Кои са десетте основни риска пред България?

В Топ 10 е попаднал само един от смятаните за базови рискове
19 апр 2024 07:13, Нели Христова
54
Кои са десетте основни риска пред България?
Снимка: БГНЕС

Има десет основни риска пред страната ни и те бяха посочени от националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", с автори д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование, със съдействието на членове на двете организации. Това съобщиха организаторите на проучването.

"Водени от разбирането, че позовавайки се на популярната терминология и утвърдените методики можем да направим реално проучване на рисковете пред развитието на България, да ги оценим и да определим кои са най-важните 10 от тях, извършихме национално проучване сред експерти от различни области на обществения живот, обхващащо 21 потенциални риска в областта на икономическото развитие, демографската ситуация, технологичния напредък, социалните аспекти, политическата ситуация, околната среда, влиянието на външни фактори и др.", сочат авторите на проучването.

Според тях, за да се развива нормално една система, тя трябва да има правилна оценка за рисковете, които стоят пред нея и адекватни решения за справяне с тях.

Десетте основни риска пред България за следващото десетилетие са: "Влошаване на системата на образованието, изразяващо се в увеличаване на процента на необхванатите ученици, лоши резултати от тестове, изпити, национални и международни състезания, лошо финансово състояние на училищните единици, слаба мотивация на учители и преподаватели. По-нататъшно влошаване на демографската ситуация в страната. Нереформирана и неефективна система на здравеопазването. Поддържане на неприемливо високо ниво на корупцията. Засилване на дезинформацията и манипулацията на общественото мнение. Настъпване на криза на държавността (политическа нестабилност, неефективност на държавните институции, недоверие към органите на изпълнителната власт). Увеличаване на недоверието във върховенството на закона.

Задълбочаваща се социална поляризация на обществото. Негативно влияние на геополитическите конфликти върху България. Загуба на националната идентичност, изразяваща се в процес на обезбългаряване на младите поколения и отчуждаване на широки етнически и социални групи от българската нация".

Досега липсва цялостен документ, който да систематизира и да оцени всички дългосрочни рискове, стоящи пред българската държава, обяснява проф. Борисов. Представеното проучване цели да запълни тази празнина, като идентифицира най-важните рискове пред България, които могат да настъпят в следващите десет години.

По мнението на д-р Съйков, едва ли е изненада, че "призовите" места се държат от тройката: образование - демография - здравеопазване. Тяхната взаимна връзка и обусловеност е обяснявана многократно. Качественото образование и добре функциониращото здравеопазване са първостепенни фактори за справяне с демографската криза.

Издигането ни в класацията на ООН за човешкото развитие може да стане само на "плещите" на повече, по-подготвени и по-мотивирани специалисти във всички професии. А без изпреварващо развитие можем да очакваме, че количественият състав и качествените характеристики на българското население ще вървят само надолу.  Ролята на здравеопазването за увеличаване на раждаемостта и за намаляване на преждевременната смъртност едва ли трябва да се обясняват. То има значение също така и за задържане на миграцията или за нейното ускоряване.

В представеното проучване образованието е излязло начело в класацията. Експертите смятат, че от всички критично важни системи в страната, образователната е най-застрашена от продължаващо пропадане с всички произтичащи от него тежки последици за развитието на нацията. Песимизмът изглежда обоснован след 35 години непрекъснати "реформи", чийто безспорен резултат е все по-ниското образователно равнище на младежите, завършващи българските училища и университети. Съвпадението в мненията на българските експерти е показателно. То се подкрепя и от международно признатите тестове PISA, при които нашите ученици слизат все по-надолу.

Здравеопазването е друга обществена система, чието споменаване върви ръка за ръка с думата "реформа". Показател за нейното изпразване от съдържание е фактът, че наливането на все повече пари в общественото здраве не води до неговото подобряване. Мнението на експертите показва, че обръщането на негативната тенденция в бъдеще става все по-трудно.

Следващите няколко риска са свързани с неефективното функциониране на представителната демокрация и публичната администрация. Те са: корупцията, кризата на държавността, недоверието във върховенството на закона.

Политическата система и общественото управление могат да претендират за бащинство и на други два риска: дезинформацията и манипулацията на общественото мнение, и загубата на националната идентичност, въпреки че при тях отговорността е споделена със сферата на културата.

Интересно е да се отбележи, че в Топ 10 е попаднал само един от смятаните за базови рискове, свързани със социално-икономическото развитие на България. Това е задълбочаващата се социална поляризация на обществото, поставена на осмо място, отбелязват авторите.

"Общоизвестно е, че България продължава да бъде закотвена твърдо на дъното на Европейския съюз по своето икономическо и технологично развитие. Съдейки по резултатите от проучването, може да се предположи, че според експертите, причините за това изоставане се коренят в редица от посочените от тях рискове в челото на класацията, като пропадането на образованието, корупцията, кризата на държавността, липсата на върховенство на закона. При отстраняване на тяхното негативно влияние българската икономика има шанс да разкрие пълния си потенциал и да дръпне рязко напред. Интересна посока за бъдещи анализи задава въпросът можем ли да търсим ефективно противодействие на рисковете от първата десетка без качествен скок в икономическото и технологичното ни развитие", посочват авторите на проучването.

Те отбелязват, че негативното влияние на геополитическите конфликти върху България е поставено на девето място. Така от една страна експертите отдават значимото на влиянието на международните фактори върху развитието на държава от ранга на България. От друга страна те много ясно дават да се разбере, че нашите проблеми са преди всичко домашни и тяхното решение не трябва да се търси в чужбина, а вътре в страната. "Провинциалният" характер на опасностите пред нас изпъква ясно при сравнението с десетте основни риска пред света, оценени от международни експерти в доклад за форума в Давос, проведен в началото на годината. Половината от глобалните рискове са свързани с негативни процеси в околната среда на планетата. Други три пряко или косвено произтичат от некоректното използване на модерните технологии. Положителният извод тук е, че щом големите рискове пред България се дължат преди всичко на некомпетентно, неефективно и корумпирано управление, то и борбата за тяхното предотвратяване трябва да бъде в ръцете на българското общество. Преодоляването на усещането за предопределеност може да доведе до възход на основните обществени системи и на нацията, като цяло, посочват авторите на проучването

За оценка на рисковете е използвана популярната методика за определяне на техния рейтинг в зависимост от два критерия – вероятност за настъпване и значимост, т.е. сила на въздействие. Всеки един от двата критерия е оценяван по петстепенна скала от 1 – най-ниска степен на вероятност и на значимост, до 5 – най-висока степен на вероятност и значимост. Анкетирани  се 72 експерти от различни области, чрез електронен въпросник, съставен и разпространен чрез Google Forms.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още от Образование
Една легенда се завръща: "Яйцето" в СУ живее нов живот
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
9
 
7
 
! Отговори
АзъКанъАзъ7112136860 преди 3 седмици
Основни рискове са ОТКЪСВАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ ОТ ОРБИТАТА НА САЩ , ОТКЪСВАНЕ ОТ ЕС, ПРИЕМАНЕ НА СУХОПЪТЕН ШЕНГЕН, НЕ-ПОДКРЕПА НА ДЪРЖАВАТА ИЗРАЕЛ В БОРБАТА СРЕЩУ ТЕРОРИЗМА, ДОПУСКАНЕ НА УКРАИНСКИ,РУСКИ И МОХАМЕДАНСКИ МИГРАНТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НИ,ИЗБОРНА ПОБЕДА НА ТУРСКАТА ФАШИСТКА ПАРТИЯ "ВЪЗРАЖДАНЕ"...АКО БЪЛГАРИЯ СЕ ПРЕВЪРНЕ В ЩАТ ОТ САЩ БЪЛГАРИТЕ ЩЕ БЪДЕМ АБСОЛЮТНО ЗАЩИТЕНИ,ОБЕЗПЕЧЕНИ И ФИНАНСОВО ПРОГРЕСИРАЩИ.
26
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
"Загуба на националната идентичност, изразяваща се в процес на обезбългаряване на младите поколения и отчуждаване на широки етнически и социални групи от българската нация" Това за едни е цел, а не риск.
25
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
За Софиа най големия риск е наркоманизирано изджендаряване. Силни сам убезпукуен за Софиа
24
7
 
10
 
! Отговори
Христо Христов преди 3 седмици
Пред България няма рискове. България е обречена - какво бъдеще може да има територия населена с 85% неграмотни и некадърни, мързеливи про'с'таци, които гласуват чужди да ги управляват срещу една МРЗ?
23
2
 
9
 
! Отговори
Стилиян преди 3 седмици
Според мен е само една - това подобие на Демокрация където се бърка свобода със свободия.
22
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Странно нещо е образованието.Моите деца,които са с много по високо образование от мен са много по зле с таблиците за умножение и деление,но пък са наясно с новите съвременни умения, от които аз хал хабер си нямам.А за чужди езици да не говорим.Ако един млад човек не знае поне два чужди езика е за никъдеЕ,не гледайте бат Бойко и една голяма част от политиците.Те завалиите са изключение от правилото.
21
3
 
4
 
! Отговори
само злоупотреба преди 3 седмици
През 1944 година, преди края на Втората световна война, на територията на САЩ се събират високопоставени лица от десетки държави, сред които най-значимите тогава в световен мащаб, и се подписва документ с който се обявява американският долар за единствена световна резервна валута, НО поради това, че на територият на САЩ ТОГАВА са били около 80% от златните резерви на сяета, САЩ се задължават да имат златно покритие. Още след 20 години САЩ вече нямат нито златно, нито др, материално покритие на $
20
9
 
3
 
! Отговори
Кукунела Снайпера преди 3 седмици
Риск номер 1 :Управляващата хунта на Посолството дадоунищожи България и официално да превърне територията в Афганистан 2 с губернатор КенеFFт Мърршшън. Местните команчи ще бъдат разселени или натикани в резервата по утвърден демократичен трансатлантически начин.Вече купиха вождовете с бизонски кожи,луксозни вигвами,мъниста и огнена вода.Пречка е само населението за да изпълнят успешно план РанЪт на добрите каубой и каулейдита от КраваршингтЪн.
19
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Войната на НАТО в Украйна НЕ е за населението и. Войната и ламтеците на НАТО са за земята на Украйна, за това, което е почва и което е дълбоко в нея. По време на неската окупация е изнасяна почва за Германия. Такъв чернозем, какъвто имаме и ние в Дибруджа, е рядкост !!!! по света. А тук СЪЩО го унищожаваме. Донбас е огромен добивен център за метали и неметали, разработен е от британци и германци, те сега нямат вече ресурси на собствена територия. България е рай. Ценете я и я пазете!
18
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Тиквата и 8-те джуджета К.урнелия Копейкин Славуца Просто Киро и Лена мустака :)))
17
2
 
3
 
! Отговори
Междузвездни войни преди 3 седмици
Нападение от марсианци или друга извънземна инвазия, на кое място в класацията е?
16
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Споко- затъжилите се по соца могат да погледнат какво прави соца и във Венецуела и инфлацията там- над 83 000% и кой е виновен за това...
15
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Споко за всички толкова затъжени за соца да си спретнат Екскурзия до Северна Корея, Китай, Куба- в ком Китай най евтинкото нещо което се продава там е работната ръка...
14
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Достатъчно образовани сме, дори децата са претоварени с материал и учебници, прекалената образованост затлачва съзнанието, е казал един английски философ. От друго естество са проблемите на България и Европа.
13
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
България в съществувала стотици години , БЕЗ да има населението чак такова високо образование. Високо образование няма и в УЖ равити страни, като САЩ. Ве -я и т. н. забогатели и богатеещи от грабежи по море и суща,...Най-голямата оппасност е неуважението към земята.Защото тя ни храни. Разбира се, заедно с водите и въздуха.Ние считаме това за даденост, но когато подухне сахраски вятър, когато пресъхват чешмите в половин България, човек започва да усеща. Отравянето усщаме и по масовите алергии
12
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До 7 АнонименТова е истината но виж как рано надрусали се софиискиГендари са ти маркирали минуси
11
11
 
14
 
! Отговори
Споко преди 3 седмици
През 1989-та баба ми казваше : "- Със свещ ще го търсите социализма, но нас няма да ни има да ви го създадем отново".... Бяхме 9 милиона, 4-ти в света в компютърно отношение и 6-та държава в света, която прати космонавт горе... Да, имаше лъжа и измама, рушветче за всяко нещо, НО СЕГА НЯМА ЛИ? за едни скапани стари западни коли , касетофон и джинси от Кореком се продадохме...срам ме е, че съм българин като гледам тези *** в парламента! Направо съд за националното предателство!
10
1
 
9
 
! Отговори
Чокоина преди 3 седмици
На първо место е риска да свърши рикията...после иде еврото...после свършва парата и.т.н и накрая и човеците ше изчезнуваме и *** си ойде.
9
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
РР, ППДБ-ЛГБТ, смешния Коце (С) и еничарите от Д(п)С.
8
3
 
3
 
! Отговори
Я па я..! преди 3 седмици
Много обнадеждяващо .