Каква е истинската причина за бежанската вълна?

Европа не може да бъде "цяла, свободна и в мир", ако страните в Близкия Изток не са
26 сеп 2015 14:07, Виктория Тошкова
147
Каква е истинската причина за бежанската вълна?
Снимка: Архив Reuters

Образите на отчаяни бежанци, преминаващи през редица препятствия, включително набързо поставени огради с бодлива тел, раздразнителни граничари и гневни местни жители, са ужасяващи, напомняйки за най-тъмните десетилетия на Европа. Те са ярък спомен, че Европа не може да бъде „цяла, свободна и в мир“, ако съседите ѝ в Близкия Изток не са. Въпреки това широкото осъждане на европейските страни, отказали да приемат бежанци, не е съвсем справедливо, коментира Кристофър Хил, бивш помощник държавен секретар на САЩ за Източна Азия.

Бежанците са естествено следствие на войната. Наистина, рядко има война без граждани, които се опитват да избягат от касапницата. Но каква са причините за войните? В някои случаи това са искания за смяна на режима. В крайна сметка отхвърляните режими често са брутални и е малко вероятно да се оттеглят без борба.

Тази неумолима последователност е най-очевидна в Сирия. Президентът Башар Асад с приближените си алауити налага брутална диктатура в продължение на години – без да се поддаде дори малко, за да приложи исканата демократична реформа или да освободи пространство в държавното устройство на страната за онези, чиято представа за правителство не е толкова сектантска.

Всъщност режимът на Асад е продължение на този, установен от баща му и предшественика му Хафез Асад, който пое президентския пост през 1971 г. Подходът на Асад старши беше по-брутален дори от този на сина му като оцелелите от обсадата на Хама през 1982 г., целяща потушаване на размириците, предизвикани от сирийското „Мюсюлманско братство“, могат да потвърдят това.

Усилията на Хафез Асад да подчини ислямистката съпротива с железен авторитарен режим продължи десетилетия наред. Неговата светска баасистка идеология трябваше да размие различията между различните сирийски общности, особено между сунитите и собственото му племе на алауитите, което следва версия на шиизма.

 Но през 2003 г., когато коалицията, водена от САЩ, отхвърли други диктатор – Саддам Хюсейн, 1300-годишното разделение между шиите и сунити, което до голяма степен е скрито или дори липсва през голяма част от този период, стана твърде очебийно.

Сунитско малцинство в Ирак, което дълго време доминираше в правителството на Саддам, изгуби властта си над шиитското мнозинство, чието собствено тясно сектантско управление доведе до жестока съпротива срещу централното правителство. След премахването на Саддам, шиитските лидери на Ирак не положиха много усилия, за да омекотят удара – подход, който не остана незабелязан в региона.

В Близкия изток винаги е имало много място за вина, а тези, които обвиняват САЩ за възстановяването на сектантството в региона, не успяват да признаят ролята на миналото му и цикличната му природа. И все пак САЩ наистина изиграват голяма роля в сирийската драма. През юли 2011 г. САЩ и Франция изпращат посланиците си в Хама, където се водят особено жестоки кръвопролития и борби срещу правителството, за да призоват „опозицията“ там – т.е. тогава миролюбивото „Мюсюлманско братство“, да се обедини срещу режима.

След посещението – кулминация в опитите за промяна на режима в Сирия, всички перспективи за диалог или преговори с Асад (чието семейство, за добро или лошо, контролира Сирия от десетилетия насам) са унищожени. Няма посланик, който след това отново да е имал среща в Дамаск.

Американските и френските лидери правят грешка, когато решават, че облаците на войната, събиращи се над Сирия след Арабската пролет, са ранни признаци, че най-сетне страната е готова за демокрация. Подсилването на опозицията и отхвърлянето на правителството ще бъде достатъчно, за да се трансформира цялата система на държавно управление, смятат те.

Пруският военен теоретик Карл вон Клаузевиц веднъж нарича войната сериозно средство за сериозен край. Същото твърдение е вярно за политика с цел смяна на режим, както показва разрушената Сирия днес и милионите хора, търсещи убежище в Йордания, Ливан, Турция и Западна Европа.

Със сигурност по-голямата част от вината за сегашната ситуация в Сирия е в резултат на режима на Асад. Но при липсата на какъвто и да е смислен политически процес е очeвидно, че външните искания за промяна на режима през 2011 г., които довеждат до избор между Асад и екстремистки сунитски терористични организации, най-малкото не са напълно обмислени. Ако онези, обмислящи смяна на режима, бяха обърнали малко повече внимание на ситуацията, щяха да забележат, че Асад и приближените му не дават какъвто и да е признак, че ще се вслушат в призива и ще си тръгнат.

Докато стотици хиляди сирийски бежанци рискуват всичко, за да намерят поне малко сигурност, тези, които призоваваха за смяна на режима преди четири години, трябва сериозно да помислят за направения от тях избор.

Вместо да се присъединяват към критиките срещу страни като Унгария и Сърбия – които са затрупани от вътрешни проблеми и нямат никаква роля в предизвикването на войната, те трябва да поемат повече отговорност в помощ на бежанците. И трябва да подкрепят установяването на приобщаващи политически структури, които могат да помогнат за прекратяването на отвратителната гражданска война в Сирия.

Четете още новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


147
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
98
0
 
3
 
! Отговори
Джуди преди 8 години
Европейските ценности на Брюксел и неадекватното ръководство докараха Европа до хаос и гибел. И ние барабар с тях. Изглежда нереално колко са зомбирани и заспали нашите държавници. Дбили и в Брюксел и унас - за радост на джагадайците и САЩ.
97
8
 
2
 
! Отговори
Ани преди 8 години
Трябва да се наложат нови санкции на Русия която въоръжава сатрапи като Баар Асад. Преди ни заничаваха с баща му. България беше пълна със Сирийски студенти много от които не са си тръгнали и до днес. Алгафари създаде най-безогледното предаване КуКу и с това ни показа какъв е режимът в Сирия.
96
1
 
13
 
! Отговори
НФБ преди 8 години
До АнонименБежанците на заплати от 2000 лева..а българина ще рови в кофите за ***. ..
95
0
 
13
 
! Отговори
НФБ преди 8 години
До АнонименРедно е да се бутнат режимите в Саудитска Арабия. .Катар. .Кувейт. .Няма нито една църква ..не е нормално. ..
94
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименКойто е бутал ..въоръжава опозицията. Днес да приема имигранти. .САЩ подпали ха света и арабските страни. .Саудитска Арабия ..Катар. .са ги приемат. .имат и пари и са си същата религия. .език. .
93
1
 
6
 
! Отговори
Кукувица преди 8 години
До ПолитикАбе то....България може да поеме и 10 милиона бежанци. Ама..за какво са ни притрябвали?
92
2
 
16
 
! Отговори
Кукувица преди 8 години
Е, хайде сега! Журналистически приказки!По времето на Тодор Живков през границата и пиле не можеше да прехвръкне. На границата имаше войска и се стреляше и никой не минаваше.По времето на Хонекер никой не можеше да мине през границата. Ловяха беглеците като мишки.А сега не можен да хванем арабите? Ай сиа! Не можем да ги хванем, само защото не искаме или ни е заповядано да не ги ловим.
91
1
 
7
 
! Отговори
Политик преди 8 години
България има възможност да поеме 100-200 Хил. От бежанците . На остров Белене има място за всички , и за плевнята и за боката . Сигорен съм че Белене и бухенвалд могат да поемат целия бежански поток
90
3
 
5
 
! Отговори
ван дам преди 8 години
време е всички да се успокоят и да започнат да се решават проблемите..запада трябва да разбере че не всички хора са луди по тейните идеи и че всеки има право на мнение..някои народи все още се гордеят с своите традиции и култура,демокрацията трябва да се прилага,а не само да се говори за нея
89
1
 
19
 
! Отговори
az преди 8 години
ИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА ЕМИГРАНТСКАТА (ТОВА НЕ Е БЕЖАНСКА ВЪЛНА) СА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПОЛИТИЦИ-ДУПЕДАВЦИ.
88
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
до 110целта на Русия е да ръководи баланса в световен мащаб м/у доброто и злото , а познаи сега кои на коя страна е
87
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
109 a celta na Rusiq kakwa e
86
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
целта на сащ е с емигрантите от сирия да разруши икономически европа а с конфликти в близките на Русия страни да унищожи Русия , с европа вече потщи успяха но с Русия номера няма да мине защото тя е неразрушима
85
1
 
4
 
! Отговори
хразстоянката преди 8 години
Християнката пита - защо тези маймуни не са в парализа?!
84
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Дори Вашингтон Пост писа че поне една трета от мигрантите не са от Сирия. Стига с пропагандата за отчаяни "сирийци."
83
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Меркел направи втората си грешка след тази със спирането на АЕЦ.Сега самата тя си признава но стана късно .Германия има недостиг от ток а сега от мигранти които идват без образование и професия.Ще ги приеме без проблем но като дойдоха запя друга песен.
82
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Пропагандна статийка. Аз лично познавам, чрез Интернет, един много съвременен модерен светски сирийски млад мъж ( фен на същата поп музика като мен), който напусна Сирия преди близо година и отиде да продължи висшето си образование в Германия. Той и цялото му семейство подкрепят тотално Башар Асад и е много гневен на противниците му, които разрушиха Сирия.
81
0
 
2
 
! Отговори
до 81 преди 8 години
Направо си тъпо парче.
80
0
 
6
 
! Отговори
манипулатори преди 8 години
Вервам ви.В очото ми плува корабче.
79
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
какво ще стане ако някой от вън тръгне да сменя скапаната американска демокрация защото не му харесва