Бъдни вечер - на трапезата се събира цялото семейство, какви са обичаите?

Това е един от най-важните семейни празници
Обновена: 24 дек 2023 07:21 | 24 дек 2023 07:00, Александър Попов
22
Бъдни вечер - на трапезата се събира цялото семейство, какви са обичаите?
Снимка: БГНЕС

На 24 декември се събираме на Бъдни вечер. Наричаме я още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Мали Божич.

Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които започнаха на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.

На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сарми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.

Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.

В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.

Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.

Празничната атмосфера от Бъдни вечер се преливала в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още по темата: Бъдни вечер
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
11
 
! Отговори
19 преди 4 месеца
Къде е то цялото семейсво бе,Мунчи!?Къде е ?Всичко годно избяга от тази герберско-седесарска ***!Занулихте България не само по ПИЗА , а изобщо и сега ще ми бръщолевите евангелски проповеди!Проклети да сте до девето коляно!Проклети!Ако не съм на години и аз ще замина завинаги навън-където и да е ,само не тук при вас , крадливи бандити!
11
1
 
8
 
! Отговори
??? преди 4 месеца
През нощта коледари, а не Дядо Коледа от рекламата на Кока-Кола. Що така .....
10
5
 
5
 
! Отговори
Евротеляк преди 4 месеца
Защо днес не беше София Прайд ?
9
10
 
9
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 4 месеца
Жалки лицемери ! Българките от български произход са си нимфоманки и безпрецедентни егоистки . Гледат да " ударят кьоравото и сакатото " , но не обичат семейството си . Публична тайна е , че българските мъже са много , много заблудени .
8
1
 
8
 
! Отговори
ЩЕ СЕ НАУЧИМ ! преди 4 месеца
Трапеза е гръцка дума !
7
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Семейството са хората, които обичаме. Масата е само декор. Обичаите правим сами.
6
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Семейството ми сме все кореняк совиянци от трънският партизански отред, винаги сме живяли в най-скъпите партаменти по 200 и кусур квадрата до докторската градина, Божич никога не сме празнували, щото немахме време пт писане на доноси кого къде сме видели да влиза в черква, или да се кръсти, все важни работи. Сега само навлеци в Совия, всекаква папплач, треба да заградат докторската и да турат куче да пази, беше много спокойно едно време, само ние от ДС и Людмила Живкова, лека й петолъчка
5
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Защо не си викнете 5 компаньонки голи на масата да сложите сърми върху възглавничкки, Стоянов имаш ли план изобщо?
4
10
 
11
 
! Отговори
НИЕ СМЕ ПРАВОСЛАВНИ преди 4 месеца
Ама тва е католически празник. 24/12 ! Защо го пишете в България, много лошо, че си забравихме историята !! Ние не сме католици, а православни !!!!
3
4
 
9
 
! Отговори
анонимна преди 4 месеца
Всички, или поне повечето в София сте провинциалисти, така че млъквайте. Абсолютно правилен коментар за езика. Не може да разбереш в България ли си, някъде в Сърбия ли, в Македония ли.......
2
9
 
12
 
! Отговори
анонимен преди 4 месеца
А вие в София какви сте, колко от вас са коренни жители, я стига с подигравките, особено за т. нар. мякане. Точно вие говорите неправилен български, било то с ударения, било то със спрягане на глаголите или с крайно неприсъщи за нашия език думи. Всечки, дето мякат, говорят десет пъти поне по-разбираем език от вашия. Вие сте пример за парвенющина и прос.ташко високомерие.
1
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Да сложиш розов еднорог нс масата и да кажеш на сина си, че ако иска от утре може да е момиченце? В тон с новото "нормално"...