Носители и номинирани с "Оскар" на София Филм Фест

Ето и кои продукции идват у нас през март
Обновена: 29 фев 2016 16:29 | 29 фев 2016 13:10, Петя Славова
1
Носители и номинирани с "Оскар" на София Филм Фест
Кейт Бланшет се размина с "Оскар", но все пак може да я видим в "Каръл". Снимка: архив, Reuters

В навечерието на "Оскар"-ите ще ви покажем  кои от филмите с номинации или награди може да гледаме през март у нас като част от програмата на София Филм Фест.

С най-много номинации от фестивалните филми, цели 6, е „Каръл”. Провокативният и изключително емоционален филм на Тод Хейнс, по романа на Патриша Хайсмит „The Price Of Salt”, получи номинации за най-добра актриса в главна роля (Кейт Бланшет), актриса в поддържаща роля (Руни Мара), операторско майсторство, костюми, оригинална музика и адаптиран сценарий.

Творбата ни връща в 50-те години в центъра на Ню Йорк, където Каръл (изиграна невероятно от Кейт Бланшет) е жена на средна възраст в капана на незадоволителен брак и среща чаровната Тереза (Руни Мара изпъква с нежност и невинност, толкова подхождащи на героинята й) – млада магазинерка с голяма страст към фотографията и стремеж за един по-добър живот. Между двете жени пламва любов, която заплашва да разруши световете им. Хейнс по удивителен начин пресъздава красивата интимност, възникнала между Каръл и Тереза и вълненията, които тази скандална връзка предизвиква.

Един от най-добрите филми на 2015 година, според голяма част от кинокритиците в цял свят, е „Стая” на Лени Ейбрахамсън. Продукцията получи повече от 50 награди и почти 100 номинации. Но признанията не спират до тук – „Стая” има номинации за Оскар 4 категории – най-добър адаптиран сценарий (Ема Донахю, по нейния едноименен роман), най-добра актриса (прекрасна Бри Ларсън, чиято роля беше удостоена със „Златен Глобус”), най-добър режисьор и най-добър филм. Ето, че Ларсън дори взе и златната статуетка, което е ясен признак, че филмът не трябва да се пропуска.
 
Следва „Бруклин” на Джон Кроули, с 3 номинации за Оскар –  най-добър филм, най-добър адаптиран сценарий и най-добра актриса в главна роля (обаятелната Сърша Ронан), ни сблъсква с историята на Елис – ирландка, която напуска родината си и стремглаво тръгва да преследва Американската мечта. Това се оказва непостижим блян – Елис попада в ужасяващия Бруклин, където далеч не намира очакваната „велика” Америка. Искрица надежда открива в лицето чаровен ухажор, с когото се запознава във вихрен танц. Лична трагедия обаче я заставя да се върне отново в Ирландия. Разкъсана между двата свята, Елис трябва да направи своя избор.
 
Чарли Кауфман отново изненадва смело с „Аномалиса”, който получи номинация в категорията за най-добър анимационен филм. Определян като един от „най-човечните” филми на годината, „Аномалиса” е създаден с изключително майсторство и внимание към детайла. Променящ животите на други, но изгубил посоката в своя собствен, популяризаторът на идеи за супер-мотивация Майкъл Стоун (с гласа на Дейвид Тюлис) случайно се запознава с Лиса (с гласа на Дженифър Джейсън Лий), която се оказва единственият способен човек да промени живота му. Развръзката, типично за Кауфман, е озадачаваща, далеч от клишетата на Холивуд, но пък присъщите за него чувство хумор и усещане за тотален абсурд са налице.
 
Три филма в селекцията на феста получиха и номинация за "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм, а един от тях дори и спечели. Унгарския "Синът на Саул" грабна златната статуетка. Негов режисьор е Ласло Немеш -  радикален като съдържание и провокативен като изображение експеримент. Филмът описва историята на Саул Ауслендер - евреин, депортиран в концентрационния лагер в Аушвиц и попаднал сред „зондеркомандос” - затворници, работещи в газовите камери. Един ден Саул открива тялото на момче, което прилича на сина му, и прави невъзможното да го погребе достойно. 
 
„Прежгръдката на змията” е копродукция между Колумбия, Аржентина и Венецуела и вече получи редица отличия в Кан, Сънданс, Ереван, Хемптънс, Мар дел Плата и Одеса. В стилна, красива черно-бяла гама режисьорът Сиро Гера амбициозно разказва две паралелни истории, обединени от една тема – навлизането на европейците по устието на Амазония. Филмът е мощна критика на колониализма, помел автентичните традиции на толкова много места – не само в Южна Америка, но и в целия свят.  
 
„Война” на датския режисьор Тобиас Линхолм разказва историята на Клаус Педерсен – водач на военно формирование в Афганистан. В една важна мисия той взема решение, което спасява живота на неговите подчинени, но носи разрушение за други. Оттук насетне войната се пренася на други „бойни” полета – в главата, сърцето му, но също така в семейството и съдебната зала. Филм за големите битки в човешкия живот, наситен с умел психологизъм и задаващ важни въпроси.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
0
 
! Отговори
Сульо преди 8 години
Идат Оскарите барабар с Оскароносителите,даже се сърдат,който не е поканен, Лео не си е взел Оскара в знак на простест, че не е поканен на София филм фест. Стига сте ни занимавали с този мизерен и крадлив фестивал !