Всеки десети учител и всеки пети директор са на пенсионна възраст

Намаляват кандидатите за директори на училища
28 фев 2024 12:19, Стела Стоянова
30
Всеки десети учител и всеки пети директор са на пенсионна възраст
Снимка БГНЕС, архив

Професията на учителя в България е със спорен рейтинг и застаряващ ефект, се казва в позиция на синдикат "Образование" към КТ "Подрепа", разпратена до медиите.

От работещите във всички видове училища учители, по информация от МОН, почти 10%/9,38/ са работещи пенсионери или в пенсионна възраст. При учителите в детски градини, тази тенденция надвишава 15%, пише още синдикатът.

От градовете разбираемо на на първо място е София-град с 876 учители в пенсионна възраст и 1613 учители, работещи пенсионери. Втори в тази класация е регион Варна със 157 учители в пенсионна възраст и 249 работещи учители, вече пенсионери.На трето място е Стара Загора, съответно със 105 работещи и 164 вече пенсионирани и работещи учители. Пловдив също се включва успешно в този кастинг с 240 работещи и пенсионирани вече учители.
Общо всички учители и директори в България са 95 574.

При директорите на училища ситуацията е още по-драматична. Близо 20% /19,4/ са работещите пенсионери или директори работещи в пенсионна възраст, като 155 са директорите в пенсионна възраст и 299 са работещите директори, вече пенсионери.

В момента образователната система е в режим на провеждане на директорски конкурси, като кандидатите за директори на училища намаляват, което е трайна тенденция.

От обявените 276 училища в 33 интесът е нулев – няма кандидати, а в останалите кандидатстват общо 415 учители, като това прави средно 1,5 кандидати за 1 директорско място.

Тези конкурси ще бъдат провеждани, като комисиите за избор на директори ще се структурират без участието  учители, директори и техните синдикати, което прави безкрайно спорна експертизата в тях.

Скандално е и участието на представители на Обществения съвет, без никакъв ценз или педагогическо образование, което е по-скоро обидно към бъдещите лидери на образователни институции.

Според 90,1% от участниците в националното изследване на Синдикат „Образование“ връщането на изискване за концепция за стратегическо управление на институцията за период от три години, която беше изисквана преди 25 години, е грешка, лишена е от експертна логика, пише председателят на синдиката д-р Юлиян Попов.

Възнагражденията на учители и директори на нива 125% над средната брутна заплата за страната не успяват да събудят интереса у младите учители, поради брутално нарасналите задължения към педагогическите специалисти и честите препоръки и обвинения на много институции и родители и техните организации, към педагозите.

Докато учителят не получи инструментите за дисциплина в клас и свобода в своята работа, историческото доверие и вяра в неговия труд, младите няма да остават в системата, а средната възраст на така наречените, незнайно защо педагогически специалисти, ще чупи всички психологически граници, се казва още в позицията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да се самосезира МОН.Местата заети от пенсионирани учители трябва да се обявяват на трудовата борса всяка година, а това не се случва!Как тогава младите кадри да си намерят работа?В едно училище работят 4-5 пенсионера.Директорът не обявява местата. Товари се бюджета на държавата, а младите я напускат.Нека, ако не се яви кандидат за мястото да си работят. Няма лошо.Лошото е, че твърде много власт е съсредоточена в ръцете на директора.Подбора и назначаването на кадри - в ИНСПЕКТОРАТИТЕ!
27
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Най-важното е училището. За съжаление на мойте деца директорите са политически назначени от местната власт. Учителките едната е на 30-тина години не я интересуват децата въобще всеки ден с ново костюмче прически маникюр. В обедната се заключва в стаята и маже телефона децата навън се бият крещят тотална анархия. Да не говорим за родителите има тенденция при нас колкото му е по скъпа колата толкова му е по малък мозъка и си мисли че детето му герой като е ударило някой, а директора му се усмихва.
26
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Не е само заплащането. Много неграмотни и не много умни родители си мислят, че училището е забавачница, а учителите - детегледачки! Децата им са супер невъзпитани и с огромни изисквания- да не им се повишава тон, да не им се дава зор... Искат топло мляко, безплатен интернет и спокойствие! И това трябва да бъде осигурено от училищата и учителите-иначе викаме btv и се започва с претенциите. А децата им- те са малки гении, неоценени от некомпетентни учители.
25
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Отворете РУО на големите градове и вижте колко учители се търсят през цялата година- много- учителската професия е изключително напрегната и отговорна, а заплащането на младите е унизително- след данъци ако няма стаж- 1452лв.
24
3
 
6
 
! Отговори
Глупости преди 2 месеца
За едно учителско място в градовете има по над 200 кандидата. Системата бълва всяка година по хиляди учители (със спорна подготовка и капацитет). Просто не съм чувала за учител, който иска да напусне системата...
23
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Тук не се говори за окопали се учители, а за такива които недостигат.
22
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Основната заплата на младши учител е 1853лв, ако няма стаж- остават чисти- 1452лв и кой млад човек ще иска да влезе при нашмъркани, надишани, невъзпитани....
21
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Да не говорим за директорите, които са се окопали, доста от тях са много неграмотни и се държат като феодали с персонала. Предпочитат по-възрастните преподавателки, които им се подмазват с подаръци, за да останат по-дълго в училище. ТЗадължително трябва мандатност от 4 г. на директорите!
20
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
С тези бомбастични заглавия за пенсионна възраст в България, превърнахте възрастните хора в заплаха едва ли не за икономиката и образованието. Обиколете министерствата първо и после администрациите, тогава дайте да говорим за пенсионери на служба. А младите за които толкова ревете, даскали и докторчета, навсякъде с връзки, нищо не знаят, просто са с дипломи от нашето скъпо отечество, дали знаят каква специалност е записана в дипломата?
19
0
 
8
 
! Отговори
Гражданка преди 2 месеца
Само за гнусни връзкари, в тази държава всичко се опорочи. Който е завършил педагогика, само се върти и чака уреждане, ако няма кой да те уреди и 5 висши да имаш отиваш в някой цех или магазин.
18
5
 
6
 
! Отговори
Гражданка преди 2 месеца
Да се пенсионират, стига са лапали само.
17
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До киро, преди да пишеш за образование... вземи се образовай! Плачевна е грамотността ти. И тъп0тиите, които си написал са общи приказки. Личи си, че не си влизал в училище едно 30 години. Подобни карикатури като теб е редно да не пишат!
16
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Няма и как да има млади учители. То заплатата е смешна. 2500лв. за млад учител. Това е подигравка, бе! Продавачка не взима толкова, а да не говорим за сериозен специалист... Един учител би следвало да взима поне 3500лв. начална заплата и да се индексира ежегодно спред перформънса му и обратната връзка на ученици, ръководство, родители. Както е нормалният кариерен път на всекиго.
15
3
 
2
 
! Отговори
Оня преди 2 месеца
Млад учител (не по БЕЛ или математика = минималната заплата в бранша); преподавател - дупльолизец на директора = 3000 лв. заплата. Няма лошо.
14
1
 
10
 
! Отговори
киро преди 2 месеца
Ами да се мъчиш да обучаваш, телета, които изобщо не познават понятия, като дисциплина, възпитание, емоционална интелигентност( всъщност отражение на родителите си), никой млад човек уважаващ психиката и нервите си, не би станал учител. Да не говорим, че родителите се държат, не като партньор в обучението на децата, а като потребител на услуга.
13
2
 
11
 
! Отговори
Ханс преди 2 месеца
Всяко незаслужено увеличение на заплатите на калпак води до това, че системата се задръства с феодални старци и вакантно място се урежда само по наследство. Това се случи в МВР, съд, прокуратура, МО сега се случва и с МОН.
12
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
"нива 125% над средната брутна заплата за страната не успяват да събудят интереса у младите учители" Интерес има, все повече млади записват педагогика, но повечето не успяват да завършат. Това говори много както за качеството на средното образование, така и за неправилните критерии за прием в специалността. Например, защо приемът е с матура по български? Ако иска някой да стане учител по математика или физика, пак кандидатства с матура по български!?! Така се селектират посредствени кадри!
11
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Хахаха, 6 000 чисто няма да му дадем :) Но едно 2К може. За другото ще се потруди. Това че е учител не му дава преимущество пред другите.
10
1
 
12
 
! Отговори
Хахахахахахахахахаха преди 2 месеца
"Инструменти за дисциплина" има и сега! Просто тези, които наричате учители нямат компетенцията да ги изпозлват. Повече от 10 години преподавам за да забърсвам след "учителите" и изненадващо децата ме случат и са дисциплинирани. Проблемът не е нито в инструментите, нито в децата! Учителите, които се назначават са такива изкарали курс!!!!!!! Учител в занималня в първи клас не знае къде се пише пълен член, къде запетайки и допуска "брутални" правописни грешки!Ей това ни докара МОН и този синдикат!
9
4
 
10
 
! Отговори
Хахаха преди 2 месеца
Трудно ще намериш млад учител в София, защото заплатите са ниски спрямо стандарта на живот в столицата. Представям си как току-що завършил математика, физика или компютърни науки, ще стане учител за 1500 лева чисто като веднага 20 частни компании ще му предложат да почне на 6 хиляди чисто + хубав годишен бонус + работа от вкъщи и 30-35 дни годишен отпуск.