Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила

Три фактора окуражиха Турция да се включи в конфликта в Кавказ
12 окт 2020 18:00, Елка Василева
352
Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила
Снимка: архив, БГНЕС

Ердоган води битки на много фронтове. Той не познава никакви задръжки. Действията му обаче са предвидими. По политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул, пише Дойче веле.

Отминаха времената, когато "меката сила" Турция искаше да бъде разглеждана като модел за ислямския свят. Днес Турция действа с твърда ръка и желае да бъде призната за регионална сила.

Тя изпрати свои войници, наемници и оръжия в Сирия и в Ирак, както и в Либия и в Азербайджан. А нейните военноморски сили, които едно време бяха напълно пренебрегнат род войски, днес са най-големите в Източното Средиземноморие и демонстрират там своята мощ.

Турция смята за успех всичко, което тревожи НАТО и ЕС. В Сирия турската армия спря сирийско-руското настъпление към провинция Идлиб, предотвратявайки по този начин нова бежанска вълна.

Още по темата

В Либия пък тя обърна хода на войната и принуди антитурската коалиция там да премине в отстъпление. Това се превърна в предпоставка Турция - посредством агресивна политика в цялото Източно Средиземноморие - да оспори съществуващите международни договорености за континенталния шелф и изключителните икономически зони в района, както и да настоява за правото си да участва в експлоатирането на природните богатства.

Сега с военната си и политическа подкрепа за Азербайджан Турция открива трети фронт срещу Русия - след Сирия и Либия. В конфликта за Нагорни Карабах руснаците са на страната на Армения. Дългогодишното мъжко приятелство между президентите Ердоган и Путин днес е охладняло. Днес турският президент обвинява Русия, че не отчита турските интереси.

Турската армия и стилът на Ердоган

Три са факторите, окуражили Турция да се включи в конфликта в Кавказ. Първо: през последните години турската армия успя да натрупа доста опит със своите бойни дрони и наемници в Сирия. Освен това Турция се въоръжава сериозно въпреки икономическите си проблеми в момента - ¼ от бюджета на страната пряко или непряко е за военните. А разработената от армията концепция "Синя родина" се превърна в основата за агресивното поведение на Турция в Средиземно море. Вярно е, че след неуспешния опит за преврат през 2016 година армията вече не е силен политически фактор, но пък тя е по-силна от всякога, а нейните военни успехи ѝ помогнаха да си възвърне донякъде загубеното доверие сред хората.

Вторият фактор е празнината, на която се натъква Турция в Източното Средиземноморие, страните от Леванта и Кавказ, възникнала поради липсата на интерес от страна на САЩ. ЕС не може да запълни този вакуум, защото не е единен и за разлика от Турция не е готов да заложи на военна конфронтация.

Трето: Ердоган не познава никакви задръжки. В политическата си кариера той често е търсил открития конфликт за постигане на набелязаните цели. В политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул. Ердоган поема рискове, които смята, че може да пресметне. И често има успех. Издигането си той дължи на политическия си инстинкт да вижда шансовете и да се възползва от тях. Макар и да подкрепя диктатора Алиев, в конфликта в Кавказ Ердоган се представя за водач на мюсюлманите и тюркските народи.

Ердоган управлява автократично, но е предвидим. Когато е подложен на натиск, той реагира с още по-голям натиск, за да се покаже като силен лидер, който не проявява слабост. На политическите и материални стимули той отговаря положително, ако се очертава да има облаги от това. Или пък с пълно игнориране - ако няма такива.

С агресивната си политика в Източното Средиземноморие Ердоган постигна целта си: извоюва си поле на действие за преговори за изключителните икономически зони в района. Турция не приема максималистките и от гледна тока на международното морско право спорни гръцки претенции по този въпрос. Защото сега малки островчета отнемат на Турция - страната с най-дългата средиземноморска крайбрежна ивица - достъпа до природните богатства в района.

Постигането на разбирателство между Анкара и Атина по този въпрос междувременно вече изглежда възможно - благодарение на посредническите усилия на германското правителство и на НАТО. С това обаче конфликтът далеч не е приключил. Защото Турция не признава Кипър, предявява претенции към изключителната икономическа зона на страната-членка на ЕС и не е готова да преговаря с нея.

Как Ердоган иска да спечели уморените избиратели

Реториката на Ердоган и турските военни успехи се възприемат много добре в Турция. Те укрепват позициите на турския президент, който във вътрешнополитически план е в положение на самоотбрана. И ако сега се проведат избори, неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и коалиционните ѝ партньори от Партията на националното действие MHP ще загубят абсолютното си мнозинство. Ердоган се бори срещу умората на турските избиратели от управлението на един човек, който направлява съдбините на Турция от почти две десетилетия. Две трети от младите турци възнамеряват да напуснат страната. Те са по-малко религиозни от старите кохорти и надигат глас срещу ограничаването на техните свободи. И сред консервативния електорат на ПСР се забелязват пукнатини. Сегашната военна реторика и настроения обаче са спойка, която може да ги запълни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


352
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
143
8
 
2
 
! Отговори
Ястреб Османлията преди 3 години
Заглавие в днешния брой на френския Ла Фигаро - "Турция се наложи като супер-сила в източно-средиземноморския басейн" Ах горките франсенца ... квиччаттт ... Същият вестник преди две седмици беше писал "НЛО'та над бойния ни кораб в източното средиземноморие парализираха електрониката на кораба. Това турски дронове ли са?" Ами ... не знам! Може би да, може би не ... кой знае!
142
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 180 Кога пуйката е била бляскава?
141
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
GANJA / Азербайджан /, 11 октомври. / ТАСС /. Четириетажна жилищна сграда в азербайджанския град Гянджа, която е на 20 км от бойната зона в Нагорни Карабах, беше унищожена в резултат на ракетен удар. Това се случи около 02:00 часа, тоест вече 14 часа след влизането в сила на споразумението за прекратяване в събота по обяд
140
3
 
2
 
! Отговори
Диана преди 3 години
Аз мисля, че Ердоган работи много и иска да върне стария блясък на някогашна Турция и в това няма нищо лошо..Всъщност, всеки държавен глава би трябвало да работи за пълното разкриване на потенциалите на поданиците..Проблемът е, че Ердоган смята, че величието на Търция се е крепяло на меча, че само мечът може да вдъхнови турците така, че да стигнат до древния разцвет на страната...Всъщност, който меч вдига от меч умира! Насилието е грешен път и самата Турция го е извървяла за да разбере сама това
139
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ТААСАзербайджански град Гянджа отново пострада от ракетна атакаСпоред официалните данни в Баку ракета "Точка U" е ударила жилищна сграда. Девет души загинаха, повече от 30 бяха ранениОПИТВАТ ДА ГИ НАКАРАТ ДА АТАКУВАТ Армеската територия и да задействат многонационална война ,номерата на пкк не вьршат работа.
138
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Интересно ястребчо османлъ Абе като толкова много недолюбваш българите какво правиш тука всеки ден бе калъч недоносен?!!И не ми обяснявай ,че Европа е пълна с турски слуги а в България нижат ли нижат тютюн за жълти стотинки!
137
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ТААСЧетете истината преди да изтрият .Новината за прекратяването на огъня тук е противоречива. Някои жители директно изразяват неразбиране, особено на фона на официалната информация, че азербайджанската армия успешно е провеждала военни операции. В разговори с кореспондент на ТАСС, още преди примирието, мнозина тук казаха, че настоящите военни действия трябва окончателно да сложат край на конфликта и да завършат с установяването на контрола на Азербайджан над Нагорни Карабах.
136
1
 
5
 
! Отговори
Щирлиц преди 3 години
До Ястреб Османлията 161Явно не си общувал с българи,а само с га.дж.а-ли.
135
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До GRAND FUNKСега ли го проумя мен...:)) Тонката ака Монтана си е кадъна от всякъде, кво се учудваш :))
134
4
 
8
 
! Отговори
На гол тумбак,чифте преди 3 години
Абе, да е велика, велика, колко да е Велика Турция, като прави по 50% обезценка на валутата годишно, а турците мизерстват заради безработица и инфлация. Скоро държавата ще фалира - дължи стотици милиарди и никой не й дава кредити под 15%. Джънк е кредитния рейтинг на Турция! Туй по ми прилича на трана от третия свят! Ердоган се дуе, но никой не го взема на сериозно - видимо имитира Ким Чен Ун с шантажите си!
133
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 147Точно обратното, турчал ята ни смятат за аверчета, мислят ни за някакъв вид тюрско племе, докато ние въобще не ги харесваме :))) Факт е че не ни се зъбят, но в миналото сме ги били доста, даже през ВСВ до Истанбул е стигала границата ни :)))
132
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всеки петък хиляди българи превземат Одрин.И се разбират много добре с местните.И едните доволни, и другите.Та що спорите и се карате не знам.
131
5
 
4
 
! Отговори
Ястреб Османлията преди 3 години
До биогрaфияЗа да си сатирик, тябва да си философ, и Радой Ралин беше такъв. Но хайде, да намерим среден път, да го наречем сатирик-философ! Ние турците сме разбрани хора, виж че можем да се разберем.
130
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво е да си накован мюсюлманин? Да си изгубиш детето на летище и то да се казва алахакбар ха-ха
129
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Човека си е прав.Човека сие прав, коя сила спря новото прекрояване на границите в Ирак,Сирия,Либия.Катар.И други места, естествено тая вьншна агенция и другите две в Европа ще измислят нещо да подьржат темпо.Впрочем защо мьлчат за войната.Защото на терен не се подчиннявят на назначения ***.
128
2
 
6
 
! Отговори
До османлия преди 3 години
До 144Доста обиди по адрес на България макар ,че България помни лошо от Турция ,а Турция не видяла нищо лошо от България!
127
3
 
1
 
! Отговори
има подкрепа от Боко преди 3 години
целуващ османлийския байряк
126
3
 
4
 
! Отговори
Ястреб Османлията преди 3 години
Същия филосф е написал също "По-страшен от СПИН, по-гаден и от рак е българският проЗстталак!" Ако някой ден се намери начин човешката прозссталащина да се преработи в използваема електро-енергия, българия ще енергийният център не само на нашата вселена, но и на всички паралелни вселени!
125
4
 
5
 
! Отговори
Ястреб Османлията преди 3 години
***, станах на шашав да я търся тази непревземаема одринска крепост на картата на великата българия на трите язовира ... Можеш ли да ми помогнеш да я намеря тази крепост като ми кажеш къде точно в българия е крепостта?
124
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ястреб Османлията 137Това си е факт ту рче, само че знам, че след като за първи път в историята сме пуснали бомби, е трябвало някъде около 24 ч. да я превземем тази "непревземаема" крепост :)))