Замърсяването на въздуха в София с фини прахови частици (ФПЧ) не може да се реши самостоятелно от общината и са необходими мерки на национално ниво. Това казва Сметната палата, която провери как се изпълняват мерките срещу замърсяване на въздуха.
Припомняме, че Съдът на ЕС осъди България заради мръсния въздух.
Сметната палата припомня, че целогодишен замърсител е транспортът, през зимата – горенето на дърва и въглища, а мерките в случая трябва да са законодателни.
Резултатите от проверката показват, че изпълнените мерки от Столична община значително намаляват замърсяването, но здравословните нива не са постигнати във всички пунктове на измерване.
През 2015 г. е постигната средногодишната норма за концентрация на ФПЧ само в два от пунктовете за мониторинг на въздуха. В останалите има намаление, което не е достатъчно за постигане на средногодишната норма.
Според Столичната регионална здравна инспекция заболеваемостта от остри респираторни заболявания на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, пневмония и алергичен ринит при възрастните се увеличава.
В София програмата за намаляване на замърсителите във въздуха от 2005 г. е актуализирана с програма за периода 2011 – 2014 г. За мерките в програмата е осигурен финансов ресурс. Изпълнени са дейности по 38 от всички 52 мерки (73 на сто изпълнение).
Изготвена е програма за управление на качеството на атмосферния въздух за 2015 – 2020 г. през декември 2016 г., но тя все още е в процес на одобрение от Столичния общински съвет.
Сметната палата е дала две препоръки на Столичния общински съвет. Едната е да се приеме програмата за контрол на въздуха 2015 – 2020 г., а другата - да се приеме програма за опазване на околната среда на Столична община.
Към кмета на София са отправени пет препоръки, сред които подобряването на контрола и определянето на персонални отговорности за изпълнението на мерките.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase