Байрактар - зетят на Ердоган направи Турция световен лидер в смъртоносните дронове

Компанията Baykar, контролирана от неговото семейство, е един от най-големите износители на военни дронове
1 окт 2023 09:32, Елка Василева
125
Байрактар - зетят на Ердоган направи Турция световен лидер в смъртоносните дронове
Снимка: Bloomberg L.P.

Докато елитният летателен отряд на Турция рисуваше полумесеца и звездата на националния флаг в небето на Анкара, турците на земята се надпреварваха да се снимат със Селчук Байрактар – човека, когато наричат герой, превърнал страната в ключов световен доставчик на смъртоносни бойни дронове.

Байрактар е и зет на президента Реджеп Ердоган и там, на асфалта на военната база, неговата компания Baykar показа новото си поколение безпилотни бойни самолети, които ще летят по-бързо и по-далеч и ще носят повече оръжия от съществуващите.

Новото поколение безпилотни летателни апарати отразява нарастващите амбиции на компанията, която става все по-силна в чужбина, след като Украйна използва нейните летателни апарати TB2 за борба с руските сили със значителен ефект.

През последните години Baykar се превърна в ключова част от стремежа на Ердоган да изгради самодостатъчна отбранителна индустрия с продукти, вариращи от въоръжени безпилотни самолети до изтребители и военни кораби. Всички те са предназначени да подкрепят неговата все по-настъпателна външна политика в региона, затънал в конфликти. Но след инвазията на Русия в Украйна продажбите на безпилотни самолети в чужбина също нарастват, което дава на Турция по-голямо политическо влияние извън Близкия изток.

В рядко интервю в базата на военновъздушните сили в покрайнините на Анкара Байрактар, възпитаник на Мазачузетския технологичен институт, изложи амбициите си да разшири още повече възможностите на компанията и международните продажби, за да увеличи влиянието на Турция в чужбина. Байрактар скоро ще започне масово производство на поне един от двата модерни дрона, които ще излитат от новопостроения турски мини самолетоносач TCG Anadolu. В същото време се стреми да разшири дела си на пазарите от Африка до Европа и Азия със съществуващите безпилотни бойни машини TB2 и Akinci, както и с новоразработените TB3 и Kizilelma.

Новите дронове ще „революционизират“ военното влияние на Турция от Черно море и Кавказ до Източното Средиземноморие и бреговете на Северна Африка, казва Байрактар, който е главен технологичен директор в компанията, основана от баща му и контролирана от семейството му. Те „ще позволят на Турция да извършва наблюдение и да определя точни атаки над континентите, благодарение на увеличаването на времето за полет и радиуса на действие.“

Baykar заявява, че продава водещия си самолет TB2 в 31 държави. Макар че тези продажби са предимно в развиващи се страни, това е скок в сравнение с един-двама чуждестранни купувачи преди четири години.

„Продажбите на TB2 нараснаха бързо през последните няколко години“, казва Питер Веземан, старши изследовател в Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI). “Една след друга държавите поръчват партиди с различни размери.“

Използването на безпилотни летателни апарати от страна на Турция подчертава променящото се лице на войната в един от най-нестабилните региони в света. Безпилотните летателни апарати обърнаха хода на десетилетната борба на Анкара срещу сепаратистката Кюрдска работническа партия в югоизточната част на страната, Северен Ирак и Сирия. Сравнително евтини за изработка и използване, самолетите през последните години помогнаха да се обърнат конфликтите в далечни места като Азербайджан и Либия в полза на турските съюзници.

Дори извън Близкия изток турските безпилотни летателни апарати вероятно ще бъдат особено ценни за държавите извън НАТО или които не могат да ги получат от САЩ или Израел по политически или финансови причини. Според Фабиан Хинц, експерт по отбрана в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, новите безпилотни летателни апарати ще увеличат репутацията на страната като доставчик на висококачествена военна техника на достъпни цени – позиция, която Турция заема сред шепа държави, произвеждащи усъвършенствани дронове.

„Без значение дали сте съюзник на САЩ или имате проблеми с тях можете да закупите (турски дронове) почти без политическа цена“, казва Хинц. „Турция също така изглежда по-отворена за трансфер на технологии и създаването на условия за местно лицензионно производство, нещо което другите производители по-трудно правят.“

Компанията направи 82% от печалбите си от износа през последните две десетилетия, каза Байрактар и добави, че производственият капацитет е бил увеличен с 50% през последната година.

Байрактар е изправен пред много предизвикателства за най-големите си амбиции. САЩ, Израел и Китай остават най-големите доставчици на дронове в света. Освен това предлаганите апарати от Байрактар не се доближават по представяне като тези произведени от държави като САЩ, казва Уезмън от SIPRI. Въпреки това турските безпилотни самолети се продават на малка част от цената.

„Възходът на Турция като доставчик на въоръжени безпилотни летателни апарати е забележителен“, казва Уезмън. „И няма съмнение, че това е част от бързото развитие на турската оръжейна индустрия, ролята на Турция като износител на оръжие и част от усилията на Турция да се превърне в регионална сила.“

Baykar е основана през 1986 г. от бащата на Селчук, Йоздемир, като компанията за производство на машини. Но Селчук проявява интерес към авиацията още като дете и когато се присъединява към фирмата през 2007 г., започва да се насочва към военното оборудване, разработвайки безпилотни бойни самолети и системи за управление на земята. През 2016 г. той се жени за дъщерята на президента, Сумейе.

След това през 2019 г. САЩ наложиха санкции на Турция заради придобиването на системи за противоракетна отбрана S-400 от Русия. Санкциите попречиха на Турция да работи над и да получи стелт изтребителите F-35 на Lockheed Martin Corp.

Това ускори усилията на Турция за разработване на собствени безпилотни бойни самолети, като Ердоган подкрепи разработването на технологията от компанията на зет си, както и от държавната Turkish Aerospace Industries. Постоянното увеличаване на износа им позволи да инвестират допълнително в научноизследователска и проучвателна дейност.

Зетят на Ердоган

Местните медии спекулират, че Байрактар може да има бъдеще в политиката на страната. Това е чувствителна тема, която той почти никога не адресира директно. „Ще се борим докрай, за да осъществим идеала за национално технологично движение“, заяви Байрактар в интервю за турска информационна агенция миналия месец. „Ще направим всичко, което е необходимо и се изисква от борбата. С други думи, ако борбата изисква политика, ние няма да се страхуваме или да се въздържаме от нея.“

Той и тъстът му споделят амбицията да превърнат Турция в самостоятелна военна сила, която да изпревари регионални съперници като Иран и Гърция. За тази цел Ердоган се впуска в нови нелеки съюзи – включително и с Владимир Путин, като тези отношения на моменти обтягат положението на Турция в НАТО.

Още подобни материали четете на Bloomberg TV Bulgaria

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До До 15. Твоя си работа. На никой не му пука.
17
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Политика като политика. Вървим към 3СВ. Апропо, земите на Новорусия, където се водят военните действия, дефакто не са украински. Те са отвоювани от по времето на Петър 1 до Екатерина Велика от Османската империя. Турция ще си поиска Крим. Това, което расте на юг от нас, ще погълне половин Азия.
16
4
 
0
 
! Отговори
Гордоста на тъпия преди 7 месеца
С какво само се гордеете е мярката на интелект, ама не изкуствения, а най ниския! Обама е нобеловия лауреат с най много убити от дронове! Страхотна гордост! Това е света на примитивизма! Живейте гордо в него българи с хилядолетна история, но слд някоя друга година отпадате от съревнованието (територията се закрива)!
15
5
 
8
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХААААААААА преди 7 месеца
До Момента 33 Държави в Света са Купили Байрактар , Сред Които и Полша, Румъния, Косово , Албания, Финландия, Азербайджан, Казахстан, Тюркменистан, Киргизстан, Катар, Кувейт, Обединени Арабски Емирства, Пакистан, Либия, .и д.р... ....Предстои продажба на Южна Корея, Япония - Има сключени договори.. И Сърбия и Северна Македония- Също Искаха - Но Май Ердоган Не Им Даде - Не Продава На Всеки.....ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА, ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА, ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА
14
7
 
8
 
! Отговори
До 15 преди 7 месеца
Братушки може да са ти на тебе, за мен са пияни свинушки
13
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Защо не си е сложил чаааалма? Не му отива на зет на Ердо
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Байрактарите са бавни и летят тромаво по един курс и ПВО-то лесно ги сваля. Аз не знам защо след като ние сме правили преи учбни мишени не сме се насочили към разработката и производството на "дронове". Или знам - некарърно шуробаджанашко управление, бензинсменство и крадливи неграмотни собственици.
11
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Глупости на търкалета! Отново платена пропаганда. Що вече в Украйна нищо не се чува за Байрактарите? Още докато излетят, и отиват директно при Бандера! Нищо не става от тях. очукват ги братушките на секундата. Кой каквото и да пише - Справка - запорожието и въобще цяла Украйна. Ега ти лъжите сте написали тука.
10
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Защо пишете глупости байрактарите вървяха срещу арменците в Нагорни Карабах, в Украйна руснаците ги свалят като шишарки.
9
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Преди 18 несеца зетят на Ердоган направи Турция световен лидер в смъртоносните дронове. След кратка схватка руснаците ги унищожиха до един и сега вече никой не си спомня за Байрактар. Днес лидери са руските смъртоносни дронове "Ланцет".
8
3
 
5
 
! Отговори
Neslimiz преди 7 месеца
Селчук е от Трабзон, лаз - грузински мюсюлманин. Той или Хакан Фидан ще е наследник на Ердоан. Вижда ми се благ човек и в учил в САЩ, може да го подкрепят. Ако дойде Хакан Фидан ще има затягане на режима. Онзи е от разузнаването, мнителен и ще има много гонка за враговете. Пречка може да му е, че по баща е кюрд. Но пък той отдавна е доказан националист. Да му мислят душманите. Ще повръщат кръв.
7
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Бай Трактор :)))
6
6
 
6
 
! Отговори
Bai Dun преди 7 месеца
Най-добрите в света са дроновете на Иран , за справка питайте окраинците много са доволни !!!
5
7
 
4
 
! Отговори
до 4 преди 7 месеца
нещо май не се ориентираш в наблюденията за икономиката като си ходил в Сърбия.. БВП им е по-ниско от нашето.. а сръбската армия може да е боеспособна единствено срещу Словения и Северна Македония.. а, да.. "боеспособна" пробва да води две войни и при двете беше разбита
4
4
 
12
 
! Отговори
Фед Красивия преди 7 месеца
До 2.Сърбия въобще е по-напред и при военните и при икономика и храна.С 2 войни и без евросредства.Отиди ,пътувай и виж.
3
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Лидер не лидер, PLI в Турция със СРЗ е стряскащ. Бананова република диктатура.
2
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
От всички съседи само Северна Македония и Сърбия са на нашето плачевно ниво. Всички други дръпнаха напред.
1
11
 
2
 
! Отговори
Ал Бънди преди 7 месеца
байрактарите са читалищна работа. миг 29 е истинският гарант на националната сигурност, без аналози в световен мащаб. ако не вервате на мене питайте Митрофанова