Бял хляб, типов и "Добруджа" може да изчезнат от 1 юли

Причината е въведеният таван за надценката
26 юни 2024 12:21, Стела Стоянова
80
Бял хляб, типов и "Добруджа" може да изчезнат от 1 юли
Снимка БГНЕС, архив

Броени дни преди влизането в сила на тавана на търговската надценка за трите основни видове хляб - бял, "Добруджа" и типов, търговци предупреждават за сериозни проблеми. Ограничението надценката да не превишава 15% от 1 юли нататък и неясноти как точно ще се прилага може да доведат до изчезването на трите основни вида хляб, пише "Сега".

В последните си работни дни предишното Народно събрание изненадващо, без никакво предварително обсъждане, гласува пределна надценка от 15% за бял, "Добруджа" и типов хляб до края на годината. Мотивът на депутатите беше, че производствените цени били ниски, но търговците си начислявали 40-50% отгоре.

Още тогава от Сдружението за модерна търговия обявиха, че ефектът ще е точно обратният. Според сдружението, в което членуват големите търговски вериги, масово търговците ще компенсират фиксираната надценка с повишение на цените на другите видове хляб.

Наред с това е възможно търговците силно да свият или да преустановят предлагането на въпросните три вида хляб, с което ще ограничат и избора на потребителите, коментира пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на организацията.

От сдружението казват, че няма методически указания какъв е обхватът на продуктите, за които важи ограничението - по състав или по етикет ще се преценява дали хлябът е бял, "Добруджа" или типов. Търговци вече допуснаха, че след 1 юли може да последва масово преопаковане на въпросните продукти, така че на опаковките им да не пише бял, "Добруджа" или типов, а някакви други наименования. Така ще се заобиколи законовото изискване за 15% таван на надценката.

Има и други проблеми, с които ще се сблъскат търговците, защото те не купуват директно от производителя, казва  Вълканов. На търговеца ще му се налага да изисква счетоводни документи от своя доставчик, за да си гарантира, че няма да надвиши определената надценка от 15%. Това обаче е чувствителна информация, търговска тайна и би трябвало КЗК да излезе с някакво становище.

От сдружението се опасяват, че много малки търговци няма да издържат на този натиск, няма да може да покриват разходите си, и ще фалират далеч преди да дойде краят на мярката - 31 декември 2024 г.

Изненадващо на страната на търговците застанаха от браншовия съюз на хлебарите. "Ако търговците работят на загуба, те ще преустановят да предлагат трите вида най-масов хляб - 60-70% от населението купуват само тях. Така ще пострадат и хлебопроизводителите, и дистрибуторите", коментира пред бТВ Марияна Кукушева, председател на Националния съюз на хлебарите и сладкарите. Според нея може да се стигне до черна борса и още по-голямо поскъпване на тези продукти.

Търговци и хлебопроизводители са недоволни, че министерствата на финансите и на икономиката все още не са представили своите анализи за ефекта от мярката. Депутатите приеха пределната надценка без никакви разчети и без задължителтите за законови промени оценки на въздействието. Вместо това задължиха двете министерства постфактум да представят становища. Тогавашният шеф на бюджетната комисия Йордан Цонев дори обеща, че ако становището на МФ и МИИ е негативно, мярката може да бъде отменена.

"Таванът" за хляба бе въведен с промени в съвсем друг закон, който няма нищо общо с храната и селското стопанство. 15-процентният лимит бе "промушен" при ремонта на Закона за хазарта.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


80
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Като няма хляб, ще ядем пасти! Споко! Няма да останем гладни! Пък и от хляб се дебелее. Ако го изключим от менюто си, може и да стопим някое и друго лице! Кофти ще е само за тези, които си слагат 50% надценка.
56
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 55, всъщност не го е казала. А и не кроасани, а пасти :)
55
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Вместо да подложат на импийчмънт натрапаника в предния Парламент те се захванаха да бутат цените на хляба и сега имаме това.
54
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
между другото, Мария Антоанета е казала, като няма хляб да ядат кроасани и знаете, каква е съдбата и
53
2
 
6
 
! Отговори
gg преди 4 месеца
Възможни причини за повишаване на цените - вятъра сменил посоката си, облачно е, слънчево е, лястовичките летят ниско...
52
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Линда-Накeнзи, правенето на хляб с хлебопекарна отнема точно 10 минути за да се зареди. След 4 часа имаш ароматен, горещ и вкусен хляб. Ама си права де, роби сте! И ей го заключението: сами сте си криви! Така е честно! Мързелът наистина мори!
51
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Уточнете че само имената "бял", "типов" и "Добруджа" ще изчезнат. Дyпетатите така са писали в закона. Таванът не е за всичкия хляб, а само за тези видове.
50
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До А защо, прав си. Има хлебарници и можете да си купите хляб там. хората ви го правят и си го вземате пресен, пресен.
49
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Линда-Накeнзи, тогава никой не ви е крив! Приемете съдбата, която сами си избирате: роби сте и ще умрете от мързел!
48
3
 
2
 
! Отговори
Линда-Накeнзи преди 4 месеца
До Анонимен Защото рoбите превиват гръб по 10 часа дневно. Още час обедна почивка и час път и време за таквиа екстри като готвене не остава.
47
1
 
9
 
! Отговори
А защо преди 4 месеца
Изобщо трябва да има посредници?Те също водят до по-високи цени.
46
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Линда-Накeнзи, добра забележка. Следва въпрос: като не искате да ядете скъп хляб.... що не си правите евтин вкъщи, а чакате някой да ви го опече?
45
2
 
4
 
! Отговори
Линда-Накeнзи преди 4 месеца
Като няма хляб, ще ядете кето козунаци!
44
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Георги Илиев Митев, започнете да произвеждате хляб и да го продавате на желаната от вас цена. Бизнесът си е бизнес. Когато си е ваш си го управлявайте както ви е удобно.
43
3
 
5
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 4 месеца
Българската алчност , злоба и завистливост са ненадминати . Да не споменавам за безкрупулното , арогатно и цинично поведение в такива случаи на отмъщение.
42
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Спокойно! Ще внасяме хляб от Непал и Узбекистан.
41
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
В смисъл, че търговците ще откажат да го купуват от производителите, защото после няма да могат да ни го продадат с 50 % и повече надценка. Я производителите да си открият фирмени магазини във всеки град и да не се занимават с тия кожодери - търговци. Нито са сяли , нито са поливали, нито са торили , нито са копали, нито са жънали и транспортирали до склада , нито са го мелили, нито са го пекл. Ай...с.ик.тир бе !
40
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Наскоро поради липса на време да си купихме купешки хляб, не се трае вкуса му, коремите ни се надуха като на прасета също. Бяхме забравили какво беше. Месене в къщи за здраве и спестявания му е цаката.
39
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 39, какъв е проблемът да си го направиш сам?
38
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
За 1кг, 600г брашно значи поне сто процента надценка му търсят, А за хлебчета по 300гр където ми искат почти 2лв вече смятай хиляда процента.