Безплатното висше - добра новина или дъвка за балончета?

И ректори, и депутати намериха десетки спорни места в предложението на кабинета
Обновена: 3 фев 2024 12:16 | 3 фев 2024 11:35, Стела Стоянова
181
Безплатното висше - добра новина или дъвка за балончета?
Снимка БГНЕС, архив

Ура, махат студентските такси! Това бе реакцията в първия ден на правителственото предложение за безплатно висше образование. Зад безспорната радост на студенти и родители обаче остава моментът доколко обмислено е то. По какъв начин университети, които премахват различни такси за еднакви специалности, ще бъдат компенсирани финансово и дали вузовете, които са се опитвали да поддържат социално по-ниски такси, няма да бъдат ощетени.

Бившият ректор на СУ Иван Илчев коментира пред Dnes.bg: „И аз като ректор, и предишните ректори Иван Лалов и Боян Биолчев сме държали СУ да бъде университет на народа и да вземаме ниски такси. На този етап обаче се получава така, че университетите, поддържали по-високи такси, може да получат по-високи суми като компенсации.“

Всъщност няма и гаранции, че държавата ще дофинансира университетите в един и същи размер. На заседание на Съвета на ректорите е станало ясно, че „сумата ще е нещо средно“. При „нещо средно обаче“ според проф. Илчев вузовете може да връщат пари втория семестър в повече, отколкото биха получили от такси, и това ще остане за тяхна сметка. „Спомням си, когато се приемаше Болонският процес по отношение на магистратурите и ние заявихме, че някои от тях не може да бъдат само два семестъра, както се изискват от този документ. Казаха ни да ги направим три и ще ни ги платят. Парите така и не дойдоха“. Той не изключва това да се случи и с възстановяването на парите, платени от студенти като такси за втория семестър. „Ако се прецени тези пари да бъдат върнати, това ще стане около ваканцията. Дава ли си някой сметка, че трябва да спрем отпуски на хората, които трябва да пишат хиляди платежни нареждания и в тях може да има грешки. Решението това да стане сега и внасянето му без широко обсъждане е недостойно“, смята Илчев.

Колегата му, също бивш ректор на СУ, проф. Анастас Герджиков, пък коментира пред Dnes.bg, че би трябвало да се обсъди по-сериозно за какво ще отидат тези средства, които бюджетът така или иначе е решил да отдели. Според него би трябвало да се преразгледат основните коефициенти по специалности, за да се реши дали те не трябва да се пренасочат към тях.

И наистина, след като първоначално едва ли не бе обявено, че допълнителни пари за висшето образование няма, да се извадят милион и половина просто ей така за покриване на таксите на студентите, граничи с популизма. При това никъде в проектозакона не пише как точно държавата ще припокрива парите за университетите и в следващите години, така че записаните в закона увеличения на преподавателските заплати да се случат.

Излиза, че в името на популизма се жертва цялата система за финансиране на висшето образование, никой на никого не обяснява как ще се промени тя, а в същото време това едва ли ще увеличи сериозно и приема в определени специалности. Младите хора, които имат пари, няма да се поколебаят да учат в чужбина. Останалите така или иначе ще останат тук и няма да повишат интереса си към висшето образование, защото част от тях пак ще трябва да работят, за да се издържат. Ако държавата искаше да задържи кадърните млади, би могла да увеличи стипендиите им, така че да не се налага да работят, когато трябва да ходят на лекции, или да вдигне заплатите на преподавателите им, за да не се налага да „доработват“ другаде. И кой, ако не сегашният премиер акад. Денков, го знае най-добре.

Между другото, един от основните аргументи за конфликт при този текст е ротацията. Депутати от образователната комисия са на мнение, че текстът може да мине на първо четене, но едва ли през ротацията ще преджапа второто. Във всеки случай – може да го направи със сериозни промени, така че ако студентите платят сега таксите си за втория семестър, не знаят какво точно ще им бъде върнато. Това може да стане, едва когато на второ четене текстовете бъдат приети именно в този вид.

В същото време според на среща в МС с ректорите е била препоръчано да не събират такси за втория семестър, независимо че законът ще бъде приет по-късно. Според тях това е неправомерно и ако ректорите не събират пари само на базата на идеята, че някога ще има такъв закон, който още не е приет, може да се отзоват и в съда по дело за безстопанственост.

„Премахването на модела на споделено финансиране на висшето образование е необмислено и контрапродуктивно решение. Освен популизъм, зад него не стоят други смислени аргументи“, коментира пред Днес.бг образователен експерт.

„Таксите на студентите държавна поръчка са относително ниски (средната семестриална такса е под половин средна месечна работна заплата). Държавата финансира по-голямата част от цената на обучението. Тези такси имат за цел да направят студентите по-неангажирани с обучението и бъдещата си реализация. Когато ни се дава нещо „безплатно“, сме по-малко взискателни и ангажирани. Така сме устроени“, смята той.

И депутати, и ректори твърдят, че отмяната на таксите „на калпак“ - за всички специалности, държавата се отказва да прави политика за стимулиране на приема в специалности с най-голям очакван бъдещ недостиг на кадри. Такива са „Хидростроителство“, „Ядрена техника и енергетика“, „Математика“, „Химични технологии“, „Химични науки“, „Физически науки“, „Корабостроене и морска техника“, „Машини и апарати са хранително-вкусовата и биохимичната промишленост“ и др.

„Премахването на таксите само по тези специалности преди 5 години даде ефект и приемът в тях се увеличи. Сега държавата ще се лиши от един от инструментите си за обвързване на търсенето на образование с търсенето на пазара на труда. С премахването на таксите „на калпак“ се пропуска и възможността да се обвърже финансирането от държавата с реализация в страната. Отнема се и възможността на държавните висши училища да се конкурират пазарно – чрез цена/качество. Ако същите средства се дадат за стипендии, с тях може да се насърчи ученето за по-високи резултати или обучението в най-важните за икономиката и обществото и най-дефицитни откъм кадри професии“, коментира експерт..

По неговите думи „Премахването на таксите не е дори социално справедливо. Редица научни изследвания показват, че бюджетното финансиране на висшето образование (финансирането чрез данъци) е регресивно – събират се данъци от всички социални групи, в т. ч. и нискодоходни, за да финансира услуга, която се потребява повече от по-високодоходни групи“.

Най-големият проблем е, че в момента предложението е "на сляпо", без анализ как реално би помогнал на икономиката и без обсъждане с ректорите, част от които замълчаха смаяни, след като го чуха, защото преди това то не е дискутирано с тях. Студентите и родителите може да са във възторг, но то може да коства развитието на много университети. А и може би не трябва да бързаме с възторга след думите на финансовия министър Асен Василев, че безплатното висше трябва да бъде обвързано с работа у нас поне две години.

Така че тепърва ще видим дали предложението е добра новина, или просто дъвка за балончета.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


181
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
141
1
 
8
 
! Отговори
До Ветеринар 132 преди 3 месеца
За такива случаи е платеното обучение. Ако някое деде иска да седи в аудиторията и да слуша лекции, не ти пречи, нали? Особено пък ако си плаща. После ще се яви на изпит - това означава преподавателят да му отдели 5 минути, за да му зададе елементарен въпрос и никой нищоне губи, ако на дедето му пишат тройка. Такива студенти са от полза за ВУЗ-а, защото носят пари. 80-годишните няма да изложат ВУЗ.-а, просто защото не мислят да постъпват някъде, за да работят по специалността.
140
1
 
6
 
! Отговори
Царската работа е преди 3 месеца
в БАН, ако си връзкар.Имаш избор.Ако искаш, можеш нищо да не правиш. Може и да се хванеш на работа някъде другаде, защото в много институти си длъжен да се мяркаш само от време навреме.Ако можеш, уреждаш се да четеш един и същ курс лекции в 3,5 или 10 ВУЗ-а. Хабилитираш ли се, трябват ти връзки, за да уреждаш проекти.После подчинените ти ги разработват, а ти само се подписваш накрая и взимаш лъвската част от хонорара. Нямаш ли закрилник, не се хващай в БАН, спукват те от работа за жълти стотинки
139
2
 
7
 
! Отговори
Ако имаш парички, преди 3 месеца
Не е никакъв проблем да вземеш диплома за висше, също и докторантура. Проблемът е, че дори и две докторантури да имаш, ако нямаш връзки, нито преподавател във ВУЗ можеш да станеш, нито да се уредиш в БАН. Вярно, заплатите там не са привлекателни, но затова пък възможностите са безгранични. Преподавателят може да търгува по много начини - пуска те на изпита срещу дарове,секс или пари в брой, сам той ти пише курсовата и дипломната работа, а може и дисертацията срещу добро заплащане. В БАН е още по
138
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В сайтовете на много ВУЗ-ове може да се види преподавателският състав на всяка катедра - онези, които са на постоянен трудов договор. Някои качват и информация за преподователите, които са на хонорар там. Но трябва да си от същата гилдия, за да знаеш кой на каква възраст е, а също и да си наясно кои от хоноруваните са от същата катедра, но вече са пенсионирани и ще ги държат там да преподават докато могат да си влачат краката. Това, че се нanuкaвaт не е проблем, защото вече има всякакви памперси
137
0
 
10
 
! Отговори
Предлагам преди 3 месеца
Всеки ВУЗ да качи и в своя сайт, и в социалните мрежи списък на онези свои преподаватели, които са на възраст 65-70 години и още не са пенсионирани, а също и на онези, които са вече пенсионирани, но продължават да работят в същия ВУЗ като хонорувани.
136
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Нормално е да реши така данните не лъжат чукундурия е болно старческо гето с 2 млн.пенсионери и пропорция 1.7 млн растящи в прогресия държавни хрантутници Проекцията сочи 2040г 80% Римляни.Потенциална икономика НУЛА мет-амфетамин кокаин по света износ простотутки оръжие,фалшиво мляко и мента стоки за стакмиститическа грешка малко билка патешки дроб,РаундпРеди Вина Туй то. Унугундурия казина обсл.персонал и наркомани чист донор на сурови ресурси и чист нетен вносител на всичко.Нема един разпознаваем качествен и стойностен продукт на межд.пазар.Бе Ишлеме,евтина манифактурна дестинация преди Око
135
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен И препадватели няма че бегат в чужбина. Тука са приели че трябва да си доктор но няма пък места. И накрая пак нищо, защото за преподавател се явява 1 доктор а другите не са и ги режат. Фирми търсат ама кой ще ги готви.
134
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Радослав Това се търси от пазара от младите. А фирмите като търсат друго що не си направят техни университети и плащат ама чакат на държава. Няма планова икономика както преди 1989 г. а явно се точат пари от държавата за обучение а пък фирмите нямат пари за заплати.
133
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Продължаваме Промяната на Радев, това правителство е по-ляво и от БСП, не е истина!
132
0
 
10
 
! Отговори
Радослав преди 3 месеца
До 128: ако беше пазарна, тези специалности да са закрити, но понеже са държавна поръчка, лесни и всеки записал завършва кандидат студентите се мятат там за да изкарат някаква диплома, а в същото време специалности които трябват на пазара стоят празни защото са трудни. Ако пазара реално регулираше, то вузовете за икономика щяха да са най много 1 с по 2 групи от специалност, а не всеки вуз да бълва икономисти и прависти!
131
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Идеята е добра, но трябва и преподавателския състав да се реформира. Не е необходимо да се повтарят нещата от социализма - от 7.00 лекции до 19.00 завършващи упражнения, но трябва да си опресняват курсовете свързано с новостите.Този СЪПРОМАТ беше някаква полутоталитарно-историческа дисциплина с някакво мракобесие на неща, които или не са актуални. Помня в университета насила влачиха аналитичната химия в Кремиковци!? Така и не развиха хроматографията, и то още от химическите техникуми.
130
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
то няма средно,те висшето оправихаедно време имаше качествотези инженери, тези специалисти сега ги нямакачество няма
129
6
 
15
 
! Отговори
Да допълня... преди 3 месеца
Ветеринар съм ,пенсионер и често гледам Анимал планет. Завършил сам 75г. в Сафия и като знам какво съм учил и работил , ме е срам да кажа че съм ветеринар. В САЩ вет. медицина почти не се различава от хуманната. Сега е малко по добре , но пак много далече от САЩ.Та такива ми ти работи за страхотното образование при соца.
128
0
 
14
 
! Отговори
Така е .. преди 3 месеца
Нямаш ли връзки с две висши и два чужди езика , никой не ти обръща внимание.
127
3
 
4
 
! Отговори
Ветеринар преди 3 месеца
До 124 На обяд показаха по БТВ най възрастния ни студент на 82 години. Това е подигравка с образователната ни система.
126
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Висшето образование беше безплатно до 2001 година. Конкуренцията беше огромна, тежки изпити навсякъде. Сегашните неграмотни ерзаци нямаха шанс никъде. Тогава въведоха платено обучение, извън държавна поръчка. Там отиваха по-слабите. Костов унищожи висшето образование и ни докара дотук.
125
2
 
14
 
! Отговори
бивш студент-2 преди 3 месеца
В метрото един пътник без да иска настъпил друг пътник в областта на ходилото.Ведната се извинил:"Извинявайте,г-н доцент".Настъпания към първия:" Откъде знаете,че съм доцент"? Отговорът бил:"В България всеки втори е доцент и понеже аз не съм,логично е вие да сте".
124
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До биивш студент Преди 1989 г. имаше безплатно но и гарнатирана заплата къде ще бачкаш после. а сега като остане безработен и бяга в чужбина. И държавата пак само губи ако е безплатно че е дала парите, че и няма кой да работи..
123
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Образованието беше безплатно преди Костов. Костов сложи такси на всичко. Парите ще се получават без значение и няма да държат студенти само заради таксите.
122
1
 
9
 
! Отговори
биивш студент преди 3 месеца
Проблемите са два,в края на краищата,както следва:1/ Университетите са много и качеството на образованието, общо взето, е ниско.2/ Завършилите образованието си специалисти не се задържат тук,а бягат в западна посока.Но трябва да се знае относно таксите,че безплатни обяди няма-все някой трябва да плати парсата/ударението е първото"а"/.Медицинските университети са 7 на брой-София два-*** и МФ в СУ,Пловдив,Варна,Бургас,Ст.Загора и Плевен,а докторите са кът! Ами тогава тези факултети са излишни.