Общият гняв зад Тръмп и Brexit

Двете кампании носят три тревожни паралела, сочи анализ
31
Общият гняв зад Тръмп и Brexit
Снимка: БТА

На конгреса на демократите миналата седмица имах некомфортното усещане за дежавю, пише журналистът Гидеон Рахман за Financial Times. Изписан в единия край на сцената бе лозунгът на кампанията на Хилари Клинтън - "По-силни заедно". Това е депресиращо напомняне за "По-силни вътре" - лозунгът на изгубилата кампания за оставане в Европейския съюз по време на британския референдум.

Тази прилика е нещо повече от жалко съвпадение. Бих посочил три паралела между Brexit и феномена Тръмп, които би трябвало да предизвикват тревога у кампанията на Клинтън, пише Рахман. Първият е силата на имиграцията като проблем. Вторият е начинът, по който кампаниите на Тръмп и Brexit се превърнаха в средство за протестен вот срещу икономическата несигурност. А третият е пропастта между позициите на елита и тези на бялата работническа класа.

Кампаниите на Тръмп и Brexit сложиха обещанията за контрол на имиграцията в центъра на дейността си. Във Великобритания искането на поддръжниците на Brexit да "поемат обратно контрола" бе възприемано най-вече като обещание да се спре потокът от имигранти от Европа. Най-известният ангажимент в кампанията на Тръмп пък е "построяването на стена" и спиране на незаконната имиграция от Мексико към САЩ.

Както във Великобритания, така и в САЩ, имиграцията се превърна в мощен символ на предполагаемото желание на елита да подкопае жизнения стандарт на работническата класа, позволявайки навлизането на евтина работна ръка от чужбина. Кампаниите на Тръмп и Brexit засилиха безпокойството около имиграцията със страх от тероризъм. Тръмп дори призова за забрана на всички мюсюлмани да влизат в САЩ. Кампанията на Brexit пък включваше плакати около бежанската криза в САЩ, която засили опасенията за потока от мюсюлмански имигранти от Близкия изток.

В британския случай кампанията за оставане в ЕС така и не намери начин да се справи с опасенията на обществото около имиграцията, а демократите може би попадат в същия капан. Обявлението на Клинтън миналата седмица, че "няма да построим стена" получи големи овации по време на конгреса. Британският опит обаче предполага, че подобни твърдения могат просто да бъдат интерпретирани като отказ за ангажиране с обществените опасения около миграцията. Тръмп със сигурност прави това, като наскоро написа в Twitter, че "визията на Хилари е за свят без граници, където работниците няма да имат власт, работа или сигурност".

Твърдението на Тръмп, че ще защитава бедните и тези с несигурни работни места също е политическо силно. Нещо подобно се случи във Великобритания, където кампанията за оставане не успя да предугади, че референдумът ще се превърне в средство за протестен вот за работните места и жизнени стандарти. Във Великобритания заплатите на повечето хора не са били увеличавани от финансовата криза през 2008 г., а много региони на страната са в икономически застой от десетилетия.

След вота за Brexit журналистът Джон Ланчестър казва: "Има много места във Великобритания, където ако се родиш, ще търпиш необратимо поражение през целия си живот – липса на възможности, на образование, на достъп до влияние, на продължителност на живота".

Същото важи за много места в САЩ, където средните реални заплати отчитат спад през последните десетилетия. Продължителността на живота на белите американци, незавършили колеж, също се понижава от 2000 г. насам, като според The New York Times това се дължи на "епидемията от самоубийства и смъртни случаи от злоупотреба от наркотични вещества". Проучване на Harris от миналата година показва, че 85% от американците вярват, че хората, които управляват страната, не се интересуват от тях, а 81% смятат, че богатите стават все по-богати, а бедните все по-бедни.

Проблемът за Клинтън – като това наистина е голям проблем, е, че тя е олицетворение на политическата върхушка, която повечето американци в момента явно презират. Демократите с право твърдят, че животът на Тръмп е паметник за безразличието му към обикновените хора. Но колкото повече американският елит и водещите медии се обединяват срещу Тръмп, толкова повече те подчертават статута му на кандидат, борещ се срещу системата.

Някои твърдят, че избирателите на Тръмп сред бялата работническа класа са твърде малко, за да му позволят победа през ноември. Но това може би няма да е проблем, ако републиканците успеят значително да увеличат избирателната активност. Още веднъж британският опит важи и тук. Победата за Brexit бе гарантирана от множество гласоподаватели от работническата класа, които не си направиха труда да гласуват на последните парламентарни избори.

Във Великобритания липсата на връзка между политическия елит и работническата класа накара много анализатори да отхвърлят проучванията, които показваха, че Великобритания ще гласува за напускане. Миналата седмица в САЩ се натъкнах на подобно недоверие сред много американски анализатори, чийто страх от Тръмп свежда до минимум възможността да допуснат идеята, че той може да е следващият президент, пише Рахман.

Приликите между кампаниите на Brexit и Тръмп са поразителни, но има и важни разлики. Най-очевидната е, че докато кампанията за Brexit използваше свирка за кучета, за да се възползва от расистките настроения, Тръмп използва истинска сирена.

Най-популярните защитници на кампанията за Brexit, като Борис Джонсън и Майкъл Гоув, се стремяха да останат привидно внимателни по време на кампанията. За разлика от тях Тръмп стана специалист по хаоса и обидите.

Възможно е поведението на Тръмп да накара достатъчно избиратели да гласуват в подкрепа на Клинтън през ноември. Преживявайки Brexit обаче, не бих залагал на това, завършва Рахман.

Всичко за Brexit четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Още по темата: САЩДоналд ТръмпBrexit
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
4
 
! Отговори
Фалачи преди 8 години
Ариана Фалачи в един от своите репортажи писа.Кое е това което направи от обикновенните италианци фашисти, от обикновенните германци нац.социалисти и руснацитеболшевики.Страхът.В момента Тръмп използва много добре този метод и се учи от Борис Джонсън и Фараж.Нищо чудно той да е следващия президент.Виждаме че е в ход медиината подготовка заТръмп като новия господар на Белия дом.А Европа живее в някакви розови сънища не способна да събуди в себе си инстинкта за самосъхранение и излезе от летаргия
16
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимени да имаш и да нямаш право на глас, все тая, нищо не зависи от гласа ти, ако вярваш в обратното - моите съболезнования
15
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
лично аз не съм ходил в САЩ и нямам право на глас там, не знам как сте вие,но не мога да разбера защо ме занимават с тази държава след като нямам право на глас там.Така дори и родните политици не ги обсъждат.А за тях имаме право на глас ,също така и върху европа имаме своя избор но САЩ моите извинения но не мисля че са много българите които имат право на глас там а заради тях ни занимават всички с глупости.Това си го решават американските граждани,глупави или не,не ние българите.
14
3
 
17
 
! Отговори
Atakista преди 8 години
Вижте, пичове.Ако Клинтън стане президент можем да очакваме ТСВ с употреба на ядрено оръжие. Ще видим псевдо-повод, последван от "изпреварващ удар". Защо това е така, не е тука мястото да обяснявам и няма да ми стигнат символите.Ако Тръмп спечели, можем да очакваме катастрофални процеси вътре в САЩ и дори гражданска война. Следователно, за целия останал свят, е по- добре да спечели Тръмп.
13
1
 
13
 
! Отговори
маде ин Булгари преди 8 години
Роската да не е болен? Още не се е изказал по въпроса!
12
4
 
5
 
! Отговори
проктолог преди 8 години
Гидеон Рахман е един руски евреин.
11
0
 
3
 
! Отговори
Кики преди 8 години
До анонимен 1 Точно ТИ е трябвало да се родиш през 1921 г. в Русия!
10
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А паралела между злите марсианци и Тръмп кога ще публикувате? Или може би точно преди изборите ще видим статия "Какво е общото между Баба Яга и Тръмп?
9
1
 
18
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
До РумбоВ САЩ положението е още по-сложно,поради ролята им на световен Господар.Кандидатите за президент са суперстранни,на фона на възможностите,които имаше в началото.Хора с позиция и ясна програма как да се управлява отпаднаха подозрително лесно.Как например да сравним злобната,алчна и бълваща клишета Х.Клинтън с ерудирания Б.Сандърс?При Тръмп-същото Изглежда е*врейските господари на Америка са решили съвсем да принизят ролята на президента в управлението и без туй доста затихнала при Обама
8
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 8. Вече не хрантутим руснаците, а американците. Българската държава ще плати на Мариците им 14 млрд. лв. - по 700 млн. годишно в продължение на 20 години. Тия приятели зад океана са забили зъби в българското виме и ще смучат докато не ги разкараме.
7
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тръмп има голямо преимущество - с него хората са наясно къде са. Човека има мнение и лошо, или добро, го заявява. Докато Хилари говори с клишета, зад които никой не знае какво точно крои бабешката й глава.
6
3
 
16
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
Ако някой си мисли,че Брекзита е плод на усилията на шантави политици и илюзиите на работническата класа-много се лъже.Това е старателно планирано мероприятие и поемането на премиерския пост веднага от личност видимо несвързана с кампанията,но явно добре подготвена за действие,го доказва.Брекзитът е изненада само за неосведомените!Как си представяте второто по сила в света е*врейско лоби в Лондон да се остави Брюксел да го командори,особено в сегашното време на упадък на ЕС????
5
25
 
4
 
! Отговори
НАТО преди 8 години
Стига ни занимавахте с този ***. Разберете че НЯМА ШАНС :) Хилъри идва с гръм и трясък, а като знам хищния й нрав, направо ще обезкости Матушка Русь! Русорфоби, гответе се за втори разпад :))))
4
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
10, отдавна за всички е ясно, че Медведев е обамов агент и много добре знае това. Като се вземе във внимание обаче текущата политическа ситуация в глобалния свят, Медведев е оптималният вариант за премиер на Русия и съвсем не е грешка и слабост на Путин, а обективна необходимост и прагматизъм.
3
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Мени ми се чини,че Тръмп ша да спичели!:))
2
4
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Пропагандата срещу лошият Тръмп продържава. А защо не кажете нещо за Хилъри? Кой създаде ИДИЛ? Тръмп ли? Кой взриви Близкият Изток и наводни Европа с бежанци? Тръмп ли?
1
47
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Все ми е тая кой ще победи, стига после да прецака руснаците.