Германия затваря ядрени реактори въпреки енергийната криза

От днес спират три атомни електроцентрали
31 дек 2021 16:31, Александър Попов
69
Германия затваря ядрени реактори въпреки енергийната криза
Снимка: БГНЕС

Германия затваря днес три атомни електроцентрали, въпреки че Европа е изправена пред една от най-тежките си енергийни кризи. Страната следва въведения от Ангела Меркел график за постепенно спиране на атомната енергия.

Тъй като цените на енергията вече се покачват и напрежението е между Европа и ключовия доставчик на газ Русия по-високо от всякога, затварянето на заводите в Брокдорф, Гронде и Гюндреминген може да засили напрежението.

Този ход ще намали наполовина оставащия ядрен капацитет в Германия и производството на енергия ще спадне с около 4 гигавата - еквивалентно на мощността, произведена от 1000 вятърни турбини.

Протестите заради ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г. накараха бившия канцлер Меркел да задвижи механизма за изоставяне на ядрената енергия преди малко повече от 10 години.

Германия планира до края на 2022 г. да прекрати напълно използването на атомна енергия и ще затвори последните си три централи в Некарвестхайм, Есенбах и Емсланд.

Но с покачването на цените на енергията в цяла Европа, едва ли можеше да се подбере по-неподходящо време за реализиране на тези планове.

Референтната цена на газа в Европа, според холандската TTF, достигна 187,78 евро за мегаватчас през декември - 10 пъти по-висока, отколкото в началото на годината. Увеличават се и цените на електроенергията.

Скокът е подхранван от геополитическото напрежение с Русия, която доставя една трета от газа за Европа. Западните страни обвиняват Русия, че ограничава доставките на газ, за да окаже натиск върху Европа на фона на напрежението около конфликта в Украйна. Москва иска да започне експлоатацията на спорния газопровод „Северен поток 2“, който трябва да доставя още повече руски газ за Германия.

Краят на ядрената енергетика в Германия вероятно ще повиши цените още повече, според Себастиан Херолд - професор по енергийна политика в Дармщатския университет за приложни науки.

„В дългосрочен план надеждата е, че увеличаването на възобновяемата енергия ще балансира нещата, но това няма да е така в краткосрочен план“, каза той пред AФП.

Докато Германия не може реално да увеличи възобновяемите енергийни източници, тя ще остане зависима от изкопаеми горива, за да запълни празнината, оставена от ядрената енергия.

„Това ще направи Германия по-зависима от природния газ като цяло, поне в краткосрочен план, и по този начин също така малко по-зависима от Русия“, смята Херолд.

Преходът може да отнеме и повече време, отколкото Германия би искала, като напредъкът по отношение на възобновяемите енергийни източници се забави през последните години поради противопоставянето на проекти за енергийна инфраструктура.

Освен покачването на цените, затварянето на атомните централи ще премахне и ключов източник на нисковъглеродна енергия в страна, която вече се бори да постигне амбициозните цели в областта на климата.

Но Робърт Хабек, сълидерът на Зелената партия и министър на новосъздаденото супер министерство за икономиката и климата, призна тази седмица, че Германия вече е на път да пропусне целите си за климата за 2022 г., а вероятно и за 2023 г.

Други държави от ЕС, включително Франция, продължават да настояват за ядрената енергия и да водят кампания за включването й в списъка на ЕС с устойчиви енергийни източници, допустими за инвестиции.

Дори в Германия общественото мнение по въпроса за ядрената енергия изглежда се е смекчило.

Моника Шницер, член на Германския съвет на икономическите експерти, каза пред вестник „Rheinische Post“, че би имало смисъл „икономически и екологично“ спирането да се отложи.

Правителството обаче се придържа към плана на Меркел, като Хабек тази седмица защити спирането на ядрената енергия.

Всеки политик, който призовава за повторно въвеждане на ядрената енергия, би трябвало да каже също, че е съгласен да има ядрените отпадъци в своя избирателен район“, каза той. „Веднага щом някой каже това, ще преразгледам въпроса./БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
1
 
0
 
! Отговори
Нищо ново преди 2 години
""Западните страни обвиняват Русия, че ограничава доставките на газ,"? И кои са тези западни страни? Не са публикували изявление на западен политик, че Русия не изпълнява договорите за доставки, и няма как да кажат такова нещо, защото всички доставки се изпълняват. А Северен поток 2 съвсем не е "спорен проект". Бавеха включването му заради тестови изпитания, но колкото повече го бавят, толкова повече губят. Включването му ще намали цената на газта за Западна Европа.
58
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега е момента ние да построим Белене и да продаваме с голем кяр на пр0стите германци ток!ХА ХА ХА ХА
57
2
 
2
 
! Отговори
Джугашвили преди 2 години
Русия пак ще гази Германия! Не им е за пръв път и явно им харесва! Но няма нищо чудно в това - почти всички германци родени през 1945 и 1946 са деца на руски войници ХАХА.
56
2
 
2
 
! Отговори
Закон на Мърфи преди 2 години
Всеки има идеи дето не стават за нищо!
55
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Германците май направо ще скочат на студения синтез, а нас кучета ни яли.
54
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тооо Секи Сам Си Преценя, ама що ни се месите и на нас? Гасете си АЕЦовете, врътнете си сами кранчето на газта, ама ние за какво сме ви, че да ни давате акъл?
53
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Явно там "принципите" стоят над здравия разум.
52
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще изкупува ядрена енергия от Франция, България, Румъния и ще вдига цените, а ние ще фалираме и ще обеднеем........Германия и Европейският съюз ни накараха да живеем в поговорката: "Вода гази, жаден ходи"........Газът преминава през нас за Запада, а ние го купуваме от Запада на техните борси. Токът го произвеждаме и изнасяме, но го купуваме по цените на Запада....................Всяка страна трябва да произвежда ток първо за себе си и да сключва свободно договори за газ.
51
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ненормални.
50
1
 
5
 
! Отговори
В. преди 2 години
Този Зоро непременно да го вземат в Щатите да им оправи термоядрената програма. Че много закъсала бе. Да си носи джапанките и пижамата
49
5
 
4
 
! Отговори
Зоро преди 2 години
Трябваше да се отпуснат средства 100 милиарда и ядрения синтез щеше да е налице.Скоро четох, че американците са постигнали до 80% кпд. на установка с лазери, които смачкват горивото и запалват ядрена реакция, като са подобрили параметрите си 10 пъти. До година, две максимум ще са вече над 120 %. Мисля, че трабваше да се изчака 1-2 години преди да се закриват ЯР. Язък, че Меркел беше завършила физика, но тоне ясно че е слаба в главата и затова не е продължила, а се е заела с политика.
48
1
 
15
 
! Отговори
Постшмеркел преди 2 години
Затвараме сичко ядрено и почваме да купуваме ток от България, изкупуаме им сичкият ефтин, скъпият го оставяме на конекрадците то Долният Дунав, д аса мъчат с цена 1000 лева на киловатчас и кат фалират, ний ша им внесем,з а д аим продадем нашите евтини германски стоки;))) То, без тва, от социализма насам, освен бабани и тоалетна хартия, друго не ги интересува;)))
47
19
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дори и Китай разбра че бъдещето е в зелената енергетика, но го разбра едва след като си отровиха въздуха и водата. Само през последните 3 години общия китайски ветрогенераторен парк е нараснал няколко пъти и мощността му в момента е 306 гигавата, което е повече от мощността на цялата руска енергетика 260 гигавата.
46
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 47 ИТЕР е пълно безумие на ЕС. До няколко години европейците ще го зарежат за винаги
45
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Термоядрения синтез в ИТЕР е предвиден да бъде експериментален през следващите 23 години. Едва след това могат да почнат да строят Термоядрени електроцентрали, ако експериментите са успешни.
44
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 41 Умнико, има огромен пробив в термоядрения синтез през последната година. В щатите има експериментални реактори които добиват повече енергия отколкото се влага за постиганего на термоядрен синтез. През 2025 ще има и работещи термоядрени централи с размерите на стандартен транспортен контейнер. Токамаците никога няма да заработят защото поглъщат невероятни енергийни ресурси а получената от тях енергия едвам достига и 30% от вложената.
43
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има ли смисъл само една държава в света да се откаже от ядрената енергия, след като всички други не се отказват? При една ядрена катастрофа, радиацията ще достигне и до Германия, защото съсвдните и страни нямат намерение да се откажат от АЕЦ.
42
0
 
10
 
! Отговори
В. преди 2 години
Разбирачът-Визионер да каже колко централи на термоядрен синтез има построени. Къде и колко енергия дават!
41
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мдааа .Зелените ще управляват Европа щото превзеха Берлин - столицата на четвъртия брюкселски райх. На поданиците на райха ще им е по скъп живота ама и по чист :) Малко и бизнеси може да фалират *** ко значи тва ? Важни са целите 2022 :)
40
23
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Чудесна реакция на германските власти. Който е слаб в главата да си се трови с радиоактивни отпадъци. Навлизаме в ерата на ядрената енергетика на сливането и е пълна глупост да се поддържат и строят атомни електроцентрали унищожаващи природата за хиляди години напред. Разбирам мрънкането на русофилството, че тяхната майка Русия е изостанала и никога няма да направи термоядрена енергетика но това е положението пропадналите държави изхвърчат зад борда.