Какво ще се случи с газопровода на Русия през Украйна? В края на годината руският газ спира

Русия все още доставя около 15 милиарда кубически метра газ за Европа
Обновена: 13 юни 2024 10:12 | 13 юни 2024 09:45, Анисия Иванова
210
Какво ще се случи с газопровода на Русия през Украйна? В края на годината руският газ спира
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Европейски служители водят преговори за продължаване на потока на газ през ключов тръбопровод от Русия през Украйна, докато се надпреварват да предотвратят войната на Москва да навреди на енергийните доставки на континента.

Европа се опита да се откаже от руския газ, но няколко източноевропейски държави продължават да го получават чрез тръбопровод, който пресича Украйна. Споразумението, което обхваща този транзит, изтича в края на тази година. И с бушуващата война повечето наблюдатели на пазара очакват газът най-накрая да спре.

Но представители на европейски правителства и компании разговарят с колегите си в Украйна за това как да запазят притока на газ през следващата година, според запознати с въпроса, които отказаха да бъдат назовани, тъй като преговорите не са публични. Един от вариантите, който се обсъжда, е европейските компании да купуват и инжектират газ от Азербайджан в руски тръбопроводи, насочени към Европа, според някои хора. Подобно споразумение би позволило на Европа да избегне неудобството да купува руски газ в момент, когато се опитва да намали приходите на Москва.

Идеята набира скорост, тъй като става ясно, че Украйна би била съгласна на такова решение. Приходите от транзит възлизат на около 1 милиард долара през 2021 г. — осигурявайки решаващо финансиране за опустошената от войната икономика. Съществуват също опасения, че неизползваните тръбопроводи могат да се превърнат във военни цели или да изпаднат в неизправност, а възстановяването им ще е скъпо.

„Има два фактора, които винаги трябва да помним“, каза Олексий Чернишов, главен изпълнителен директор на украинската държавна Нафтогаз, пред Bloomberg News в понеделник. „Първата е, че Украйна има невероятна инфраструктура за транзит и съхранение на газ, която трябва да се използва, и Украйна е предразположена да използва тази инфраструктура, защото тя носи много предимства.“

Той изключи всякакви планове, които включват работа с руския "Газпром", и каза, че доставянето на газ от Азербайджан „може да има бъдеще“.

Азербайджанската държавна енергийна компания Socar не отговори на искания за коментар. Министерството на енергетиката в Баку, което многократно се опитваше да увеличи износа за Европа, не можа веднага да коментира. Руското правителство и "Газпром" не отговориха на искания за коментар.

План за използване на азерски газ на теория би могъл да бъде от полза за Русия, ако бъде създаден като суап, който позволява на Москва да изпраща своя газ другаде. Русия се бори да намери достатъчно нови клиенти за горивото, тъй като инфраструктурата ѝ е създадена да снабдява Европа, а Китай води трудни преговори. Идеята за суапове не е чужда на пазарите на петрол и газ и се използва, когато не е възможно физически да се достави гориво от едно място на друго. Азербайджан вече използва своя тръбопровод за Европа с пълен капацитет.

Преговори

Преговорите са в ранна фаза и хората, запознати с въпроса, очакват решения едва към края на тази година, когато крайният срок - и началото на европейската зима - ще добавят натиск. Много подробности все още трябва да бъдат изяснени и не е ясно, че сделката ще бъде сключена. Развитието на бойното поле също може да бъде фактор.

Словакия е една от ключовите страни, които биха могли да се възползват от подобна сделка, а премиерът Робърт Фицо говори за възможността миналия месец след пътуване до Азербайджан, без да предоставя подробности.

„Сега зависи от преговорите между компании като руския "Газпром", азербайджански, украински компании и други, за да се договорят икономически и ценови условия“, каза той пред репортери през май. „Ако го направят, Словакия може да внася газ от Азербайджан, като част от него остава в Словакия, а друга част преминава към други страни.“

Русия все още доставя около 15 милиарда кубически метра газ за Европа годишно, главно за Словакия и Австрия, където Русия все още е доминиращ доставчик. В Австрия руският газ покрива повече от 80% от австрийското потребление за пет поредни месеца. Европа също внася руски LNG с кораби и въпреки честите дебати дали трябва, никога не е санкционирала руски газ.
 

Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
124
2
 
4
 
! Отговори
2026 няма руснак, преди 4 месеца
НЯМА ПРОБЛЕМ, КАКТО КАЗА СТАЛИН, И ПРАТИ 20 000 000 в СИБИР на ПЛАЖ
123
3
 
2
 
! Отговори
ОТ НОРВЕГИЯ ГАЗ преди 4 месеца
НЯМА ЕВРО, НЯМАрашисти В УКРАЙНА !
122
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Въпросът не е как да спрем газа от Русия, въпросът е как да получаваме газ от Русия без да го плащаме.
121
2
 
3
 
! Отговори
само факти преди 4 месеца
от Гърция тръгва Американски а бг пак ще е посредник просто путин и халопиему ще си ядът мумията на ленин
120
6
 
7
 
! Отговори
РЕШЕНИЕТО: преди 4 месеца
Няма Украйна, няма проблем.
119
4
 
8
 
! Отговори
Като северен поток преди 4 месеца
- случайно прекъсване, но тоя път от руска страна и европата да му мисли колко "безплатна" е слънчевата енергия!
118
2
 
3
 
! Отговори
Срещу рубли преди 4 месеца
може да продължат - и тия зад атлантика ще се нажежат! :)
117
5
 
4
 
! Отговори
82-ОМБР преди 4 месеца
Армията ни днес прилича на партизански отряд. Това е просто извън всякакви норми. Така бившият командир на Въздушнодесантните войски на Руската федерация генерал-полковник Владимир Шаманов разкритикува от трибуната на Държавната дума (долната камара на руския парламент) качеството на военните доставки за руската армия. Войниците са принудени да се обличат "със собствените си пари", възмути се Шаманов, който е заместник-председател на Комитета за развитие на гражданското общество.
116
3
 
4
 
! Отговори
82-ОМБР преди 4 месеца
Това армия ли е или партизански отряд: Руски генерал разсипа от критики руските сили
115
2
 
7
 
! Отговори
Зелен Шебек преди 4 месеца
Украйна има ли граница с Азербейджан , какъв газ от там бълнува . Ако по този газопровод не тече руска газ , то той няма да съществува , ще бъде унищожен на момента -влементарно е като 2 и 2
114
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Каква газ бре?? Нали европейското ръководство твърди, че тя е недемократична газ и трябва да се дезивирсифицира??!
113
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Според *** трябваше да сме на студено без ток и газ! Да, ама не. Караме си новите коли, живеем си живота, обикаляме си света, а бачкотещият бачкер русофил си е все така беден като истински руснак и все така отритнат от обществото.
112
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Боко им построи с наши пари Турецки паток, че иначе вожда му Путин щеше да му се разсърди :)))
111
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Двете империи САЩ и Русия ще се споразумеят и вече са, а Европа е по средата в менгемето. Дотук санкциите работят само в полза на САЩ и Русия-Сащ си продават прескъпо ресурсите и изтеглиха големите европейски производства, Русия си заздравява и разщирява производствата и икономиката. Европа тъне в зеленясалото блато безутешно. Какво не е така, като е така?
110
3
 
8
 
! Отговори
да бе преди 4 месеца
До Българинда ги взривят ама не им стиска че иде зима ..... европа така си го ...след 20 години Китай и русия ще се обвържат с договори и инсталаций така че Европата на колене ще ги моли ....
109
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
КАК КАКВО?? - ША ПРАТИМЕ В УКРАЙНА ДУЗИНА ДУЗИНИ МУРГАВЕЛЯЦИ ДА ГО ОБЕЗКОСТЯТ!!...
108
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
САЩ им *** майката на тия газопроводи към Европа, а Русия отдавна си пренасочи пазарите. Сега ще ползвате евтина "азерска" газ, която ще ви превозват по море и въздух като нашия Шенген.
107
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
ще мине през Исторически Парк
106
5
 
4
 
! Отговори
Багамеш Пулантине преди 4 месеца
До Боби за Китай не е много сигурно, в момента там се бичат яко фотоволтаици. Може да ги е страх да индустриализират северен Китай, за да не се излее половин Северна Корея там да работи.
105
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен Баку е един от най-богатите райони в света, дето имат залежи на газ и петрол, колкото си искаш, рашките изкараха ВСВ с техните ресурси, те иначе са увехнали отдавна, да не забравя и петрола на Чечня, те затова водиха 2 войни там :)))