямо конфликта в Украйна. Това, което е интересното е, че и Русия и САЩ имат интерес от замразяването на конфликта в Украйна, колкото и да изглежда парадоксално на пръв поглед“, каза Кючуков.
Той обясни, че за Русия ползите биха били, че ще фиксира териториално статукво и ще може да концентрира усилия върху усвояването на тези области, както и да търси отпадане на част от санкциите. Ползите за САЩ биха били, че един замразен конфликт на границата на Русия винаги остава точка за напрежение срещу Москва. Другата полза за САЩ би била, че позволява да се съсредоточат в противоборството си с Китай, както и ги избавя от риска да влезнат в геополитически конфликт на две места.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


306
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
2
 
17
 
! Отговори
Чук и Гек преди 9 месеца
Показателен коментар - важно е какъв е интереса на САЩ и Русия, а Зеленски никой не го пита! Изпаднала държавица!
13
2
 
6
 
! Отговори
до 2 преди 9 месеца
Корейския вариант става възможен, защото Сталин бе уморен, а Труман скоро загуби изборите в САЩ! Иначе, нямаше да има Южна Корея! Дори след примирието още 2 седмици китайците и северокорейците разпиляват от бой корейско американските войски!
12
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Русия дава от 3 до 5 пъти по малко жертви в конфликта в Украйна от ВСУ ... Дори в месомелачки като Авдеевка... Всички видяхме че Русия атакува с бронирана техника а ВСУ с каквото има...
11
7
 
3
 
! Отговори
АнтиЗомби преди 9 месеца
До 9 Как не те досрамя да пишеш за Авдеевка? ха-ха
10
16
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Май май наистина е време да се сформира една доброволческа армия да се помогне на братята украинци...
9
9
 
2
 
! Отговори
АнтиЗомби преди 9 месеца
Статийка а намаляне на % вероятност за нервни кризи при русофилите. Това няма да промени фата, че от 7 октомври до сега, бройата на убитите руснацци на фронта в Украйна се удвои. Информацционната война навлезе в следващата си фаза - никой не казва истината, имитират се конфликти и се действа подмолно. Само изперкал русофил може да повярва, че поднесеното по медиите информация е истина. Медиите повтарят това което казват лъжливите политици.
8
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Украйна свърши в контранастъплението и Русия почна отново да диктува условията си... Сега ще има бахмут 2 в авдеевка
7
17
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Украйна се държи и леко по леко започва да обръща нещата. Свърши с прословутата контраофанзива на Рашата. Хахахах
6
3
 
17
 
! Отговори
хъм! преди 9 месеца
Защо ли ми се струва, че всички сметки са без кръчмаря!
5
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
След срещата със Си ,Байден каза пред медийте,че Си е Диктатор . За какъв диалог говориме ?
4
18
 
4
 
! Отговори
АнтиЗомби преди 9 месеца
Израел няма нужда от подрепа и евреите за 70 години разбраха по труудния начин, че няма смисъл да се обясняват на никой. Единствения работещ модел в света е да се въоражиш до зъби и да мачкаш. Украйна и Ираел (вече) работят заедно срещу оста на злото, имат общи центрове в които военните оменят опит. Наблюдавайте и си вадете логични изводни, факт е, че след атаката на хамас в Украйна са свалени повече от 10 руски самолета, украинците произвеждат собствени дронове и още много "случайни" неща.
3
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Досега щатите спечелиха най-много от войната най вече за сметка на Европа.. но когато девидентите от нея не са достатъчни за покриване на разходите - естествено, че ще искат мир... Само, че руските условия са ясни... НАТО в границите на 96-та
2
6
 
15
 
! Отговори
Скоро преди 9 месеца
За Украйна идва Корейският вариант.
1
2
 
18
 
! Отговори
Баба Радка преди 9 месеца
АНАЛизатор на хранилка.