F-16 срещу руската ПВО: Самолетите могат да помогнат на Украйна

Изтребителите обаче няма да наложат превъзходство във въздуха
29 май 2023 13:56, Анисия Иванова
310
F-16 срещу руската ПВО: Самолетите могат да помогнат на Украйна
Снимка: БГНЕС/EPA

Изтребителите F-16, които украинската армия рекламира като потенциал за променяне на ситуацията в конфликта с Русия, или ще бъдат ограничени до отбраната, или ще бъдат разгърнати в операции с много висок риск, според пилоти, управлявали самолетите в битка.

Изтребителите-бомбардировачи на General Dynamics Corp ще бъдат значително подобрение на самолетите от съветската епоха, с които украинските пилоти са летели досега. Но F-16, които вероятно ще бъдат изпратени в Украйна, все още ще имат по-лош радар и ракети с по-малък обсег от най-модерните руски самолети и противовъздушна отбрана.

"Ще бъде все едно са натиснали бутона за по-лесно ниво или са преминали от "Лада" към Honda Accord“, казва Брин Танехил, бивш летец, която е проектирала симулатори за F-16, имайки предвид прословутата тромава кола "Лада" от съветската ера. Все пак, добави тя, „не можете да преодолеете законите на физиката“.

Това означава, че украинците може да трябва да намалят заявените си очаквания, че F-16 ще им позволят да наложат превъзходство във въздуха, да свалят крилати ракети и най-новите вражески самолети, да унищожат войски и артилерия на бойното поле и дори да потопят Черноморския флот на Русия. Вместо това самолетите ще дадат на Украйна „допълнителна способност, която те нямат в момента“, каза министърът на ВВС на САЩ Франк Кендъл на брифинг в понеделник, цитиран Bloomberg TV Bulgaria.

Ако летят срещу руските линии, за да унищожат артилерия, противовъздушна отбрана или реактивни самолети, украинските пилоти на F-16 вероятно ще получат сигнал за откриване от вражески радар много преди да се приближат достатъчно, за да стрелят, според Джон Венабъл, бивш F-16 пилот във ВВС на САЩ.

"Всичко, което можете да направите, е да се гмурнете към земята и да се надявате, че можете да поставите хълм между вас и системите за насочване на ракетата“, каза Венабъл, сега старши научен сътрудник по отбранителната политика в Heritage Foundation, мозъчен тръст във Вашингтон. Без това прикритие „шансовете ви за оцеляване не са големи“, каза той.

Това вероятно ще бъде случаят в откритите равнини на Южна Украйна, където мнозина смятат, че вероятно ще се съсредоточи предстоящото контранастъпление на Украйна.

В по-хълмистия терен на изток пилотите можеха да прегръщат земята до последния момент и след това да „изникнат за атака“, точно както се опитват сега в своите стари МиГ- и Су, според Венабъл. Това означава внезапно изкачване под ъгъл от 30 градуса и изпитване на четири или пет пъти по-голяма от нормалната сила на гравитацията, преди да направят своя изстрел и да се гмурнат отново за прикритие. Но шансовете за успех с една единствена ракета са ограничени и следващите самолети ще бъдат изложени на опасност след първоначалната изненада.

„Няма да можете да удряте целта“, каза Венабъл.

Някои украински цели за F-16, като свалянето на крилати ракети, наистина са непрактични, казва Дан Хамптън, който е изпълнил 151 бойни мисии с самолета по време на двете войни в Персийския залив и Косово. Това е така, защото има само кратък прозорец между момента, в който радар засече крилата ракета, и момента, в който тя достигне целта си. За да успее F-16, ще трябва да прекара твърде много ценни летателни часове в изчакване.

Но той е по-оптимистично настроен за това как ще се справят срещу руската противовъздушна отбрана. Те биха били сериозно предизвикателство, каза Хамптън, но много зависи от това колко добре са интегрирани. S-400 са разработени, за да победят самолети от 4-то поколение като F-16, „но те не са магически“, каза той.

Хамилтън далеч не е единственият, който смята, че F-16 си струва да бъдат изпратени. Те биха предложили ясен сигнал за дългосрочен съюзнически ангажимент, важен както за украинския морал, така и като сигнал за руския президент Владимир Путин, чиято стратегия в Украйна сега изглежда разчита на надминаване на политическата воля на Запада да въоръжи защитата на Киев.

Друга ясна полза е, че военновъздушните сили на Украйна имат трудности да доставят необходимите части, за да поддържат във въздуха останалите си самолети от съветската ера. F-16 биха имали стойност точно като заместители, от съществено значение за задържането на все още големите и опасни военновъздушни сили на Русия.

Някои също така твърдят, че ако бъдат подкрепени от наземна и интегрирана система от радар, многослойна противовъздушна отбрана и подобрени възможности за електронна война, F-16 могат да постигнат това, което бившият маршал на Обединеното кралство Едуард Стрингър нарича „въздушно превъзходство на бедния човек“. Чрез изтласкване на зоната, в която руските самолети могат безопасно да действат, това може да намали нарастващата заплаха от тежките планиращи бомби, които Русия е приспособила за изстрелване по фронтовата линия на украинските позиции.

Те биха могли също да изстрелват американски стелт крилати ракети AGM-158 JASSM и техните противокорабни братовчеди LRASM. Доставени в достатъчно количество, тези оръжия значително ще разширят капацитета на Украйна да нанася удари по цели дълбоко зад руските линии, в окупирания Крим и в морето.

Това е жизнеспособно, казва Венабъл, но също така и скъпо, повдигайки въпроса дали стотиците милиони долари, включени в доставката на добре оборудвани F-16, могат да бъдат изразходвани по-ефективно за наземната противовъздушна отбрана на Украйна или други оръжейни системи.

JASSM струват над 1 милион долара на ракета в зависимост от модела и може да отнеме повече от една, за да се унищожи една цел. Една мисия с четири самолета би струвала поне 8 милиона долара за въоръжаване.

F-16 ще се нуждаят от най-новите оръжия въздух-въздух AMRAAM, за да имат шанс да надминат обсега на 200-километровите ракети, които руските - на хартия - по-добри изтребители Су-35 използват срещу военновъздушните сили на Украйна. В обосновката на бюджета на Пентагона за 2023 г. те бяха оценени на 1,8 милиона долара за брой.

След това идва цената на самите самолети. Според доклад на Изследователската служба на Конгреса на САЩ от март за неотдавнашна продажба на нови F-16 на България – включително боеприпаси и обучение – цената на пакетите е 209 милиона долара всеки. По-старите F-16, продадени на Италия през 2015 г., струват 23,8 милиона долара.

Друго безпокойство е, че сравнително крехкият колесник на F-16 и незащитеният въздухозаборник, разположен под фюзелажа, означават, че пистите трябва да бъдат гладки и изчистени от отломки, които могат да бъдат засмукани в двигателя по време на излитане или кацане. Това е проблем, който МиГ-овете и другите самолети като шведския Gripen нямат.

Според Хамптън обаче много от тези препятствия са пресилени, за да оправдаят да не се дадат на Украйна стандартните самолети на НАТО.

"Летял съм с F-16 от някои наистина скапани летища, през пясъчни бури и ледени бури. Разбира се, че е по-чувствителен от МиГ или Gripen, но може да се направи“, каза той. "Аз все още съм жив, все пак."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


310
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
"има инфо за разгрома на укрите по всички направления" --------------------------------- Защото на всеки един малко-малко запознат с военната стратегия е ясно, че след Бахмут руските въоръжени сили излязоха на оперативен простор. Следва унищожаването на укро-резервите, складовете с боеприпаси и настъпление на запад. Зе-клоунът от повече от 3 седмици напусна своя бункер в Киев. Неговите бендеро-наци се опитват да правят последна мобилизация, но се получава хаотично и никакво.
36
5
 
18
 
! Отговори
Фърчилото преди 11 месеца
Въпреки че са обновявани многократно F-16 са си едни СТАРИ самолети които вече никой не произвежда а САЩ от десетилетие заменя с F22 и F-35 ,които са по-бързи, по-маневрени и много по-конкурентноспособни на руските самолети използвани във войната с Украйна . Ако САЩ искаше да помогне нямаше да прати тия подготвени за брак тараляшници а модерни и боеготовни самолети. Ама при американчетата търговийката е важна . Що да ги бракуват като могат да ги продадат ?
35
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Глупости. Извинение за дя им дадат безвъзмездно самолети. Няма друго такова влачене в историята. Никой никога не е изпросил толкова колкото Лицемерски.
34
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Ф-16 е многоцелеви изтребител, не е бомбардировач, както писа някой по-надолу. Кадърен и успешен самолет, който обаче изисква инфраструктура, която Украйна няма време да създава тепърва.
33
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Забрана от Москва за украинското еврочленство е ново условие, макар че от месеци насам в публични изказвания руски дипломати и представители на ръководството са казвали, че това е вече неприемливо по същия начин,както участието в НАТО. Условието за руския език като държавен, т.е. задължение навсякъде да има надписи и на руски, както на руски език да се превеждат официалните документи, закони и кореспонденция,също е ново.
32
3
 
5
 
! Отговори
До 32 преди 11 месеца
Евала третополов. Най-добрия дилър имаш
31
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
F-16 са най-добрите самолети, но терористът Путин е наръмбил летищата в Украйна и им пречи да летат на гладки писти.
30
3
 
3
 
! Отговори
Олимпий Панов преди 11 месеца
Honda Accord хахах мани ги тия легени!
29
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Украйна няма нито човешки ресурси, нито промишлен капацитет да замени загиналите войници и изгорялата техника. Първата армия, професионално обучени 215-220 хиляди души, беше унищожена до септември 2022 г. Вторият комплект беше унищожен през ноември-декември. Сега с Артемовск-Бахмут съсипването на третия комплект почти приключи. Украйна в момента може да изкара 150-200 хиляди души. От тях 50 хиляди са реално боеспособни.
28
4
 
15
 
! Отговори
Е, преди 11 месеца
някои си платиха и нищо не получиха, на други ще се подарява..
27
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Трябвало гладки летища... То на война е въпрос дали изобщо ще има летища. Летището не може да го скриеш или преместиш. Излиза, че е достатъчно да отгоре да стоварят три бокклукчииски камиона и еф-ките остават наземно оборудване. Нещо слаба ракия изглежда тая помощ.
26
16
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Руснетата са са уплашункале от самолетите, щом са са закопали в земята! Така ли се провежда офанзива? Закопан в земятя? Явно само шса отбраняат!
25
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Путин: Не е имало Украйна в историята на човечеството преди появата на Украинската ССР
24
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
F-16 е многоцелеви фронтови бомбардировач с оперативен радиус, а не изтребител. Оръжиe за нападение, а не за защита. F-16 може да води въздушен бой само дотолкова че да защити себе си от изтребители които го атакуват. F-16 никога не се използва като изтребител освен срещу по-примитивни самолети. Когато F-16 е на мисия винаги се съпровожда от изтребители.
23
9
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Джавелини, Байрактари (между другото, къде са сега байрактарите), гаубици 777, Хаймарси, Леопарди... Последна беше системата за противовъздушна отбрана Patriot. Тази, който изстреля 32 ракети по един "Кинжал" в Киев. И беше ударена от същия този Кинжал, като загуби радара и петте си пускови установки.
22
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Свиване на световната търговия.
21
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Тия още не са ги доставили тия прословути самолети и почнаха да се оправдават,такива били ,онакива били ..Ами защо ги давате тогава като не стават за нищо,или само да се отчете дейност...
20
2
 
11
 
! Отговори
страшни изречения преди 11 месеца
Най-много мразя гугъл транслейт.
19
5
 
17
 
! Отговори
ЕФКИТЕ ГИ ПЛАТИХМЕ преди 11 месеца
НИЕ, А ЩЕ ГИ ПОЛУЧАТ УКРАИНСКИТЕ ФАШУГИ
18
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
...много аморфно звучи : "могат да помогнат". Накратко - Ние даваме, па те да се оправят както могат.