Затварянето на въглищните мощности означава деиндустриализация на България

Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов
14 яну 2023 13:50, Петя Славова
128
Затварянето на въглищните мощности означава деиндустриализация на България
Снимка: БГНЕС

Много трудно би се случило предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, заяви пред БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.

По думите му, обаче то е необходимо и постижимо. Според него, не е добре за България, че мени позицията си през няколко месеца.

Той изрази мнение, че затварянето на въглищните мощности в сегашната ситуация би означавало деиндустриализация на България.

 "Като служебно правителство без дълъг хоризонт свикнахме да ни се поставят задачи, които са дългосрочни. Истина е, че ще е трудно и за България е лошо, че си меним мнението през няколко месеца. Все пак този план е приет и изведнъж коренно се приема. Подкрепям, обаче, решението за предоговаряне, защото няма икономика без енергия, а енергийната криза проявава много компании да проявяват интерес към България, защото ние имаме налична енергия, да си затваряме мощностите и да ги откажем, ще е двоен удар върху българската икономика. Друг е въпросът, че ще е много трудно и премиерът е прав.

 Дали е реално - всичко е възможно. Ако затворим въглищните мощности, това със сигурност означава деиндустриализация на България, но когато са ми поставени задачи не мисля за противния случай. Ще се справим и това е!", посочи той.

Министърът прогнозира, че след Нова година цените на хранителните стоки ще тръгнат надолу предвид продължаващия спад на инфлацията. Амбицията е до април размерът на инфлацията да се сведе до едноцифрено число, за да изпълним критериите за еврозоната.

Статистиката показва, че малко хора са се възползвали от мярката 25 ст. за литър гориво.

    "30 млн. на месец някъде е струвала тази мярка при положение че беше за всички без ограничения в количеството на зареждане. Ако хората се бяха възползвали масово, много повече пари щяха да се изразходват за тази мярка", изтъкна той.

Министерството на икономиката продължава разработването на подоходни критерии за получаването на помощ при ползването на горива.

Реализирането на инвестиционното намерение за построяване на плаващ фотоволтаичен парк в яз. Огоста все още не е сигурно, а крайното решение ще бъде взето след приключването на проверките.

Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.

Днес в Монтана е насрочен протест на рибари и граждани срещу изграждането на фотоволтаична централа в язовир "Огоста". Според министъра гражданското недоволство се използва с политически цели. Той уточни, че в момента има заявено единствено инвестиционно намерение, което мотивира държавните институции да започнат процес по проверка.

 „Протестите се използват от политици и други интереси, но дали ще има инвестиция ще се реши на следващ етап“, отбеляза Стоянов.

Министърът изясни факта, че язовирът в момента се държи на ниски нива, тъй като има проблеми със стената и според експерти има нужда от между 20 млн. и 30 млн. лв. да се инвестират в ремонта на язовира.

Той уточни, че ако се окаже възможно на язовир „Огоста“ да се построи плаващ фотоволтаичен парк, условието към инвеститора ще бъде да направи ремонт на язовира.

Стоянов увери, че дори ако се изгради фотоволтаична централа, язовирът ще продължи да се ползва по презназначение. Ще има и условия за риболов, защото централата няма да покрива цялата площ на водоема, а ще заема по-отдалечено място.

Планираната инвестиция за яз. "Огоста" е за над 1 млрд. евро.

Министърът на икономиката разказа и за второто си посещение в Саудитска Арабия.

    „Стремим се към общ проект съвместен проект между държавната „Ел Би Булгарикум“ и саудитска компания в сектора на млечните продукти. Тази компания има сериозни позиции на пазара в целия Персийски залив и вече са започнали да продават българско сирене. Идеята е през тази инвестиция да осигурим сериозно производство, което да можем да покрием всички пазари в залива“, каза той.

Стоянов съобщи, че е поканил следващия месец саудитският икономически министър Файсал Ал-Ибрахим да дойде в България с бизнес делегация, която ще включва представители на компанията за млечния бизнес, на минната индустрия и на туризма.

Министърът на икономиката изрази надежда следващото правителство да продължи в тази посока.

    „В момента работим върху изчистване на текста за спогодбата за защита на инвестициите между двете държави. Без подобна спогодба реално инвестиции не може да очакваме. Също така готвим първото заседание на смесената междуправителствена комисия. Проектите, за които говорим, те биха били подписани на фона на случилите се документи между двете правителства“, коментира той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


128
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Разбира се, че ще закрият Тецовете. В Брюксел зелените фантасмагории са култ. Двата реактора го оставят на доизживяване и след 10-15 когато им свърши живота на на мястото на АЕЦа монтират фотоволтаици. Нов АЕЦ няма да ни разрешат, това е ясно. Ще се премине на авариен внос на ток от тук, там по "спот" цени и живота ще ни преминава в ежедневни новини за поредният "борсов" внос, опасения за възможни "дефицити" през пиковите сезони и часове и висока ценова волатилност. Точно както стана с газа.
52
1
 
1
 
! Отговори
Споко преди 1 година
Споко, България минава на електроцентрали с хелий 3.
51
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пазарът започва да осъзнава, че светът преминава от еднополярен към многополярен в политическо отношение, но все още не е осъзнал, че в нововъзникващия многополюсен световен ред валутните бази ще бъдат по-малки, стоковите бази ще бъдат по-големи, а инфлацията на Запад ще бъде по-висока. Това просто значи, че съвсем скоро Щатският долар и Еврото ще са "мъртви" валути, /просто хартийки без покритие, каквито са и сега!/, и че само който има ЗЛАТО И/ИЛИ ЕНЕРГИЯ ЩЕ РАЗПОЛАГА С НОВОСЪЗДАВАЩАТА СЕ ВАЛУТА НА ТЯХНА БАЗА. Другите "ще дyxaт супата".
50
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хората вече за хелий 3 мислят, нашите дърпат назад към кюмуро. Закривайте ги тези дупки!
49
1
 
5
 
! Отговори
BMW преди 1 година
Уволнения в BMW - 700 работници. БМВ се изнася в САЩ, Фолксваген - Китай. При тази цена на енергията и обедняващо население производството в ЕС е неконкурентоспособно.
48
2
 
3
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
Белгийците решиха да не затварят реактори с пукнатини. Чакам скорошен бум в брюксел чудесно ще е!
47
3
 
5
 
! Отговори
лека полека преди 1 година
Икономиката на ЕС започва да спира. Засега бавно но сигурно. Тук спрял завод за алуминий, там спрял завод за хартия... За сега никой не знае на къде ще избие всичко това, но едно е сигурно, ще продължава да спира.
46
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Назад към миналото: Франция рискува да остане без електричество. Французите активно купуват фенерчета, газови котлони, генератори - страхуват се от аварийни или планирани прекъсвания на електрозахранването които пред нова година обяви президента Макрон. Франция има 56 ядрени реактора, 43 от които са пуснати в експлоатация преди 1990 г. Много от тях са надвишили планирания срок на експлоатация, който просто се удължава. Оборудването остарява, излиза от строя, а модернизацията изисква огромни инвестиции.
45
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Споко, тока минава на борсата, ако е скъп ЕЦБ ще печата пари и ще покрива разликата. Всичко ще бъде наред през 2026.
44
4
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
АЕЦ Козлодуй трябвя да затворим! ЕС иска да спрем с атомната енергия и даже даде 30 милиона евро за затварянето му. Ние сме атлангици и 95% гласуваме да слушаме ЕС! Освен това е строен от комунисти и ние атлантиците не щем нищо комунистическо!
43
0
 
5
 
! Отговори
Брюксел + ЕК преди 1 година
Само да припомним, че от 2026г всички минавате на борсата за ток. Цените ще да справедливи и най вече ще има конкуренция. Социалните ще ви плащат разликата, ако разбира се успеете да ни убедите, че сте бедни... Но това ще е екстра само за някой от вас, за известно време докато посвикнете на новото. Подготвяме общоевропейска борса и за питейната вода, че да хармонизираме съюза. Гответе се. Не се отпускайте много...много. бели пари ... Вие си знаете..
42
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Достатъчно беше ЕС да бъде отрязан от ресурсите на Русия, и там започнаха грандиозни икономически проблеми и рекордна инфлация. ЕС е богат и разполага с огромни запаси което позволява на властите за сега частично да сдържат последствията на кризата. Но вече е ясно, че ЕС няма да преживее тази криза и крахът на икономиката на ЕС е само въпрос на време.
41
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Българин, в кой язовир ще плават високо-технологичните фузионно-кохезионни плаващи водородни електроцентрали? В Копринка ли?
40
0
 
6
 
! Отговори
дъждовна вода преди 1 година
Мислехме, че деиндустриализацията ще удари само индустриалните страни. Мислехме, че България е деиндустриализирана още по времето на драгалевския ликвидатор и деиндустриализатор. Какво се оказа? Още не са ни били ликвидирали напълно. Имало още да се деиндустриализира.
39
8
 
2
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Само в дивашка Русия горят въглища в тецове. България минава на високо-технологични фузионно-кохезионни плаващи водородни електроцентрали и на зелена възобновяема енергия.
38
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Споко, България минава на зелена енергия от слънчеси панели, не ни трябват ТЕЦове.
37
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако имате воля и топки, ще се справите с т.нар. План. Германия как така реши да не се отказва и от въглищата, като само за зелената сделка крещеше преди това?
36
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
България вече замести 1/3 от руската газ (пак с руска, но през други неруски доставчици и на няколко пъти по високи цени), другите 2/3 никога няма да ги замести защото просто няма от къде, а освен това започва битка за танкери с LNG, България разбира се от това няма да рухне, просто стабилно и умерено ще обеднява в следващите 5, 10, 50 години, но и така се живее, скромно, смирено, в лишения, трудности и горест, болести, престъпност, несигурност, българите ще се адапритрат
35
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всъщност новината е, че фашистите от Брюксел са отказали удължаване на срока на ТЕЦовете след 2025. Ако не ги спрем догодина накрая, санкции и ще спрът парите - мизерия. Ако ги спрем - икономически срив, и пак мизерия.
34
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Шарлатаните от ПП са дошли само лъжи и пари да правят.