Цените на наемите у нас са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ръст

Лихвите по ипотеките биха се задържали на нивата от последните две години
Обновена: 15 мар 2024 18:28 | 15 мар 2024 18:23, Анисия Иванова
104
Цените на наемите у нас са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ръст
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Ниските лихвени нива по ипотечните кредити до известна степен са основният фактор, на който се дължи настоящото състояние на имотния пазар, но трябва да обърнем внимание, че повечето покупко-продажби се случват без ипотечни кредити. Приблизителното съотношение на потребителските кредити с ипотека спрямо продажбите на жилища в големите градове е около 50 на 50. Около 60% от сделките на недвижими имоти в големите градове се случват с налични средства. Това коментираха Антон Илиев, съосновател на имотна агенция, и Стефка Загорова, кредитен консултант, в предаването „В развитие“ с водеща Вероника Денизова.

Цените на наемите все още са ниски спрямо други столици и по всяка вероятност предстои те да бъдат по-високи в следващите години. Те изоставаха и в стъпката на увеличение спрямо продажните нива, защото българинът предпочита да живее в собствено жилище. Пазарът на наеми е доста скромен, но предстои предстои да се промени, тъй като не всеки ще може да си позволи да си купи имот, заяви Илиев.

В България лихвените проценти по кредитите се формират основно на база на лихвените проценти по депозитите, които банките предлагат на пазара. На база тази статистика, която банките подават към БНБ, всяка взима различни срочности по депозити. Това е основният компонент, от който зависи крайната лихва към потребителите. Има и фиксирана надбавка, която е една и съща за повечето банки, както и променливата компонента, обясни Загорова.

"Доколкото лихвените проценти са зависими от лихвите по депозитите, това е ефектът, който наблюдаваме през последните години. Както повечето хора знаят, лихвите по депозитите, които банките предлагат, са по-скоро близки до нулата, тъй като има огромен ресурс, привлечен под формата на депозити у банките.“

Някои от най-перспективните банкови клиенти могат да издействат лихвен процент около 2%. През последния месец тенденциите от миналата година леко се промениха и ако можеха да достигнат около 2,5%, в момента тези банки не падат под преференциалните нива, които предлагат.

Въпреки това нивата са много ниски на фона на европейските - около 2,18 са най-ниските оферти, които се предлагат от страна на банките.

"Лихвите по ипотеките по-скоро биха се задържали на нивата от последните две години. Може би повечето погледи са насочени към това какво би следвало, ако приемем еврото и какви евентуални рестрикции от ЕС биха се наложили.“

Много често хората са наистина уплашени от всичко, което се говори по отношение на ръста на лихвените проценти. Лихвите в България са почти наполовина спрямо тези на развитите европейски държави. В България също сме наблюдавали високи нива по време на ликвидна криза през 2008 г., когато фалираха много банки. Лихвените проценти бяха около 8-9%, но въпреки това се купуваха жилища, заяви Загорова.

"На този етап няма индикации за предстоящо увеличение на лихвените проценти.“

Според Илиев българските граждани са доста подготвени, тъй като през последните години в публичното пространство ежедневно валят предупреждения за това хората да бъдат внимателни, напомняйки за кризата от 2008 г. Трудно някой, който се притеснява за доходите си, би предприел крачка да изтегли непосилен за него кредит.

Във връзка с това, че в част от офертите на банките може да се вземе ипотечен кредит със самоучастие от 10% Илиев посочи, че винаги препоръчва на клиентите то да бъде минимум 20-25% и месечните разходи за този тип сделки да не надвишават повече от 30% от месечните им доходи. Би била възможна сделка само с 10% участие от клиента, ако оценката на имота е достатъчно висока, за да може банката да отпусне 90%. Все пак обаче, е добре хората да са подготвени с около 30% от сумата, за да реагират при евентуален катаклизъм.

По отношение на лошите кредити Загорова изтъкна, че няма притеснения, като се наблюдават чисти портфейли на банките и много добро обслужване на ипотечните кредити. Хората са много по-подготвени и подхождат предпазливо. Дори доходът им да позволява да изтеглят по-голям кредит, те предпочитат по-малък и сами си слагат един буфер, който ги подготвя за непредвидими ситуации.

Последното тримесечие на 2023 г. за град София има малък ръст в броя на сключените сделки на имотния пазар, но на годишна база има лек спад. Очакванията на Илиев са, че броят на сделките ще продължи да спада и вероятно ще бъдат под 30 000 за 2024 г., приближавайки се до нивата преди Covid, когато средно бяха около 28 000 сделки за столицата.

"Има голям дефицит на готови жилища, а най-търсени са такива с разрешение за ползване и още повече – напълно завършените имоти“, обясни гостът.

Темповете се запазват на издадените разрешения за строеж, но въпросът е доколко най-новото строителство е предпочитано от повечето хора. Много от хората всъщност предпочитат имот, в който биха могли да се нанесат веднага, подчерта Загорова.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
103
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Абе вие сериозно ли правите 2 години и още ремонт на 60 квадрата чисто ново жилище? Я по-сериозно.
102
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До ДО 76 Има такса за достъп до преносната мрежа. Може да си някъде в чужбина и с месеци в апартамента ти да не е влизал никой, но тази такса ти я начисляват.
101
0
 
4
 
! Отговори
До Анонимен 100 преди 1 месец
Точно така е. Имам познат, когото всички майтапят заради това, че когато към края на соца успял да вземе жилище в новопостроен блок тип едропанелен кофраж, висок 16 етажа, с по 7 апартамента на етаж, само той и още един човек се били нанесли там още през пролетта. Асансьорите все още не били пуснати, нито водата и той си качвал вода в кофи от мазето чак до 14-ия етаж, но бил още младо момче и това не му тежало. Нуждата какво не прави. Още няколко семейства се нанесли да живеят чак през есента.
100
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
След закупуването на жилището следва привеждането му в употребяем вид, което отнема между една и пет години. Не би трябвало жилища в новопостроен блок да се считат за празни поне пет години след Акт16. За писалия по-долу, щом блока е от 2022 година, там са се нанесли само тези, които няма къде да живеят, нямат пари и страшно много бързат. Виж колко ще са празните жилища през 2025-2026 години.
99
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В 8 етажния блок, който построиха през 2022г на бул.Кл.Охридски, на завоя към УНСС, всички апартаменти са купени от 2019г. когато започна строителството му, а в момента живущите там са в 14% от всички апартаменти. 86% vacancy rate! "Топ локация, буквално пред блока има спирки на 6 автобусни линии, престижен квартал, заведения, училища, градини, магазини, фараони ..." Та затова са подивели кърлежите
98
4
 
2
 
! Отговори
Иван Анисий преди 1 месец
ИскахтЕ у еУрозоната - честита да ви е! И Шенгеня - 3% далавера :) Яжте банани и пищете Слава Кокаине!
97
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тези вече дотолкова нямат работа, че са през ден гостуващи по медиите.
96
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Цените на наемите ще скочат, когато започнем да получаваме европейски доходи, а това сега е само манипулации на имотния пазар.... сега какво се случва- средна заплата от 2200лв в София и ако имаме "скочил пазар" на наеми кой ще се наеме да ползва имот под наем- апартаментите ще си стоят празни с обявени "скочили" цени.
95
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Илиев цените на наемите скочиха от 2 г.зааади украинците които вкарвате в България ,цените на наемите скочиха 3 пъти особенно по черноморието
94
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
За будали ли мислите хората? Нали уж управлявате и се съобразявате с европейски правила? Та точно по тези европейски правила, не се плаща никакъв консуматив в жилище, ако никой не живее в жилището, даже могат да ви осъдят хората, за това, че им искате пари за тръбите за парно, преминаващи през имота им , където не живее никой. Има много добри европейски закони в защита на гражданите, които нашите управляващи си правят оглушки, че не съществуват и дерибействат на своя глава!
93
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До запознат , Цялата мрежа в България е изградена по време на соца, с парите на населението, всички консумативи, които се получват вода, ток, парно, стационарни телефони, 95% от транспорта и т.н. , е създадено с парите на обикновените хора и населението, а не с частни средства, има случаи, в които цели градове събираха пари от самите граждани по няколко години, за да си създават тролейни линии или построят нещо и ще им искаш данъци, за построеното от самите тях? Айде, бе!
92
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Цените на ЗАПЛАТИТЕ у нас, са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ЛИ ръст" ? Някои се гавриха с обикновените граждани, стоварвайки цялата тежест върху тях, обаче гражданите им показваха среден пръст и избягаха навън, затова останахме без население.
91
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До АнонименЦените на жилищата в България, са по-скъпи от други европейски държави, за качество да не говорим, особено на новите сгради! Защо няма комисии, проверяващи качеството на сградите с повече от пет-шест апартамента, също и качеството на жилищата, материалите ? Още с влизането, виждах нарушения на нормите и на безопасността, които обикновените хора не забелязват и не са длъжни, да не говорим и за отстоянията от пътя, сградите и т.н.
90
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Цените на ПРОДУКТИТЕ И ЗАПЛАТИТЕ у нас, са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ЛИ ръст" ?
89
4
 
4
 
! Отговори
Софиян преди 1 месец
Ми евтини са. Видях преди месец обява за 100кв чисти до парламента 1400лв. Супер апартамент с високи тавани и големи помещения. Пазарната цена на такъв имот е в момента около 700к лева. Безсмислено е да се купува, да се подържа сградата, данъци, кредит и нотарялни такси. За 1400 лева е без пари наема. В лозенец тристайните вървят по 1000-1500 лева. Рай!! Сметнете колко струва на месец кредита ако го купуваш и ще разберете. По-добре наем на голям апарт и един малък накъде на кредит с наематели !
88
1
 
13
 
! Отговори
Алекс преди 1 месец
И заплатите са ниски спрямо други столици от ЕС,така че брокерските мечти за високи наеми ще си останат мираж.
87
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какви стотици хиляди празни жилища в София сънувате? Аз съм в нов блок и всичко е обитаемо. Около мен има десетина нови сгради и там всичко свети вечер. В старите сгради също всичко свети.
86
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В България 38,9% от жилищата са необитаеми, като по области най-малко са необитаемите жилища в София, само 30,3%. Въпреки това няма срутване на пазара на имоти, няма и при наемите. Много хора от София имат вила в някое от селата до София, а това се води необитаемо жилище. Някои от тези села, сега са квартали на София. В този смисъл не са толкова много необитаемите жилища в София.
85
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Наистина са безкрайно ниски наемите, в нормалните страни вложеното се изплаща до 5-6 години. Ако стигне 10 вече е лошо вложение. А тук дори не може да помечтаем за това. Но с инфлацията, банките, тухлата е най-доброто вложение. Дори на половина да паднат цените от сегашните, пак ще съм с огромна печалба, която никоя банка не може да осигури.
84
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Госпожо Ели,, данните са верни просто вие не се интересуват от тях. Освен това празен имот носи само разходи а не приходи и това се нарича пасив. Относно чужденците учещи в бг, те не са много и търсят предимно евтини квартири, защото само ние българите сме свикнали да се изживяваме като баровци. А колекционерите на имоти врано или късно ще ги пуснат на пазара. Припомням ви че има 239 000 празни само в София. Достатъчно е само 5 пр да се обявят за продан или под наем за да сринат този пазар!