Удовлетворени ли сме от работата си? 68% от българите казват "да"

По-възрастните хора по целия свят се притесняват от Изкуствения интелект
7 май 2024 13:43, Нели Христова
67
Удовлетворени ли сме от работата си? 68% от българите казват "да"
Снимка: Pixabay

В световен мащаб две трети от работещите хора са доволни от работата си и около половината са удовлетворени от заплатите, които получават. Това са някои от резултатите от ново изследване на световната Асоциация "Галъп интернешънъл", което показва също, че тези нагласи са по-скоро стабилни през последните години, съобщиха от Асоциацията.

Изкуственият интелект буди притеснения, показва още проучването. Хората по света са объркани по отношение на новата технология – 31% виждат в нея повече възможности, но 38% очакват да донесе повече проблеми за света. Значителен дял от 24% в световен мащаб не се чувства достатъчно информиран, за да оцени ефектите на ИИ върху човечеството.

Повечето от работещите хора по света изглеждат по-скоро доволни от работата си (65%), а малцинство от 17% казват, че не са. Други 17% казват, че нито са доволни, нито са недоволни. Малък дял се колебае как да отговори.

Преди няколко години, през 2018 г., доволни от работата си бяха 68% по света, 15% не бяха, а други 17% бяха неутрални по този въпрос. Изглежда, че последните години на несигурност не са повлияли значително на възприятията по света.

Текущите нагласи показват, че удовлетворението от работата, очаквано, се влияе най-вече от доходите и образованието – колкото по-добре образован или добре платен е човек, толкова по-голямо удовлетворение носи работата. Други демографски характеристики като пол или възраст изглежда имат по-малко влияние върху отношението на хората към тяхната работа.

В някои африкански страни например хората, които казват, че са доволни от работата си, са малцинство (31%), а тези, които не са доволни, са около половината от всички анкетирани. В Индия делът (49%) на тези, които са доволни от работата си, също е относително нисък в сравнение с останалия свят. Най-доволни от работата си от друга страна са хората в Европа (както страни от ЕС, така и страни извън ЕС), САЩ, Западна Азия, но също и в Латинска Америка, където делът на хората, доволни от това, което правят, достига до 70%.

Удовлетворението от възнаграждението не е непременно свързано с нагласите към работа. Човек може да си харесва работата и пак да не е доволен от това, което получава за нея, и обратното. Дяловете на удовлетвореността от възнаграждението са традиционно по-ниски. Настоящата вълна на проучване показва, че почти половината (47%) от работещите хора по света са доволни от заплащането си, близо една трета (31%) обаче не са доволни, а 19% от анкетираните са в категорията „нито/нито“.

В края на 2018 г. половината (49%) от световното население е било доволно от заплатата си, 29% не са били и 21% са били неутрални. Така нагласите и тук остават стабилни, въпреки годините на COVID, избухването на войни и икономическата несигурност по света.

Настоящите резултати показват също, че респондентите мъже са малко по-доволни от възнаграждението си от жените. По-младите хора също са малко по-доволни от заплатите си от по-възрастните поколения.

Възрастта и полът обаче играят малка роля по отношение на удовлетворението от възнаграждението в сравнение с образованието и разбира се самия размер на доходите – които отново изглеждат доминиращ фактор за нагласите на запитаните.

Обществата в по-богатите страни и региони показват значително по-високи дялове на лична удовлетвореност от заплатите. Големи страни като Индия и региони Африка отново се открояват с най-малък дял на хората, доволни от заплащането си – между 20% и 30%. Западните общества (Европа – както страни от ЕС, така и страни извън ЕС), САЩ и отново Латинска Америка са на първо място по удовлетвореност от заплащането.

На въпроса какви са очакванията им за изкуствения интелект за света по-младите хора са по-оптимистично настроени и виждат повече възможности в развитието му, по-възрастните поколения са по-притеснени. Повечето респонденти с по-високо образование също са малко по-оптимистични от тези с по-ниско образование.

Има ясно изразено разделение между възгледите в страните от Севера/Запада и тези от Юга/Изтока. В САЩ, Канада и Европа тези, които очакват с новата технология да дойдат повече проблеми, достигат до половината от всички анкетирани, а тези, които виждат повече възможности, са около 20-25%. В Русия само 19% виждат повече възможности в ИИ. Страната се откроява и с най-голям дял интервюирани, които признават, че не знаят достатъчно, за да си съставят мнение, и други 17%, които изобщо не знаят как да отговорят.

В Индия, Африка, Азия и Близкия изток, от друга страна, опасенията относно ИИ все още са налице, но повече хора са склонни да очакват с развитието на ИИ възможности.

Като цяло е очевидно, че страните, които са по-развити икономически, са малко по-загрижени за ефектите на изкуствения интелект за света. Останалият свят вижда по-скоро възможност, въпреки че страхът от новата технология е все още актуален.

В целия свят дяловете на отговорите „Не се запознат/а достатъчно с този въпрос“ са значителни – между 20 и 30%, което показва, че заплахата или възможността тепърва ще се дефинират.

Къде сме ние?

63% от запитаните у нас казват, че са удовлетворени от работата си, 12% твърдят, че не са удовлетворени, а 22% са някъде в средата. Това поставя страната ни близо до средното за света, но по-ниско от това, което е характерно за страните от Европейския съюз.

През последните години се отчита известен спад в удовлетвореността от работното място. На същия въпрос през 2018 г., например, 70% от запитаните българи отговарят, че са доволни от работата си. Необходими са повече вълни на изследване за интерпретация на тенденции.

Що се отнася до заплащането, текущата вълна на изследване показва, че 46% от работещите у нас са по-скоро доволни от заплатата си, 32% обаче не са. Нито преобладаващо доволни, нито преобладаващо недоволни се оказват 21% от запитаните работещи у нас. Малцина са онези, които не могат да преценят.

И по този показател нагласите у нас са близки до средните за света – далеч от крайния негативизъм, регистриран в някои държави в Африка и Индия, но и без особен ентусиазъм. Отношението към заплащането у нас не се отклонява значително и от регистрираното средно за ЕС.

И по този показател обаче регистрираното сега бележи относителен спад в сравнение с регистрираното в края на 2018 г. Тогава половината (50%) от българите са заявили, че са удовлетворени от заплатата си. 30% не са били доволни, а 20 на сто нито са били доволни, нито недоволни.

Развитието на изкуствения интелект поделя нагласите у нас, но като че ли притеснението надделява. 21% у нас казват, че изкуственият интелект носи повече възможности, но 38% виждат в него повече проблеми. Една трета не се чувстват достатъчно информирани, за да преценят. В това отношение обществото ни реагира по-скоро като страните от Запада като цяло – които са по-изплашени от новата технология.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


67
Още от ЕС
Франция атакува драг кралицата, която ще носи Олимпийския огън
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Работа много пари малко
59
2
 
5
 
! Отговори
ниско прелитащ преди 1 седмица
Става въпрос за калинки и прочее канцеларски плъхове , това са забравили да споменат в "статията" . Те са доволни 101 % и даже изпадат в транс от овлажнителните способности на вкусовия си орган ...
58
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Но да си доволен цял живот от една мижава заплата означава, че си ходещ труп, ненужен на тоя свят, за да се развива. Само недоволните движат света към прогрес - Маркс е бил недолен. Също и Ленин. Сталин па, да не говорим - виж невероятния прогрес!
57
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
"Пускат фиктивни обяви с нереални критерии като :" - Океййййййййй ....
56
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Всеки ден ИТ сектора бълва нови неща, които оставят още хора без работа, и това набира инерция. Работете си и мълчете, след 10 години ще сте доволни и на паница боб - И на кого точно ще се продават стоки и услуги, бълвани от ИТ индустирята?
55
1
 
4
 
! Отговори
Гинеколог преди 1 седмица
Е добре бе , оправихте ми деня Бати и смехо
54
2
 
1
 
! Отговори
читалище заря преди 1 седмица
До До 47 коги христос е ходил по земята поддържащите дискусии са ги горели на клада, а за "обективна журналистика" или е имало секир башка, или айди на лъвувити, хюмнозавър
53
2
 
0
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 1 седмица
До Писимистхапи ли котиту? не трябва да си писимист, а пусимист, теа у недоправения хюмнозавър
52
6
 
1
 
! Отговори
До 47 преди 1 седмица
Има едни неща, наречени християнски ценности - състрадание, милосърдие, любов, т.н. Ясно е, че болшевишката изммет сте възпитани в безбожие, но по времето на Христос не е имало либерасти.
51
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
АЗ ЗНАМ ЧЕ ИМА 240 ЧОВЕКА КОИТО ГАРАНТИРАНО СА ДОВОЛНИ ОТ РАБОТАТА СИ. ЗА ДРУГИТЕ В БЪЛГАРИЯ НЕ Е СИГУРНО.
50
1
 
2
 
! Отговори
До 33 преди 1 седмица
Смее ли да каже друго женицата? Има внуци, сигурно и правнуци...
49
1
 
8
 
! Отговори
. преди 1 седмица
фейк нюз!
48
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Лъжа е !
47
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До 42 : И като махнат прогресивният данък знаеш ли какво ще стане? Всички обратно в сивата икономика. За вас пак ще има шепа стотинки.
46
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Писимист : Ти първо се научи да се изразяваш разбрано и свързано, а после ми говори за "термини като емпатия и социално общество". Няма емпатия, има оцеляване, другото го измислиха либерастите и такива като теб го повтарят като папагали за да изглеждат модерни.
45
1
 
3
 
! Отговори
Кукунела Снайпера преди 1 седмица
Попитахме 100 човека... сКалъп ЧекмеджейшънЪл посочва... :) :) :) Местя го!
44
2
 
0
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 1 седмица
МИСЛЯ ЧЕ ИМА СБЪРКАНА ЦИФРА.... НЕ СА ЛИ 98% ОТ БЪЛГАРИТЕ ДОВОЛНИ ТОЧНО ОТ РАБОТАТА СИ? ЧЕ КАКВО ПРОУЧВАНЕ Е ТОВА АКО НЕ Е ТАКА?
43
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Казват те ама икономическата криза в ЕС няма начин да не доведе и до политическа криза в България . ЕС ту има отрицателен търговски баланс и петрола и газа вече с долари а не с евро като преди войната . Ши трябва и пак да се спасяват банките . Положениято е доста тежко но пък няма светлина в евротунела зануляващ България . Ще патим много преди да се отървем от ,,членството,,
42
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
68% от българите лъжат.
41
1
 
2
 
! Отговори
Бой и видоки данъци преди 1 седмица
за доволните, за да спасим недоволните! Прогресивен данък над 1000 лв. бруто! Хе хе хе! Да види дали сте още доволни?