Арктическият маршрут на Русия с петрол към Китай е отворен

Северният морски път може рязко да намали времето за пътуване
25 юли 2023 17:30, Анисия Иванова
48
Арктическият маршрут на Русия с петрол към Китай е отворен
Снимка: БГНЕС

Три петролни танкера ще се срещнат скоро в арктическите води на Карско море, сигнализирайки, че навигационният сезон по Северния морски път на Русия е отворен за работа.

Два танкера Aframax, всеки от които превозва около 730 000 барела суров петрол Urals от балтийските пристанища Приморск и Уст-Луга, се насочват на изток към Рижао в Китай. Трети кораб с подобен размер, плаващ с баласт, идва в обратната посока, след като е започнал последното си пътуване от китайското пристанище Инкоу, според данни за проследяване на кораби, наблюдавани от Bloomberg.

Използването на Северния морски път може рязко да намали времето за пътуване от балтийските пристанища на Русия до рафинериите в северен Китай, което прави вероятно повече руски превозвачи на суров петрол да извършват такива пътувания през следващите месеци, вероятно подпомагани от ледоразбивачи.

Празният кораб - "Балтика" - ескортиран от атомния ледоразбивач "Сибир", напусна Южен Китай на 27 юни, насочвайки се към руското пристанище Козмино на тихоокеанското крайбрежие на страната.

Вместо да поеме товар суров петрол от клас ESPO и да се върне обратно към Китай, както повечето танкери, спиращи на пристанището, "Балтика" се насочи на североизток, преминавайки между остров Сахалин и Япония, преди да заобиколи полуостров Камчатка и да навлезе в Северния ледовит океан през Беринговия проток, който разделя Русия от Аляска.

Веднъж в арктическите морета, танкерът събра своя ледоразбиващ ескорт и се насочи на запад покрай северното крайбрежие на Русия. След 10-дневно пътуване от Беринговия проток, ледоразбивачът трябва да се срещне с "Приморски проспект" и "Арктика" на около 170 мили източно от остров Нова Земля и на 250 мили северно от устието на река Енисей.

"Приморски проспект" стои на котва там от неделя вечерта, а "Арктика" трябва да пристигне някъде във вторник сутринта. "Сибир" вероятно ще се върне обратно на изток и ще ескортира двата напълно натоварени танкера през ледените води до Беринговия проток. "Балтика" ще продължи пътуването си до руското арктическо пристанище Мурманск, където е планирано да пристигне в сряда вечерта, за да поеме следващия си товар руски суров петрол.

Ледени условия

Танкерите, всичките собственост на руската компания "Совкомфлот", не са най-модерните кораби, които тя притежава, възрастта им варира от 13 до 18 години. Но за разлика от голяма част от сенчестия флот от танкери, който се появи, за да превозва руски петрол, след като Европейският съюз, САЩ и Обединеното кралство наложиха санкции през декември 2022 г., всички са предназначени да работят в ледени условия.

Използването на Северния морски път може да съкрати времето за пътуване от балтийските пристанища на Русия до рафинериите в северен Китай с цели две седмици, или около 30%, в сравнение с пътуване около Европа и през Суецкия канал и Малакския проток.

Но кораби от леден клас Ice3 или по-нисък могат да използват маршрута само между юли и края на ноември.

Без достъп до голяма част от световния танкерен флот, на който е забранено да превозва руски суров петрол, закупен на цени над 60 долара за барел, всеки спестен ден от доставки на петрол до единствените останали големи пазари на Москва - Китай и Индия - е важен.

Вероятно повече руски суров петрол ще се насочи през върха на света през следващите месеци, вероятно в малки конвои с помощта на ледоразбивачи. Но обемът може да бъде ограничен от наличието на кораби за ескорт.

По-старите руски ледоразбивачи с ядрен двигател се използват за превоз на туристи до Северния полюс или за поддръжка на петролни терминали в Карско море и на полуостров Ямал. В момента страната разполага само с три модерни кораба за ескорт на танкери през Арктика. Изглежда, че те ще бъдат много търсени.

Спад в преработката

Седмичните количества на рафиниране в Русия намаляха за първи път от края на юни на фона на ремонтни дейности в по-малки съоръжения.

Дебитът на първична преработка в страната е бил средно 5,6 милиона барела на ден през седмицата до 19 юли, според човек, запознат с въпроса. Това е спад с около 78 000 барела на ден спрямо предходния период и първият спад от три седмици, показват изчисленията на Bloomberg.

Спадът се дължи на планираните дейности в завода за преработка на кондензат на "Газпром" в Сургут, поддръжката в рафинерията в Яйски, в Западен Сибир, и по-ниските количества в рафинерията "Ангарск" на "Роснефт", според Михаил Турукалов, независим петролен анализатор, базиран в САЩ.


Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
0
 
1
 
! Отговори
Дерогацията ще дава. преди 9 месеца
..руски петрол , още 5-месеца до края на 2023г. , ако успеят руснаците да го докарат до Бургас щото Украйна ги дебне отвсекъде...!
38
0
 
1
 
! Отговори
СМЕХ... преди 9 месеца
...а Султан -Ердоган, държи Босфора и не пуска руски кораби и такери да минават през него , докато Украйна ги цели у морето с корабни ракети С-500, чак до Симферопол!
37
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Руския цар си има и империята и петрола!
36
3
 
2
 
! Отговори
Кравар Евроатлантик преди 9 месеца
Жив и здрав да е уралския петрол, с него проблеми нямаме. Само с питекантропите над него е проблема.
35
1
 
3
 
! Отговори
Банкеръ преди 9 месеца
Безотпадни технологии няма,без петрол няма икономика,няма земеделие и т.н. Също някои капацитети се опитват да изкарат ядрената енергетика зелена.Нищо зелено няма там да се знае.Панелите за слънчева енергия пак са от петролни продукти.Щем не щем ще плащаме петрола по колкото Руския цар каже,дори и да не ни харесва.
34
9
 
4
 
! Отговори
гладна кокошка просо преди 9 месеца
СЪНУВА ! ЩЕ И СЕ НА РУСИЯ ДА ПРОДАВА ПЕТРОЛ И ГАЗ ОЩЕ 100 ГОДИНИ. АКО НЯКОЙ НЕ Е РАЗБРАЛ, КОНФЛИКТЪТ НА 21 ВЕК Е СМЯНА НА МИСЛЕНЕТО, ЕНЕРГИИТЕ, БЕЗОТПАДЪЧНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ ! ПРЕДИ 40 ГОДИНИ СВЕТЪТ НЕ БЕШЕ ПЕТРОЛЕН БУКЛУЧАРНИК КАТО ДНЕС ! ЯПОНЦИТЕ ПРОИЗВЕЖДАТ ХРАНИТЕЛНИ ОПАКОВКИ, КОИТО СЕ ГОТВЯТ КАТО ЧАСТ ОТ ХРАНАТА ! МНОЗИНА НЕ ИСКАТ ДА ТЪРПЯТ ШУМА И СМЪРДЕНЕТО НА ПЕТРОЛНИТЕ ДВИГАТЕЛИ !
33
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До 27. Да беше толкова добър и в граматиката, колкото в световната икономика.
32
8
 
5
 
! Отговори
Бункера ми е в лайна преди 9 месеца
Чак пълнят памперси в бункера. За основен ремонт е. Да се започне от тоалетните.
31
3
 
17
 
! Отговори
да преди 9 месеца
сега САЩ плащат милиарди на Русия за уран, без който не може ядрената икономика, търговията си върви, а ние амсалаците налагаме санкции, и то под диктовката на същите тия американци.....
30
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Що за анализ е, щом няколко пъти се употребява подвеждащото изречение "Северният морски път може рязко да намали времето за пътуване"? Руският северен морски път доказано съкращава времето за пътуване между Европа и Тихоокеанското крайбрежие на Азия. Бъдещето е пред тази широка и безопасна руска търговска магистрала.
29
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Имат хората, прекарват. А Гaнчo европееца и евроатлантик е пак на опашката по всичко. Ама нищо, вие им се смейте на руснаците.
28
16
 
5
 
! Отговори
путинИДИОТгоДУХА преди 9 месеца
петрол на безценица няма да спаси жужака
27
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
до30И от трите единия ледоразбивач бил за туристи!
26
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Русия има само три модерни ледоразбивача. А всички останали, заедно - нито един.
25
1
 
11
 
! Отговори
Ка 52 смаза Брадлита преди 9 месеца
Пали ги, пърли ги и ги маже на филия! Брадлита фламбе!
24
1
 
18
 
! Отговори
Нацистки писъци преди 9 месеца
се чуват навсякъде на Запад!! Пищят като обезумели. Писъци от безсилие.
23
11
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
може ама НЯМА на Китай нему трябват по големи коли4ества нефт и газ след като дори спря втората траба на силата на сибир като минимум до 2030 г
22
0
 
6
 
! Отговори
Ник преди 9 месеца
Ръчно извозване на петрол - който го твърди е за психиатър да не е и по лошо.
21
26
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
В Русия няма да издържат психически. Щатите и колективният Запад ги цакат много фино.
20
9
 
32
 
! Отговори
Горд Българин преди 9 месеца
От където и да минава Русия пак ще намери пазари на своите енергийни ресурси. Само ние и европейците сме балъците да купува ме скъпи енергийни ресурси. Даже и Америка заобиколят санкциите и тя вкарва руски енергийни ресурси.