САЩ и Китай дадоха началото на нова Студена война

Двете свръхсили в конфликт на много географски полета и и по много направления
25 юли 2020 14:06, Бойчо Попов
566
САЩ и Китай дадоха началото на нова Студена война
Снимка: архив, БГНЕС

Внезапното затваряне на китайското консулство в Хюстън е поредното събитие в бързо изострящия се конфликт между Китай и САЩ. Бъдещите историци вероятно ще се съсредоточат върху 2020 г. като момента, в който засилващото се стратегическо съревнование между САЩ и Китай се е превърнало в нова студена война, пише в цитиран от БТА анализ за Ройтерс Джон Кемп.

Двете свръхсили сега участват в конфликт на множество географски полета (Южна Азия, Югоизточна Азия, Австралия, Европа, Африка и Латинска Америка) и по множество направления (търговия, инвестиции, технологии, шпионаж, международни институции, здравна политика, военноморска, военновъздушна мощ, ракети и териториални спорове).

Свръхсилите посочват разрастващ се списък с оплаквания и почти никакви значими общи интереси. И двете се опитват да вкарат трети страни в съюзническа система, която може да доведе до свят, разделен на два откъснати един от друг блока. Червен срещу син. С нас или против нас. Пълно противопоставяне.

По същество това е определението за студена война.

Някои политически дейци и анализатори по стратегически изследвания все още се колебаят да използват концепцията за студена война, като внимават да правят аналогия с продължилия десетилетия конфликт между САЩ и СССР и неговите последици за международните отношения и средно- и дългосрочен план.

Още по темата

Няма обаче съмнение, че двете страни все повече разглеждат и описват конфликта като засягащ тяхното съществуване. Ако изглежда като студена война и звучи като студена война, той вероятно е студена война, а концепцията повече осветлява, отколкото скрива.

Предшестващите признаци

Сегашната студена война между САЩ и Китай набира сила от няколко години, подобно на опита със Студената война между САЩ и СССР, която обикновено се смята, че започва през 1947 г., но за която има очевидни признаци в края на Втората световна война, когато двете страни все още са формално съюзници в Обединените нации.

От почти десетилетие има увеличаващи се оплаквания за кражба на интелектуална собственост, търговски дисбаланси, шпионаж, дипломатическа сдържаност и обкръжаване и териториални спорове. Следователно подобно на Студената война между САЩ и СССР, която всъщност започна много по-рано (тя беше вече очевидна през 1945 г.), студената война между САЩ и Китай започна преди доста време.

Но ако говорим за момент, в който засилващото се стратегическо съперничество се превръща в същински студен конфликт, изглежда, че 2020 е количествената и качествената повратна точка и служи като също толкова удобна дата, колкото 1947.

Пандемията от коронавирус и най-острата икономическа рецесия от век повишават напрежението и сега конфликтът става главна тема на президентските избори в САЩ, като и двамата основни кандидати са решени да изглеждат твърди към Китай.

Подобно обаче на Студената война между САЩ и СССР, тази между САЩ и Китай вероятно може да продължи при управлението на множество американски правителства и поколения китайски лидери, с редуване на периоди на по-изострен конфликт и разведряване.

Това не е личен конфликт между американския президент Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин. Той все повече обхваща по-голямата част от елитите в двете страни.

В момент, когато патриотично настроени "ястреби" настояват за твърд курс, има все по-малко политическо, дипломатическо и интелектуално пространство за подкрепящи ангажирането гледни точки в САЩ или Китай.

Смяна на най-висшите лидери на едната или другата страна няма непременно да сложи край на конфликта, също както смяната на Труман или Сталин не спря конфликта между САЩ и СССР.

Възможното решение

Подобно на Студената война между САЩ и СССР конфликтът между САЩ и Китай вероятно ще продължи, докато цената не стане непоносима за едната или и за двете страни.

Конфликтът между САЩ и СССР остана предимно студена война, при която действителните военни битки се ограничаваха до войни чрез подставени субекти в развиващи се страни като Корея, Виетнам и Афганистан.

Конфликтът между САЩ и СССР често е описван като успешен пример за управляване на международни напрежения.

Но по онова време не беше очевидно, че конфликтът може да остане студен и да не прерасне в горещ, например при Кубинската ракетна криза.

Сегашният конфликт между САЩ и Китай също така е класически пример за капана на Тукидид, при който една надигаща се сила (Атина в древността, Китай в днешно време) отправя предизвикателство към господстващата сила (някога Спарта, сега САЩ).

Историята предполага, че подобни конфликти често завършват с непреднамерено, но действително военно противопоставяне - като това между Великобритания и Германия в началото на 20 век ("Предопределени за война: могат ли да избягат Америка и Китай от капана на Тукидид?", Алисън, 2017).

Освен икономическия конфликт има дълъг списък с евентуални горещи теми, които могат да възпламенят истинска битка, включително Тайван и Южнокитайско море. Някои "студени воини" от двете страни приветстват "стратегическата яснота" на по-открито съревнование и конфликт между САЩ и Китай.

Евентуален дуалистичен конфликт между два блока, откъснати един от друг в икономически и дипломатически план, предлага изкушаващо повторение на големия конфликт от втората половина на 20 век, завършил с победа на САЩ и разпадане на СССР.

Този конфликт обаче доминираше в световната политика четири десетилетия и крайният изход не беше очевиден през 60-те и 70-те години на 20 век.

Няма гаранция, че студената война между САЩ и Китай ще следва същата траектория или ще завърши по същия начин.

Поддръжниците на конфронтационен подход между двете свръхсили би трябвало да внимават какво си пожелават.
 

Подобни анализи четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


566
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Янките си търсят белята..
32
2
 
15
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 4 години
САЩ може да са победители само срещу малки държави -Историята го е доказала -нападат слабите !! Китай и Русия са нещо много Могъщо! Цялото небе ще почернее от самолети и ракети!!
31
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
САЩ ще загубят и с Китай, както загубиха студената война с Русия.
30
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Ф.С.В.Да си силен, да си силен, колко да си силен?Срещу кого може да си силен?Аман от форумни плюнки с *** наклонности и мания за величие.
29
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 31 -Гледай си там супата от дренки и недей философства- такива теми не са за ТЕБ -Виж кокошките дали са снесли някое яйце -че да имаш за довечера!!
28
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Ф.С.В.Какво щеше да прави Светът без такива велики стратези като теб?
27
2
 
11
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 4 години
НАТО ако имаха интерес НИЕ България да сме силни военно -досега щеше да имаме всичко- И самолети и пилоти и танкове и какво ли не -Но НАТО ни направи в пъти по слаби -Унищожиха ни Ракетите (първи вариант на "Сатана") от които Турция се страхуваше!! НАТО има едиснтвено интерес да сме СЛАБИ! да сме Пушечно месо -Държава БУФЕР!
26
10
 
5
 
! Отговори
Само САЩ преди 4 години
Русия вече никой не я бръсне...спомен от миналото.
25
7
 
3
 
! Отговори
Инвестиция преди 4 години
Чудесен Бизнес План. По-важното е, че никой не бръсне русия за Слива. П.С. Подават си топката ниско по тревата.
24
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То това го има отдавна в България.мафията герб подслушва хората и ги ,,изгаря,, с важни документи доката ,,международния съд ,, на еврогейския съюз и прокурора прекриват тази тежка престъпност. И в България го има това .Еврогейския закриля унищожаването на хора като нежелаещи да участват в тази война. Има видеокадри от престъпленията но ЕС и прокурорите на герб се грижат тези кадри да не видят бял свят .Да се натрапва че Милошевич е лош ,а в ЕС убииствата на хора са ,,демократични,, и хубави ;)
23
4
 
7
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 4 години
Ако войната стане "Гореща" То само към Австралия и Япония -Китай е насочил 2000 Балистични Ракети- Според експерти след 2 часа няма да Съществуват-освен пепел! Но реалното време е около 20 минути! Русия удря фронтално САЩ и Европа- Китай удрят САЩ и Азия американски съюзници-После ще ни налазят като ***-2 милиарда са това- Много бързо ще направят една Орда ТИП Чингиз хан! Дори Индия се колебае вече със САЩ! НАТО е беззъбо-Турция я няма там -само фиктивно същестува!-Иран ще запука Евреите!
22
0
 
2
 
! Отговори
ФАКТИ на 100% преди 4 години
Голям ШЕФ беше Андреас Фон Расмусен като Андреаш БрайвикЗа такива "богоизбрани" самоназначили се за БАЩИ и МАЙКИ на всички англичани,американци и сие великият Уилям Шекспир е казал:"ИМА НЕЩО ГНИЛО В ДАНИЯ"Тръмп пък каза на Ютландците:"ГРЕНЛАНДИЯ скоро ще е щат на САЩ"Шизофреник с раздвоение на личноста хитлерист и русофоб шеф на НАТО воюващ срещу араби и паднаха ДВА бойнга от МАЛА АЗИЯ ама не от Турция а от близнака иКато пенсионер съветник на ПИЕТРО в УкрайнаПСИХОТО е ПЪЛНО
21
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Студена война е понятие да се заблждават овцене. Или се бийте или замълчете.
20
2
 
5
 
! Отговори
За съжаление тази преди 4 години
студена война може и да се стопли.Рейгън с планът Бжежински за гонкатавъв въоръжаването срути съветската икономика и доведе до краха на СССР иССС.Но Китай икономически е несравнимо по-силен от СССР.Има най-големитевалутни резерви в света и огромен финансов ресурс,който може да бъде насоченза военни цели без това да срути икономиката.Управлението на страната е тоталитарно,което води до мигновена реакция по важни проблеми,без да зависиот одобрение или не от всякакви бюрократични институции.
19
1
 
4
 
! Отговори
Не знам каква война преди 4 години
Заплатата почва от 4000 $ и стига до 40 000$ ..на месец...тук хляб няма....
18
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В деня, в който през 1941 нацистка Германия напада СССР в операция ''Барбароса''. Само че на 22 юни 1941 се е случило и още нещо, което историята крие вече повече от 70 години. Без да се намираме във война със СССР и без каквато и да било причина или повод, град Добрич е бомбардиран от съветската авиация. За щастие жертви няма.Но втори път в рамките на по-малко от 30 години България бива нападната в гръб от държавата, която счита за своя освободителка.
17
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Означава само едно че Обама е черен комунист.Такива не трябва да съществуват.
16
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китайците ще ги потърпят още малко и после ще ги тръшнат в земята. Аман от наперени рамбовци ястреби и измислени супермени.
15
2
 
9
 
! Отговори
Време е ... преди 4 години
да се види кой е истинския лидер на света.На тая малка планета е твърде тясно за две силни страни.Или Китай ще се укроти и ще наведе глава за да позволи на САЩ да си ги тъпче както си иска или ще унищожи Американската лидерска роля в управлението на света и ще наложи своите решения.САЩ няма друг избор освен да използва цялото си влияние да спре развитието на Китай. Какво всъщност ще стане НЯМА ДА ЗАВИСИ от коментарите на тролчета в български новинарски сайт а от действията на тези две страни.
14
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
България е със САЩ следователно Китай ще победи.