Четвъртокласнците ни много над средното ниво по четене

То се провежда в 57 страни
16 май 2023 19:08, Стела Стоянова
25
Четвъртокласнците ни много над средното ниво по четене
Снимка БГНЕС

Българските четвъртокласници се представят много над средното ниво в уменията си за четене, показват резултатите от Международното изследване на уменията за четене PIRLS 2021. То отчита тенденциите в постиженията на учениците и изучава различията между образователните системи в участващите страни.

Средният резултат по четене на българските четвъртокласници е 540 точки, който е доста над средния за страните. Най-добре се представят учениците от Сингапур (587 т.), Хонконг (САР) (573 т.), Русия (567 т.), Англия (558 т.), Финландия (549 т.) и Полша (549 т.). Резултатът на България показва, че няма статистически значима разлика в постиженията по четене на българските четвъртокласници и тези от Швеция (544 т.), Австралия (540 т.), Чехия (540 т.), Дания (539 т.), Норвегия (539 т.), Италия (537 т.) и др.

Изследването се провежда на всеки 5 години от 2001 година. През 2021 г. в PIRLS се включват 57 страни като България участва за пети пореден път. Проучването в България обхваща 4043 четвъртокласници от 151 училища в страната, както и техните 212 учители и родителите на 4037 от тях.

Според данните през 2021 г. българските четвъртокласници се справят по-добре с художествени текстове (за четене с разбиране) отколкото на тези с информативна цел (за извличане и използване на информация). Почти половината от българските четвъртокласници достигат високото равнище на способностите по четене, а 16 % имат способности над напредналото равнище. За сравнение средно за страните напредналото равнище на способностите се достига от едва 7% от учениците.

Още по темата

Към изследването са разработени няколко въпросника, които се стремят да изучат контекста, в който учениците развиват уменията си за четене – семеен, социален, училищен и този в класната стая: въпросник за ученика, въпросник за родителите, въпросник за учителя и въпросникът за директора. Данните сочат, че 80% от българските ученици учат в училища без проблеми с дисциплината и сигурността и имат постижения от 549 точки. В училища с проблеми в дисциплината и сигурността, според директорите им, учат 4% от българските четвъртокласници. Те имат постижения от 458 точки или с 91 точки по-ниски.

PIRLS разделя способностите на учениците спрямо четири точки от скалата на постиженията, наречени международни сравнителни равнища на способностите: напреднало равнище (625 точки); високо равнище (550 точки); средно равнище (475 точки); ниско равнище (400 точки). Напредналото равнище включва компетентности, които не са обхванати или са слабо обхванати от учебното съдържание до и за съответния клас и се очаква само малка част от учениците да го достигнат. Високото равнище (550 точки) е това, което повечето ученици би трябвало да са достигнали, а ниското (400 точки) е това, което всички ученици би трябвало да са достигнали.
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Ами да си кажем направо - европейското образование ражда едеоти. Нашите с него ми се сравняват. С демокрацията трябваше да махнат само политическите глупости, а те го направиха Харлем стил. Факт е, че повечето младежи за нищо не стават след като завършат. От професионалните училища би трябвало да излизат хора с професии, а те нищо не могат и нямат и желание да се научат.
20
0
 
1
 
! Отговори
Амиго преди 1 година
То пък едно образование е било навремето. Като гледам възрастните ми съседи и ми става ясно. Виж, на крадене родените от около 50те докъм 1980та са ненадминати.
19
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ха-ха , най-новия виц !
18
0
 
0
 
! Отговори
икономист безработен преди 1 година
Нивото на българия вероятно не се е доближавало и до тогава скромното такова на запада от оригиналния погром над гръко-римляните през 6-7 век. Знам че много се лъжеше за обратното, не лъжете.
17
0
 
1
 
! Отговори
икономист безработен преди 1 година
Пак ли лъжете че са били интелигентни скорошните ни предци; аз си спомням как 2000 г си псуваха на староселски животните на село.
16
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никога не е имало 7-мо отделение. Началното образование е боло 1-4-то отделение, а после са започвали класовете. Масово са учили до 3-ти клас, който съответства на 7-ми.И да кажеш, че да се учи след 7-ми клас е вредно - това е абсурдно.
15
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зависи кои четвърто класици са участвали в това съревнование. Ако вземем тия нашите от малцинствата, те и до 8 ми клас не могат да четат
14
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
познавам доста учутели и до един са кухи парчета ,а преподават.И това ако не е деградация,а пари искат
13
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Помня поколенията , които да учили до 7 отделение.Уникално трудолюбиви хора.Виждам днес какво представляват поколенията на гиманизиите и висшето.Нули пълни, и позор.Всички го виждат, но не разбират колко е вредно масовото образование след 7 клас.Искате реформи в съдебната власт, почнете с образованието.
12
10
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Айде руското пасольство пак коментира злобно българските успехи.
11
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
НО КАТО ПОРАСНАТ СТАВАТ МНОГО ПОД СРЕДНОТО НИВО ПО ВСИЧКО ОСВЕН ПО КРАДЕНЕ.
10
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Освен четвъртокласниците да преподават на студентите. Там вече трудно четат.
9
1
 
15
 
! Отговори
bl преди 1 година
За Хонг Конг и Сингапур може и да повярвам но видях Англия в челната класация и стана ясно че това е измислена стъкмистика.Англичаните на тази възраст още не могат да се оправят с правописа и значението на повечето думи им е неясно!
8
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
от 100 учители 99 са некъдърни и един полу=кадърен,ФАкТ НЕОСПОРИМ
7
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сегашното образование е меко казано смешно, като гледам какви чалгаджии завършват, но може и да има образовани деца, знам ли вече какво става в тая държава :))) Като ги гледаш по абитюренските как хвърлят гюбеци, най-малкото се сещаш за образование :)))
6
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
неграмотокласниците които се дрогират, носят четки вместо коси, не знаят кой пол са и си говорят на 'брат' са загубена кауза
5
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като знам как се прави НВО с преписване и подсказване у нас, представям си как са полагани и тези изпити.
4
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
У нас нещата се скофтят от 5-ти клас. До тогава е начално ограмотяване и децата, с които има кой да се занимава вкъщи, са добре.
3
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До към 4-5 клас учат тия, на които родителите им помагат с уроците. После обаче, като станат уж самостоятелни и родителите разчитат на училището да ги научи, тогава вече нещата се скапват и виждаме какви излизат накрая.
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Особено в римските махали.