Родното производство смачкано, ядем 89% вносни плодове и зеленчуци

Стока от Македония и Сърбия се пакетира и продава за българска
Обновена: 16 фев 2019 07:36 | 16 фев 2019 07:30, Елка Василева
277
Родното производство смачкано, ядем 89% вносни плодове и зеленчуци
Снимка: архив, Булфото

Близо 89% от зеленчуците и плодовете, които ядем, са вносни, а родното производство е напълно смачкано. Това пише "Труд", като цитира Чавдар Маринов, изпълнителен директор на Българската асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци.

В официалната агростатистика се отчита увеличение на производството и търговията с български плодове и зеленчуци, защото е включен и реекспортът от Сърбия и Македония, което изкривява данните, посочи той.

„Ще ви дам само един пример – у нас има заявени 6 000 дка с круши, а реално има само петима производители. На практика всеки, който има някаква градина, я заявява във Фонд „Земеделие” и така се изкривяват данните. Това обаче не са градини, които отговарят на добрите земеделски практики. В една градина се правят от 26 до 34 пръскания на година, което, разбира се, са разходи за фермера. Но те не го правят”, посочи Маринов.

Ябълките на пазара са основно внос от ЕС и то най-вече от Полша, обясни председателят на асоциацията. Те влизат на цена 34 евроцента за килограм, пакетирани плюс транспорт.

Другият голям внос идва от Сърбия и Македония и даже се предлага за български по пазарите. Причината е слабият митнически контрол, категоричен беше Маринов.

По оценки на Център за икономически анализи на селското стопанство около 60% от реализираните домати чрез различните търговски канали, извън преработката, идват от внос, докато при пипера и краставиците импортът представляват приблизително 35 на сто.

Данните на националната статистика отчитат, че за десетте месеца на миналата година вносът на пресни зеленчуци е нараснал с 11,7% за година и стига 226,7 хил. тона, а този на пресни плодове -с 9,4%, до 255,3 хил. тона. Увеличението при зеленчуците се дължи основно на ръст на доставките на домати с 8,9 хил. тона или 13,7%, на чушки – със 7,4 хил. тона или 36,4% и на краставици – с 6,2 хил. тона или 43,7%. Съществено повишение има и при вноса на моркови и репи (с 18%), зеле(с 8,8%), лук (с 9,2%) и тикви(с 26,8%).

Според Чавдар Маринов вносните плодове и зеленчуци, които идват от страни извън ЕС, са опасни, защото там приетата допустима норма за остатъци от пестициди е по-висока. Затова големите вериги изискват сертификат Global G.A.P., който гарантира качеството на продукта от полето до крайния потребител, посочи Маринов.

По думите му вносът, освен на пазара, отива и в детските градини и училищата. „6 пъти предлагаме на министерство на земеделието такъв сертификат да се изисква за плодовете и зеленчуците, които се предлагат в училищата и детските градини, но ни отказват. На практика набутваме пестициди на децата си. Сега Българската агенция по безопасност на храните прави само качествен анализ – една ябълка например да няма петна по-големи от 3 милиметра, но това не е достатъчно”, допълни председателят на асоциацията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


277
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
6
 
64
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сега като влязат в ЕС и тяхното производство ще убият и ще го моделират по техен европейски тертип!От векове на България се носеше славата на производител на най-добрите сортове зеленчуци,плодове,мед по цял свят ,а сега дори бабите не могат да си насадят дори градините в двора,заради набезите и кражбите,да не говорим за селските частни стопани!
14
4
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Други плодове и зеленчуци няма, защото целият български народ беше зает с титаничното усилие да роди една Тиква.
13
6
 
54
 
! Отговори
Галя преди 5 години
Ама иначе е много хубаво е ЕС, има пари за еко пътеки.
12
3
 
74
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато имаше държава България, имаше и българско производство. Сега няма България, логично няма и производство на нищо. Верно, има ЕС и има НАТО. Плюскайте ЕС и НАТО на воля.
11
4
 
74
 
! Отговори
СУБСИДИЯ преди 5 години
Ядем холандски, полски, италиански, испански и т.н. плод и зеленчук понеже там субсидията е между 4 и 10 пъти по висока отколкото у нас. Но т. нар. Цар, Симеон и г жа М. Кунева като ни вкараха в ЕС вместо да договарят достойна субсидия се разписаха като селски кмет.Ето го и резултата, съсипано земеделие и животновъдство. СЪС СУБСИДИЯТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ КОНКУРИРА!
10
0
 
74
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами като сте казали А, кажете и Б. Напишете от кого е смачкано. Политиците са измислили механизми, които задължават земеделските производители да дават продукцията си на посредници, които пък искат да я вземат на безценица. След като производителят види, че е безмислено да работи за жълти стотинки, а няма как да реализира това, което произвежда на нормална цена, се отказва. Така се убива българското производство и никой нищо не иска да направи, а е възможно да се направи.
9
2
 
63
 
! Отговори
хахахахааа... преди 5 години
Най-важното е България в ЕС и НАТО!
8
1
 
84
 
! Отговори
Соц 2 преди 5 години
Тези, които им се работи в зеленчукопроизводство, в момента са 3 милиона емигранти в Англия, Португалия, Германия, Франция, Гърция и тн. Наще управляващи с подкупи от запада, унищожиха всичко градено.
7
4
 
79
 
! Отговори
Waffen SS преди 5 години
Когато бях ученик,веднъж ни заведоха на бригада в Цалапица.Тогава за първи път видях живота на село.Бригадата беше разделена на две части.Едната береше на полето,а другата част ги сортираше и редеше в щайги.Блоковете бяха толкова огромни,че сутрин започвахме в единия край,а на обяд достигахме другия.Доматите бяха с незабравим аромат и вкус,днес просто такива няма.Непрекъснато идваха ТИР-ове,товареха с български електрокари,красиво подредените с домати щайги и директно заминаваха за ГДР-е.Вечерно време купона,първи откраднати целувки
6
6
 
82
 
! Отговори
Соца 1 преди 5 години
През социализма имахме най доброто зеленчукопроизводство и с най добро качество. Всички си умираха да копуват наща продукция, та дори и консервирани пак бяха по добри. Една западна държава, която харесвате, наречена Франция спомогна веднага след 89-та да се унищожи българското производство и нямам място тук, за да Ви разкажа,а те самите имат закон, че магазините им могат да предлагат продукция, която е произведена в радиос 50км.
5
0
 
65
 
! Отговори
Плод&зеленчук преди 5 години
(~)✓ Родното производство е не само смачкано, ами и изгнило. Затова пък повечето политици от земеделски партии са големи специалисти по усвояване на еврофондове.
4
1
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Гърция бяха насадили картонени маслинови дръвчета, но ги хванаха.
3
1
 
74
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До УзунаАбсолютно точно. Нееднократно е показвано, че разни "бизнесмени" само прибират субсидиите и абсолютно нищо не правят. Всичко е само по документи.
2
2
 
72
 
! Отговори
BB преди 5 години
Няма кой да ги произвежда а сигурно скоро ще намалеят силно и купувачите с клошарската мин заплата от 280 евро която имаме на територията наречена държава България
1
3
 
80
 
! Отговори
Узуна преди 5 години
Така ще е докато субсидиите у нас са за декар, а не за тонове продукция. Отчитаме обработваеми земи и се взимат субсидии, а се внася продукция.